Bu sefer de öğrenciler konuştu... KOÜ öğrencileri üniversitelerin açılmasını istiyor mu?

Pandemi döneminin başında üniversitelerin kapatılmasıyla eğitim hayatına uzaktan eğitim sistemiyle devam eden Kocaeli Üniversitesi öğrencileri ne tür sorunlar yaşıyor? Yüz yüze eğitimin başlamasını istiyorlar mı? İşte cevapları...

Mehmet Kaya
ÖZEL HABER Mehmet Kaya Tüm Haberleri
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Pandemi döneminde üniversitelerin kapanmasıyla birlikte yüz yüze eğitimin son bulması öğrencileri oldukça etkiledi. Uzaktan eğitim ile birlikte öğrenim gören öğrencilerin kimisi imkanları sayesinde eğitimine devam edebilirken imkansızlık nedeniyle birçok öğrenci sorun yaşamaya devam ediyor. Birçok öğrenci memleketine dönebilmişken birçok öğrenci ise Kocaeli’deki kurulu düzenini bozamayıp burada yaşamaya devam ediyor.

Kocaeli Üniversitesi öğrencileriyle yaptığımız görüşmelerde kendilerine pandemi sürecinde ne tür sıkıntılar yaşadıklarını, uzaktan eğitim sürecini, gider sıkıntılarını ve okulların açılmasını isteyip istemediklerini sorduk.

“FIRSATÇILARIN EKİPMANLARI FAHİŞ FİYATLARA SATMASI”

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyasal Bilimler ve Kamu Yönetimi son sınıf öğrencisi Burak Öztürk; “Böyle bir sürece kimse gibi öğrenciler de hazır değildi. Bunun yanı sıra fırsatçıların ekipman ve malzemeleri fahiş fiyatlara satması UZEM sürecinde eğitim alan herkesi olumsuz etkiledi. İnsan haklarından sayılan eğitim tekrar 1700’lerin paralı eğitimlerine döndü.” dedi.

“HARCANAN YATIRIMLARIN HAK ETMEYEN KİŞİLERE GİTTİĞİ BELLİ OLDU”

Pandemi sürecinde uzaktan eğitim süreci hakkında da konuşan Öztürk; “UZEM eğitim sistemi yetersizdi. Altyapılardan dolayı kimseyi günah kisi ilan edemeyiz ama birinci etaptaki yetersizliktekileri mahur görmemize rağmen ikinci dönemde de aksaklıklar yaşandı ve iddia ettikleri harcanan yatırımların hak etmeyen kişilere gittiği belli oldu. Ayrıca hocaların bu dönemdeki egoları da oldukça rahatsız ediciydi. “ ifadelerini kullandı.

“BURADA EVİ KAPATIP MEMLEKETE DÖNMEK KOLAY DEĞİL”

Okulların kapanmasıyla ilgili de konuşan Öztürk; “Alınan tedbirler bizden öğrenciliği bırakıp evimize dönmemizi istedi. Para kazanmamız veya iş bulmamız değil bizden istenen. İşin böyle olmadığını herkes biliyor. Burada evi kapatıp memlekete dönmek eşyaları kenara atmak kolay değil. Boşa çıkan eğitim saatimizde günlük ekstra işler bularak ve bulmaya çalışarak bu eksikleri kapatmaya çalıştık. Yine ben çalışacak bir iş bulabildiğim için şanslıydım ama öte yandan sadece aile desteği ve öğrenim kredisiyle burada yaşamaya çalışan öğrencilerin bunı başarması mümkün değil zaten yurtlarda kapandı.” ifadelerine değindi.

“BİZİ TEKRARDAN PANDEMİ DÖNEMİNİN BAŞINA DÖNDÜREBİLİR”

Üniversitelerin tekrardan açılmasına ilişkin de konuşan Burak Öztürk; “Bir öğrenci olarak tabii ki de yüz yüze eğitimin başlamasını istiyorum. Sistem yetersizlikleri ve diğer maddi şartlar bir yana uzaktan eğitimin ikame bir eğitim olduğunu kavrayamamış öğretim elemanlarıyla kendimize bir şeyler katabilmemiz çok zor oluyor. Sağlık açısından ise ilk ve ortaöğretimlerin yüz yüze eğitime geçilmesi mümkünken iller arası yoğun bir trafiğe sahip olan üniversitelerin eğerki “Biz beceremedik” diyip tekrar geri eve yollanmamak şartıyla açılması makuldür. Yoksa bu şehirler arası yolculuklar bizi tekrardan pandemi döneminin başına döndürebilir. Özellikle ortada pandemi bile yokken hijyen açısından sık sık sorun yaşanan devlet yada yarı özel yurtlar bir de ortada pandemi varken ne kadar akıl karı olur, büyük bi vebal.” dedi.

“EĞİTİM İÇİN YETERLİ VERİM ALINAMADI”

Teknoloji Fakültesi Otomotiv Bölümü son sınıf öğrencisi Eray Karagöz; Üniversitelerin kapatılması ile eğitimde bölgelere ve üniversitelere göre aksamalar yaşandı. Özel üniversiteler ve ödeneğini doğru kullanan üniversiteler öğrencilerine geniş imkan sağlarken diğer üniversitelerde eğitim için yeterli verim alınamadı. Derslerin sürekli olarak teoride kalması, uygulamalı eğitimin hiç olmaması, haftalar ilerledikçe öğrencilerin derslere katılımının azalması ve staj imkanlarının minimum düzeyde olması uzaktan eğitimin sorunları arasındadır.” dedi.

