Zafer Partisi İl Başkanı Çalık: “Suriyeli sığınmacılar için şimdi eve dönme vakti”

Zafer Partisi Kocaeli İl Başkanı Vedat Çalık yazılır bir açıklama yaptı. Çalık açıklamasında, “Suriyeli sığınmacılar için misafirlik bitti, şimdi eve dönme vakti” dedi.

Zafer Partisi Kocaeli İl Başkanı Vedat Çalık Suriyeli göçmenlerle alakalı bir açıklama yaptı.

Çalık açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Suriye’de 2011 yılının Mart ayında başlayan iç savaş sonucu ülkemize sığınan Suriyeliler kendilerine düzenlenen yabancı kimlik numarasını da içeren Geçici Koruma Kimlik Belgeleri ile 22 Ekim 2014 tarihinde yürürlüğe giren Geçici Koruma Yönetmeliği’nde belirtilen her türlü hak ve hizmetten herhangi bir sınırlama olmadan faydalanabilmektedir.

AKP Hükümeti’nin Suriyeli sığınmacılar ile ilgili politikası ilk günden itibaren geri dönüş üzerine yapılandırılmadığı için yaklaşık 10 yıldır ülkemizde bulunan bu insanların büyük bir kısmının Tüm Türkiye de olduğu gibi Kocaeli’ndeki pozisyonları gün geçtikçe kalıcı hale dönüşmüştür.

Türkiye’deki Suriyelilerin çoğu ülkemize alışmış, iş kurmuş, para kazanmaya başlamıştır. Türk halkından evlilikler kurulmuş ve bu evliliklerden çocuklar dünyaya gelmiştir. Dolayısıyla Türkiye’ye adaptasyon artmış ve geri dönüş zorlaşmaya başlamıştır. Hatta Koçancı’nın (2008) da ifade ettiği gibi yapılan saha çalışmalarına göre Suriye’de savaşsız bir ortam oluştuğunda, geri dönme oranının yüzde 10'larda olacağı tahmini doğru çıkmıştır.

Suriyeliler, sonradan gelenleri yanlarında barındırarak Suriyeli mahalleleri oluşturmuştur. Aynı etnik kökene sahip olan ve aynı dili konuşan Suriyelilerin oluşturdukları bu gettolaşma ve Suriyeli okulları, onların kendi kültürlerini ve dillerini burada sürdürmeye devam ettirmeleri, Ülkeye adapte olmamaları Türkiye de kalıcı olmaları ülkemize ciddi ekonomik yük oluşturmuştur.

SURİYELİ SIĞINMACILARIN EKONOMİK YÜKÜNÜ FAKİR TÜRK MİLLETİNE  FATURA EDİLME İHANETİNDEN VAZGEÇİLSİN

Suriyeli Sığınmacıların Getirdiği Ekonomik Sorunlar Hâlihazırda uluslararası koruma talep eden Suriyeliler için Türkiye’de; açık sınır politikası, geri gönderme yasağı, ülkede kalış hakkı süresinin sınırlanmaması ve 13 Ekim 2014 tarihinde yayınlanan 2014/6883 sayılı “Geçici Koruma Yönetmeliği’nde geniş imkanlar tanınmasını içeren bir “geçici koruma” sistemi oluşturulmasının ülke ekonomisi üzerinde 100 Milyar Dolarlık bir yük getirisi bulunmaktadır. Hükümet artık Türk vatandaşlarımızın yakasından düşmelidir. Bıçak kemiğe dayandı ve Türk Milleti artık tükendi. Suriyeli sığınmacılar için Türk Milletinin çocuklarının geleceğinden çalma hakkına hükümet sahip değildir.

SENEDE BİR ÇOCUK DOĞURAN SURİYELİ ANNENİN SAĞLIK HİZMETLERİNİ DAHA FAZLA BU MİLLETE ÖDETEMEZSİNİZ

“Geçici koruma kimlik belgesi”ne sahip tüm Suriyelilerin ülke çapındaki kamu hastanelerinde ücretsiz muayene ve tedavi hakları bulunmaktadır.   Türk vatandaşlarından alınan, birinci basamaktaki sağlık hizmetleri kapsamında bulunan ilaçlara ilişkin hasta katılım payı Suriyeli sığınmacılardan alınmamaktadır. Dolayısıyla Türk vatandaşlarının hastanelerimizden alamadığı sağlık hizmeti Suriyeliler söz konusu olduğunda Türk vatandaşları kendi ülkesinde ikinci sınıf vatandaş muamelesi görmektedir ve hükümet kendi vatandaşına uyguladığı bu muameleden utanmaz iken kendi vatandaşından çaldığı sağlık hizmetini senede 1 çocuk doğurmaktan geri durmayan Suriyeli anneye vermekten gurur duymaktadır.  

