Lastik-İş; "Sendikamıza saldıranlar hüsrana uğrayacaktır"

Bazı medya kuruluşlarının Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Alaaddin Sarı’ya yönelik eleştirilerine sendikanın genel merkez yönetimi ve şube başkanları yanıt verdi.

Büyütmek için resme tıklayın

Lastik-İş Genel Merkez yönetimi ve Şube Başkanları tarafından iddialar ve eleştiriler nedeniyle yapılan açıklama şu şekilde;

“SENDİKA AĞALARININ BULUNDUĞU ÖRGÜTLERDEN…”

“Son günlerde sendikamız Lastik-İş’i hedef alan ve aslı astarı olmayan saldırılarla yeniden karşı karşıyayız. Bilindiği gibi geçmişten bugüne sendikamızı zor durumda bırakmak için belli çevrelerce gerçek dışı iddialar ortaya atılmıştır. Bu iftira ve karalamalar Lastik-İş’in sendikal politikaları üzerine olmamıştır. Genellikle bireysel karalamalarla sendikamızın ve mensuplarının kamuoyu gözünde lekelenmesini sağlamak için ortaya atılmıştır. Aynı çevreler benzer saldırılarını bugün de sürdürmektedirler. Nitekim 26 Ocak 2021 günü Kocaeli’de yayınlanan ve artık kime hizmet ettiği iyice ortaya çıkmış bulunan bir gazete sendikamızın Genel Başkanı Alaaddin Sarı’yı ima ederek ve fotoğrafını koyarak asılsız iddialar ortaya atmış bulunmaktadır. Genel Başkanımız Alaaddin Sarı’nın aylık 50 bin lira ücret aldığını iddia etmiş ve Lastik-İş’i sendika ağalarının bulunduğu örgütlerden biri şeklinde tanımlamıştır.

“BUNDAN SONRA DA KARARLILIKLA SÜRDÜRECEKTİR”

Bu çirkin ve gerçek dışı iddiaları kesinlikle reddediyoruz. Lastik-İş’in tüm başkanlar kurulu üyeleri olarak bu yayın organını yalanlardan medet uman bu tutumu dolayısıyla şiddetle kınıyoruz. Sendikamız Lastik-İş, herkesin, Türkiye ve Dünya işçi sınıfının gözü önünde, toplumsal mücadelesini sürdürmektedir. Sendikamız, ülkemiz işçilerinin başka hiçbir işyerinde ve işkolunda sahip olmadığı en ileri hakları üyelerine sağlamayı başarmış bir sendikadır. Sendikal mücadele ve toplu sözleşme politikaları açısından örnek gösterilecek, devrim niteliğindeki uygulamalara imza atmıştır. Grev ertelemelerine karşı verdiği mücadelede, kölelik yasası hükümlerini reddettiğinde, taşeron uygulamasını tümüyle ortadan kaldıran bir adım attığında, Türkiye’nin en yüksek ücret ortalamasına ulaşan işkolu ve işyerlerinde toplu sözleşmeler bağıtladığında, 71 yıllık mücadele birikimiyle bu sonuçlara ulaşmaktadır. Üyelerinin ve işçi sınıfının çıkarları söz konusu olduğu zaman, Lastik-İş, her türlü mücadeleyi sonuna kadar sürdürmüştür, bundan sonra da kararlılıkla sürdürecektir.

“KENDİLERİNİN ÇİFTLİK GİBİ YÖNETTİĞİ İŞYERLERİ İLE KARIŞTIRMAKTADIRLAR”

