Otobüsçü esnafı dertli… “Gözümüzün üstünde kaş var diye şikâyet ediyorlar”

Koronavirüs döneminde en fazla sıkıntı çeken sektörlerden olan ulaşım sektörü çalışanları oldukça dertli. Halk otobüsü şoförleri, özellikle gereksiz yere yapılan şikayetlerde mustarip.

Mevlüt Can Özçelik
Mevlüt Can Özçelik Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Koronavirüs hayatımıza girdiğinden beridir ülkemiz zor zamanlardan geçiyor. Her sektörün kendi açısından sıkıntıları var. Bu sıkıntıları aşabilmek için gece gündüz çalışanlar var. Evlerine ekmek götürmek zorunda olanlar var. Vatandaşların ulaşımını sağlayan zaman zaman tepki gösterilen bazen şiddete maruz şoförlerimiz vatandaşlarımızın biraz daha anlayışlı olmasını beklerken kendi hatalarının olduğunu da kabul ediyorlar. Otobüs şoförlüğü yapan Ali Özgür Akışık ve Yasin Eşkin pandemi döneminde yaşadıklarını ve genel sorunlarını gazetemizle paylaştılar.

“AYAKTA YOLCU RUHSATINI NEYE GÖRE VERDİKLERİNİ BİLMİYORUZ”

Pandemi döneminde zorluk çektiklerini çalışanların maaşlarında kısıtlamalar yapıldığını belirten Ali Özgür Akışık, “Hastalığın getirdiği büyük zorluklar var. Biz de zarar gören sektörlerdeniz. Hem çalışan olarak hem de araç sahipleri onlarda zarar gördü. Çalışanların maaşlarından kısıtlama yapıldı. Kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilenlerimiz oldu yararlanamayanlarda oldu. Onun dışında yolcu kapasitesi düşünce ister istemez yolcularla büyük problemler yaşamaya başladık. Şu anda her arabanın yolcu kapasitesi farklı şekilde ruhsatlandırılmış şekilde. Neye göre olduğunu bilmiyoruz. Arabalara sonradan engelli rampası yapıldığında arabanın koltuk sayısı normalde 20 oturaraktı, rampa takıldığı zaman bu sayı otomatik olarak 17’ye düşüyor. Ayakta yolcu ruhsatını neye göre verdiklerini bilmiyoruz. Benim çalıştığım araçta ruhsatta ayakta yolcu sayısı 21 fakat benimle aynı modelde olup aynı yere rampa taktırmış bir arabanın ayakta ruhsatı 15. Ayakta 50 verilen var, 30 verilen var, 25 verilen var ama bunun neye göre verildiğine dair bir bilgimiz yok” dedi.

“DİYEMEZ BİZ DÖRT DÖRTLÜK TAŞIMACILIK YAPIYORUZ DİYE”

Bu süreçte birçok sorun yaşadıklarını ve kendilerini şikayet eden kişilerinde olduğunu ifade eden Ali Özgür Akışık, “Bizi zaten gözümüzün üstünde kaş var diye şikâyet ediyorlar belediyeye. Şöyle bir örnek verebilirim. Biz de günün yoğun saatlerine göre arabaların saatleri değişiyor. Yasakların olduğu dönemde hafta sonu yasakları geldi sadece hafta içi çalışabildik. Sokağa çıkma saati 1 saat öne alındı biz de kendi mesai saatlerimizi ona göre ayarlamak zorundaydık. Mesela ekomobil de 45 geçe gözüküyor aracın kalkış saati ama yönetim tarafından 5 dakika ileri veya geri alındığında ekomobildeki arkadaşlara bildiriliyor ama eğer onlar o saati işlemediyse yolcu çıkıyor 5-10 dakika bekliyor gelmeyince de biraz isyan ediyor. Tabi bunun sorumluluğu bizde değil ama yolcuyla yüz yüze muhatap olduğumuz için her ne konuda olursa olsun bize sıkıntı çıkartıyorlar, bizimle polemiğe giriyorlar. Şimdi herkes görüyor kimse diyemez biz dört dörtlük taşımacılık yapıyoruz diye. Arabalarımız eski bunları kabul ediyoruz. Arabalar gün içinde arıza veriyor ya da şoför gün içinde uyanamıyor, çocuğu hasta oluyor gelmiyor, belki karısı veya kendisi hasta gelmiyor. Ara açılıyor tabi bu durumlarda açılınca da yolcular mağduriyet yaşıyorlar bu da bir gerçek yani yolcunun büyük mağduriyetler yaşadığını da kabul etmek gerekiyor. Ama bunun sorumlusu direksiyondaki adam değil sadece bütün suçu o adama yüklemek doğru değil” diye konuştu.

