banner521
banner533


Hükümet FETÖ ile barışıyor mu?


Gökhan Karabulut

Gökhan Karabulut

27 Ekim 2019, 16:59

Çok iddialı bir başlık olduğunun farkındayım.

Çok geriye gidelim 15 Temmuz darbe girişimi öncesine. İktidar ve muhalefet partileri içerisindeki çok sayıda siyasetçi, akademisyen ve gazeteci Fethullah Gülen’in Devlet içerisinde bir paralel devlet yapılanması kurduğuna inanmıyordu.

Hatta bu konuda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı da kapalı kapılar ardında eleştiriyorlardı.

Hatırlayın; Örgütün silahlı kanadı ortaya çıkartılmamış, örgütün sadece ve sadece dershaneleri, yayın kuruluşları, şirketleri ve öğrenci evlerine operasyonlar yapılıyordu.

Fakat silah ele geçirilemiyor, örgütte bu durumu devlet aleyhinde kullanarak,’’ silahsız örgüt mü olur?’ propagandası yapıyordu.

Bazı aklı evellerde örgütün bu propagandasını destekliyordu.

Haksızda sayılmazlardı, ortada bir örgüt var ise mutlaka ama mutlaka silahı da olmalıydı.

O dönem makalelerimde de ifade ettim, örgütün silahlı kolunu sivil yapılanmasında, siyasette aramayın, aranacak yer Türk Silahlı Kuvvetleri başta olmak üzere Emniyet binalarındadır…

Örgüt mensuplarına 15 Temmuz öncesinde sahip çıkanlar oldu, yerel mahkemeler örgüt mensuplarını yargılarken ‘terör’ kapsamında değil, ‘adi suç’ veya 'çıkar amaçlı suç örgütü kurma' maddelerinden yargılıyor ve haklı olarakta örgüt mensupları ya serbest kalıyor ya da az bir ceza ile kurtuluyordu.

Ne zamana kadar? 15 Temmuz darbe girişimine kadar.

Örgütün silahlı kanadını merak edenler, kapalı kapılar ardından ‘silahsız örgüt mü olur?’ serzenişinde bulunanlar büyük darbe yedi o gece!

Şok oldular, inanamadılar…

Sonrasında…

Yurt çapında binlerce kamu görevlisi hakkında FETÖ soruşturması yapıldı. Adliye binaları başta olmak üzere örgütün silahlı kanadı olan Türk Silahlı Kuvvetler içerisinde yuvalanan militanlarına operasyon yapıldı.

Devletin ilgili kurumları, FETÖ mensuplarını yargılama aşamasında en büyük delili bylock’u delil kabul etti. Sonra örgütün bankasında hesabının olup olmadığına bakıldı örgüt mensuplarının. Bu iki delil soruşturmayı yürüten adli ve idari personelin en büyük delili oldu.

Daha sonra kanıt olarak davalara, FETOMETRE ve Ankesorlu telefon görüşmeleri dâhil edildi. Ve kamu kurumlarında görev yapan yöneticilerin ‘kanaat’ raporları ile ‘gizli tanık’ ifadeleri ile davalarda delil kabul edilerek yargılamalar devam etti.

Örgüt mensupları hakkında toplanan bu deliller ışığında yerel mahkemelerde davalar açıldı.

Tüm bu toplanan Bylock, bank asya hesabı, kanaat raporları, FETOMETRE, ankesörlü ardışık arama ve gizli tanık ifade delillerinden yargılanan şüpheliler hakkında yerel mahkemelerde en alt sınırdan cezalar verilerek tahliyeleri sağlandı. Birkaç yıl cezaevinde yatan örgüt mensupları verilen en alt sınır cezalar ile tahliye edildiler.

O dönem bu yargılama sistemini eleştirdiğim, ‘FETÖ mensuplarına terör kapsamında en alt sınırdan neden ceza veriliyor’ dediğim için polis tarafından gözaltına alındım hakkımda ‘yargı mensuplarına hakaret’ iddiasıyla dava açılıp, yurt dışına çıkış yasağı kararı verildi. Davam 3 ay önce sona erdi ve beraat ettim.

FETÖ mensuplarına yönelik yerel mahkemelerde bu gelişmeler yaşanırken, iktidar kanadı içerisinden FETÖ ile iltisaklı siyasetçilerin 1.derece yakınları ödüllendirildi.

‘Aldanmışız, pardon’ diyen siyasetçiler kurtuldu 1.derece yakınları ise önemli görevlere getirildi.

Bir yanda en alt sınırdan verilen cezalar bir yandan ise FETÖ ile iltisaklı siyasetçilerin yakınlarının ödüllendirilmesi toplumda haklı tepkilere yol açtı ve açmaya da devam ediyor.

Bugün gelinen noktada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 1.yargı paketini imzaladı. Paketten ilk yararlananlar FETÖ ile iltisaklı ve PKK terör örgütü militanları oldu.

Yurt genelinde Cumhurbaşkanı Erdoğan 1.yargı paketini imzalar imzalamaz ilk etapta bin 600 FETÖ mensubu ve 600 PKK terör örgütü militanı serbest kaldı.

Ne vardı bu yargı paketinde?

5 yıldan az ceza alanların tahliyesini kapsıyordu…

Şimdi soruyorum;

15 Temmuz darbe girişimi sonrası terör kapsamında yargılanan ve en alt sınırla cezalandırılan FETÖ ile iltisaklı kişilerin, bugün tahliye olması için mi dün bu en alt sınırdan cezalar verildi?

İktidar bugün örgüt ile açılım mı hayal ediyor?

Yaklaşık 3 ay önce kaleme almıştım, yurt genelinde FETÖ soruşturmalarının sona erdiğini, son 1 yıldır da yurt genelinde FETÖ ile iltisaklı kişiler hakkında soruşturmaların askıya alındığını ifade etmiştim.

Bunu neye dayanarak yazmıştım?

Son 1 yıl içerisinde yurt genelinde soruşturma numarası verilen bir tane FETÖ soruşturması olmadığına…

AK Parti iktidarının FETÖ ile açılım hayali var ise şayet; Türk milleti buna izin vermez.

Bunu sakın unutmasın!

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ersoy Kandemir - 9 ay önce
Elinize ağzınıza yüreğinize sağlık,mümkünse yetkililer bana da dava açsınlar,konunun siyasi ayağı silahlı yapılanmayı yıllardır devlet içinde dizayn eden eldir bana göre,bu ilde de bu işi yapan fikri bozuk siyasetçilere benim göz açtırmaya niyetim yok,okuyorlarsa hepsine hergün sövdüğümü birkez daha hatırlatırım!