Yine reklam, yine reklam… Sadece tek bir yere 1 milyon 700 bin TL vermişler!

Çayırova Belediyesi’nin 2020 yılında sadece tek bir yere reklam adı altında 1 milyon 700 bin TL ödeme yapıldığı ortaya çıktı.

Büyütmek için resme tıklayın

CHP Çayırova, 2020 yılına ilişkin denetim raporları üzerinden Çayırova Belediye Başkanı Bünyamin Çiftçi’yi rakamlar üzerinden eleştirdi. CHP Çayırova Belediyesi Meclis Üyesi Halis Koç, meclis kürsüsünden ve meclis sonrasında gerçekleşen basın toplantısında Başkan Çiftçi’nin çalışmalarını rakamlar üzerinden eleştirdi. CHP Çayırova’dan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı; “2020 yılı faaliyet raporunu incelediğimizde 2020 yılında ön görülen gelir bütçesi 175 milyon TL, 2020 Yılı gerçekleşen gelir bütçesi: 134 milyon 693 bin 304 TL, Gerçekleşme oranı yüzde 77. Gider bütçesinin gerçekleşme oranı yüzde 73. Bu da gösteriyor ki; gelir bütçesinde yüzde 23 gider bütçesinde yüzde 27 oranında sapma görülmüştür. Yani hedeflerinizden uzaktasınız. 2020 yılı sonu itibariyle; 94 memur, 65 kadrolu işçi, 684 belediye iştiraki Arpen firmasında olmak üzere toplam 843 Belediye çalışanınızın olduğunu gördük. Sayın başkana sormak istediğimiz, sizler göreve geldiğinizde Belediyemizin kaç çalışanı vardı? Emeklilik, kendi isteği ile ayrılmalar haricinde; 2020 Yılı sonuna kadar iş akdi fesh edilen kaç çalışanımız oldu ve kaç çalışanımız işe başlamış oldu?

 “ZORUNLU BAĞIŞLARDA ARTIŞ VAR”

2020 yılında 1 milyon 529 bin 256 TL yurttaşlardan bağış ve yardım alınmış. Yine aynı raporun 36. Sayfasında 1 milyon 529 bin 256 TL bağış alındığını ancak yine bir çelişki; bu sefer başkan yetkisini aşıyor alınan bağış ve yardımlar “Şartlı ve şartsız bağışlardan oluşmaktadır. Yani vatandaşlarımızı zorunlu bağışa ve yardıma mecbur bırakıyor. Peki, ne karşılığında; ya proje mevzuata uygun değil, ya işleri kılıfına uydurma karşılığında veya vatandaştan bağış almak için işi zora koşmak, çeşitli bahaneler üretmek vs. çoğaltabiliriz. Zaten bu uygulamalar bizlerinde, sizlerin de zaman zaman kulağına geliyor. Raporda da bu yetki aşımı dürüstçe yazılmıştır. Ancak bilinmelidir ki; başkan suç işlemiştir. Yasaları çiğnemiştir. Bu çelişkinin olmaması gerekir. Bağış gönülden kopandır, şartsızdır ve her geçen yıl zorunlu bağışlarda artış var.

“YETERSİZLERDİR, BAŞARISIZ OLMUŞLARDIR”

Diğer gelirler; 52 milyon 814 bin 858 TL Bu rakamında sanırım 40 milyonu iller bankasından; geri kalan yaklaşık 13 milyonu ise harçlar, cezalar, faiz gelirlerini oluşturuyor. Demek oluyor ki yurttaşlarımıza pandemi döneminde de, esnafın kepenk kapattığı ve siftah edemediği, insanlarımızın işsiz, aşsız kaldığı dönemde de ceza ve faizler hız kesmemiş, yurttaşlarımızın mağduriyetlerini bir kat daha arttırmıştır. Çayırova halkının gider bütçesinin sadece yüzde 7’si kadar yatırımı hak görenler ve seçileli Çayırova’ya 2 yılda taş üstünde taş koymayanlar yetersizdir, başarısız olmuşlardır.

“ELEŞTİRİLERİMİZ DİKKATE ALINMIŞ”

Benim bir sorum üzerine; Sayın Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın; “Bir başkan gider bütçesinin yüzde 30 altında yatırım yapıyorsa başarısızdır” demiştir. Bu söz de Sayın başkanın başarısız olduğunun kanıtıdır. Ben demiyorum, sizin Tahir başkanınız diyor. Geçtiğimiz yıl yapılan yüksek meblağ harcamalarına karşı yaptığımız sert eleştiriler, işe yaramış önceki yıl, hedeflenen bütçenin tamamını harcayan özel kalem, 2020 Yılında ön görülen 4 milyon 200 bin TL’nin 2 milyon 839 bin TL’sini harcamış. Arzu ettiğimiz bir gelişme; inşallah göze çarpıyor maksadıyla, alımlarının bir kısmını diğer müdürlüklerden şayet karşılamamışsa, eleştirilerimiz, Çayırova halkı için yararlı olmuştur.