“SORGULADIĞIMIZ ZAMAN ALMADIĞIMIZ ZAMAN BİZE BOZULUYORLAR”

Sağlıkçıları ücretsiz taşıdıklarını fakat bunu kötüye kullanan kişilerin olduğunu söyleyen Akışık, “Sağlıkçılar konusunda da çok büyük problemler yaşıyoruz. Mesela en büyük problem sağlık çalışanı arkadaş resimsiz, isimsiz sadece hastanenin ambleminin olduğu kartlarla arabaya binmeye çalışıyorlar. Şimdi birazcık da bu taraftan da buradan bakmak lazım. Renkli bir çıktı alıp üstünü kaplatıp otobüse binmeye kalksa vatandaş rahatlıkla geçer biz bunu sorgulamazsak. Sorguladığımız zaman almadığımız zaman bize bozuluyorlar. Şikâyet ediyorlar belediye hiç sorgu sual yapmadan önünü arkasını araştırmadan bize ceza kesiyorlar. 100 lira ceza yiyoruz. Mesela bir sağlıkçı bindi bana kendini ispatlayamıyor resimsiz, ben indirdim onu aşağıya hiç önünü arkasını benden herhangi bir bilgi almadan 100 lira para kesiyor. Ben o gün içerisinde 100 lira para kazanmıyorum ki. Bir araştırılsın ben bunu indirmişim ama neden indirmişim. Bu konuda belediyenin bizim tarafımızı da dinlemesi gerekiyor.

“SAYIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANIMIZ BİZİ YÖNETENLERDEN BİZİM DERDİMİZİ ÖĞRENEMEZ”

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’a ufak sitemde bulanan Ali Özgür Akışık, “Tahir Başkan tüm esnafların duraklarını dolaşıyor geçenlerde taksi duraklarını dolaşmıştı. Diğer esnafları dolaşıyor. Ama ben daha bizi şoför olan arkadaşların yerlerini ziyaret ettiğini görmedim. Yerlerimiz ortada bütün duraklar leş gibi. Seka Park’a gidiyorsun, tuvalete para veriyorsun, yemeğe para veriyorsun. Buradaki duraklar harabeye dönmüş. Camlar paramparça ne boya var ne badana. Toplasan 2 tane düzgün durak ya vardır ya yoktur. Duraklarda satılan ürünlerin fiyatları baya yüksek. Artık evlerden yiyecek içecek getiriyoruz. Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız bizi yönetenlerden bizim derdimizi öğrenemez. Çok ulaşmaya çalıştık özellikle ben bu konuda çok öncülük ettim. İzmit’te bulunan bütün siyasi parti liderlerine ulaşmaya çalıştık. Sadece MHP İl Başkanı Aydın Ünlü haricinde gelip bizi ziyaret eden kimse olmadı. Sayın Aydın Ünlü bize yardımcı olacağını söyledi ama o dönemde araya pandemi girdi.

“100 METRE İLERİDE POLİS VAR ADAMA MÜDAHALE ETMİYOR”

Son olarak trafik sorununa değinen Akışık, Kocaeli Emniyet Müdürlüğünün karşı tarafına araç park edildiğini ve orada bir yoğunluk olduğu belirtirken sözlerine şöyle devam etti; Dörtlüleri yakıp duruyorlar. Şimdi ışıklardan dönerken içeriye iki şeritten gidebiliyorsun ama oradaki adamlar oraya park ettiği için bir türlü geçemiyoruz. 100 metre ileride polis var adama müdahale etmiyor. İnsanlarda giriyorlar saatlerce trafikte kalıyorlar. Pandemiden dolayı bizim saatlerimiz biraz sıkı. 2 saatte bir tur atıyoruz. Şimdi o trafiğe takıldığınız zaman ister istemez acele etmek zorunda kalıyorsunuz. Sırana geç kalıyorsun. Arıyorsun polisi veya orada görüyorsun sesleniyorsun Zabıta bakıyor diyor. Ben kendim geçen gün zabıtayı çağırdım oraya polis bakıyor dedi. İşlerine geldiği yerde zabıta bakıyor, işlerine geldiği yer de polis bakıyor.

