DP Körfez İlçe Başkanı Veli Yıldız: “Biz siyasetin ekolüyüz, beşiğiyiz”

Demokrat Parti Körfez İlçe Başkanı Veli Yıldız gazetemize özel açıklamalarda bulundu. Yıldız açıklamalarında, “Biz siyasetin ekolüyüz, beşiğiyiz” dedi.

Mevlüt Can Özçelik
Mevlüt Can Özçelik Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

2009 yılında Körfez ilçe Başkanlığı yapmış ardından siyasete uzun bir ara vermiş olan Veli Yıldız yıllar sonra tekrar Körfez İlçe Başkanı olarak siyasete geri döndü. Veli Yıldız göreve gelme sürecini, çalışmalarını ve seçilmeleri halinde gerçekleştirecekleri projeleri gazetemize açıklamalarda bulunarak anlattı.

“SİYASETİ SEVİYORUZ”

Göreve gelme sürecinizi biraz anlatır mısınız?

2009 yılında ben zaten DP ilçe başkanıydım. Ondan sonraki süreçte parti içinde yaşanan birtakım olaylar bizim ayrılmamıza sebep oldu. Ondan sonra zaten siyasetten uzaklaştık. Bundan 1 buçuk ay öncesine kadar biz siyasetle hiç uğraşmadık, siyasete hiç girmedik. Daha doğrusu o siyaset buna müsaade etmedi, o kalıba bizi dahil etmedi. Bize de öyle bir teklif gelmedi açıkçası. Daha sonra Kocaeli’de Genel Başkan Yardımcımız Murat Aydoğdu gerek o gerekte Ankara’da burada ilçe başkanlığı ile alakalı veya destekle alakalı destek olur musun diye geldiler. Sonra ilçe başkanlığını teklif ettiler. Biz de zaten siyasete meyilliyiz, siyaseti seviyoruz. İlçe başkanlığı teklifini kabul edip göreve başladık.

“ÇALIŞMALARIZ GAYET İYİ GİDİYOR”

Göreve geldikten sonra çalışmalarınız nasıl gidiyor?

Burada partimizde bir dağılmışlık var. Bir beklenti içinde insanlar partide hareketlilik olmayınca, Ankara’da hareketlilik vardı. Genel Merkez’de ama Körfez’de bir hareket olmayınca insanlar da bir dağınıklık söz konusu oldu. Başka partilere gidenler oldu. Biz geldikten sonra biraz hareketlendirdik. Gelmelerle gitmelerle, insanlarımıza dokunmayla özellikle hareketlendirdik. Ondan sonra yavaş yavaş partili dönmeye başladı. Eski üyelerimizi aradık. Onlar biz buradayız dediler. Şimdi her günde 3 tane, 5 tane bazen 20 tane yeni üye yaparak tekrar partiyi ayağa kaldırdık. Çalışmalarız gayet iyi gidiyor.

“ÇALIŞTIĞIMIZI İNSANLARA GÖSTERMEMİZ LAZIM”

Körfez’de DP’nin durumu nasıl?

Körfez DP’nin kalesi olmuştur geçmişte. 2009’a kadar hatta onun öncesine kadar böyleydi. Seçimlere baktığımız zaman hep 2.parti ya da 1.parti konumundaydık. Şimdi ise köklü bir parti olduğu için Demokrat Parti temeli olan bir parti. Burada sadece insanlarımıza bir şey vermek lazım. Çalıştığımızı insanlara göstermemiz lazım. Böyle olursa yeniden parti hareketlenecektir. Çünkü Kocaeli’de Körfez Demokrat Parti’nin kalesidir. Bunu çalışmalarla daha iyi yere taşıyacağımızı umuyorum.

“1800’E YAKIN ÜYEMİZ VAR”

Körfez teşkilatı olarak kaç tane üyeniz var?

Şu anda 1800’e yakın üyemiz var. Son zamanda da buna ilave olaraktan 150’ye yakın üye gerçekleştirdik ve önümüzdeki süreçte de tahmin ediyorum ki 200-250 üyeyi daha yakalayacağız. Çoğaltmayı düşünüyoruz üyelerimizi. Önümüzde yapacağımız kongrede katılım da yapmayı düşünüyoruz partiye.

