TKP'nin mitinginde binlerce kişi bir araya geldi: Şimdi sosyalizm zamanı!

TKP tarafından Kartal'da 'Erteleme, oyalanma, azıyla yetinme!' sloganıyla miting düzenlendi. Binlerce kişinin katıldığı mitingde hep bir ağızdan 'Şimdi sosyalizm zamanı' denildi

TKP tarafından İstanbul Kartal'da "Erteleme, oyalanma, azıyla yetinme! Şimdi sosyalizm zamanı" sloganıyla düzenlenen miting için binlerce yurttaş Kartal Meydanı'nda toplandı. Oldukça coşkulu geçen mitingde konuşma yapan TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan, "Biz elbirliğiyle sizlerden alacağımız güç ve enerjiyle Türkiye'de üçüncü bir cepheyi kuracağız. Türkiye'de yurtseverlerin, emekçilerin, laiklerin sesi daha gür çıkacak. Yalnız olmadığımızı biliyoruz, yalnız yürümeyeceğiz" derken, "Gelin siz de bu mücadelenin parçası olun, eğer hâlâ TKP saflarında değilseniz. Biz Türkiye'nin geleceğiyiz" çağrısında bulundu.

'ÖRGÜTLÜ BİR HALKI HİÇBİR KUVVET YENEMEZ'

Miting için İstanbul'un ve ülkenin birçok yerinden yurttaşlar meydanı doldururken, mitingde ilk olarak sahneye Los Obreros müzik grubu, ardından da sanatçı Gülcan Altan çıktı.  Binler hep birlikte "Örgütlü bir halkı hiçbir kuvvet yenemez"i söyledi. Altan'ın ardından Los Obreros binlerce yurttaşla birlikte coşkulu bir şekilde "Geliyoruz zincirleri kıra kıra"yı söyledi. Hakları için ülkenin birçok yerinde direnişte olan işçiler adına alana gelen işçiler kürsüden selamlandı, "İşçilerin birliği sermayeyi yenecek" sloganları atıldı.

MAÇOĞLU: BİZ DİĞERLERİNE BENZEMEYİZ, HALKIMIZA YALAN SÖYLEMEYİZ

Yazar Ataol Behramoğlu gönderdiği mesajıyla mitingi selamlarken, Behramoğlu'nun mesajının ardından Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu bir konuşma yaptı. Maçoğlu, 12 Eylül'ün yıl dönümünde attığımız sloganlarla bugün insanlara zulmeden darbeden hesabın sorulduğunu söyledi. "Biz diğerlerine benzemeyiz, halkımıza yalan söylemeyiz" diyen Maçoğlu, "işçilerin söz sahibi olmadığı bir dünya, bir iktidar bizim değil" ifadesini kullanarak, işçi sınıfının iktidarda olduğu bir düzen istediklerini söyledi. Emperyalist saldırganlığın bütün dünyada devam ettiğini belirten Maçoğlu, "Artık azınlığın değil, ezilenlerin, işçilerin iktidara geldiği bir dünyaya doğru mücadele için tüm dünya halklarına dayanışma mesaj gönderiyoruz" dedi. Yoksulluğun giderek arttığını, sömürünün gittikçe yoğunlaştığını ifade eden Maçoğlu,"Emeğimizi sömürenlere karşı sosyalizmi kuşanma zamanı" diye konuştu. Maçoğlu, "artık sosyalizm zamanı" derken, "tam zamanı, sosyalizm kazanacak, ezilenler, işçiler kazanacak, biz kazanacağız" ifadesini kullandı.

'KOMÜNİSTLER KADAR BAŞINIZA TAŞ DÜŞSÜN'

Ardından TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan kürsüye çıkarak konuşmasını yaptı.

"AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İkizdere'deki direnişi hedef aldı. Erdoğan, 'Türkiye’nin değişik yerlerinden ne kadar sol varsa, komünist varsa alıp buraya getiriyorlar' dedi. Rize’ye her gittiğinde aklına komünizm geliyor. 'Bunlar komünist, havalimanlarına karşı çıkıyor' demişti. 'Demiryolları komünist işidir' dedi" aktarımında bulunan Okuyan, "Komünist kadar kafanıza taş düşsün" ifadesini kullandı.

