CHP İl Başkanı Harun Yıldızlı’dan önemli açıklamalar…

CHP Kocaeli İl Başkanı Harun Özgür Yıldızlı gazetemize özel açıklamalarda bulundu. Kamuoyunda çokça tartışılan konularda samimi açıklamalar yaptı

Mevlüt Can Özçelik
Mevlüt Can Özçelik Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

CHP İl Başkanı Harun Özgür Yıldızlı gazetemize özel açıklamalarda bulundu. Yıldızlı, göreve geldikten sonra ki performansını, ilçe örgütlerindeki durumu, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ile aralarındaki iletişimi ve daha birçok konudaki görüşlerini dile getirdi.

“5 BİN AİLEYE ERZAK YARDIMI YAPTIK”

-İl Başkanı olmanızın üzerinden bir yılı aşkın bir zaman geçti. Başkanlığınız süresince nasıl bir performans sergilediğinizi düşünüyorsunuz?

Bunu benim söylemem değil, sizlerin değerlendirmesi önemli. Bizim değil dışarıdan nasıl göründüğü önemli. Biz yola çıkmadan önce dedik ki, sokakta İl Başkanlığı yapacağız. Halkın yanında, esnafın yanında, muhtarın yanında. Hep sokakta olacağız dedik. 472 muhtar var dedik. Muhtarlarımız çok kıymetli dedik. Biz değdim gibi 18 aylık pandemi sürecine denk geldik. İlk seçildiğimizde ayın 1’nde seçim oldu. 6’sında mazbatayı aldık. Ayın 11’inde de pandemi çıktı. Daha önceden kimsenin alışık olmadığı bir dönem ile karşı karşıya geldik. Yeniden aksiyon almamız gerekti. Ama biz bu süreçte hiç durmadık. İl örgütü olarak ilçelerimizle birlikte 5 bin aileye erzak yardımı yaptık. Sokakta olduk. Halkın problemlerini dile getireceğiz dedik. Sokakta siyaset yapacağız dedik. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmanın imkânsız olduğunu her zaman söyledik. Bu sokakta olacağız fikri ile hep bilgi sahibi olduk. Karamürsel’in, Tepeköy’ünü, yine Karamürsel’in Kızderbent’ini, Çayırova’nın nam-ı değer uçağını, Gebze de olan internet kesintilerini, internetin olmadığını, EBA’nın çalışmadığını, birçok ilçede bizler dile getirdik. Bunlardan nasıl bilgi sahibi olduk bunların hepsini sokaktan öğrendik. Muhtarlarımızdan öğrendik. 472 muhtarımızın 250’sini bizzat dolaştık ve muhtarlarımızın hiçbirinin siyasi görüşüne bakmaksızın çünkü onlar halkın direk temsilcileri. Sağcısı, solcusu, muhafazakarı herkesin oy verdiği insanlar. Sayın Genel Başkanımızda muhtarlarımıza çok önem veriyor. Dikkat ederseniz biz ilk seçildiğimizde bu İl Başkanı da muhtarlardan başka bir şey bilmiyor diye basında çok kinayeli haberler çıktı. Ondan sonra herkes muhtarlara sarılmaya başladı. Muhtarlarımız çok kıymetli biz ilk onlardan bilgileri alıyoruz. Çünkü mahallede ne olup ne bittiğini ilk bilen onlar. Bizde onlardan öğreniyoruz. Doğal olarak hep sokakta olma, halkın problemlerine birebir temas etme özenle dikkat ettik. Böyle olunca da SEDAŞ yerine bizi arıyorlar. Akmeşe’nin elektrik problemini biz gündeme getirdik. Arkamızdan mecbur kaldılar, Fikri Bey ve Sayın Ellibeş gitmek durumunda kaldılar. Biz gittik Bağırganlı da yanan balıkçıların barınakları yandığında. Arkamızdan Sayın Ellibeş ve Tahir Bey gitmek zorunda kaldı. Biz gittik Karamürsel’de sokakta dedik ki pehlivanlarımıza sporcularımıza sahip çıkılmıyor dedik, bizden sonra Tahir Bey gitti hepsini toparlamaya kalktı. Öz cümle şunu anlatmaya çalışıyorum. Biz burada Kocaeli’nin elektrik problemini, Kocaeli’nin çevre kirliliğini, Kocaeli’nin trafik problemini gündeme getirmeye çalıştık. Her zaman esnafın yanında, esnafın problemlerini 4 ilçede 2 bine yakın esnafı dolaştık ve hiç tarafsızca esnaf kendi konuştu. Herkesi davet ettik, Tüm basın mensuplarını. Basın mensupları ilk ağızdan dinledi esnafın durumunu.

