banner521
banner533


Her şey Atatürk imzalı bu belge ile başladı…


Hüseyin DAVUTOĞLU

Hüseyin DAVUTOĞLU

05 Ağustos 2019, 17:11

Ne zaman SEKA ile ilgili bir şeyler yazmaya çalışsam hep içimde bir yer cız eder. Türkiye’nin en önemli değerlerinden birini nasıl göz göre göre yok edildiğini bilmek kadar acı bir durum olmaz tabi ki. SEKA sadece basit bir fabrika değildi elbet, bu kent için çok şey ifade ediyordu.

Kamu işletmelerini ve o işletme ile birlikte kente yayılan hem ekonomik ve de kültürel zenginliğin en önemli örneklerinden biriydi kuşkusuz…

SEKA Kağıt fabrikası artık yok. Temelinin atıldığı 14 Ağustos 1934’den kapandığı güne kadar İzmit için çok önemli bir sanayi işletmesi oldu SEKA. Aradan geçen yıllarda rağmen onun mirasını yemeye devam ediyor İzmit. Artık olmayan fabrikanın yerine kurulan parkta nefes alıyor, müzesinde tarih yad ediyoruz.  

İzmit 1930’ların başında İzmit orta halli mütevazı bir şehirdi. Kömürle çalışan bir motorla şehrin ancak yarısına elektrik verilebiliyor, iyi bir su şebekesi olmadığı için su, evlere eşeklerle çekiliyordu. Böyle bir dönemde atıldı SEKA’nın temelleri. 

Kurtuluş Savaşının ardından kurulan genç Cumhuriyet, önüne büyük bir hedef koymuştu. Sanayileşme ile birlikte Türkiye çok önemli bir kalkınma hamlesi işine girişmişti. Peşi sıra fabrikalar açılıyor, yeni işletmeler için planlar, çalışmalar yapılıyordu. “Medeniyet hamuru”da bu atılımım önemli bir parçası olacaktı. 

1934 yılında hükümetçe alınan sanayi programı çerçevesinde, Türkiye’nin acil ihtiyaçlarının birinin de kağıt üretimi olmasına karar verildi. Bu çerçevede, Sümerbank tarafından, 8 ilde kağıt fabrikası kurması için 25 yıl müddetle imtiyaz verilmesinin kabul edildi.

İzmit, İstanbul, Bolu, Zonguldak, Kastamonu, Sinop, Bursa ve Bilecik illerinde kağıt ve karton ihtiyacının karşılaması için 1 milyon 800 bin lira sermayeli bir sanayi müessesi kurulmasına karar verildi. 10 Temmuz 1934 tarihli Mustafa Kemal Atatürk imzalı kararname ile ilk adım atılmış oldu.

O yıllardaki işleyişin ne kadar hızlı olduğu, alınan kararların ne derece suretle uygulamaya konulduğunun en önemli örneğindir aslında bu kararname. 

10 Temmuz 1934 tarihinde yayınlanan kararnameden sadece 1 ay sonra 14 Ağustos 1934’te İzmit Seka Fabrikası’nın temelleri atıldı. O dönemin şartlarında, 2 yıl gibi kısa bir süre sonra, dönemin İktisat Bakanı Celal Bayar 6 Kasım 1936’da İzmit Kağıt Fabrikası’nı törenle açıldı. 

O büyük üretim azmi, o büyük kalkınma çabası ile binbir emekle kurulan SEKA maalesef yok oldu gitti. 

SEKA İzmit İşletmeleri 10 Mart 2005 tarihinde AKP hükümeti ile Türk-İş arasında yapılan protokol sonucunda çalışanları ve tüm varlıklarıyla beraber İzmit Büyükşehir Belediyesi'ne devredildi. 

SEKA’nın ardından da artık öyle uzun uzun yazmaya gerek yok yok. pek çoğumuz zaten en derine kadar yaşadık. 

Bundan sonra yeni bir SEKA gelir mi bilmiyorum ama bildiğim bir gerçek var ki bu ülkenin acilen yeniden üretim ekonomisine dönmesi lazım.

Öyle uzaklardan yeni modeller aramamıza gerek yok. Biz bunları yaptık, biz bu atılımı, bu kalkınmayı yaptık. Yeniden yapamamamız için hiçbir engelde yok. 

Bu ülkenin insanı her şeyin altından kalkar yeter ki siyasi irade buna ön ayak olsun…


 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ersoy Kandemir - 12 ay önce
Atatürk’ü ne geçmişte ne günümüzde anlayamamış siaysetteki muhafazakar kesimden bu ülkeye zarardan başka birşey gelmemiştir tarih boyunca!Bağnazlık kötüdür!