Tülin Keçeci Güngör, yönetimini tanıttı!

Kocaeli haber - 14-15 Mayıs tarihlerinde kongresini gerçekleştirecek olan Kocaeli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası'nın Etkin Grup Başkan Adayı Tülin Keçeci Güngör düzenlenen iftar programında yönetim, denetleme ve disiplin kurulu adaylarını tanıttı.

14-15 Mayıs tarihlerinde kongresini gerçekleştirecek olan Kocaeli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası'nın Etkin Grup Başkan Adayı Tülin Keçeci Güngör, 18 Şubat'ta düzenlediği toplantıda başkan adaylığını resmen açıklamıştı. O tarihten beri çalışmalarını aralıksız sürdüren Güngör, bu akşam Seka Deniz Düğün Salonunda düzenlenen iftar programında yönetim, denetleme ve disiplin kurulu adaylarını tanıttı. Programa Kocaeli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Onursal Oda Başkanı Ender Şenol, Oda Başkanı Mustafa Taşpınar, Denetleme Kurulu Başkanı Musa Özcan, Oda Başkan Yardımcısı Barış Koçak, Yeminli Mali Müşavirler Sabiha Doğan, Feridun Adıyaman, Adem Özzaim, Mustafa Güner ve Tarık Orak, Kandıra eski Belediye Başkanı Kenan Evin ve Oda üyeleri katılım sağladı.

"MENFAATLERİMİZ ORTAK"

Programda iftar öncesi konuşan Kocaeli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası'nın Etkin Grup Başkan Adayı Tülin Keçeci Güngör, "Biz 3568 sayılı yasadan yetki almış bir meslek örgütüyüz. Mesleğimiz değer, meslektaşımız değerlidir. Tarihi eski ancak yasası yeni olan, 33 yıllık meslek için mücadele ediyoruz etmeye de devam edeceğiz. Çünkü menfaatlerimiz ortak. İstiyoruz ki; hem bizler hem de müşterilerimiz, hizmet verilen kurumlar, mesleğimizin gelişmesine ve ülke kalkınmasında ki önemine inansınlar. Meslektaşlarımız işlerini yaparken kendilerinden emin ve huzurlu olsunlar. Her hangi bir hastalık, doğum ve kötü durumda cezaya maruz kalmasınlar. Meslek camiamızın mesleki ve sosyal ihtiyaçlarına cevap vermek mesleki standartları yükseltmek toplum nezdinde saygın ve güven duyulan bir meslek olsun. Mali tatil uygulanabilir olsun" dedi.

"DÜZENLENME YETKİSİ"

Güngör, "Hedefimiz: Bilgiye dayalı doğru hizmetin toplumun güvenini sağlayacak en önemli unsur olduğunu unutmadan, taraflara ve ilgililere doğru güvenilir mali tabloları sunan meslek yapısı oluşmasına katkı sağlamaktır. Uzmanlık eğitim çalışmaları kapsamında: bilirkişilik, arabuluculuk, uzlaştırmacılık, konkordato komiserliği gibi uzmanlık gerektiren konularda eğitim çalışmaları yapılacaktır. Meslek içi eğitimler, kişisel gelişim eğitimi, excel eğitimi, en önemli olan en az bir yabancı dil eğitimi konusunda çalışmalar yapmaktır. Amacımız Meslektaşın her türlü sorunlarına çözüm bulmaktır. 3568 sayılı kanuna 7104 sayılı kanunun 23 maddesiyle 6 nisan 2018 tarihinde yürürlüğe giren 8/a maddesi ile SMMM'lere Kdv iade raporu düzenlenmesi yetkisi verilmiştir. Ancak aradan dört yıl geçti Maliye Bakanlığı henüz bir düzenleme yapmadı sizler adına bu konunun da takipçisi olacağız" diye konuştu.

SORUN VE BASKILARI ANLATTI

Birazda meslek üzerindeki sorun ve baskılara değinmek istiyorum diyerek sözlerine devam eden Güngör, "Son zamanlarda yani ; 10 şubat 2022 tarihinde yayınlanan yönetmelikle, Ticaret bakanlığının 1163 sayılı kooperatifler kanunu ile denetim yetkisi tartışılmakta. Dış denetim gibi bir kavram getirildi. Dış denetçi: Bu Yönetmelik uyarınca yapılacak dış denetimi yürütecek, Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu tarafından yetkilendirilen bağımsız denetçiler veya 3568 sayılı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanununa tabi meslek mensupları veya ilgili bakanlıkça denetim yetkisi verilen birliklerde/merkez birliklerinde dış denetimle görevli personeli, Dış denetim: Finansal tablolardaki bilgilerin, mevzuatta belirtilen esaslara uygunluğu ve doğruluğu hususunda, denetim tekniklerinin uygulanarak defter, kayıt ve belgeler üzerinden denetlenmesini ve değerlendirilerek rapora bağlanmasını, içeren yönetmelik, bizimle birlikte merkez birliklerinde, dış denetim yapan personellere de verilmiştir" ifadelerini kullandı.