“ÇOK TATİL YAPTIK AZ ÇALIŞTIK”

Bir başka şoför Yasin Eşkin ise pandemi döneminde yolcu sayılarının düştüğünü ve eğer amatör sistemle devam edilirse eninde sonunda otobüs sektörünün batacağını ifade etti ve sözlerine şöyle devam etti; “Yolcu kapasitemizi azalttık. Vatandaş pandemiden dolayı kendi özel araçlarını daha sık kullanmaya başladı. Çok tatil yaptık az çalıştık. Normal de yolcu olmasa bile araba her gün 250 lira yakıt yakıyor. Kaskosu olsun sigortası lastikleri çok fiyatları abartılı olduğu için bu süreçte hep geri gittik.

“TAHİR BAŞKANDAN ALLAH RAZI OLSUN”

Kapasiteler koltuk sayısına göre belirleniyor. Vaka sayıları arttığı zaman kapasite yarı yarıysa mesela bir anda 3’te 1 şeklinde düzeltiyorlar. Belediyenin kooperatiflere verdiği bilgiye göre hareket ediyoruz. Bu aralar en fazla arabaya 20 kişi alabildik. Tabi bu süreçte kapasiteden dolayı duraklarda bıraktığımız yolcularda bizi şikayet ettiği oluyor ama güzel güzel izah ediyoruz onlara da. Çok sorun olursa ekstra kenarda araba bırakıyoruz araç dolduğu zaman hemen onu çıkarıyoruz. Genel de yolcuyu mağdur etmemeye çalıştık. Tahir başkanımız sağolsun bu süreçte bizi yalnız bırakmadı. Allah razı olsun ondan” dedi.

“ORMANYA’DA ÇALIŞIYOR AMA AYNI KARTI GÖSTERİP UYANIKLIK YAPIYOR”

Sağlıkçılara hala ücretsiz hizmet verdiklerini belirten fakat bunun bazı kişiler tarafından kötüye kullanıldığını söyleyen Yasin Eşkin, “Sağlıkçılara hala ücretsiz ama onu da kötüye kullanan kişiler var. Adam 4 sene önce çalışmış ama hala o kartla araçlara inip biniyor. Rencide olmasın diye ve polemiğe girmemek için soramıyoruz da. Mesela sağlıkçı değil hastanenin kafeteryasında çalışıyor veya güvenliğinde çalışıyor öyle gösterip geçiyor. Şunu yapanlarda var nasıl olsa makine okumuyor tanıdığının kartını alıyor gösterip geçiyor. Bugün bir sıkıntı yaşadık. 4 sene önce hastanede çalışmış temizlik yapıyormuş. Şimdi biz onun Ormanya’da çalıştığını bildiğimiz için anladık. Ormanya’da çalışıyor ama aynı kartı gösterip uyanıklık yapıyor. Böyle olayları çok fazla yaşıyoruz. Bizim insanımız bu iyi niyeti kötüye kullanıyor bazıları tabi ki” ifadelerini kullandı.

05 Haz 2021 - 10:30 - Güncel

Muhabir Mevlüt Can Özçelik


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Koz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Koz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Koz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Koz değil haberi geçen ajanstır.

01

Vatandas1 - Hic kendinizi savunmayın ne yazıkki ülkemizin en kötü toplu ulaşımını yapıyorsunuz araçlar resmen çağ dışı hijyen kocaman bir sıfır .Geçen senelerde Bursadan misafirlerim geldi ve toplu taşımayı kullandılar ve Kocaeli de en çok şaşırtan şeyin toplu tasimasi dediler böyle bir şehre böyle bi toplu tasima yakismiyor....

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 05 Haziran 11:23


Kocaeli Markaları

Kocaeli Koz, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 332 00 52
Reklam bilgi


Anket Sizce erken seçim yapılmalı mı?