İzmit Kaymakamı Şevket Cinbir kapılarını Kocaeli Koz’a açtı

İzmit Kaymakamı Şevket Cinbir ve ailesi ile bayram sabah kahvaltısını birlikte yaptık. Evinin kapılarını Kocaeli Koz’a açan Cinbir ailesi ile en sıcak anılarını konuştuk.

Çise Derya Gülçiçek Ender
Çise Derya Gülçiçek Ender Tüm Haberleri
+2
Haber albümü için resme tıklayın

23 senelik meslek hayatımda en zevkle ve istekle yaptığım haberlerin başında geliyor Erkan-ı Devlet mensuplarının anılarını kaleme almak. Hayatlarını vatandaşın refahına adayan bu insanların, yaşadığı zorluklar, verdikleri mücadele, aile bütünlüğünün korunması adına verilen fedakarlık.

Osmanlı’nın yıkılması akabinde kurulan Cumhuriyet. Ecdadımızdan miras kalan kültür. Halkın bütünlüğünü korumak ve sade yaşamın yanı sıra karakterist özelliklerle, görevli olunan yerlerdeki her türlü koşul, hepsini bir cümlede bir araya getirmek elbette zor. Fakat onların yaşadıkları tecrübeleri kulağınız bir kere dinlemeye başladığında “bundan sonra ne oldu” sorusuna   verilen cevaplar bütünlüğün oluşmasındaki kilit isimler.

İşte bunlardan biri; İzmit Kaymakamı Şevket Cinbir…

Sade, şık evlerine vardığımızda eşi Hayriye Hanım kapıda karşılıyor bizi. Evli olan Klinik Psikolog kızı Nedret, psikoloji eğitimine devam eden diğer kızı Nevval ve dede ismi taşıyan oğlu Halil Hikmet, iç mimar damatları ve evin büyüğü Hayriye Hanımın annesi ile buluşuyoruz salonlarında. Sıcak bir karşılama ile karşılaşıyoruz.

Staj döneminde bulunduğu yerlerin dışında 10. görev yeri  İzmit Kaymakamlığı Kaymakam Bey’in. Makamındaki ziyaretlerde halkla temas halinde olmasının dikkatlerden kaçmadığını dile getiriyoruz.

-Devlet vatandaşın her zaman en yakınındadır. Ben de devletin kaymakamı olarak kendisine ulaşılabilmeyi ve devlet olarak da vatandaşımıza ulaşabilmeyi önemsiyorum. Biz büyük ve güçlü bir devletiz. Her zaman içten ve dıştan düşmanlarımız olmuştur. Bunun için daima uyanık ve güçlü olmak durumundayız. Bu da çok çalışma ile ve herkesin kendi işini en iyi yapmasıyla mümkün olur.  Bu toprakların evlatları, daha anne karnından şehit olmaya hazır doğar.Yani ülkesi ve milleti için her türlü fedakarlığa hazırdır Anadolu evlatları. Ben de görevimi önemsiyorum ve görevimin gereğini yapıyorum. Hedefimiz her zaman hakkın rızası ve halkın memnuniyetini kazanabilmektir.

Nasıl bir çocukluğunuz oldu, çocukluğunuzu merak ediyorum. Nerede yetiştiniz?

Ben okuma yazma bilmeyen bir annenin, okuma yazmayı askerde öğrenmiş bir babanın altı evladından biriyim. Beş erkek bir kız. Annem beş uşağım bir kızım var derdi. (gülümsüyor Kaymakam Bey)

Zonguldak’ın Devrek ilçesi Mahmutoğlu Köyünde gelmişim dünyaya. İlkokulu köyümde 4 yılda bitirdim. Mahallede yol yok, elektrik yoktu o zamanlar. Zor koşullardı.

Ama çocukluğum çok mutlu geçti. Tarlada, bahçede, orman işlerinde üzerimize düşeni yapıyorduk. İş yaparken adeta eğleniyorduk. Ve de hayatı öğreniyorduk. Babam maden işçisiydi. Annem gündüzleri tarlada çalışır, geceleri sabahlara kadar bazen dikiş diker, bazen kilim dokurdu. Biz onun dikiş makinesi sesi ve dokuma tezgahına vurduğu tarağın sesleri arasında uyurduk. Kısacası annem ve babam alın terleriyle bizim hayatımızı yoğurdu. Ve hayatımın ilkelerinin oluşmasında çok büyük rolleri oldu.