'HİTLERİNİZİ KIZILLAR DİZE GETİRDİ'

Ecevit'in " Cumhuriyet Halk Partisi, Türkiye'nin en güçlü partisidir. Komünizmi, o önleyecektir, o güçlü oldukça, Türkiye'de komünizm olamayacaktır" dediğini, Kenan Evren'in "Başarılı olmasaydık biz gidecektik, yerimize onlar gelecekti. İktidarda komünistler olacaktı" ifadesini kullandığını hatırlatan Okuyan,"Şimdi Hitler aşırı solcu, sosyalist biridir demeye başladılar. O dönemde ABD Almanya’nın düşmanıydı diyorlar ama en büyük ABD şirketleri savaş döneminde Almanya’ya yardım etti. Ford, General Motors hem Almanlar için hem Amerikalılar için üretti. Ürettiniz, desteklediniz, Sovyetlere saldırttınız ne oldu? Hitlerinizi kızıllar dize getirdi" ifadesini kullandı.

'BİZ NÂZIM HİKMETİZ, BİZ GAGARİNİZ, BİZ THEODORAKİSİZ'

Okuyan, komünistler ve komünizm hakkında söylenen yalanları sıralayıp tepkisini dile getirerek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Onlar insan kılığında şeytandır. Onlarla konuşmayın çok zekidirler, sizi yalanlarla ikna ederler. Komünistlerin maskesini indirmek vatandaşlık görevidir" dediler.

Bir ilacımız var bizim şırınga ettik mi insana istediğimizi söyletiriz… Haylazlık yapan çocuğu devlerle, öcülerle, hayaletlerle korkutur gibi.  Şeytan olmuşuz.

Ahtapot, örümcek, vampir….

Açar mısınız maskelerinizi…. Biz kimiz? Biz Nâzım Hikmetiz, Biz Gagariniz, biz geçenlerde yitirdiğimiz Yunanlı besteci Theodarakisiz, biz milyonlarca yaratıcıyız, biz Türkiyenin dört bir yanındaki aydınlık insanlarız.

'KORONADAN ÖLENLERİN İKİ KATI AÇLIKTAN ÖLÜYOR'

Komünizmle mücadele dernekleri kurmuşlar. Hepsi orada… Celal Bayar, Adnan Menderes, Süleyman Demirel, Recai Kutan, Turgut Özal, Fethullah Gülen…

1955’te 6-7 Eylül olaylarını da komünistlere yıkmaya kalktılar. Hitler de hükümet binasını komünistler yaktı demişti.

Erdoğan da "Camiye alkolle girdiler", "camileri yaktılar" diyor... Yahu hiç mi bitmez yalanınız?

'Koç’un aylık cirosu yaklaşık 5 milyon asgari ücretlinin maaşına eşit'

Türkiye'de artan sömürüye işaret eden TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan, şöyle konuştu

Koronadan ölenlerin iki katı açlıktan ölüyor. Ben şu konuşmaya başladığımdan bu yana dünyada yaklaşık 150 kişi yaşamını yitirdi.

Koç’un aylık cirosu yaklaşık 5 milyon asgari ücretlinin maaşına eşit. Koç'a taktınız diyorlar. Koç memlekete taktı!

Türkiye'de en zengin yüzde 1’imiz toplam servetin yüzde 55’ine sahip.

Nasıl oluyor? Kaç ikizdere yağmalandı, kaç akarsu? Kaç kamu işletmesi yağmalandı? Kaç işçi öldü, kaç kişi yoksulluk ve çaresizlikle intihar etti… Kaç kişi köle gibi çalışırken hastalandı… Kaç kişi?

Bu sorular sorulmasın diye ver gazı, ver yalanı, ver milliyetçiliği birbirlerine düşsünler, ver dinciliği bilimden, akıldan uzak dursunlar…

'İŞÇİ SINIFI İKTİDARA GELDİĞİNDE SÖMÜRÜ YASAK OLACAK'

Türkiye'de iktidara geldiğimizde, işçi sınıfı iktidara geldiğinde sömürü yasak olacak…

Savaş propagandası yasak olacak, ırkçılık yasak olacak.

Bütün sanayiyi, akarsuları, yeraltı yerüstü zenginliklerimizi, kıyılarımızı, bankaları devletleştireceğiz, toplumun malı olacak.

Emperyalist kurumlardan çıkacağız, yabancı askerler defolup gidecek.

Başka.... Din işleri siyasetten ayrılacak, insanların ibadetine kimse dokunmaz ama siyasette kimse ellerini açıp şov yapamayacak.

Önümüzde bir mücadele dönemi var, herkes vaatte bulunuyor. Herkes "ben" diye vaatte bulunuyor. Biz "ben" demeyiz, "biz" deriz.

Ama o bol keseden konuşanlara sorular soracağız.

İşsizliği çözecek misin, ücretler ne olacak? Sömürü sürecek mi? Piyasa ekonomisi sürecek mi?

