Türkiye’nin ilk elektrikli ticari aracı E-Transit, Kocaeli’de hattan indirildi

Ford Gölcük fabrikasında üretimi gerçekleştirilen Türkiye’nin ve Ford Avrupa’nın ilk tam elektrikli ticari aracı olan E-Transit’in hattan iniş töreninde konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Bugün Ford Otosan Kocaeli fabrikasında Türk otomotiv sanayii için önemli bir güne şahitlik ediyoruz. 10 yıla yayılan büyük bir vizyonun ilk adımlarından biri” dedi

Ford Gölcük fabrikasında ürettimi gerçekleştirilen Türkiye’nin ve Ford Avrupa’nın ilk tam elektrikli ticari aracı olan E-Transit’in hattan iniş töreni bugün Gölcük fabrikasında gerçekleştirildi. Törene; Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın yanı sıra, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, AK Parti Kocaeli İl Başkanı Mehmet Ellibeş, Kocaeli İl Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu, Gölcük Kaymakamı Cengiz Karabulut, Başiskele Belediye Başkanı Mehmet Yasin Özlü, Türkiye Varlık Fonu Başkanı Ahmet Burak Dağlıoğlu, Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, Ford Otosan Genel Müdür Yardımcısı, Güven Özyurt, Türk Metal Sendikası Başkanı Pevrul Kavlak, Ali İhsan İlkbahar, Turgay Durak katıldı.

“ONUR DUYUYORUZ”

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Ford Otosan Genel Müdürü Güven Özyurt, “Ford Otosan 60 yılı aşkın süredir faaliyet yürüten sektörün öncü kurumu. Hızla değişen dünyada, esnekliğimiz ve verimliliğimizle öne çıkıyoruz. Kocaeli fabrikalarında ürettiğimiz transit 7 yıldır Avrupa’da. Başarılarımızı artırmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Yakıt maliyetlerinin bakım masraflarının düşmesiyle daha evantajlı olan elektrikli araçlar işletmeler için avantaj sağlıyor. Ford’un elektrikli araç üssü haline geleceğiz. Araçlarımızı ihraç ederek ülkenin dış ticaretine katkı sağlayacak olmaktan onur duyuyoruz” dedi.

“GÜZEL HABERLER İÇİN BİR ARAYA GELİYORUZ”

Ardından konuşan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç, “Son dönemlerde Ford Otosan’ın güzel haberleri için bir araya geliyoruz. Türk Otomotiv Sanayisi için bu önemli günde bir araya gelmekten onur duyuyorum. Neredeyse 100 yıl önce başlayan bu yolculukta çok önemli bir noktadayız. Bu araç ihtiyacı olan elektriğin tamamını yenilenebilir enerjiden elde etmektedir. Aracımızı hattan indirmek için heyecan duyuyoruz. Bakanım dün TOGG aracını test etti. O da bizim gururumuzdur. Bugün de elektrikli araç kullanacak. 1956 yılında imzaladığımız anlaşma ile uluslararası otomotiv sektöründe bir yerimiz oldu. Yarım yüzyılı aşkın süredir transit üretiyoruz. Ülmeiz ile Avrupa Birliği arasında imzalanan gümrük sözleşmesi ile birlikte heyecanlı bir yolculuğa başladık.

“İLK MEYVE”

99 depreminin ardından buradaki fabrikamızın inşaatı hasar gördü. O dönem ekonomik şartlar da çok kötüydü. 6.2 milyar dolarlık İhracat gerçekleştrdik geçen sene. Kapatılmasi istenen şirket nereden nereye geldi. Bu bizi teşvik eden bir tablodur. Bugün hatta indirdiğimiz e-transit devletimizin de katkısıyla ortaya çıkan son yatırımlarımızın ilk meyvesi. Yatırımları yaparken geleceği düşünerek hareket etmek çok önemli. Eskiden onlarca marka televizyon üretiyorduk, artık yoklar. Bunu otomotiv sektöründe de bekliyoruz. Buradan sayın Cumhurbaşkanımıza desteklerinden dolayı teşekkür ederim. Ve ilgili bakanlıklarımıza çok teşekkür ediyorum. Yeşil mutabakat konusunda yoğun çalışıyoruz. Burada amacımız 2030 yılına hazır girebilmek” ifadelerini kullandı.

“30 ARKADAŞIMIZI KAYBETTİK”

Törende konuşan Türk Metal Sendikası Başkanı Pevrul Kavlak, “Bugün burada dünyanın birçok bölgesinde sanayi ülke değiştirirekn, risk alarak yatırım yapan Türk sanayicisinin haklı gururunu yaşıyoruz. Bu gururu yaşatan sizlere teşekkür ediyorum. Avrupa’nın en çok tercih ettiği aracı Gölcük’te yapmaktan gururluyuz. Ancak unutmayalım bu başarının bir parçası da işçilerimiz, metal emekçilerimizdir. Biz gece-gündüz demeden çalışan Türk işçisi ile gurur duyuyoruz. Sendikamız üyeleri pandemi döneminde büyük sınav verdiler. Canları pahasına çalıştılar, ürettiler. Örgütlü olduğumuz 800’den fazla işletmede mücadele verdiler. 30 arkadaşımızı bu süreçte koronavirüsten kaybettik.

