İzmit Belediyesi doğrudan teminle bir yılda 50 milyon TL harcandı… Listede bu kez Hürriyet’in yeğenleri de var!

İzmit Belediyesi’nin 2021 yılı Denetim Komisyonu Raporu açıklandı. Bir yılda 50 milyon TL harcandığı ifade edilen raporda Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in yeğenlerinin de girdiği belirtildi.

Büyütmek için resme tıklayın

İzmit Belediyesi 2021 yılı Denetim Komisyonu Raporu açıklandı. Bir önceki denetimde tepkilere neden olan doğrudan teminle ihalesiz iş verme alışkanlığının geçen yıl iki katına çıktığı, toplam miktarın bu kez 50 milyon TL’ye ulaştığı, doğrudan teminle iş alanların arasına İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in yeğenlerinin de girdiği tespit edildi.

50 MİLYON TL

İzmit Belediyesi’nde Muharrem Tutuş, Fikret Hocaoğlu (AK Parti), Engin Duymaz (MHP), Çetin Sarıca ve Tuncay Aşkın’dan (CHP) oluşan Denetim Komisyonu raporunu tamamladı. 14 Ocak’ta başlayan ve 31 Mart’ta sona eren denetim sırasında bir önceki denetimde tartışma konusu olan doğrudan teminle iş verme eğiliminin geçen yıl daha da arttığı, ihale yapamadığı için projelerine başlayamadığını belirten İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in, yaklaşık 50 milyon TL’lik bütçeyi bir yılda bu şekilde ihalesiz doğrudan teminle adrese teslim dağıttığı tespit edildi.

DENETİM KOMİSYONUNA ZORLUK ÇIKARILDI

Denetim Raporuyla ilgili meclis sonrası bir açıklama yapan Komisyon Başkanı Muharrem Tutuş, şunları söyledi:

“Öncelikle; Ocak ayında başlayıp Mart sonuna kadar çalışan denetim komisyon üyelerimize -iyi niyetle görev yapan- çay ocağından, güvenlik görevlilerimize kadar tüm belediye personelimize, gayretleri ve uyumlu çalışmaları için teşekkür ediyorum. Bununla birlikte belediyemizin kayıtlı evraklarını alabilmek için, bizlere bin dereden su getirten ve adeta samanlıkta iğne aratan idarenin bu teşekkürü hak ettiğini düşünmüyorum. Şunu da belirtmeliyim ki; bizler burada denetim görevimizi ifa ederken, hiçbir kişi ya da kuruma zinhar hasmane duygular beslemeden, milletin bizlere vermiş olduğu denetim ve kontrol mekanizmasını işletmeye gayret ediyoruz.”

YETKİ YOKKEN BAŞKA, YETKİ GELİNCE BAŞKA OLDU

“Tutuş, Başkan Hürriyet’in Milletvekili döneminde meclis kürüsünde “Yandaşa değil, emekçiye bütçe” diye başlayan 10 sn’lik bir konuşmasını cep telefonundan izleterek konuşmasına devam etti: “Elinde harcama yetkisi yokken, ‘’zengine değil - yoksula bütçe’’ diyor Sn.Belediye Başkanı. Bakınız, seçim öncesi kendisinden hep aynı cümleleri duyduk, “Ben şöyle temizim, böyle dürüstüm, fakirin-fukaranın, devlet malının delikli kuruşuna el sürmedim”. Buradaki esas soru şu? Fırsatını buldun da mı el sürmedin, yoksa henüz eline fırsat mı geçmedi?”

PARAYI İSTEDİĞİ KİŞİLERE İSTEDİĞİ GİBİ DAĞITTI

“Şimdi sizlere denetim komisyonumuzun raporundan birkaç örnekler vereyim.

1-Öncelikle belirtmeliyim ki, İzmit belediyesi %10 yasal sınır olan doğrudan temin limitlerini, müdürlükler bazında incelediğimizde %100’lere varan oranlarla ve izinsiz bir şekilde aşmıştır. Bu şu demektir, “Personel maaşlarını çıktığımızda kalan paranın tamamını istediğiniz gibi ve istediğiniz kişilere ihalesiz dağıtığınız”

PİYASA ARAŞTIRMASI YAPMADAN 50 MİLYON TL DAĞITILDI

2-Doğrudan teminlerle ihalesiz, “Eşe-dosta dağıtılan yaklaşık 50milyon TL’nin hiç birinde, sosyal ağlar marifeti ile bile olsa bir duyuru, bir çağrı ya da farklı bir piyasa araştırması yapılmadan, birbiriyle bağlantılı ve hatta aynı kişi ve şirketlerin kaşe ve yan teklifleri” tespit edildi. 3-Doğrudan temin yöntemi ile iş alan firmaların, “Yüksek rakamlı olanların tamamına yakını geçen yıl olduğu gibi, yine Fatma Hanım belediye başkanı olduktan kuruldukları” görüldü.”

