Akaryakıt istasyonları da zarar ediyor… “Kaçak yakıta yönelme var”

Shell Erenkaya sahibi Ulaş Erenkaya, sektörle ilgili açıklamalarda bulundu. Gelen zamlardan artan fiyatlar sonrasında en büyük endişesinin kaçak yakıtla ilgili olduğunu söyleyen Erenkaya açıklamasında, “Kaçak yakıta yönelme var” dedi.

Mevlüt Can Özçelik
Mevlüt Can Özçelik Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Son zamanlarda en çok duyduğumuz zamlardan olan akaryakıta gelen zamlar insanları oldukça zorlamaya başladı. Shell Erenkaya sahibi Ulaş Erenkaya gazetemize açıklamalarda bulunarak gelen zamları, sektörde yaşanan sıkıntıları ve daha birçok konudaki görüşlerini dile getirdi.

“İŞLETMECİLER OLARAK ARTIK ÇOK ZOR CİDDİ ZORLUKLAR YAŞIYORUZ”

Akaryakıt sektöründeki genel sorunlardan bahseden Ulaş Erenkaya, “Akaryakıt sektörü rekabetin çok yoğun olduğu bir sektör. En son 70-80 civarında dağıtım şirketi vardı. Bizler 5 büyük firmayı daha çok biliyoruz. Zaten yollarda dikkat ettiyseniz, Anadolu yollarında veya otoyol dışı yollarda farklı markalarda göreceksiniz. Rekabetin çok yoğun olduğu hizmetin farklılaştığı bir sektör. Artık benzin istasyonları tek başına akaryakıt istasyonları değil bir hizmet noktası. ATM’sinden börekçisine, yemekçisinden marketine, tuvaletine artık buralar bir tesis olarak kabul edilmeli. Sektör zaten karlılık anlamında devletin çok büyük baskısı altında. İstediğimiz yatırımları istediğimiz şekilde yapamıyorduk. Fakat bu son yaşadığımız ani kur atağı ve ani kur düşüşünden sonra akaryakıta gelen yüksek zam bizim zaten üstünü kapatmaya çalıştığımız sorunları artık kapatılamaz hale getirdi. Paranın maliyetindeki aşırı yükseliş ve bizim şirketlerimizin sermaye ihtiyacı, kar oranlarındaki ani düşüş verdiğimiz taahhütleri yerine getirmede zorlanma, teminat sorunu gibi ayriyeten yeni nesil bizim hiç yaşamadığımız sorunlar ortaya çıkardı. Bizler vergisini tam ödeyen, bütün düzenekleri yapılmış maliye tarafından sıkı takip edilen, devletin en önemli gelir kaynaklarından biriyiz. Ama işletmeciler olarak artık çok zor ciddi zorluklar yaşıyoruz” dedi.

“DAHA YÜKSEK RAKAMLARA ÇIKACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM”

Fiyatların eski seviyelere inmesinin çok zor olduğunu dile getiren Erenkaya, “Bu zam furyası bizim takip ettiğimiz en önemli verilerden 2 tanesi dolar ve brent petrolün varil fiyatı. Türkiye brent petrol varil fiyatını baz alıyor. O yüzden de en önemli iki veri bu. Bunlar yüksek olduğu sürece akaryakıt fiyatları da yüksek. Fakat en son 2022 bütçesinde devletin 32 milyar lira akaryakıttan ÖTV alma planı var. Bu plan doğrultusunda da mecburen üstüne ayriyeten ÖTV eklemek zorunda. Bizim akaryakıt fiyatlarının düşme ihtimalini çok çok zor olarak görüyorum. Ben daha yüksek rakamlara çıkacağını düşünüyorum. İnsanların hayat şekillerini yaşam standartlarını değiştirecek kadar yükseleceğine inanıyorum. Bunu tutmak kolay değil. Bizlerden de o yüzden çok taviz isteniyor. Kar oranlarımızı düşürerek. Ama burada doların kontrol altında tutarsak kısmen bu fiyatlarda tutmayı sağlayabiliriz. Onunda görüntüsü çok zorlandığımızı gösteriyor. Umarım bu dediklerimiz yaşanmaz. Olası bir kur düşüşünde fiyatlara yansır ama eski fiyatlara gelme ihtimali yok. Çünkü devlet alması gereken 32 milyar lirayı almak için gerekli ayarlamaları yapar. İçerideki düşen yakıt rakamı kadar miktarı yukarı çıkartarak ÖTV’yi almaya devam edecektir” diye konuştu.

