"Yorgun ve hatta tükenmiş durumdayız"

Hekim Birliği Sendikası, üç günlük grevin ilk gününde gerçekleştirdiği basın açıklamasında, “Hasta ile hekimi karşı karşıya getirecek düzenleme ve yönlendirmelerin yapılması neticesinde maddi ve manevi olarak huzursuz, yorgun ve hatta tükenmiş durumdayız” ifadelerine yer verildi

Yaklaşık 600 üyesi bulunan Hekim Birliği Sendikası Kocaeli Şubesi, hekimlerin sorun ve talepleri için 14-15-16 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilen üç günlük grevin ilk gününde, Kocaeli Devlet Hastanesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Şube yöneticileri ve üyelerinin de katıldığı eylemde açıklamayı Şube Başkanı Abdullah Güneş okudu. 

“İŞ BIRAKMA KARARINA UYUYORUZ”

Güneş yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Bugün burada iki amaç için toplanmış bulunmaktayız. İlk olarak tüm hekimlerin 14 Mart Tıp Bayramını kutlarım. Bu vesileyle konuşmama başlarken pandemi nedeniyle özveriyle yürüttükleri olağanüstü çalışma şartları altında hayatını kaybeden tüm hekim ve sağlık çalışanı arkadaşlarımızı saygıyla anıyoruz. Bugün burada olmamızın ikinci amacını paylaşmak istiyorum sizlerle: Bugün baktığımızda hekimlerin çalışma şartlarındaki acımasız, çetin koşullar, şiddetle her daim burun buruna gelmesi, düşük ücretlerle çalıştırılması, itibarsızlaştırılması kabul edilemez bir durumdur. Hasta ile hekimi karşı karşıya getirecek düzenleme ve yönlendirmelerin yapılması neticesinde maddi ve manevi olarak huzursuz, yorgun ve hatta tükenmiş durumdayız. Bu nedenle bağlı olduğumuz Hekim Birliği Sendikası adına 14 Mart Tıp Bayramı ile başlayan 15-16 Mart günlerinde devam edecek olan iş bırakma kararına uyuyoruz. 

HEKİMLERİN TALEPLERİNİ SIRALADI

Diğer sendikalarla birlikte aldığımız bu kararımızda taleplerimiz: Hastane, ASM, ADSM'lerde güvenliğin gerçek anlamda sağlanması için güvenlik görevlileri ve gerekli araç, cihaz gibi donanım yeterli sayıda bulunması ve kurumlara kontrollü giriş sağlanması, şiddete karşı mücadelede daha etkin, caydırıcı yaptırım ve usuller TCK ve CMK’da yer alacak şekilde düzenlenmesi, cezası kesinleşen failler sağlıkla ilgili sosyal güvenlik hakkından mahrum bırakılması, Malpraktis davalarında hekimler ve diş hekimlerinin, hakimler gibi güvence altına alınması. Kast unsuru olmadıkça, hekim hapis cezası ile yargılanmamalı ve tazminat hekime rücu edilmemeli. Tüm hekimler arasında eşit işe eşit ücret anlayışı sağlanarak, aynı eğitim düzeyindeki hekimlerin statü farklılıklarından doğan ücret ayrımları kaldırılması, genel bütçeden ödenen ve emekliliğe yansıyan tek kalem maaş düzenlenmeli ve bu maaş en az kıdemli tabip albay veya 1’inci dereceye ayrılmış 10 yıllık hakim ve savcı maaşı düzeyinde olmalı.

DERHAL GERİ ÇEKİLMELİ

Aile Hekimliğindeki sözleşme ve ödeme yönetmeliği derhal geri çekilmesi. Aile hekimlerinin vekaletsiz izne çıkabilmesi. Aile hekimliğinde hak ediş ücretlendirmesinde 2700 nüfusa düşülse dahi aile hekiminin sorumlu olduğu nüfus 4 bin gibi hak ediş alması için katsayıların artırılması., Son 5 yıldaki cari gider kaybı yerine konmalı ve cari giderin yıllık hesaplaması, gider kalemlerine göre yapılması. Aile hekimliği için açılacak tüm binalar idare tarafından kamu binası olarak tedarik edilmesi ve aile hekimlerine tahsis edilmesi, Asistan hekimlere 24 saati aşan mesai uygulamalarına son verilmesi. Asistan hekimler nöbet ücreti tehdidi ile fazla mesaiye zorlanmaması ve borçlanma senetlerinin kaldırılması. Özellikle uzmanlık ve yan dal eğitimi sonrası mecburi hizmet kaldırılması. Unutulmamalıdır ki sağlıklı ve mutlu bir toplum olmanın yolu sağlıklı hekimlerden geçer.

GURUR DUYUYORUZ

Özetle, biz hekimler vatandaşlarımıza kamu hizmeti sunmaktayız. Öncelikli talebimiz hizmet sunduğumuz kurumlarda güvenliğimizin sağlanması. Bununla beraber bu kamu hizmetlerini sunarken oluşabilecek zararların hakimlerde olduğu gibi kamu tarafından karşılanması. Ayrıca hekimlere geçim sıkıntısı yaşatmayacak, hekimlere yakışır bir emeklilik hayatı sunacak düzenlemeler ivedilikle yapılmalıdır. Son olarak açık açık belirtmekte fayda görüyoruz ki bizler her daim hekim olmaktan onur duyuyoruz.”

14 Mar 2022 - 14:13 Kocaeli- Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Koz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Koz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Koz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Koz değil haberi geçen ajanstır.