Okuma yazmayı askerde öğrendi babam dediniz, orası mı kırılma noktası acaba?

- Babam okuma-yazmayı askerde öğrendiği için yemeyeceğim içmeyeceğim çocuklarımı okutacağım diyor ve bütün zorluklara rağmen bizleri okuttu Allah razı olsun ondan.

Önceki yıllar askerlik uzun yapılırmış, evlimi idi babanız? Anneniz asker yolu gözlemiş sanırım.

- (İleriye bakıp dalıyor) Beklemiş evet. Babam Edremit’te askerde iken karar vermiş çocuklarını okutmaya. Geldikten sonra da bu anlayışla bizi okumamız konusunda hep teşvik etti. Benim memleketimde o yıllarda üniversitede okuyan pek yoktu, parmakla gösterirlerdi beni “bak bu çocuk hukuk okuyor” diye. Ağabeyimin biri öğretmen lisesi mevzunu, diğeri İmam-Hatip. Anlayacağınız babam askerde kendi kendine verdiği sözü tuttu.

Kahvaltı sofrasında devam ediyoruz muhabbetimize. Bayramlarda bayram namazına oğlu Halil Hikmet ile gittiklerini öğreniyoruz.

Bayramları nasıl geçer evinizde? Malum, işinizin size verdiği sorumluluk ve aile içindeki ilişkileri aynı anda götürmek hayli yorucu olmalı.

- Yetiştirilme çok önemli. Sürekli şikayet eden bir ailede büyümedim. Çözüm odaklı annemin hakkı üzerimde büyüktür. Bizi güçlü yetiştirdi. Yuvamızın direği Hayriye Hanım’ın özverisi ve çocuklarımızın terbiyesindeki rolü de, ailemizin daha güçlü olmasını sağladı. Onun şefkat ve öğretici tutumu çocuklarımızın meslek seçimi ve karakterinin oluşumunda etkili oldu. Malum Türk çocuğu esas terbiyeyi aileden alır. İşimin yoğunluğu gereği yeterli zamanı ayıramadığım ailemizin ve çocuklarımızın eksiklerini tamamlayan ve bana da güç veren eşimin varlığı benim için büyük bir şans.

İzmit Kaymakamı Şevket Cinbir’in telefonu o kadar sıklıkla çalıyordu ki, ne ara kahvaltısını yaptı, ne ara konuşmasını bitirdi ve ne ara sorularımızı cevaplandırdı, büyük oranda anlayamadık. Yapılması gerekenleri an be an kurgulayıp organize ediyor ve ben her boşlukta sorularımı soruyordum. Kahvaltı sofrasını özenle hazırlayan Hayriye Hanım’ın yüzündeki gülümseme hiç eksik olmadı. Samimi tavrına hayran olmamak elde değildi.

Kahvaltı sofrasından kalkıp yerlerimize geçecektik ki  Kaymakam Bey kayınvalidesiyle birlikte salonun ortasına geçti, Kayınvalidesinin Bayramını kutladı. Başta Eşi Hayriye Hanım eşinden sonra da evlatları sırayla Babalarının ve annelerinin önünden geçerek kovid tedbirlerine uygun şekilde bayramlaştı. Kahvemizin sadeliğini beklerken aile fertleri bayram harçlıklarını toplayıp muhabbetimize evin bahçesinde devam ettik.

Evin Hanımı Hayriye Hanım’a Kaymakam eşi olmanın zorluklarını soruyorum.

-Ben Anaokulu öğretmeniyim. Çocuklarımın annesi olarak onları hayata hazırlamanın bilincindeyim. Çok önem verdiğim annelik görevimin yanı sıra Eşimin görevi gereği topluma örnek, rol model bir aile olmak ve vatandaşların ihtiyaç duyduğu yerlerde eşim ile birlikte yanlarında olabilmek gibi bir sorumluluğumuz olduğunu da düşünüyorum. Eşimin görevi gereği bana ve çocuklarımıza beklediğimiz kadar zaman ayıramadığı bir gerçek ancak bizimle olmadığı zamanlarda ne yaptığının farkındayız, insanlar için verdiği mücadele ve çabayı görüyoruz, insanlardaki memnuniyeti hissediyoruz bu da bizi mutlu ediyor. Yani bizim evimizdeki ailenin dışında eşimin görev yaptığı ilçeyi büyük bir aile olarak görüyoruz. Ve bu büyük ailenin fertlerinin sevinç ve üzüntüleri bizi ilgilendiriyor ve biz bu büyük ailenin içerisinde onların mutluluklarıyla mutlu olmaya çalıyoruz. Bu iş böyle, insanı severseniz katlanamayacağınız zorluk, üstesinden gelemeyeceğiniz bir yük yoktur. Yükümüz ağır, insanları seviyoruz, huzurluyuz, eşimi seviyorum ve her zaman ve her şartta yanında oldum ve yanındayım.