“YÜZDE 15’E DENK GELEN SATIŞ AZALMASI OLDU”

Gelen zamlardan sonra satışlarda azalma olduğunu ifade eden Ulaş Erenkaya, “Zamlardan sonra yaklaşık yüzde 15’e denk gelen satış azalması oldu. Fakat bunun mevsimsel etkisi de var zaten. Doğal olarak kış aylarında bizim satışlarımız düşer. Ama buradaki düşüş akaryakıttan beklediğimizden daha az oldu. Trafikte bir azalma var araçların ama zaten insanlar çocuklarını okula götürmek için, işe gitmek için araç kullanıyorlar. Çok uzun zamandır insanlar tasarruflu araç kullanıyor. Minimum seviyede gidiyorlardı hala da minimumlarını yakıyorlar şu anda. Ama tabi cirolar çok daha yukarda rakamlara çıkmaya başladı. Ticareti araçlarda hiçbir düşüş yok. Ticaret hala aynı hızla devam ediyor. Yakıtın artması öğrenci servislerini, işçi servislerini, belli dağıtıcıları onlar mecburen yakmak zorundalar bu yakıtı. Onlarda bir gerileme yok” ifadelerini kullandı.

“BİZE EN BÜYÜK HASARI VEREN PARANIN MALİYETİNİN YÜKSEK OLMASI”

Akaryakıt sektöründe çok para kazanıldığı ile ilgili düşünce ile ilgili de düşüncelerini ifade eden Shell Erenkaya sahibi Ulaş Erenkaya, “Parası olmayan bir adamın akaryakıt istasyonu açması zaten mümkün değil. Varlıklı bir adam yapar. Arazilerde milyon seviyesinde daha aşağıda bir arazi yok. 5 milyonla 50 milyon arasında giden tesislerden bahsediyoruz. Zaten bu tesislerin sahipleri parası olan insanlar. Burada önemli olan bize en büyük hasarı veren paranın maliyetinin yüksek olması. Rakamların yükselmesinden dolayı çok ani sermaye açıklarımızın ortaya çıkması. Bu da bize ekstra maliyet olarak geliyor. Biliyorsunuz kredi kartları ile yapılan alışverişler bize maliyet anlamında yaklaşık 1,30’la 1 buçuk arasında bize maliyetleri var. Düşünün ki yüzde 5 karla ürün satıyorsunuz ve kredi kartıyla insanlar alışveriş yaptıkları anda bunun 1 buçuğunu kaybediyorsunuz. Size geliyor 3 buçuk. Personeldeki çok ciddi bir artış, enerji harcıyoruz. Akaryakıt istasyonları tanktaki yakıtı biz enerji kullanarak pompalarımız vasıtasıyla biz araçlara aktarma yapıyoruz. Sürekli bir enerji, enerji maliyetlerinde yüzde 100’ün üstünde artışla karşılaştık. Devletin bizden istediği yeni çıkan sigortalarımız pahalıdır, personel maliyetlerinin dışında iş güvenlikleri, otogaz sorumlu müdürleri gibi ekstra maliyetlerimiz var. Asgari ücretin yükselmesi ile onlarda da çok ciddi bir artış gerçekleşti. Kar oranlarımız azaldı ama bu maliyetler korkunç seviyede yükseldi. Şu anda ciddi anlamda sermaye açıklarımız ortaya çıktı. Benim tesisimde çok ciddi derece de sermaye açıkları ortaya çıktı. Bunu kazanarak yerine koymamız birkaç yılı bulur. O kadar büyüklükten bahsediyorum. Çok yakın zamanda tesisini kapatan, devreden ve bu işten vazgeçen insanlar olduğunu göreceksiniz. Şu anda belli başlı sıkıntıları yaşayan benzin istasyonları vardı. Onlarda yavaş yavaş devirler var. Ama şu anda direnenlerde var düzelecek diye bekleyenlerde var. İlk defa istasyoncuların tek birlik olarak bu kadar ses çıkardığını görüyorum. Herkesin canı yanıyor” dedi.