 “GÖREVDEN ALINSA DA KENDİLERİ SEÇİME DAHİL OLDULAR”

-Kartepe İlçe Başkanı ile sorunlar yaşandı ve görevden alındı. Diğer ilçe örgütlerinde durum nasıl. Sıkıntı yaşadığınız başka bir ilçe örgütü var mı?

Kartepe ilçe örgütü ile bir sıkıntı değil. Bizim Genel Merkezin bir karne uygulaması var. Bizim de karnemiz var. İllerinde karneleri var. Genel Merkezin koyduğu programları ve çerçeveyi yerine getirmediğimiz zaman bizde görevden alınabiliriz veya bize de kaideler uygulanır. Onun için biz onunla ilgili gerekçeli kararımızı da kongrede açıkladık. Biz de demokrasinin güzelliğini sizler de gördünüz. Görevden alınsa da kendileri seçime dahil oldular. Demokratik bir seçim oldu. Delegenin verdiği kararla yeni bir ilçe yönetimi geldi. Yeni bir ilçe yönetiminin başarılı olacağını düşünüyorum. Diğer ilçelerle ilgili şu anlık bir problemimiz yok.  Tek vücut olarak devam ediyoruz.

“BİZİM PARTİMİZ ÇOK SESLİ BİR PARTİ

-CHP içinde herhangi bir sorunda pek çok ses çıkabiliyor. Bu durumu genelde “parti içi demokrasi” diye adlandırılıyor. CHP’nin demokrasi anlayışı partiye zarar verdiğin düşünüyor musunuz?

Bizim partimiz çok sesli bir parti. Az önce de söyledim, başka bir partide görevden alınan ilçe başkanı yeniden göreve aday olamaz. Bizde ki demokrasinin örneği herkes özgürce fikrini ifade edebilir. Bunda tabi ki artıları da oluyor eksileri de oluyor. Biz fikrini özgürce ifade eden bir partiyiz. Böylede olması sağlıklı.

“2022’NİN İKİNCİ YARISINDA BİR SEÇİM OLACAĞI GÖRÜNTÜSÜ VAR”

-Her fırsatta erken seçim olması gerektiğini dile getiriyorsunuz. Fakat Cumhur ittifakı da sürekli 2023'u hedef olarak gösteriyor. Sizce erken seçim olacak mı?

Sayın Cumhurbaşkanı 3600 ek gösterge için 2022’nin sonunu hedef gösterdi. 39 aydır bekliyordu bu millet. 15 ay daha beklesin dedi. Bu da gösteriyor ki 2022’nin ikinci yarısında bir seçim olacağı görüntüsü var. Yani erken seçim olacağını düşünüyorum ben. 2023’e kadar bekleyeceğini düşünmüyorum.

“DEMOKRASİNİN GÜZELLİĞİ BU”

-CHP, İYİ Parti dışında millet ittifakına farklı partilerin de katılması bekleniyor. İdeolojik olarak birbirlerinden çok farklı partiler. Bu kadar farklılık içinde nasıl bir ittifak yürütülebilir. Böyle bir ittifak sadece ‘AKP gitsin’ ittifakı mı olacak?

Demokrasinin güzelliği bu. Halkın önceliği için, demokrasi için, adalet için, hukuk için, herkes bir arada birleşiyor. Türkiye’de adaletin, hukukun olmadığını göstermek için sayın Genel başkanımız 450 km Ankara’dan yürüdü. Hak, Hukuk, Adalet diye. Bu çerçevede herkes demokrasiyi arayan demokrasiye özlem duyan insanların bir arada olduğu çerçeve bu.

