banner421


İl Sağlık Müdürlüğü açıklama yaptı fakat…


Gökhan Karabulut

Gökhan Karabulut

03 Ekim 2019, 16:59

Geçtiğimiz gün Ankara gündeminde yer alan önemli bir hususu gazetemize taşıdık.

Bilindiği üzere AK Parti Hükümeti Şehir Hastanelerini hayata geçirmek için düğmeye bastı. Kentimizde de bir Şehir Hastanesi yapılıyor.

Mevcut hastanelerin 2020 yılında tamamlanması öngörülen Şehir Hastanesine taşınması bekleniyor.

Haberimiz neydi?

Kocaeli Devlet Hastanesinin yeni hizmet binasını Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın sahibi olduğu Medipol hastanesinin kiralayacağı…

İl Sağlık Müdürlüğü haberimizin ardından yazılı açıklama yaptı, açıklaması noktası virgülüne şu şekilde;

 “İnşaatı devam eden ve 2020 yılında tamamlanarak devreye alınması planlanan Kocaeli Şehir Hastanesi hizmet vermeye başladığında, halkımızın sağlık hizmetlerine erişimini kolaylaştıracak ve bölgemizdeki hizmet kalitesini üst düzeye taşıyacaktır.  Şehir Hastaneleri ile ilgili tüm işlemler mevzuat çerçevesinde hassasiyetle yapılmakta olup, yasal prosedürler dışında bir uygulama yapılması mümkün değildir. Diğer yandan şehir hastanelerinin açılacağı illerde, sağlık hizmetlerindeki insan gücü, tıbbi cihaz dağılımı ve mevcut hastanelerin rolleri bütüncül bir bakış açısı ile ilin ihtiyacına göre yeniden planlanmaktadır. Kocaeli ilinde de bu şekilde olacaktır.  İlimizde bulunan herhangi bir hastane binasının ticari amaçla kiralanması veya sağlık dışı bir hizmet için kullanılması şeklinde bir planlama kesinlikle söz konusu değildir.   Vatandaşlarımızdan istirhamımız, Sağlık Bakanlığı veya İl Sağlık Müdürlüğümüzün resmî açıklamalarını takip etmeleri ve bu tür asılsız söylentilere itibar etmemeleridir.”

Açıklamanın şu paragrafını iyi okuyun;

‘’Diğer yandan şehir hastanelerinin açılacağı illerde, sağlık hizmetlerindeki insan gücü, tıbbi cihaz dağılımı ve mevcut hastanelerin rolleri bütüncül bir bakış açısı ile ilin ihtiyacına göre yeniden planlanmaktadır. Kocaeli ilinde de bu şekilde olacaktır.  İlimizde bulunan herhangi bir hastane binasının ticari amaçla kiralanması veya sağlık dışı bir hizmet için kullanılması şeklinde bir planlama kesinlikle söz konusu değildir.’’

İl Sağlık Müdürlüğünün yazılı açıklaması pek doyurucu değil, kamuoyunu rahatlatan, gazını almaya yönelik bir açıklama olarak değerlendiriyorum.

Diğer kentlerde yapılan Şehir Hastanelerine yönelik uygulamalara baktığımızda, merkezde ve yakın ilçelerde bulunan hastaneler kapatılarak Şehir Hastanelerine bağlandığı bir gerçek.

Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü de ne diyor?

’Diğer yandan şehir hastanelerinin açılacağı illerde, sağlık hizmetlerindeki insan gücü, tıbbi cihaz dağılımı ve mevcut hastanelerin rolleri bütüncül bir bakış açısı ile ilin ihtiyacına göre yeniden planlanmaktadır’’

İl Sağlık Müdürlüğü daha ne desin ki!

Kocaeli Devlet Hastanesinin hizmet binası Ticari amaçla(kiralama) kullanılmayacaksa ve sağlık hizmeti de devam edecekse ilimizdeki hangi hastane buraya taşınacak?

Seka Devlet Hastanesi mi?

Seka devlet Hastanesi de kapatılarak Şehir Hastanesine fiziki olarak bağlanıyor.

Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi mümkün değil taşınması…

Peki, Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi?

O da mümkün değil…

Geriye ne kalıyor?

Hiçbir hastane…

Koskoca bina da poliklinik hizmeti de verilemeyeceğine göre!

Bekleyelim, görelim.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hüseyin - 2 hafta önce
Seka devlet hastanesi kapatılacaksa neden kapsamlı bir tadilat yapılıyor.