“YATIRIMLARIN HEPSİNİ ERTELEMEK ZORUNDA KALDIK”

Bu süreci en az atlatabilmek için önerilerini dile getiren Erenkaya, “En az hasarla bunu atlatabilmenin yolu öncelikle devletin zaten rekabetin çok yoğun olduğu bu sektörde tavan fiyat uygulamasını esnetmek durumunda. Serbest piyasa oluşumu olmuyor. Ağır hasar alan aslında tuvaletleriyle marketleriyle ek hizmetleriyle çok iyi hizmet vermeye çalışan istasyonlar bu konuda cezalandırılıyor. Bizim istasyonumuz 4.nesil, 5.nesile geçmemiz için 850 bin lira yatırım yapmamız lazım. 5.nesil daha iyi tuvalet demek. Biz tuvaletlerimizden ücret almıyoruz. Halka da ciddi hizmetler yapıyoruz. Daha iyi ekipmanlar daha düzgün aydınlatmalar, personelimizin şartlarının daha iyileştirilmesi için yaptığımız her hamle bize ek maliyet olarak gelmekte. Şu anda bu yatırımların hepsini ertelemek zorunda kaldık. Daha iyinin peşinde koşarken bir anda ayakta kalma savaşı vermeye başladık” diye konuştu.

“BU TARZ ZAMLAR MAALESEF İNSANLARI KAÇAĞA YÖNLENDİRİYOR”

Kaçak yakıt satılmasından endişe ettiğini söyleyen Ulaş Erenkaya, “Ticaret odasında ilgili komite ile yaptığımız görüşmelerde EPDK’ya gidiliyor anlatılıyor. EPDK başkanı bizim bu başımızda olan problemleri çok iyi biliyor. Bu konuda yakın zamanda bir düzelme olacağını düşünüyorum. Eğer bir düzelme olmazsa benim en büyük korkum aldığım birkaç duyumda tekrar kaçak yakıta yönelme var. Bizim sektörde ticari araç sürücüleri kullandıkları araçların yakıtlarını patronlarından habersiz alıp satma huyu vardır. Yeni yeni duymaya başladım çok daha uygun satılan mazotları. Bu tarz zamlar maalesef insanları kaçağa yönlendiriyor. Çünkü ayakta kalamayan bir zaman sonra başka yollara sapmak zorunda. Türkiye’nin yaşadığı ekonomik sorun dar gelirli insanları o kadar etkiliyor ki biz arada kaynıyoruz. Bizim sorunlarımız daha geriye atılıyor. Ama halbuki biz devletin vergi sisteminin en önemli ayaklarında bir tanesiyiz. Vergiyi topluyoruz. Tesisleşme açısından hiç mütevazi olmayacağım, Amerika’dan da Avrupa’dan da iyi durumdayız şu anda. Bizim benzin istasyonlarımız çok daha iyi durumda. Ama gördüğüm kadarıyla istayonculukda da zaten elektrikli araçlarında yakın zamanda hayatımıza girmesi artık istasyonları yatırım yapılabilir durumdan çıkartacaktır. Zaten bizde bütün alternatiflerimizi çalışmalarımızı ona göre sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

“İSTASYONLAR HAYATIMIZDA ÇOK CİDDİ BİR ZAMAN DAHA OLACAKTIR”