"MÜCADELE EDECEĞİZ"

Güngör konuşmasının devamında; "Değerli meslektaşlarım, Denetim ilkesine aykırı olan, Kooperatiflerin finansal tablo denetimi ve dış denetimin sadece bizlere verilmesi konusunda mücadele edeceğiz. Gene bir başka sorunumuzda; Mesleğin geleceği açısından birçok tehditleri barındıran 3308 sayılı kanunla getirilen usta öğretici belgesini meslektaşa dayatılmasını kabul etmiyoruz. Biz iş yeri açma belgesiyle iş yapmıyoruz.Usta öğretici belgesiyle desteklenen stajyerlere 3 yılda 100 bin tl ödemesinin yerine,3568 sayılı özel yasadan yetki almak üzere meşakkatli yola çıkmış stajyerlerimize yılda 350 bin tl sigorta desteği sağlanması için mücadele edeceğiz. Bizim stajyerlerimizden para alınıp diğerlerine ödeme yapılmasını doğru bulmuyoruz. Bunun takipçisi olacağız" diye konuştu.

"PROJELER ÜRETTİK"

Bizler Meslek ve Meslektaşlarımızın gelişimi için projeler ürettik diyen Güngör, "Atatürk’ün Benim Bütün Ümidim Gençliktedir şiarıyla gençlerin yanındayız. Staja başlamalarından, ruhsatlarını alıp işlerini kurana kadarki süreçte eğitimlerle onları destekleyeceğiz. Meslektaşa Kosgeb Desteği için çalışacağız. Zaman Esaslı Ücret Tarifesi ve meslektaşın kendi yaratacağı kota sistemi ile daha adil bir müşteri dağılımı istiyoruz. Gençlerin enerjisi ve tecrübelilerin bilgisini birleştirip bir sinerji sağlayacağız. Yeni Ofis açmak isteyen GENÇ meslektaşlarıma GENÇ OFİS Projemiz ile ofis desteği vereceğiz. Bu proje için Çalışma usulü ve esasları yönerge hazırladık. Kadın arkadaşlarımızın doğum halinin mücbir sebep kapsamına alınmasını sağladık, ancak yeterli değil bunu daha insanca uygulanabilir bir seviyeye getirilmesi için mücadele edeceğiz" dedi.

"HİZMETE HAZIRIZ"

Güngör konuşmasının sonunda, "Biz dinamik bir meslek örgütüyüz. Sürekli mesleki eğitimin olması gerektiğine inanıyoruz. Gerek yüz yüze gerek online olarak her zaman eğitimlerimiz olacak. Tüm mesleki eğitimlerin ücretsiz yapılmasını sağlayacağız.33 yılı bulan meslek yasamızın çağın şartlarına ve dönüşen dünyaya uygun hale gelmesini istiyoruz. Mali Tatil, mücbir sebep halinin ihtiyaçlarımıza uygun güncellenmesi için çalışacağız.Meslektaşlarımız SGK veya Maliye tarafından müteselsil sorumlulukla mağdur edilmemeli. Bunun yeniden tanımlanması ve daraltılmasını talep edeceğiz. Haksız Rekabetle mücadelede; Ruhsatların kullandırılması, Ücret düşürme yöntemleri, Meslektaşın birbirleri ile ilgili olumsuz söylemleri, Haksız iş önermelerini, önlemek için E-Birlik Sistemini geliştirip kullanmak istiyoruz. Ücret ve Tahsilat sorunumuzun farkındayız. Üzerimizdeki KDV yükünün farkındayız. Tüm bu farkındalıklarla elimizi taşın altına koyduk.Yanınızdaki Güç olarak biz hizmete hazırız" dedi.

GÜNGÖR’ÜN YÖNETİM KURULU ADAYLARI
Serhat Kaya
Hasan Malo
Ali Yazıcı
Ramazan Arslantaş
Ayşe Işık
Ahmet Mert Gürpınar

DENETİM KURULU ADAYLARI
Şenay Soyulmaz
Ercan Aktan
Zerrin Subaşı

DİSİPLİN KURULU ADAYLARI
Hakan Bıçakçı
Arif İpek
Abdullah Taşdemir
Hatice İlter
Rahmi Canbaz

20 Nis 2022 - 10:00 Kocaeli- Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Koz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Koz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Koz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Koz değil haberi geçen ajanstır.