“BU GÖRÜŞMELER GENEL MERKEZ BAZINDA DEVAM EDİYOR BÜTÜN PARTİLERLE”

-CHP, HDP’ye hiçbir zaman kapısını kapatmadı. CHP HDP ile ittifak yapacak mı? CHP bu durumu seçmene nasıl anlatacak?

Bu soru kahve falı gibi. Konjektür de herkesle görüşmeler yapılıyor. Her parti birbiriyle görüşüyor. Bunlar Genel Merkezin inisiyatifinde olan sorular. Hiçbir ilde size cevap verebilecek bir yapı yok. Sadece her parti ile görüşülüyor. Mecliste olan olmayan her parti ile görüşülüyor. Sayın Genel Başkanımız ne diyor, “Dostlarımız ile birlikte iktidar olacağız” diyor. HDP diyorsunuz, HDP’nin meclis başkanvekili var. HDP mecliste olan bir parti. Bunun neresinde sorun var. Düne kadar iktidar birlikteydi. Burada bir problem yok. HDP halkın seçtiği bir partidir. Mecliste de görevi vardır. Bu görüşmeler Genel Merkez bazında devam ediyor bütün partilerle.

“BİR TARİHE KADAR NORMAL VATANDAŞSIN, BİR TARİHTEN SONRA TERÖRİSTSİN”

-CHP’nin KHK’lılarla ilgili çıkışı da büyük tepki çekiyor. Olası bir CHP iktidarın FETÖ’yü af projesi mi var?

Benim kulağıma böyle bir şey hiç gelmedi. Benim gelinim ODTÜ mezunu, KHK’dan işten atıldı. Sırf solcu olduğu için. Nasıl olacak bu. ODTÜ mezunu kız 5 senedir işsiz. Bunlar ne olacak. Böyle bir şey var mı? Bir tarihe kadar normal vatandaşsın, bir tarihten sonra teröristsin. Rahmetli Kamer Genç ne demişti, “Bize bir şey olmaz” demişti. Bunlar yüzünden siz çekeceksiniz dedi. Sayın Cumhurbaşkanı ne dedi, “Ne istediniz de vermedik” dedi. Bunları kimse unutmadı. Bunlarla bizim bağdaşır yanımız yok. Kimsenin hakkını da yedirtmeyeceğiz ama. Tabi ki hukukun tesis edilmesi lazım Türkiye’de. Kişiye göre hukuk değil, onun için adaletin ve hukukun KHK’lılar deyince tek FETÖ’cüler geliyor aklınıza. KHK yüzünden atılan bir sürü hocamız var üniversitede. Benim gelinim var. Nasıl bir terör örgütü üyesi olabilir. Kabul edilebilir bir şey mi bu? Bizim böyle bir adalet anlayışımız yok.

“BİZİM İÇİN ONUR VERİCİDİR”

-CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı adayı olmak için Genel Başkanlığı bırakacağı iddiaları konuşulmaya başlandı. Doğruluk payı var mıdır?

Biz bu iddiaları basından duyuyoruz ama bunlar bizim CHP’de her şey bilimsel çalışmalarla sonuca gidilir. Bilimsel çalışmaların sonucu neyi gösterirse öyle hareket edilir. Bu arada Sayın Genel Başkanımın Cumhurbaşkanlığı adaylığı bizim için onur vericidir.

“MUHALEFET SOKAKTA”

-Haydar Akar Meclis başkan vekilliği sonrası Kocaeli ile neredeyse hiç ilişkisi kalmadı. Tahsin Tarhan da pek kentte görünmüyor. CHP’nin iki vekili olmasın rağmen sanki milletvekili yokmuş gibi bir durum var. Bu sizce bir handikap mı?