“YAVAŞ YAVAŞ GİDECEĞİZ”

Kaç üye hedefliyorsunuz?

Yavaş yavaş gideceğiz. Olanların farkındayız. Her şeyin farkındayız. Ama bizim hedefimiz kongrede sonra rakam vereceğiz ve bütün yönetimde bulunan görev alan almayan herkesten taşın altına ellerini sokmasını isteyeceğiz. Böyle bir hedef koyacağız. Örneğin aylık 100-150 tane üye hedefi koyacağız.

“EN BÜYÜK SIKINTI EKONOMİ İLE ALAKALI”

Körfez’in sorunları nelerdir?

Genel olarak Türkiye’de bir sıkıntı var. Bizler tabi ki insanlarımızı geziyoruz, onlara dokunuyoruz, onları dinliyoruz. Kimileri artık bunu söylemeye başladı. Kimileri de hala bir korku olayı olduğu için kimi dile getirmiyor ama artık kapalı kapılar arkasında bunları konuşuyor. En büyük sıkıntı ekonomi ile alakalı. Ekonominin kötü olması, insanların alışverişten ekonomik durumları kötü olduğu için elini ayağını çekmesi bu çok büyük bir etken. Onun haricinde bir de kutuplaşmalardan rahatsız insanlar. Belli bir gruptan rahatsızlıklarını dile getiriyorlar. Onun için biz şunu söylüyoruz insanlarımıza, biz herkese dokunacağız, herkesin fikrini alacağız istişare edeceğiz diye söylüyoruz. Tabi bununla alakalı projelerimiz de olacak inşallah.

“PARANIN YÖNÜNÜ DEĞİŞTİRİP KÖRFEZ’E AKMASINI SAĞLAYACAĞIZ”

Özellikle liman ve sanayi açısından Kocaeli’nin en sorunlu ilçelerinden biri Körfez. Siz bu konular hakkında neler düşünüyorsunuz?

Biz her zaman bunu dile getiriyoruz. Körfez Türkiye’nin önde gelen sanayi şehirlerinden bir tanesidir. Fakat bizim dezavantajlarımızda var diyoruz. Çünkü dar bir bölgede yaşıyoruz. Deniz ve dağ arasında sıkışmış Körfez. Nüfusu da 200 bine dayanmış bu arada. Biz diyoruz ki insanımızı rahatlatmak için burada ki en büyük sıkıntı lojistik ile alakalı, taşımacılık ile alakalı. Artık mahalle aralarına kadar tırlar park etmeye başladı. Belediye bunlarla alakalı kesin ve kalıcı çözümler üretemiyor. Sanal bir şeyler üretiyor, kısa vade de bir şeyler yapıyor. Bu da çok büyük sıkıntı. Biz bir kere Körfez ile alakalı limanlardan bahsettik lojistikten bahsettik. Biz Körfez ile alakalı göreve geldiğimiz zaman burada dönen ekonominin en az yüzde 50-60’ını Körfez’e çevirmeyi düşünüyoruz. Diyeceksiniz ki bu nasıl olacak. Bu da lojistik de depolamada, dönen işleri Körfez bünyesinde bu işi yapabilecek insanları bir araya getireceğiz. Bununla alakalı bir çatı oluşturacağız. Körfez’deki para dışarı çıkmasın, paranın yönünü değiştirip Körfez’e akmasını sağlayacağız. Lojistik ve depolamada çok büyük rakamlar dönüyor. Eğer bu rakam Körfez’e dönerse Körfez’i çok büyük rahatlatacaktır.

“FRENİ BOŞALMIŞ BİR KAMYONA BENZİYOR”

Seçimlerin zamanında mı yoksa erken mi yapılacağını düşünüyorsunuz?