HÜRRİYET, YEĞENİNE 1,5 MİLYON TL’LİK İŞ VERDİ

4-Sadece ihalesiz yapılan işlerin içinde, ‘1,5 milyon TL’nin, Fatma hanımın yeğenleri ve ortaklarına gittiği’, 5-‘Chp milletvekilinin kardeşine geçen yıl olduğu gibi, bu yıl da ihalesiz doğrudan işler verilmeye devam edilmiş, toplamda bu milletvekilinin kardeşine İzmit Belediyesinden 600bin TL’ye yakın ödemeler yapıldığı’, 6-‘CHP’li meclis üyesine; hem kendi kurduğu şirket üzerinden, hem de başka bir ilde kurulduğu anlaşılan ve eşi üzerine çıkan şirket üzerinden ihalesiz işler verildiği ve toplam 300bin ₺’ye yakın ödemeler yapıldığı’ tespit edildi.

EVRAKLAR KOMİSYONDAN SAKLANDI

Buraya bir parantez açmak istiyorum. Fatma hanımın akrabalarına makbuzla ödenen paralar, milletvekilinin kardeşine ödenen paralar ve diğer partili eş-dostların aldıkları işlerin hiç birisi, bizlere verilen ihalesiz işler listesinde yoktu. Diğer bir ifadeyle, Denetim Komisyonundan evrak saklandı. Az önce de söyledim, samanlıkta iğne arattılar bizlere. Bu ödemelerin bir kısmını, komisyonumuz titiz çalışmalarla, dekontlardan tespit ederek talep etti ve o vesileyle evraklara ulaşıldı. Dolayısıyla, bunlar bizim tespit edebildiklerimiz. Tespit edemediğimiz daha neler var inanın bizler de bilmiyoruz.

ASIL PASTA İSTANBUL’A DAĞITILDI

7- Bitmedi. ‘’İzmit’in ekmeğini, İzmit’in insanı yiyecek.’’ diyerek gelen Fatma hanım; Açık ihale yapmadan, davet usulü ile adrese teslim ihalelerden ve doğrudan teminle adını bile duymadığımız İstanbullu firmalara bizim görebildiğimiz kadarı ile 120milyon ₺ hediye etti!

BELEDİYENİN BORCU YİNE KATLANDI

8- Her fırsatta ‘’sizin borcunuzu ödemekten belimiz büküldü.’’ diyen Fatma hanım, belediye başkanı olduktan sonra, istisnasız her yıl belediyemizin borcunu artırdı. AK Parti belediyeciliğinin eserlerinden sadece biri olan, Vadi İzmit’ten gelen 70milyonun TL’nin yarısı 2021’de kasaya girmiş olmasına rağmen, Fatma Hanım 2021’de de borcu artırmayı başararak, ‘’geldiği günden bu güne belediyemizin borcunu tam 325milyona TL’ye çıkartarak, %60 arttığı” belirlendi.

ÜNİVERSİTE OKUMAYA GELDİĞİ İZMİT’İ HER AÇIDAN KULLANDI

“İşte tam da bu noktada şunu sormak istiyorum. Bu şehire üniversite okumaya gelip, hakkıyla bir işe girip hayat kuran birçok gencimiz var. Siz de bunlardan birisiniz Sayın Başkan. Ancak çok kişiye nasip olmayacak fırsatlar da doğdu size. Milletvekili oldunuz, şimdi de belediye başkanısınız. Ancak siz bu emaneti hem hakkıyla koruyamadınız, hem de 3 yıldır yaklaşık 1milyar TL’lik bütçeyi, geçen yıl da sizleri uyarmamıza rağmen yeniden ve iki kat artırarak, yoksula değil yandaşa, hizmete değil şatafata, millete değil eşinize-dostunuza harcadınız."

“MİLLETİN PARASINI SİYASİ REKLAMA HARCADILAR”

İzmit Belediyesi Denetim Komisyonu Raporu’na göre, geçen yıl reklam çalışmalarına ayrılan bütçe yine çok yüksek çıktı. İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, reklam çalışmalarında basın-yayın personeli ve giderleri dışında ihalesiz 10 milyon TL’nin üzerinde doğrudan kaynak kullandı. İzmit Belediyesi Denetim Komisyonu Başkanı Muharrem Tutuş, reklam giderlerinin de ihalesiz, doğrudan teminle yapıldığına dikkat çekerek şunları söyledi: “İzmit Belediyesi’ne onlarca basın-yayın çalışanı alındı. Bunlar özel ekipmanlarla donatıldı. Araçlar verildi. Buna rağmen dışarıdan 10 milyon TL’nin üzerinde reklam hizmeti alınmış. Bu firmaların neredeyse tamamı seçim sonrası kurulmuş. Fatma Hanım’ın yeğeni ve eşi ile ayrıca ortaklarının da ailecek kurdukları firmalara ve arkadaşlarına bir yılda yaklaşık 1,5 milyon TL reklam işi verilmiş. Doğrudan teminlerin neredeyse tamamında olduğu gibi bu işlerde de piyasa araştırması yapılmamış. Belediyenin yani halkın parası, şahsi paraları gibi savrulmuş. CHP’nin siyasi ilanları belediyenin panolarına asılmış ama ne kira, ne de baskı ödemesi partiden alınmamış. Başkan Hanım, reklam için paraya hiç acımamış”.