“HAKÇA PAYLAŞALIM”

Son dönemde imzaladığımız protokol sonucu hiçbir işçimiz mağdur olmadı. Başta MESS yöneticileri olmak üzere işverenlerimize de teşekkür ediyorum. Türk Metal Sendikası olarak MESS ile imzaladığımız sözleşme sonucu üyelerimizin net ücreti 10 bin lirayı geçmiştir. Pandeminin o günlerinde işçilerimiz nasıl çalıştıysa, elde ettiği bu ücret artışı ile daha çok çalışacaktır. Adaletten, refah toplumunda söz edeceksek adil bölüşmeden de bahsetmeliyiz. Hakça paylaşımdan bahsetmeliyiz. Çarkların dönmesini, bacaların tütmesini istediğimiz kadar hakça paylaşmak ve barış içerisinde yaşamayı da istiyoruz” dedi.

“İLK ADIM”

Törende konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Kocaeli Türk sanayinin yüz akı şehirlerinden bir tanesi. Bugün Ford Otosan Kocaeli Fabrikasında Türk Otomotiv sanayii için önemli bir güne şahitlik ediyoruz. 10 yıla yayılan büyük bir vizyonun ilk adımlarından biri, Ford Otosan tarafından Avrupa pazarına ihraç edilecek E-Transit’in ilk aracı üretim bandından iniyor. Ford Otosan geçtiğimiz yıl, Sayın Cumhurbaşkanımızın katıldığı bir toplantıyla 2 milyar avroluk yatırım planını kamuoyuna açıklamıştı. İşte bu yatırım o gün açıklanan vizyonun ilk aşaması. Yüzde 100 elektrikli ticari araç yatırımı ile Ford Otosan’ın üretim kapasitesi 455 binden 650 bine çıkıyor. Böylelikle Ford Otosan Avrupa’nın ticari araç üretim üssü unvanını taçlandırmış olacak. İhraç edilecek bu araçlar ihracat şampiyonu unvanını da perçinleyecek. Yan sanayide ortaya çıkacak 15 bin kişilik ilave istihdamla birlikte 18 bin vatandaşımıza yeni iş imkânı oluşacak. Şahsen yatırım, üretim, istihdam ve ihracatın fazlasıyla olduğu bu değerli projenin her türlü takdiri hak ettiğini düşünüyorum.

“YENİ FIRSATLAR VAR”

Dönüşümün hızı giderek ivmeleniyor. Geçmişte dönüşümler, değişimler belki 100 yılda bir olurken, bugün on yıllarda hatta daha da kısa sürelerde devrim niteliğinde dönüşümler yaşıyoruz. Buna yönelik birçok sebebi ortaya koyabiliriz. Teknolojik gelişmeler, yenilikçilik merakı, müşteri beklentileri. Ancak şu anda sebeplerden ziyade sonuçlara odaklanmak durumundayız. Bugün dönüşümün karşısında devletler dahi direnemiyor. Bu elbette doğru ama bizim gibi gelişmekte olan ülkeler için dönüşüm, aynı zamanda büyük fırsatlar da demek. Biz bunun en güzel örneğini insansız hava araçlarında yaşadık. Bugün Türkiye belki de ilk defa bir teknolojiye öncülük eden ülkeler arasında yer alıyor. Tüm dünya Türkiye’nin muharebe konseptlerini değiştiren SİHA’larını konuşuyor. Şimdi de otomotivde yaşanan paradigma değişimi ile birlikte önümüzde yeni fırsatlar var. Bilhassa iklim değişikliğinin itici gücüyle, birçok ülke tamamen elektrikli araçlara geçiş noktasında takvimini ortaya koydu. 2030 yılına geldiğimizde dünyadaki elektrikli araç satışlarının yüzde 30’u aşması bekleniyor. Ayrıca otonom ve bağlantılı araçlardaki teknolojik gelişim de süratle devam ediyor.