"BÜYÜK PAYI REKLAMA GİTMİŞTİR"

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü; özellikle 2020 ve 2021 yılı 1. Çeyreği muhalefet olarak bizlerin ve halkımızın eleştiri odağı olan bir müdürlük oldu. 2020 yılı içerisinde; 3 milyon 167 bin 717 TL para harcanmış, bunun cüzi miktarı; personel gideri, kırtasiye vs. büyük payı 2020 yılı denetimde de gördüğümüz gibi reklama gitmiştir. Sadece bir yandaş medyaya; yaklaşık 1 milyon 700 bin TL reklam için Çayırova halkının parası heba edilmiştir. Diğerleri de cabası. Sayın başkana soralım Çayırova halkı için hangi yatırımı yaptınız da bu kadar yüksek bir meblağı reklam için verdiniz. Çayırova halkının zor şartlarda ödediği o vergilerin tarafınızca israf edilmesi çar çur edilmesi kul hakkına tecavüz değil midir? Sayın başkan cevaben, “billboardlara kira vermiyoruz” demişti. Evet vermiyorsunuz ancak hangi usulde nasıl yapıyorsanız, sadece bir yandaş basın grubuna aktardığınız para yaklaşık 1 milyon 700 bin TL’dir. Göreve geldiğinizde ilk icraatınız tasarruftu bu israfı yüce meclisimize nasıl anlatacaksınız?

“BELEDİYENİN 40 DÜKKANI VARMIŞ”

2020 faaliyet raporunun 68. sayfasında; Kentpark içindeki belediyemize ait 40 adet dükkan 20 Kasım 2020 tarihinde 10 yıllığına kiraya verilmiş; Kentpark’daki dükkanlar korumasızlıktan yakılıp yıkıldığı zaman o dükkanlar bizim değil, şahısların dükkanları demiştiniz? Bakıyoruz ki belediyenin 40 dükkanı varmış. Bu dükkanlar için ihale yapıldı mı? Metrekare birim fiyatı baz alınarak mı kiraya verildi? Değer kaybı yaşandı mı? Fen İşleri Müdürlüğü’nün faaliyetlerine baktığımızda; bordür, kilit taşı, mineral taş kaplama, taş duvar örme, korkuluk montajı, asfalt vs. faaliyetleri var, kar küreme logar temizleme vs. ayrıca Necmettin Erbakan Kültür Merkezi; otopark kısmında tadilat ve güçlendirme yapılmış; sizin de şahit olduğunuz gibi gözle görülür tek bir yatırım yapılmamış başkana sormak isterim; Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nin otopark Kısmında güçlendirmeyi Fen İşleri mi yaptı yoksa yüklenici firma mı? Park-Bahçeler Müdürlüğü; Adı üstünde park yapar, bahçe yapar ağaç diker. 2020 Yılında Çayırova’ ya kazandırdığı tek bir park var.

“ÇAYIROVA BÜTÇESİNDEN ATILAN TEMEL YOK”

Gelelim 5 yıllık stratejik plana; yani seçim vaatlerinde, ilk 2 yıl hangi projeler vaat edildi? Hangileri gerçekleştirildi. 2019-2020 Yılı için stratejik planda hedeflenen bir proje de yok. Bu sebeple yapılan bir proje de yok, Çayırova için, Çayırova bütçesinden atılan bir temelde yok. Açılışı yapılan bir eserde yok. Bu sebeple sayın başkan stratejik plana uygun olarak bütçeyi yönetmiştir ve her hangi bir yatırıma teşebbüs etmemiştir. Sayın Başkanın birinci yıl alışma dönemi ikinci yılda pandeminin gölgesine sığındığı aşikardır. Yıl 2021; Halen asfaltsız sokaklarımız var, parkı olmayan mahallemiz var, yarım kalan kaderine terk edilmiş projeler var, güvenliği sağlanamadığından harabeye döndürülmüş ve değer kaybına uğratılmış öz kaynaklarımız var. Halkın hizmetine sunulmak için yapılan düğün salonu ve sosyal tesis; özel şahıslara kiraya verilerek, halkın ucuz ve kaliteli hizmet alınması engellenmiştir.

“ARSALARI ELLERİNDEN ALINMAYA BAŞLANDI”

Kentpark’daki belediyeye ait 40 dükkan önce karartıldı, tinercilerin yuvası haline getirildi, değer kaybına uğratıldı, proje yapılış amacından çıkarıldı ve düşük meblağlarla 10 yıllığına kiraya verildi. Tüm bu olumsuzluklar; Çayırova halkı için yatırımın düşüklüğüne etki etmiştir. Emek Mahallesi’nde gecekonduda oturan yurttaşlar tek tek işgal ettikleri arsalar ellerinden alınmaya başlandı. Kendilerine yani 30-40 kişiye; yerinde bir sosyal konut projesi gündeme alınması için çaba sarf edilmeli. Yine Emek ve İnönü’de Kentsel dönüşüm mağdurları için yerinde bir konut projesine yaklaşılmadı yurttaşlarla beyin jimnastiği yapılmadı. Sayın başkan 2019-2020 yıllarını; kendi yaptıkları ile değil Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Sağlık Bakanlığı vs. kurumların yapacağı projelerle övünerek gününü geçiriyor. Biz bugün bu mecliste; diğer kurumların değil başkanın Çayırova için yaptıklarını konuşuyoruz.”

07 Nis 2021 - 19:11 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Koz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Koz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Koz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Koz değil haberi geçen ajanstır.Kocaeli Markaları

Kocaeli Koz, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 332 00 52
Reklam bilgi


Anket Sizce HDP kapatılmalı mı?