Handikap gibi gözükse de Haydar Bey Meclis Başkanvekili çok kıymetli bir görevde. Tahsin Bey haftanın 4 günü mecliste diğer günleri sokakta. Pazartesi günü Haldeydi. 6 tane muhtarımızı ziyaret etti. En sokakta vekiller bizim vekiller. Haydar Bey devlet görevini alınca mecburen Ankara’daki görevlerinden dolayı biraz daha geri çekilmek durumunda kaldı. Ama Tahsin Bey’e gelince devamlı halkın içinde. Diğer vekilleri görüyor musunuz siz? Ben hiç görmüyorum. Halkın içinde olan yine Cumhuriyet Halk Partililer. Millet ittifakı vekilleri. Yani muhalefet sokakta. Çünkü iktidarın sokağa çıkacak yüzü yok. O kadar çağırdım ben. Buyurun hep birlikte esnafı gezelim dedim. Bir tane ses gelmedi. Handikap mı kelimesini şöyle söyleyeyim, Fatma Hanım Belediye Başkanı oldu. Bir tane vekilimiz var. Tahsin Bey de canla başla burada olduğu sürece çalışıyor ve her türlü programa katılıyor.

 “KOCAELİ’NİN EN BAŞARILI BELEDİYE BAŞKANI İZMİT BELEDİYE BAŞKANI”

-Zaman zaman İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ile sorunlar yaşadığınız iddia ediliyor. Fatma hanımla uyumlu çalışabiliyor musunuz?

Onların gönlü istiyor ki yumurtalar tokuşsun. Çok beklerler. Böyle bir şey yok. Benim tek Belediye başkanım. Kocaeli’nin en başarılı belediye başkanı İzmit belediye başkanı. Diğer taraflara bakın. Nerede var. Ben okumuyorum hiç. Onun için benim belediye başkanım tıkır tıkır çalışıyor.

“FATMA HANIM HEP HİZMET VERİYOR”

-İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet son zamanlarda sürekli hem meclis üyeleri hem de AKP’lilere tartışma içinde bu bir taktik mi?

Gerginlik olsun istiyorlar ama ben durumu sizin gibi okumuyorum. Fatma Hanım biliyorsunuz hep hizmet veriyor. Kreş açıyor. Alzheimer merkezi açıyor. Her hafta bir açılış var. Sağ olsunlar sayın genel merkezimiz bizim bütün programlarımıza direk katılım gösteriyor. Kıskananlar var getiremeyenler var. Evet 2 tane Genel Başkan geliyor. Genel sekreter geliyor. Genel Başkan yardımcısı geliyor. Kendileri de getirsinler. Bari onlar sayesinde ortalıkta gözükmeyen vekilleri görürüz.

“BİR ÖNCEKİ DÖNEM NEREYE OY VERDİYSE VERDİ”

-İzmit Belediye Başkanı kadrosunu kurarken destek ve fikir veriyor musunuz? Örneğin AKP’li olduğu bilinen bir belediye başkan yardımcısının atanması büyük tepki çekmişti bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Biz iktidara giden bir partiyiz. İktidara giden bir partide insanları kutuplaştırmamak lazım. Daha önce ki dönem nereye oy verdiğinin bir önemi yok. Bir önceki dönem nereye oy verdiyse verdi. Bu dönem biz onları kendi partimize o bu partici deyip elimizin tersiyle itme şansımız yok. Herkese açıktır Cumhuriyet Halk Partisi. Bizim tüzüğümüz programımız bellidir. Herkes CHP’nin tüzüğüne programına uyduğu sürece burada görev yapabilir. Çalışabilir. Bunda bir sakınca yok.

“BAZEN FİKİR AYILIKLARI OLABİLİR”

-İzmit Belediyesi’nin CHP’li meclis üyeleri ile belediye başkanı arasında çok ciddi sorunların yaşandığı biliniyor. Önce Hakan Tanta sonra Süleyman Şen, bu durumu neye bağlıyorsunuz?