Elektrikli araçların dolum yeri için iyi bir altyapıya sahip olunması gerektiğini vurgulayan Erenkaya, “Elektrikli araç altyapısının yakın zamanda karlı bir iş olduğunu düşünmüyorum. Çünkü çok ciddi bir elektrik altyapısı gerekiyor. Başka illeri bilmiyorum ama Kocaeli klimaları kaldıramıyor yaz aylarında. Enerjinin aşırı kullanımından dolayı trafolar klimaları çekmiyor. Düşünün bir de çok büyük enerji çeken elektrikli arabaların sistemlerinin kurulması. Trafo sistemleri yetersiz zaten. Daha önce şehrin bu yatırımları yapması gerekiyor. Elektrikli araçların aşırı pahalı olması şu anda Türk halkının elektrikli araba ile tanışmasını çok geciktirecek. Şöyle düşünün biz şu anda 25-30 yıllık neredeyse hurda da olması gereken araçları kullanarak günlük işlerimiz halletmeye çalışan bir milletiz. Elektrikli araçların asla böyle uzun süreli kullanım konusu yok. Piller bittiği anda ki piller resmen bir araba parası. Ya pil teknolojilerinde çok ilerlemeler kat edilmesi gerekilecek ya da çok daha makul ucuz pil değişimleri ile biz bu araçları yürütebilir hale geleceğiz. O yüzden istasyonlar hayatımızda çok ciddi bir zaman daha olacaktır. Ama dediğim gibi serbest piyasa koşulları burada şu anda işlemiyor. İyi olanla kötü olanı aynı kefeye konuluyor” ifadelerini kullandı.

“KREDİ KARTLARININ BİZİM ÜSTÜMÜZDE YÜKLERİ VAR”

Tesisler için çok ciddi yatırımlar yaptıklarını söyleyen Ulaş Erenkaya, “Bizler tesislerimiz çok ciddi yatırımlar yapıyoruz. Hem insan yatırımı yapıyoruz hem ekipman yatırımı yapıyoruz. Her zaman daha iyisi olsun diye. Biz 2022’de hiçbir arızalar dışında yeni yatırım yapmadık. Hiçbir şeyi değiştirmiyoruz. Her şey gittiği yere kadar gitsin diye bekliyoruz. Bunda başımıza gelebilecek şey personel azaltmak. İstasyonlarda personel azaltmaları sonucunda bekleme sürelerinde biraz artış olabilir. Bununla ilgili olarak da bize kızmamaları gerekiyor. Yeterince fazla personel tuttuğumuz zaman maliyetlerimiz çok ciddi seviyelerde yukarıda. Şu anda asgari ücret 4250 lira gibi rakamla SGK ile çok ciddi bir rakamla karşı karşıyayız. Beklentimiz dağıtım şirketlerinin taşıt tanıma veya araç tanıma sistemlerinde çok ciddi kesintileri var. Buraları ile ilgili iyileştirmeler bekliyoruz ve kredi kartlarının bizim üstümüzde yükleri var. Eskisi gibi kredi kartlarının komisyonlarının müşteriler tarafından ödenmesi veyahut da bu maliyeti sırtımızdan alacak kadar karlarda yükselme bekliyoruz. Emin olun istasyonlar sanıldığı kadar üstüne harcandığı emek kadar para getirmiyor. Rezidans mı işletirsiniz yoksa istasyon mu deseler, ben yüzde 90 rezidans olarak hakkımı kullanırım. 24 saat açık olan bir tesis, güvenlik probleminin olduğu hiç kapanmayan zapt edilmesi gereken hırsızlıkların olduğu bir sektör. İnanılmaz derece de hırsızlıkla uğraşıyoruz. Bunlar bizi gerçekten yoruyor yıpratıyor. Marketlerimizden hırsızlık oluyor, sahte paralarla mücadele ediyoruz. Bu tesisler insanların tesisleri. Burada insan yoksa hiçbir anlamı yok. Burada gerçekten 24 saat temiz güvenli ve devletin tüm kurallarına uyan bir tesisiz. Birçok arkadaşlarımız buna dikkat ediyor. Herkes devletin yanında. Artık oranlar ortada. Şirketlerin ne kazanıp ne kaybettiğinin iyi biliyorlar” ifadelerini kullandı.

19 Oca 2022 - 10:58 - Güncel

Muhabir  Mevlüt Can Özçelik


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Koz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Koz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Koz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Koz değil haberi geçen ajanstır.

02

Maydonos - Seninde derin bizden çokmuş,Üzüldük bak şimdi.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 20 Ocak 11:55
01

Korfezli - Sanki dersin pahali alip ucuza satiyor

Zam gelmeden depolari fulluyorsunuz ondan sonra extra gelen zammida ekleyerek satiyorsunuz karinizi iki katina cikariyorsunuz birde zarardan bahsediyor

Allah gozunuzu doyursun

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 20 Ocak 00:00