'KOMÜNİSTLER DİYOR Kİ HERKESİN EVİ OLACAK, İNSANCA YAŞAYACAĞI EVİ OLACAK'

Komünistler sizin elinizden evinizi, arabanızı alacak diyorlar. Yalan. Komünistler diyor ki herkesin evi olacak, insanca yaşayacağı evi olacak. Ama 50 tane evi olan da kusura bakmasın, onları kira toplama zahmetinden kurtaracağız.

Soracağız... NATO’dan çıkacak mısınız?  ABD üsleri ve yabancı askerler yollanacak mı? Bizim yanıtımız belli, defolup gidecekler.

'İMAM HATİPLERİ KAPATACAĞIZ'

Laiklik… Zorunlu din dersleri kalkacak mı? Ellerini havaya kaldırıp din istismarcılığı yapan, dualarla devlet yönetenler yargı açılışında elleri havaya kaldıranlar yargılanacak mı? Sorularımız açık, lafı eveleyip gevemelesinler. Biz imam hatipleri kapatacağız. Hiç kimsenin çocuğu din eğitimi almaya zorlanamaz, laiklik bunu gerektirir.

Bunlar din düşmanı diyorlar. Türkiye Komünist Partisi'nde başı açık kapalı yoldaşlarımız var. Nasıl oluyor? Biliyorlar çünkü dini kullanmayız, din istismarı yapmayız. Biz özgürlüklere gerçekten sahip çıkanlarız, komünistleriz.  

'SINIR NAMUSTUR DİYENLER MECLİS'TE ELLERİNİ KALDIRIP SINIR ÖTESİ OPERASYONA EVET DEMEDİLER Mİ?'

Türkiye'de iktidarı ve muhalefetiyle artırılan göçmen düşmanlığına dair de konuşan Kemal Okuyan, şu ifadeleri kullandı:

Göçmen düşmanlığına, yabancı düşmanlığına izin veremeyiz. İktidarın göçmen politikasına karşı çıkmak başka bir şey, göçmenlere karşı çıkmak, ırkçılık başka bir şey. Biz insanların kardeşliğini savunuyoruz, aman diyeyim, ırkçılığı, yabancı düşmanlığına izin vermeyin.

Diyorlar ki sınır namustur, o zaman Türkiye'den dışarı çıkarken sınır namus değil mi? İktidardakiler komşusunun sınırlarına saygı göstermedi. Sınır namustur diyenler Meclis'te ellerini kaldırıp sınır ötesi operasyona evet demediler mi?

Türkiye, Suriye'de ne yapıyor şu anda? Bütün yabancı askerler, emperyalist çeteler Suriye'den çıkacak, o zaman Suriye halkı eşit, özgür bir ülke kuracak. Suriye'nin altını üstünü getir, sonra Suriyeliler neden burada...

Bu ikiyüzlülük, biz ikiyüzlü değiliz, ezilenden, emekçiden yanayız.

'TÜRKİYE'DE ÜÇÜNCÜ BİR CEPHEYİ KURACAĞIZ'

Türkiye Komünist Partisi bundan bir süre önce yalnız olmadığımızı biliyoruz diye bir cepheleşme çağrısı yaptı. Bu nedir? Ben burada saydığımız şeyleri tekrar ettim, sömürüye, emperyalizme, dinciliğe karşı olmak, bağımsızlıktan, emekten ve laiklikten yana olmak. Kırmızı çizgilerimiz bunlar, buralarda en ufak bir taviz vermeyiz.

Bunları savunan yalnız biz değiliz, dostlarımız var. Onlar da burada, onlara da merhaba. Biz elbirliğiyle sizlerden alacağımız güç ve enerjiyle Türkiye'de üçüncü bir cepheyi kuracağız. Türkiye'de yurtseverlerin, emekçilerin, laiklerin sesi daha gür çıkacak. Yalnız olmadığımızı biliyoruz, yalnız yürümeyeceğiz.…

'BİZ TÜRKİYE'NİN GELECEĞİYİZ'

Biz bir aileyiz, yalana, sömürüye karşı mücadele eden, büyüyen bir aile. Bu çorbada tuzum olsun diyen herkesi bu parti saflarına çağırıyor. TKP 101. yaşında büyük bir özgüvenle hareket ediyor, yaygınlaşıyor, büyüyor. Gelin siz de bu mücadelenin parçası olun, eğer hâlâ TKP saflarında değilseniz. Biz Türkiye'nin geleceğiyiz.

13 Eyl 2021 - 09:30 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Koz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Koz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Koz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Koz değil haberi geçen ajanstır.Kocaeli Markaları

Kocaeli Koz, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 332 00 52
Reklam bilgi


Anket Sizce erken seçim yapılmalı mı?