İSTANBUL'A ADRESE TESLİM 100MİLYON TL

İzmit Belediyesi Denetim Raporu’na göre Başkan Fatma Kaplan Hürriyet’in yerel firmalara yönelik açık ihaleleri nispeten küçük bütçeli tuttuğu, daha büyük bütçeli işleri ise davet usulü ile adrese teslim İstanbullu firmalara verdiği belirlendi.  İzmit Belediyesi Denetim Raporu’nda dikkat çeken konulardan biri de, merkezi İstanbul’da bulunan 3 firmaya davet usulü ihale ile iş verilmesiydi. CHP’li başka belediyelere de sıklıkla iş yaptıkları bilinen bu firmalardan Kırıcılar İnşaat, Rem Peyzaj ve YK Tur ve diğer firmalara ödenen paralar 100milyonu buldu. Denetim Komisyonu Başkanı Muharrem Tutuş, ‘Nispeten daha düşük bütçeli işleri İzmitli firmalar açık ihale ile kazanırken, İstanbullu firmalara davet usulü ihale ile adrese teslim işlerin verilmesi dikkat çekicidir. İzmit’te göz boyanıp, asıl pasta İstanbul’a paylaştırılmış’ dedi. Öte yandan bu 3 firmanın da aynı kişiye ait olması dikkat çekti.

12 Nis 2022 - 16:03 Kocaeli/ İzmit- Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Koz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Koz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Koz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Koz değil haberi geçen ajanstır.

09

Tovbekar - Bunlar bilinenler ya bilinmeyenlet

Tokatci Fatma yakından hak ettigin yerde olacaksın

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Nisan 18:18
08

Pkk Ya Dhkpc Ye Koşşş - Yorumlara bakıyorumda milletin gözünü erdoğan düşmanlığı o kadar bürümüşki chp ülkeyi satsa zerre umurlarında olmaz imam bayıldı istanbulu dünyanın 3. borçlu belediyesi yaptı yine el üstünde yemin ediyorum burda yorum yapm teröristlerin suç hala ülke batsın bitsin pkk dhkpc gelsin yeter ki diyen yorumcular oldukça inşAllah hep beraber suriyeden beter oluruz..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Nisan 15:51
07

İzmi̇tli̇ - NEVZAT DOĞAN BAŞKANIN ZAMANINDA CDF REKLAMA VERİLEN İŞLERİN AÇIKLAMASI VE ÖDEMELERİ LÜTFEN AÇIKLANSIN BİR ZAHMET. SONRASI KONUŞULUR ZATEN.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Nisan 14:10
06

Gülen Yüzler - UTANIYORUM.bir CHPli olarak yukarıda açıklananlar maalesef doğrudur bizler hangi parti olursa olsun yönetime geldiğinde bu gibi davranışta bulunursa derhal afaroz edilmesinden yanayım.açıklamaların doğru oldundan dolayı fatmanın bir daha hiç bir yerede aday gösterilmemesinden yanayız ayrıca bu kadının kocaso olacak murat hürriyete dikkat edin seçim öncesi neydi şimdi ne oldu işte bizz CHP lilerin bu yüz karası insanlarını şehrimizde ve partimizde görmek istemiyoruz.fatma daha yönetime geldiği gün den bu güne kadar çok hatalar yapmıştır liyakat liyakat deyip partide daha ilk seçildiği gün atadığı yönetim kadroları ile patlamıştır yazık çok yazık.bu vatanın bu milletin bir karış toprağını çalanın bir kuruş parasını çalanın ALLAHcc belasını versin

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 13 Nisan 10:38
05

İZMITLİ - Heryer delik deşik yollar perişan. Hizmet bekliyoruz vatandaş olarak. Belediye başkanlığı hizmet işidir. Oturma işi değil. Başkanlar olarak çizmeleri giyin ayağınıza her yeri denetleyin. İzmitli saf değildir. Kül yutmayız bilesiniz...!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Nisan 21:53
04

Zafer.y - İzmit belediyesi nevzat doğan dönemine bi baksinlar kaç milyonluk kardesıne yeğenıne eniştesine dogrudan teminler verilmiştir bir baksınlar ha birde belirteyım akp iktidar gücünü kullanarak yapmadiği pislik yok

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 12 Nisan 16:28
02

Hasan - İzmit belediyesını mufettişler isgal etmiş mufettişler yönetiyor yölsüzlük asla olmaz

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 12 Nisan 16:23
01

Yasin - Akp kadar asla olmaz akp dünyada yölsüzlükte 1 numaradir

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 12 Nisan 16:22