Bunlar aile içinde olan şeyler. Soydabaş’ı ne yapalım. Soydabaş’ta ayrıldı AKP’de. Bunlar aile içinde olabilir. Fikir ayrılıkları olabilir. Bizim parti çok sesli bir parti. Günün sonunda meclis üyelikleri devam ediyor. Belediyedeki görevlerinden ayrıldılar. Bunda bir problem yok. Meclis üyeliklerini yerine getiriyorlar. Mesela 1 tane örnek vereyim. Kartepe’de muhtar Fatih Sultan Mehmet Mahallesi muhtarı Selami Tarakçı o da Koordinatördü ayrıldı. Bunlar olabiliyor. Belediye’de bazen fikir ayılıkları olabilir. Doğal bunlar.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANININ 12 İLÇEYİ DE DAVET ETMESİ LAZIM”

-İzmit Belediyesi son aylarda, Cumhuriyet Parkı, TÜGVA yurdu ve Fethiye Caddesi’nde yine AKP’lilere karşı karşıya geldi. Sizde Hürriyet gibi Büyükşehir Belediyesi ve AKP’nin CHP’ye karşı siyasi bir tutum takındığını mı savunuyordunuz. Belirli konularda uzlaşmak için hiçbir girişiminiz var mı?

Kesinlikle siyasi bir tutum var. Uzlaşı için birliktelik sağlanmalı. Bu kente Bakan geliyor. Vali, Büyükşehir Belediye başkanı, 11 Belediye başkanı bir araya geliyor ama benim belediyem yok. Nasıl olacak. Büyükten başlar. Büyükler büyüklük yapacak. Bunlar sağlanmayacak bizim belediyemiz üvey evlat muamelesi görecek. Böyle bir şey kabul edilebilir mi? Ben Bakan’ın yerinde olacağım 12 ilçe nerede muhalefet partisinin belediye başkanı diye sorarım ama maalesef. Ufacık bir şeye tahammülleri yok. Dikensiz gül bahçesi istiyorlar. Bizim iktidarımızda görecekler. Bizlerin nasıl yapacağımızı görecekler. Onun için ilk önce buraya gelindi mi İzmit Belediyesini yok saymayacaklar. Bu kıymetli. Birlik ve beraberliğin sağlanabilmesi için Sayın Bakan geldiği zaman Büyükşehir Belediye Başkanının 12 ilçeyi de davet etmesi lazım. Ama maalesef bu yapılmıyor. Herhangi bir davet gelmiyor. Cumhuriyet parkı daha önceden İzmit Belediyesindeydi. İzmit Belediyesinin işletmesinde ne sakınca var. CHP’li diye mi almak lazım. Kentin daha büyük problemleri var. Elektrik problemi var. Çöp problemi, ulaşım problemi. Bunlar polemik. TÜGVA’ya gelince. 2 tane kaybedince 4 tane verecekmiş. Senin görevin TÜGVA’ya yer vermek mi? Kentin problemlerini çözeceksin ilk önce. Trafiğini çöz kentin, çöp problemini çöz, elektrik problemini çöz. Sen bunları bıraktık Vakıflara bir şeyler vermenin peşindesin. Bu halk sana vakıflara yer ver diye oy vermedi. Tabana hoş görüneceğim diye iki alırlarsa dört vereceğim. İlk önce ulaşımı çöz, elektrik problemini çöz. İktidarsın 20 senedir, Belediye Başkanının görevi mi diyeceksiniz? İktidarın görevi. Özelleştirdin takip etmiyorsun. EBA’dan kaç tane öğrenci ders göremedi tespit ettin mi? Barınamayan öğrenciler deyince ya bizim yurdumuz var. Nerede var yurdun? Kira fiyatlarından haberin var mı? Yok. İlla zannediyorlar ki popülist politika. 2 bin 800 lira alan vatandaş nasıl geçiniyor. Çocuğunu nasıl okutacak. Okutma şansı yok. Barınma problemi ciddi bir problemdir. Kendilerinin öyle bir derdi olmadığı için sıkıntıları yok. Biraz kulak versinler. Üniversite gençlerine, hayat pahalılığına kulak versinler. Kendilerinde böyle sıkıntı olmadığı için kimse de olmadığını düşünüyorlar. Gerçekler ortadır.

“YAKINLARIMLA BENİM BU KONUDA TEMASIM YOKTUR”

-Sizin yakınlarınız gibi bazı CHP’lilerin İzmit Belediyesi’nden doğrudan teminle çok sayıda iş aldığı yine çok tartışılmıştı. Yakınlarınız iş alsın diye baskı yaptınız mı?