Sizi kendisi ile evlenmeye ikna eden ne oldu?

(Hep birlikte gülümsüyoruz) Ben Şevket Bey’in kendisine aşık oldum. Muhabbetimiz kendisinin merhametli yapısı ile daha da perçinleşti.

Kaymakam Bey, Doğu Bölgelerinde ki anılarınızı merak ediyoruz. Paylaşır mısınız? Ramazan günleri Nasıl geçiyordu. Coğrafi yapıdan dolayı da Sosyalleşme, Batı bölgeleri ile değişkenlik gösteriyordur.

Evet yaptığımız iş önemli, görev yaptığımız ilçenin durumuna göre bir hedef belirliyoruz, yapabileceklerimizi belirleyip o ilçede buna yönelik projeler geliştiriyor ve bu konularda farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Bu ülkenin her yeri güzeldir, her bir karışı ecdadımızın asil kanlarıyla sulandığı için azizdir ve çok değerlidir. Memleketin her köşesinde yaşayan her bir birey güzeldir ve hizmete değerdir. Öncelikle insanımızla iyi bir iletişim kurmak ve onların hayatlarına dokunabilmek için gayret ederseniz başaramayacağınız iş yoktur. Birbirinden farklı bölgelerde çok kritik zamanlarda görev yaptım. Bir yandan yol, su, kanalizasyon gibi alt yapı çalışmaları yaptık, bir yandan da eğitim, kültür, sosyal yardım ve hizmet alanlarında projeler gerçekleştirdik. Bunları burada saymak mümkün değil.Ancak bütün bunların sonunda; güzel Anadolu'mun güzel insanlarının hayır dualarını aldık. Silifke Ailem Projesi ile hayatlarına dokunabildiğimiz yetim ninesi teyzenin'' Sizi doğuran ananın kemikleri çürümesin'' şeklindeki duası kadar güzel bir şey var mı? bu hayatta...

 Vezirköprü’de kızlar okumuyordu veya okuyacak imkan bulamıyordu. 2001 senesinde , çok kısa sürede 200 kişilik kız yurdu yaptık. 139 Köyü olan Vezirköprü'nün köylerinden kızları topladık tek tek o yurda ve liselerde okuttuk.  Hayriye Hanım kermesler düzenledi. Bir eğitim seferberliği başlattık.Zaman zaman o dönemin çocukları ile karşılaşıyoruz,çok güzel ve duygusal anlar yaşıyoruz.

 Sizin eşinize düşkünlüğünüzü bilmeyen yok.

- Evet Aşığım ben “bu kadına”! Bu güzel kadın, fedakar insan her yerde ve her şartta hep yanımda oldu.Bütün zorlukları birlikte yaşadık ve birlikte aştık.Çocuklarımın annesi ve mürebbiyesi olmanın yanında benim işimde en büyük destekçim ve çoğu zaman ilham kaynağım,bana her şartta katlandı.Birlikte dolaştık güzel memleketimin her bir köşesini,bölgesini. Birlikte dokunduk çoğu hayata, birlikte kimsesizlerin kimsesi olmaya

çalıştık,birlikte ağladık şehitlerimizin ay-yıldızlı al bayrağa sarılı tabutlarının arkasından,birlikte omuz verdik şehit ana-babalarına-şehit eşlerine,birlikte sildik şehit çocuklarının gözyaşlarını...,birlikte dolaştık Anadolu'nun bozkırlarını,birlikte tohum attık tarlalara,yaylalara,bozkırlara yeşersin diye...,birlikte çalıştık hep birlikte düşündük sabahlara kadar daha ne yapalım nasıl yapalım da gülebilsin çocuklar,doyabilsin insanlar, mutlu olsun herkes,daha güzel olsun her şey diye...O benim hayat arkadaşım can yoldaşım.  1997 yılında Van Başkale’deyiz. Engelli bir genç ve iki kardeş vardı. Bunlar usta aşçıydı. Kendilerine pastane açtık. Bir gün eşim “pastanede pizza da olacak mı?” dedi. “sen istersin de olmaz mı sultanım?” dedim, ustalardan birini pizza kursuna gönderdim Van'a ve pizza da yapmaya başladılar 1997 yılında Bşkale'de. Bu örnek gibi birçok örnek gösterebilirim. Kendisinin bakış açısı bana her zaman ilham kaynağı olmuştur.