TÜRK ÇOCUKLARI KALACAK YURT BULAMAZKEN SURİYELİ ÖĞRENCİLERİN BARINMA SORUNU YOK

Suriyeliye belirlenen üniversitelerde eğitim, devlet yurtlarında barınma ve aylık burs ödemesi imkanı da tanınmıştır. Bununla birlikte okullardaki öğretmen başına düşen öğrenci sayısı artmıştır. Devlet bursundan yararlanamayan ve devlet yurtlarında yer bulamadığı için parklarda yatan öğrenci kardeşlerimiz yok sayılırken tüm Suriyeli öğrenciler hem bursa bağlanmış hem de yurtlara yerleştirilmiştir.

SURİYELİLERİN PİYASADAKİ İŞLERDE UCUZ İŞGÜCÜNÜ OLUŞTURMASI, KENDİ VATANDAŞLARIMIZIN İŞSİZ KALMASINI NEDEN OLMUŞTUR

Kocaeli’nde yasal olarak çalışma iznine sahip olmayan Suriyelilerin inşaat, sanayi, tarım, v.b gibi sektörlerde asgari ücretin altında çalıştıkları; işverenler tarafından “ucuz işgücü” olarak görüldükleri bilinmektedir.  Bu durum, ülkemizdeki haksız rekabeti ortaya çıkarmış ve kayıtdışı istihdamı artırmıştır. Böylece ödenmeyen vergiler ödenmeyen SSK Primleri devleti gelir kaybına uğratmakta ve çalışan kesimin sosyal hakları yeterince korunamamaktadır. Kendi ülkemizde Türk vatandaşlarımızın işsizlik oranını arttırmış ve iş bulmak daha zor hale gelmiş, kaçak istihdam sonucu Türk vatandaşlarımıza normalde ödenecek aylık ve yevmiyelerde düşüşler gözlemlenmiştir

SURİYELİ SIĞINMACILARIN GETİRDİĞİ GÜVENLİK SORUNUNA KİM DUR DİYECEK

Güvenlik gerekçesi ile ülkelerini terk eden insanlar genellikle gittikleri ülkenin güvenliklerini tehdit etmektedir. Zira bu insanlar gittikleri ülkelerin ekonomik yapılarını, politik ve sosyal istikrarını, askeri düzeni, çevreyi ve çevresel yapıyı etkilemektedir.  Bu nedenle mülteciler, ülkelerin güvenliğini de olumsuz yönde etkilemektedir. Bazı mülteciler ve göçmenler zaman zaman gittikleri ülkelerde muhaliflerle yaptıkları işbirliği ile terörist saldırılarda bulunarak ülkelerin güvenliği için sorun oluşturmaktadır. Yine bazen mülteciler ve göçmenler gittikleri ülkelerde silah, insan ve uyuşturucu kaçakçılığı suçlarına karışmaktadır. Bu sebeplerle gittikleri ülkelerde hem toplum yapısı için hem de ülkenin güvenliği için tehdit oluşturmaktadırlar. Şu anda ülkemizde Suriyelilerin fail ya da mağdur olarak karıştığı adli olaylar; Suriyelilerin dilencilik, fuhuş, hırsızlık, tecavüz vb. faaliyetleri sonucu toplumsal dokunun zarar görmesi ve genel olarak yaşam standartlarındaki düşüş doğal olarak iki halk arasında gerginliğe ve şikâyetlere sebep olmaktadır.

Kocaeli il merkezinde de polis teşkilatı tarafından Suriyeli sığınmacıların çoğunlukla yerleştiği iki mahallede suç oranının yüksek olduğu ve bizzat işsiz bir kısım Suriyeli genç aracılığla uyuşturucu veya uyarıcı madde satışı yapılmakta olduğu tespit edilmiştir.

ZAFER PARTİSİ GELECEK ÖRTÜLÜ İSTİLACILAR GİDECEK          

Geçen hafta Suriyeli sığınmacılar ile biraraya gelen CHP Genel Başkanı Sn Kemal KILIÇDAROĞLU toplantı sonrasın da yaptığı açıklamasın da ‘’ Suriyelileri zorla göndermeyeceğiz. En büyük sorun Suriyelilere çalışma izni verilmemesi ‘’dedi.

Biz ZAFER PARTİSİ olarak sarı muhalefete diyoruz ki Zafer Partisi İktidarın da tüm sığınmacılar geri gönderilecektir. Suriyeli sevicisi sarı muhalefet liderini de o çok sevdiği Suriyeli sığınmacıların peşlerinden göndermek andımız olsun.”  

                                                                          

                                                                                

12 Eki 2021 - 15:36 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Koz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Koz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Koz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Koz değil haberi geçen ajanstır.Kocaeli Markaları

Kocaeli Koz, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 332 00 52
Reklam bilgi


Anket Sizce erken seçim yapılmalı mı?