banner521


İngiltere’ye yapılan tıbbi yardım savaş gemilerimizi hatırlattı!


Gökhan Karabulut

Gökhan Karabulut

30 Nisan 2020, 17:33

Türkiye kovid-19’la mücadele kapsamında dünya genelinde birçok ülkeye tıbbi yardım yapıyor. Türkiye sağlık bakanlığı, koronavirüs salgınından en çok etkilenen ülkelerin başında yer alan İngiltere’ye de tıbbi malzeme gönderdi.

Uçaktaki yardım malzemelerin üzerinde Türkçe ve İngilizce, Mevlana’nın, ‘’ Ümitsizliğin ardından nice umutlar var. Karanlığın ardından nice güneşler var’’ sözleri yazılmıştı. Türkiye’nin Londra’ya yapmış olduğu bu tıbbı yardım bizi 1914 yılına götürdü.

İngilizlerden alacaklı olduğumuz 2 savaş gemisini hatırlayalım. 1. Dünya savaşında parasını peşin ödediğimiz iki savaş gemimiz İngiltere tarafından gasp edilmişti. 1900’lü yılların başında dünyanın en güçlü devletleri, donanması güçlü devletlerdi. Dönemin Osmanlı Sultanı Abdülaziz’de denizlere ve donanmaya çok büyük önem verirdi. Çünkü Osmanlı’ya en büyük darbe o dönemler denizden gelmişti.

Biraz tarihin sayfalarında gezinelim…

1768-1774 Osmanlı- Rus savaşında Akdeniz’e inen Rus donanmasına en büyük yardımı İngiltere yapmıştı. Osmanlı donanmasını, Fransız ve İngiltere yerle yeksan edip yıkmıştı. Sultan Hamid’in tahttan indirilmesi sonrası balkan savaşı çıkmış ve yeni padişah Sultan Reşad olmuştu. Balkan harbi mağlubiyeti sonrası, Osmanlı’ya güçlü bir donanma ihtiyacı doğdu ve ‘Donanma cemiyeti’ kuruldu. Ve halktan toplanan bağışlarla gemi almak için harekete geçildi. 1911 tarihinde İngiltere’deki Vickers Şirketinden ‘Reşadiye’ zırhlısı siparişi verildi. Gemi komutanlığına da Vasıf bey tayin edildi. 1912 tarihinde İngiltere’ye verilen 2 savaş gemisi siparişi ile beraber 2 keşif gemisi, 4 torpido muhrip ve denizaltı da sipariş verilmişti.

Daha önceden Brezilya tarafından İngiltere’ye verilen savaş gemisinden vazgeçmiş ve bu gemiyi de Osmanlı sipariş vermişti. Osmanlı hükümeti bu geminin ismini de ‘Sultan Osman’ koydu. Osmanlı’nın savaş gemileri aldığını öğrenen Rusya teslimatları geciktirmek için İngiltere’ye baskı yapmaya başladı. 1911-1912 yıllarında ısmarlanan Reşadiye ve Sultan Osman savaş gemilerinin parası ödenmiş ve İngiltere hükümetiyle antlaşma yapılmıştı. İngiltere’deki savaş gemilerinin eksiklikleri tamamlanarak 1914 tarihinde Osmanlı hükümetine verilmesi kararlaştırılmıştı.

Osmanlı Devleti gemilerin bitme aşamasında dönemin İngiltere Büyükelçisi Tevfik Paşa’dan gemiler hakkında rapor istedi. Sultan Osman’ın gemi komutanlığına da Rauf Orbay atanmıştı. Osmanlı, Orbay’a gemileri teslim alması için yetki verilmişti. Orbay ve Fahri Ergin deneme seyirleri yapmak ve gemileri almak için İngiltere’ye gittiklerinde İngiltere hükümeti tarafından oyalandılar. İngiliz hükümet Sultan Osman gemisini tamamlamamak için bin bir türlü bahane uydurdular. 1 Ağustos 1914 tarihinde Türk büyükelçi Tevfik paşa halktan toplanan bağışlarla gemilerin son taksitini de ödemişti. Tevfik paşa son taksiti de ödenen gemileri teslim alması için Rauf Orbay’a telgraf çekti. Fakat Rauf Orbay’dan gelen telgraf ise ürkütücüydü,’’ İngiliz amiralliği gemiye el koymuştu.’’

Tevfik paşa İngiltere’nin bu hainliğine karşı Türk halkının parasını geri almak için harekete geçti ve gemiyi yapan Armsstrong şirketine telgraf çekerek paramızı geri istedi. Ama nafileydi!

İngiltere sadece iki savaş gemimize değil aynı zamanda 2 torpido destroyerine de yine İngiliz hükümeti tarafından el konulmuştu.

Türk milletinin parasını peşin ödediği Reşadiye ve Sultan Osman isimli gemilerimiz İngiliz hükümetinde kaldı.

Tarihin cilvesi ki;

Bugün, koronavirüs salgını ile mücadelede yetersiz kalan İngiltere hükümetine Türk milleti kadirşinaslık göstererek tıbbi malzeme yardımda bulundu.

Tarih bu gerçeği yazsın!

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ersoy Kandemir - 1 ay önce
İngilizle devlet işi yapmayacaksın!