Bu konuda şartlar önemli. Şartlar şu an diyor ki seçimi yapman gerekiyor. Sistem artık zorlamaya başladı. Baktığımız zaman doların, ekonominin, gelen zamların artık hükümet önüne geçemiyor. Freni boşalmış bir kamyona benziyor bu durum. Durduramıyor. Durduramadığı zaman şart diyor ki artık bir seçim yapman gerekiyor. Ben seçimlerin erken yapılacağına inanıyorum.

“KÖRFEZ’DE DENENMİŞ ADAYLARLA ÇIKMAYACAĞIZ”

Önümüzdeki seçimlerde DP’nin millet ittifakı içinde yer alması bekleniyor. Körfez özelinde bir sorun yaşanır mı?

Körfez özelinde bir sorun yaşanmasına elbette ki biz müsaade etmeyiz ama biz partililerimize şunu söylüyorum. Biz Körfez’de denenmiş adaylarla çıkmayacağız. Eğer ittifak yapacağımız partiler önümüze denenmiş bir aday koyarsa biz o adayla yola çıkmayacağımızı onlara söyleyeceğiz. Evet ittifak yapacağız ama amaç nedir belediyeyi almak amaç nedir Körfez’e hizmet etmek. Hizmet etmekse o zaman yapabilecek ekibi ortaya koymak şartıyla biz ittifaka destek oluruz. Burada Ankara’nın alacağı karar da önemli.

“AYAK ÜSTÜ SOHBETLERİMİZ OLUYOR”

Körfez’de CHP ve İYİ Parti teşkilatları ile aranız nasıl, bir sorun yaşıyor musunuz?

Bir sorun yaşamıyoruz. 2 parti ile de özel toplantılar yapmıyoruz ama dışarıda cemiyetlerde ayak üstü sohbetlerimiz oluyor ama özellikle bir araya gelip toplantı yapmak ve karar almak söz konusu değil. Zaten onun içinde şu anda çok erken.

“BİZ BURADA BELEDİYE BAŞKANLIĞI’NI ALACAĞIZ”

DP’nin Körfez’de bundan sonra ki hedefi nedir?

Biz burada Belediye Başkanlığı’nı alacağız. Biz burada direk Belediye’ye oynayacağız. Körfez’in kendi içinde deneyimli iş yapabilecek bir Belediye Başkanı ile yola çıkacağız. Bunu da köklü parti olduğumuz için bu seçimleri de alacağız. İttifakta olsa aday çıkarmayı düşünüyoruz. İttifak olmasa zaten aday çıkaracağız.

“6 TANE PROJEMİZ VAR”

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Ben biraz kendi projelerimden bahsedeyim. Biz Körfez’i genel seçimlerden ayırıyoruz. Biz Körfez’i ayrı bir devlet gibi yani nasıl ayrı bir devlet gibi, kapasite artırımına gidebilecek, yeni imkanlar sunabilecek, ekonomik anlamda, istihdam anlamında, ticaret anlamında, turizm anlamında bunları yapabilecek imkanlara Körfez sahip. Biz Körfez’de insanımızı nasıl rahat ettirebiliriz, nasıl para kazandırabiliriz, nasıl eğitimle üst seviyeye çıkabiliriz, nasıl eğitim sağlayabiliriz biz bunlara bakacağız. Bunun içinde bizim 6 tane net ortaya koyduğumuz projemiz var. Bu projelerimiz ticaretten tut da istihdama kadar. Turizm’den burs vermeye kadar eğitime kadar. Yani biz birçok alanda tecrübeli arkadaşlarımızla bu projeleri üretip Körfez’e hak ettiğinden daha fazla değer veren bir ekip ile yola çıkacağız ve Körfez’e kazandırdığımız projelerle zengin bir Körfez hayal ediyoruz. Zengin Körfez yapacağız burayı. Zengin Körfez dediğim zaman altında eğitiminden ticaretinden istihdamından birçok konuları ele aldığımız ve hepsinde de zirveye oynayacağımızı düşünüyoruz ve yapacağız da. Ciddi projelerimiz var. Burs verme merkezi projemiz var. Müthiş bir olay.