“CİDDİ ÜRETİM KAPASİTEMİZ VAR”

Türkiye olarak mevcut altyapımız ve nitelikli insan kaynağımızla otomotivdeki potansiyelimiz oldukça yüksek. Halihazırda dünyadaki en büyük 14 üreticiden bir tanesiyiz. Ciddi bir üretim kapasitemiz var. Sektör pandemiye ve savaşa rağmen -dalgalanmalar olsa dahi- pozitif görünümünü sürdürüyor. İşte bu olumlu atmosferin de etkisiyle giderek büyüyecek olan elektrikli araç pazarından aslan payını almaya talibiz. Başta bugün toplanma sebebimiz olan Elektrikli transit’ler olmak üzere Ford Otosan’ın yatırımları sürüyor. Ayrıca Ford, Türkiye’de bir batarya yatırımı yapacağını kamuoyuna ilan etti. TOGG tarafında da binek araçlar ile birlikte batarya konusunda gelişmeler yaşanıyor. Bir diğer gelişme Aspilsan’ın Yerli Lityum Batarya Üretim Tesisi. Tesis şu anda silindirik pilde seri üretim aşamasına gelmiş durumda. Diğer taraftan elektrikli otobüslerde de Türk markaları atağa kalktı. Birçok firmamız elektrikli otobüslerini piyasaya sürdü. Hatta otonom elektrikli otobüs üretme başarısına imza atanlar var. Tabi burada bir zorunluluğa da vurgu yapmamız gerekiyor.

“ADIMLAR ATIYORUZ”

Türkiye otomobil üretiminin yüzde 80’ini başta Almanya, İngiltere ve Fransa olmak üzere Avrupa ülkelerine ihraç ediyor. Bu bağlamda içten yanmalı motorlara gelecek yasaklardan ana sanayi ve tedarik sanayi doğrudan etkilenecek. Bu yüzden önümüzde dikkat etmemiz gereken önemli hususlar var. Bunlardan birisi mevcut kapasitenin dönüştürülmesi. Diğeri elektrikli araç şarj altyapısı. Sonuncusu da otonom ve bağlantılı araçlar için altyapı ve regülasyon düzenlemeleri. Bu noktada biz, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak ekosistemin tamamına yönelik; bir taraftan politika geliştirme süreçlerine devam ederken diğer taraftan da uygulama noktasında adımlarımızı atıyoruz. Örneğin sektördeki tedarikçilere yönelik Tedarikçi Geliştirme Programını başlattık. Bu programda 10 tedarikçi ve 3 ana üretici ile birlikte çalışıyoruz. Ana üreticilerden bir tanesi de Ford Otosan.

“SON AŞAMAYA GELDİK”

Türkiye’nin her tarafında bin 500’den fazla yüksek hızlı şarj istasyonunun kurulmasına yönelik 300 milyon liralık bir hibe destek programı başlatıyoruz. Ayrıca mobilite araç ve teknolojileri konusunda hazırladığımız yol haritasında son aşamaya geldik. Yol haritası çalışmaları devam etmesine rağmen, biz bazı eylemlerin uygulanmasına şimdiden başladık. Bunlardan bir tanesi rekabette işletmelerimize önemli fayda sağlayacak Açık İnovasyon Otonom Araç Geliştirme ve Test Platformu. Avrupa Birliği ile beraber hayata geçirdiğimiz 5 milyon avro bütçeli bu proje ile otonom ve bağlantılı araç teknolojilerinin geliştirilip test edilmesine yönelik son teknolojilerle donatılmış bir altyapı inşa ediyoruz. Devlet destekli Ar-Ge ve Tasarım Merkezlerinin sayısı bin 500’ü aştı. TÜBİTAK aracılığıyla özel sektör projelerine büyük çaplı destekler sağlıyoruz. Örneğin 6 ay önce yine sizinle birlikte lansmanını yaptığımız, Ford Otosan tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk ve tek yerli otomatik şanzımanı da yine bakanlığımız tarafından desteklendi.

“120 BİN LİRAYA KADAR DESTEK VERİYORUZ”

Cumhurbaşkanımız, 3 Ocak’ta KOSGEB’in Mikro ve Küçük İşletmelere dönük Hızlı Destek Programı’nı kamuoyuna ilan etmişti. 75 bin meslek lisesi veya üniversite mezunu gencin istihdam edilmesi hedefiyle başlattığımız bu programla işletmelerimize istihdam başına 120bin liraya kadar destek veriyoruz. Şimdiye kadar destekten yararlanan 18 bin işletme, 32 bin yeni personel istihdam etti. KOSGEB, bu işletmelere destek tutarının yarısından oluşan birinci taksit kapsamında toplam 1 milyar 650 milyon lira ödeme yaptı. İşletmelerimiz; Nisan sonuna kadar yeni personellerini istihdam edebilir ve Mayıs sonuna kadar da KOSGEB’ten ödeme talebinde bulunabilir. Bugün burada bu yatırımlardan bahsediyorsak bunu işçi kardeşlerimize borçluyuz. Global yatırıcımlarla konuştuğumuzda Türkiye’deki gibi nitelikli işçiyi başka ülkede bulamıyoruz ve işlerine kendi işleri gibi sahip çıkıyorlar’ diyorlar” ifadelerini kullandı.

07 Nis 2022 - 16:02 Kocaeli/ Gölcük- Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Koz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Koz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Koz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Koz değil haberi geçen ajanstır.