Herkes benim ne iş yaptığımı bilir. Bunlar polemik konuları. Yakınlarımla benim bu konuda temasım yoktur. Çok sayıda iş diye de bir şey yoktur. Kendilerinin işi ayrıdır, benim işim ayrıdır. Bunlar bizi bağlayan durumu yoktur. Dediğim gibi benim ne iş yaptığımı herkes bilir.

“SORUNLARI MECLİSLERE TAŞIYARAK ÇÖZÜMÜ KONUSUNDA YARDIMCI OLACAK”

-CHP Kocaeli’de örgütlenme ve propaganda açısından bundan sonraki süreçte nasıl bir yol izleyecek?

CHP başında da dediğim gibi sokakta, bilimsel bir çalışma çerçevesinde halkın problemlerini gün ve gün gündemi tutarak, halkın problemlerini meclislere taşıyarak, ilçe meclisleri, büyükşehir meclisi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşıyarak çözümü noktasında yardımcı olacak. Yardımcı olmaya da devam edecek.

“UYGUN ŞARTLARDA KENDİ MEMLEKETLERİNE GÖNDERMEK LAZIM”

-Türkiye’de son zamanlarda yoğun bir biçimde göçmenler tartışılıyor. Kılıçdaroğlu söylemlerinde Suriyelileri göndereceğini ifade ediyor. CHP’nin göçmenlere bakış açısı nasıl? CHP Suriyelileri nasıl gönderecek?

Göçmen problemi Türkiye’nin en büyük problemlerinden biri. Sayın Genel Başkanımız doğru söylüyor. Bu konuda araştırma yapmak lazım. Cumhuriyet Halk Partisi araştırma yapıyor. CHP’nin yaptığı araştırmalarda bilimsel araştırmalarda bunu sağcısı da diyor, solcusu da diyor, muhafazakarı da diyor. Devlet Beyin de söylemi var. Göçmenlerin kendi ülkelerine dönmeleri konusunda duruşu vardı. Biz de atalım demiyoruz. Uygun şartlarda kendi memleketlerine göndermek lazım. Göçmenlerle ilgili bilimsel araştırma yapılıp sonuçlarına bakmak lazım. Bilimsel verilerin Sayın Genel Başkanımızın söylediğiyle eşleştiği görülmektedir.

KOCAELİSPOR’UN KİMSENİN ARKA BAHÇESİ OLMASINA MÜSAADE ETMEYİZ”

-Kocaelispor için hep siyaset üstü bir yapı diyoruz ama ister istemez siyaset her zaman Kocaelispor’a bulaşıyor. Kocaelispor’un bugününü ve geleceğini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kocaelispor’u iyi bir yerde görmek hepimizin büyük mutluluğudur. Kocaelispor, Kocaeli için çok kıymetlidir, bizler için çok kıymetlidir. Buraya geldiğinde Engin Koyun ve ekibine de söyledim. Kocaelispor’un siyaset üstü tutulmadığı taktirde sıkıntı doğacağını söyledim. Kocaelispor’un kimsenin arka bahçesi olmasına müsaade etmeyiz. Geçenlerde bir paylaşımda bulundular. CHP için söyledikleri kabul edilebilir değil. Bu konuda ki düşüncelerimi Sayın Engin Koyun’a ilettim. Böyle devam ederse çok doğru olmayacağını ve tepkimizi dile getireceğimizi söyledik. Kocaelispor hiçbir zaman siyasete bulaşmamalı. Kocaelispor kentin takımıdır. 81 ilde en bilinen, en kıymetli, halkın takımı olan Kocaelispor’dur ve öyle de kalmalıdır.

-Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Geliyor gelmekte olan!

23 Eki 2021 - 10:20 Kocaeli- Siyaset

Muhabir Mevlüt Can Özçelik


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Koz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Koz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Koz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Koz değil haberi geçen ajanstır.Kocaeli Markaları

Kocaeli Koz, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 332 00 52
Reklam bilgi


Anket Sizce erken seçim yapılmalı mı?