“MESLEKİ OKUL AÇACAĞIZ”

İstihdam ile ilgili sıkıntılar var. İnsanlar neden TÜPRAŞ bizim evlatlarımızı işe almıyor diyor. Bununla alakalı olarak Körfez Mesleki Özel okul açılması lazım. Bu nasıl yapılır. Mesela biz TÜPRAŞ’a gideceğiz ve diyeceğiz ki sen hangi dallarda, hangi meslek gruplarında ara eleman alıyorsun. Diyelim ki 5 tane bana meslek verdi. Gaz fabrikalarına gideceğiz. Siz hangisini alıyorsunuz 3 tane de onlar verdi. 2-3 tane de limanlardan çıktı. 2-3 tane de aralardan çıktı diyelim. 15 tane meslek dalı belirledik biz. Biz 20 derslik veya 15 derslik bir Mesleki okul açacağız. Bunların sınıflarının giydirilmesi fabrikalara ait olacak. Buradaki Formenler burada eğitim verecek. Milli Eğitim kanalı altında olacak bu. Buranın güzelliği şu. Çocuklar okula 2 gün giderken fabrikaya 3 gün gidecekler. Aynı zamanda asgari ücretin altında maaş alacaklar. Evlerine de kaynak sağlayacaklar. 5 yıllık bir proje olduğunu düşünün. Oradan gelen çocuk eğitilmiş çıktığı zaman işe hazır. Bu mesela TÜPRAŞ’ın hoşuna gidecek. Neden ben İstanbul’a servis göndereyim de elemanlar gelsin. Servis masrafı ortadan kalkacak. 2.si kendileri bir eleman aldıkları zaman eğitimden geçiyorlar. İş Güvenliği ile alakalı bunlarda hep ortadan kalkacak çünkü okulda bunların hepsi verilmiş olacak. Hazır bir eleman girip çıktığı zaman bu sefer ne olacak, TÜPRAŞ’ın evlatları bir bakacaksın 20 yıl sonra TÜPRAŞ’ın evladı buradaki fabrikada çalışacak. Hem vatandaşın da hoşuna gidecek hem de fabrikanın hoşuna gidecek. Bu kalıcı çözümdür, sanal bir çözüm değildir. Onun için biz kalıcı çözümlere odaklanıyoruz.

“LOJİSTİK KÖY YAPACAĞIZ”

Bir projemizde var. Alan aslında belli. Ama şu an söyleyemiyorum. Oraya lojistik köy yapacağız. Lojistik köyde de dışarıda olan bütün nakliyecilerimize 1’er tane ofis vereceğiz. Diyelim içine bin tane ofis koyduk. 2 gözlü olacak bu ofisler. Böyle olunca da dışarıda olan nakliyecilerimize diyeceğiz ki mahalle aralarından çıkın. Garajlardan çıkın eğer şehir içindeyseniz. Geliyorsunuz buraya belli bir ücret karşılığında cüzzi bir rakamla ofisleri kiralıyoruz arabalarınızı buraya park edeceksiniz. Dışarıdan gelen arabalar artı bir de nakliyecilerin arabalarının bir arada olduğu büyük bir lojistik köy. Ama öyle kalmıyor işte esnafa faydamız olacak biliyor musunuz? Biz bu köyün içine otel yapacağız, hamam yapacağız, berber yapacağız, çamaşırhane koyacağız, 5 tane lokanta kuracağız büyük bir alan olduğu için. Kimi köfte yapacak, kimi dönerci olacak, kimi kebapçı olacak. Amaç herkes ekmek yesin buradan. Kahvehanede koyacağız. İnsanlar boş kalınca gitsin orada otursun. Böyle olunca otomatik olarak Körfez’in ekonomisine can katıyorsun. Bir ekonomi yaratıyorsun. Ben her zaman söylüyorum, bir ham maddeyi alıp mamul hale getirmek üretmektir, benim bahsettiğimde üretmektir. Alsana ekonomiye can üretiyorsun. Ekonomiye katma değer katıyorsun. Esnafa ikini bir kapı daha açıyorsun. Oradaki geliri düşünün. Aynı zamanda Körfez’i araç sıkıntısından kurtulacak. Çünkü mahalle arasına park etmek yasak olacak. Hizmet de vereceğiz orada. Nasıl bir hizmet verilir, diyelim ki adam tırla Gaziantep’den geldi. Gece saat 3 Yukarı Hereke’de oturuyor. Gece saat 3’te evine gitmek zorunda zaten 2-3 gündür yolda. Gelecek garaja anahtarını teslim edecek, servis bu adamı evine bırakacak. Kimseyi rahatsız etmiyorsun. Gürültü olmayacak.

“TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK BİR PROJE”

Müthiş projelerimiz var. Hele bir burs projemiz var o Türkiye’ye örnek olacak bir proje. Çok detay veremem ama şöyle söyleyebilirim. Burs merkezimizde Körfez’den şehir dışına giden öğrencilerimiz dahil, şehir dışından Körfez’e gelen öğrenciler dahil. Hem bursları vereceğiz hem de buraya gelenlerin kalma sorunlarını halledeceğiz. Ayrım yapmadan. O a kişinin çocuğu bu b kişinin çocuğu demeden hepsine burs vereceğiz. Bu nasıl olacak Şeffaf olacak. Halkın benimsediği halkın kabul ettiği gibi olursa benim teyzem evladım 20 lira burs vermek istiyorum bir başkası 50 lira burs vermek istiyorum der. Ama şeffaf olmak lazım. İnsanların kafasında acaba olmayacak. O zaman bak Türkiye’ye nasıl rol model çıkaracağız. Bunu yaparken okuttuğumuz gençlerle kabul ederlerse tabi öğrenciler ile burs verenleri bir araya getireceğiz. Yılda bir defa büyük bir alanda yemekli, eğlenceli. O zaman diyecekler ki bu benim manevi teyzem, manevi amcam. Onunla gurur duyacak. Tabi biz bunu yaparken çocukların puanını takip edeceğiz. Derslerini takip edeceğiz. Veriyoruz ama hakkını versin. Böyle bir sistem olacak. Türkiye’ye örnek bir sistem olacak.

“ÇOCUK BAHÇESİ PROJEMİZ VAR”

Çocuk bahçesi projemiz var.  Ben Millet bahçelerine karşıyım. Yapacaksan çocuk bahçesi yap, genç bahçesi yap. Millet bahçesi ne hiçbir şey yok Millet bahçesinde. Bizim çocuk bahçemizde çocukluğumuzun oyunlarının oynanacağı alanlar olacak. Etrafında yürüyüş parkuru olacak. Duş alanlarımız olacak. Basketbol, futbol sahalarımız olacak. Oradaki bekçi arkadaşa kimliğini verip gençler topları alabilecek. Ailecek keyifli zaman geçirilecek güzel bir yer yapacağız. Biz Körfez’in evladıyız. Ben aslen Ankaralıyım. 1989 yılından beri Körfez’deyim. Ortaokulu, liseyi burada okudum. Üniversiteyi buradan bitirdim.

“BİZİM KAPIMIZ GENÇLERE SONUNA KADAR AÇIK”

Körfez’de inanılmaz güzel işler yapacağız ekibimiz ile beraber. Körfez’de çok değerli genç arkadaşlarımız var. Siyasetçi genç arkadaşlarımız var. Onları bir araya getireceğiz. Gelin siyasete girin diyeceğiz. Bir de gençlere mesaj vermek istiyorum. Gençlere şunu tavsiye ediyorum. Biz köklü partiyiz. Biz siyasetin ekolüyüz, beşiğiyiz. Çünkü bu ülkeye demokrasiyi getiren bir partiyiz. Bizim kapımız gençlere sonuna kadar açık. Siyaseti öğrenmek istiyorlarsa gelsinler bizle birlikte siyaset yapsınlar. Fikirlerini beyan etsinler veya benimle siyaset yapmak istemiyorlarsa hangi görüşte olursa olsun gidip orada siyaset yapsınlar. Dışarıda kalmasınlar. Bunu da mesaj olarak gençlerimize verelim.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Koz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Koz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Koz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Koz değil haberi geçen ajanstır.