Vatandaş tarafından, devlete ulaşmak  zor görünür. Fakat sizin gibi İnsanların varlığı Devletin o gri tarafını Beyaza bürüyor.

-Vatandaşımız şunu çok iyi bilmeli ki, devlete ulaşmak, onların düşündüğünden çok daha kolay. Devlet her bir kurumu ile vatandaşımızın her zaman yanındadır.Ben Devletimizin İzmit'teki en üst yöneticisi olarak İzmitlilerin hizmetindeyim.Bütün kurum ve kuruluşlarımız ile milletimizin emrindeyiz.Vatandaşımız ile iletişim kanallarımız açıktır.Binlerce kişide benim cep telefonum var ve beni arayabiliyorlar,mesaj atabiliyorlar.Biz İzmit'e İzmitlilerle dost olmaya,onlara arkadaş olmaya,kardeş olmaya,evlat olmaya geldik.Herkes benimle kaymakamı,arkadaşı,dostu,kardeşi,evladı olarak iletişim kurabilir.Vatandaşımıza ulaşabilmeyi ve vatandaşın bize ulaşabilmesini önemsiyorum...

Pandemi döneminde insanımız çok sıkıldı. Neler söylemek istersiniz?

Az daha sabır istiyoruz,alınan tedbirlere uymamız halinde; bu günler de geride kalacak inşallah.Bu günlerde vatandaşlarımızdan evlerinde kalmaya özen göstermelerini,akrabalarına ve komşularına ziyarete gitmemelerini,misafir olmaya yeltenmemelerini istiyoruz.Vatandaşlarımız evde kalsınlar,alınan tedbirlere uysunlar ki bu günleri atlatabilelim ve sağlıklı günlere kavuşabilelim.

Bayram mesajınızı alabilir miyim?

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma duygularının geliştiği, insanlar arasındaki kırgınlık ve dargınlıkların yerini barış ve hoşgörüye bıraktığı, birlik ve beraberliğimizin devamı için önemi büyük bir Ramazan Bayramına daha kavuşmanın sevinç ve mutluluğunu yaşıyoruz.

Bayramlar insanları birbirlerine yakınlaştıran, aynı düşünce ve duygularda buluşturan, günlük kaygı ve sıkıntılardan uzaklaştıran, topluma umut veren, birlik ve beraberliği sağlayan özel günlerdir.

Farklılıklarımızı zenginlik olarak görüp, birlik ve beraberliğimizin güçlenmesine vesile olması temennisiyle; başta Aziz Şehitlerimizin bizlere emaneti olan Şehit Aileleri ve Kahraman Gazilerimiz olmak üzere herkesin  Ramazan Bayramını kutluyorum.

Daha çok güzelliklerin paylaşıldığı, gözyaşı ve açlığın olmadığı, barış ve sevginin hakim olduğu, koronavirüs salgını gibi afetler ile kavganın ve zulmün yaşanmadığı bir dünyada sağlık, mutluluk ve başarı dileklerimle;

Selam, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

İzmit kaymakamı Şevket Cinbir ve kıymetli Eşi Hayriye Hanıma vede ailesine, kapılarını bize açtıkları için teşekkür ediyoruz. Görevleri boyunca yorgunluklarını zevke dönüştüren  bu güzel ve samimi ile   ailenin bir dostu olmakta bizim için de ziyadesiyle onur. Paylaştıklarınız ve verdiğiniz enerji için şükranlarımız lütfen kabul edin. İyi bayramlar……

14 May 2021 - 15:51 - Güncel

Muhabir Çise Derya Gülçiçek Ender


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Koz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Koz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Koz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Koz değil haberi geçen ajanstır.

01

Ersoy Kandemir - Yakınen takip ettiklerim içinde,şimdiden hayırlı bayramlar diliyorum,Pandemi bitsin Allah’ın izniyle kendisi ile ilgili düşüncelerimi beyan edeceğimden hiç şüphesi olmasın.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Mayıs 11:10


Kocaeli Markaları

Kocaeli Koz, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 332 00 52
Reklam bilgi


Anket Sizce erken seçim yapılmalı mı?