Tarih boyunca çeşitli nedenlerle sendikamızı engellemeye çalışanlar, yöneticilerimi karalayarak üyelerimizin gözünde kuşkulu hale getirmeye uğraşanlar hep var olmuştur. Kendi kişisel çıkarları için işçilerin bugününü ve geleceğini kurban etmeye hazır, sorumsuz insanlar zaman zaman seslerini çıkarmaya çalışmıştır. İlkesiz ve tüm hayatlarında gözlerini kişisel çıkarların kör ettiği insanlar, bir koro halinde sendikamıza saldırmaktan geri durmamışlardır. Ancak hiçbir zaman Lastik-İş’in onurlu geçmişine leke sürmeyi ve mücadelemizi zayıflatmayı başaramamışlardır. Sınıf mücadelesini iftiralarla, karalamalarla ve kendi kişisel çıkarları için sürdürmek mümkün değildir. Sendikamızın on binlerce üyesi bu davranışların gerçek nedenini çok iyi bilmektedir ve bu kişileri de çok iyi tanımaktadır. Sendikamız yöneticilerinin çok yüksek ücret aldığını öne sürerek karalama yapanlar, sendikamızı kendilerinin çiftlik gibi yönettiği işyerleri ile karıştırmaktadırlar. Lastik-İş sendikası, gelenekleri olan, kurumsal yapısı oturmuş, demokratik ve şeffaf bir işçi sınıfı örgütüdür. Lastik-İş sendikasında hiç kimsenin tek başına yönetici ya da çalışanların ücretlerini veya kişisel haklarını belirleme yetkisi yoktur. Sendikamızda bu kararların tamamı üyelerimizin özgür iradesiyle oluşturulan Genel Kurullarda karara bağlanmaktadır. Aslında bu durum karalama yapanlar da bilmekte ancak ihtirasları akıllarını yok ettiği için gerçek dışı saldırılarını sürdürmektedirler. Sendikamızın Genel Başkanı Alaaddin Sarı’nın yönetimde olduğu son 20 yılda Lastik-İş Sendikası her açıdan gelişip güçlenmiştir. Kendi içinde birlik ve dayanışmasını sağlamlaştırmıştır. Mücadeleci bir sendika olarak yaşanan tüm ekonomik krizlere ve sorunlara karşın, üyelerimizin iş güvencesini ve satın alma güçlerini koruyup geliştirmiştir. Sendikamızı iflasın eşiğinden alarak mali durumu çok güçlü ve birçok sendikanın özenerek baktığı bir düzeye çıkarmıştır. Yeni örgütlenmeleri gerçekleştirirken İbrahim Ethem gibi, Sumitomo gibi, Hakan Plastik gibi tarihsel önem taşıyan direniş örnekleri sergilemiştir. Sendikamız Lastik-İş, Alaaddin Sarı’nın yönetiminde ve başkanlığında; Onursal Genel Başkanımız Rıza Kuas’la başlayan mücadele çizgisini hiçbir ödün vermeden ve geliştirerek sürdürmüştür. Bu tarihi gerçeği nereden güç aldığı belli olan karanlık çevrelerin sendikamıza yönelttiği iftiralar ve gerçek dışı suçlamalar örtemez. Kendi kişisel çıkarları peşinde koşarak sendikamıza ve üyelerimize düşmanca davranışlar gösteren “eski şube yöneticileri” de ortaya attıkları yalanların içinde boğulacaktır. Sendikamızın efsane genel başkanı Karacan’ı katlederek Lastik-İş’i sindireceklerini ve zayıflatacaklarını düşünenler, ne kadar yanıldıklarını açıkça görmüşlerdir. Karacan’ın öldürülmesinden sonra Lastik-İş, üyeleriyle, yöneticileriyle, temsilcileriyle ve tüm birimleriyle daha sıkı bir dayanışma içinde olmuş ve sendikal mücadeleyi daha kararlı bir şekilde sürdürmeyi başarmıştır.

“HİÇBİR BASKI BİZİ ALI KOYAMAYACAK”

Bizler Lastik-İş sendikasının sorumluları ve görevlileri olarak, Genel Başkanımız Alaaddin Sarı’ya yöneltilen gerçek dışı iftira ve suçlamaları bir kez daha şiddetle kınıyoruz. Genel başkanımız öne sürerek hem kendisinin hem sendikamızın yıpratılmasına izin vermeyeceğimizi, bu niyetle hareket edenlere karşı yüksek sesle haykırıyoruz. İftiralarla yol almaya çalışan basın organlarını gerçeklere bağlı kalmaya ve sorumlu gazetecilik yapmaya davet ediyoruz. Bu konuda Genel Başkanımızın ve sendikamızın şarlatanlara ve yalancılara karşı gereken her türlü mücadeleyi sürdüreceğini ve yasal haklarını kullanmak için ne gerekiyorsa yapacağını da belirtmek işitiyoruz. Hiçbir güç, hiçbir tuzak ve hiçbir baskı, sendikamızı, üyelerinin ve tüm işçilerin hak ve özgürlük mücadelesini sürdürmekten alı koyamayacaktır. Bu niyetle sendikamıza saldırılar yöneltenler, tarihte olduğu gibi bugün de, bundan sonra da hüsrana uğrayacaktır.”

 

28 Oca 2021 - 17:01 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Koz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Koz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Koz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Koz değil haberi geçen ajanstır.Kocaeli Markaları

Kocaeli Koz, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 332 00 52
Reklam bilgi


Anket Sizce HDP kapatılmalı mı?