“ÖĞRETİM ÜYELERİ EKSTRA ÇABA SARF ETTİ”

Kocaeli Üniversitesi’nin Uzaktan Eğitim sürecini de değerlendiren Karagöz; “Uzaktan eğitim sisteminde öğrencilerin çoğu imkansızlıklardan bir çoğu da ülkenin ve üniversitelerin altyapı sıkıntısından dolayı öğrenim sağlayamadı. İmkanı olmayan öğrenciler gerek İnternet gerekse eğitim görebileceği cihazlara erişemedi fakat Kocaeli Üniversitesi internet ve cihazı olmayan öğrencilere internet ve cihaz erişimi sağlamış ve bu sorunu ortadan kaldırmıştır. Ayrıca öğretim görevlileri ekstra çaba sarf ederek öğrencilere en iyi şekilde bilgi aktarımı sağlamaya uğraşmışlardır. Dersten sonra ders kaydının izlenebilmesi öğrenciler için büyük avantaj olmuştur. Pandemi süresince öğrenciler derslerine daha fazla vakit ayırabilme imkanı bulmuştur. Tüm olumsuzluklara rağmen Kocaeli Üniversitesi uzaktan eğitimi sürecini başarılı bir şekilde devam ettirmektedir.” ifadelerini kullandı.

“ÜNİVERSİTELERİN AÇILMASI ÜLKE GENELİNDE BİR GÖÇ BAŞLAMASI DEMEKTİR”

Okulların açılıp açılmaması hakkında da konuşan Karagöz; “Pandemi devam ederken üniversitelerin açılmasını mantıklı bulmuyorum. Üniversitelerin açılması ülke genelinde bir göç başlaması demektir. Bu göçün vaka sayısını en az 2 katına çıkartacağını düşünmekteyim. Varsayalım ki bu göç minimum zararla atlatıldı bu sefer de üniversitelerin sınıf kontenjanı sorunu ortaya çıkacaktır. Üniversiteler açıldığında sosyal mesafeye uygun oturma düzeni sağlanamayacaktır. Üniversiteleri açmak hem öğrencilerin hem de öğretim görevlilerinin sağlığını tehlikeye atmaktır.” ifadelerine değindi.

“KONTROLLÜ BİR ŞEKİLDE AÇILMALI”

Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği öğrencisi Hasan Cankut Kırca ise okulların açılmasını değerlendirdi. Kırca; “Okulların kapatılması ile birlikte uzaktan eğitim kapsamında bilgi alımı bence çok düştü. Derslere girilmeden, disiplinden uzak eğitim bir öğrencinin içerisinde bulunmaması gereken bir durum oluşturmakta. Bu nedenle okulların en azından uygulamalı eğitimleri olan mühendislik, tıp, mimarlık gibi fakültelerin kontrollü şekilde açılarak devamlılığı sağlanmalı.” dedi.

“EĞİTİMİN YERİ OKULLARDIR, AMFİLERDİR”

Uzaktan eğitim sürecini de değerlendiren Kırca; “Üzerine konuşulması gereken bir diğer konu da uzaktan eğitim sisteminin memnuniyeti. Memnuniyet konusunda evet evden derse girmek, rahatlık açısından çok iyi ancak eğitimin yeri okullardır, amfilerdir. Memnun değilim. Okulların açılması da bu ve benzeri gerekçeler nedeniyle gerekiyor. Online derslerden mühendis olanlar, başarıyı ya da tecrübeyi ancak sanaldan kazanabilirler.

“MADDİ, MANEVİ SIKINTILI DÖNEMLER GEÇİRMEYE DEVAM EDİYORUM”

Pandemi sürecinde öğrenci evindeki geçim sıkıntısına da değinen Kırca; “Pandemi sürecinde kira konusunda üniversitelerin açılmaması ve bir türlü net açıklamaların gelmemesi ile birlikte boş eve kira ödemiş gibi bir durumla karşılaştım. Evi kapatabilirdim ancak bir anda üniversiteler açılacak dendiğinde ev bulamam endişesi, tekrar söylüyorum net açıklamaların gelmemesi nedeniyle maddi manevi sıkıntılı dönemler geçirdim ve geçirmeye de devam ediyorum.” ifadelerine değindi.

“FIRSAT EŞİTSİZLİĞİ”

İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler öğrencisi Halil Gelirli pandemi döneminde öğrencilerin yaşadıkları sıkıntılara değinerek; “Öncelikle bu süre zarfının öğrenciler üzerinde psikolojik etki doğurduğunu söylemek mümkün. Özellikle ilköğretim çağında olan çocukların daha fazla yaşıtları ile vakit geçirmeleri ve öğrenimlerini öğretmenleri ile birebir geliştirmeleri gerekirken büyük bir aksama meydana geldi. Bu ilerleyen dönemlerde çocuklar üzerinde iletişim ve öğrenim anlamında eksikliklere neden olabilir. Bir başka probleme değinirsek fırsat eşitsizliği. Neredeyse artık çoğu eğitim kurumunun uzaktan eğitim sistemine geçmesi ile dersler çevrimiçi yapılmaya başlandı. Ancak burada bir sorun var ki o da maddi durumu olmayanların derslere katılmak için bilgisayar veya internetleri bulamamalarıdır.” Dedi.

“GÖZ ARDI EDİLEBİLİR”

Sözlerine devam eden gelirli Uzaktan eğitim sistemini de değerlendirerek; “Uzaktan eğitim sisteminden ben bir üniversite öğrencisi olarak memnun kaldığımı söyleyebilirim. Üniversitelerde hızlı bir şekilde çevrimiçi ders anlatmaya adapte oldu ve sınavlarda buna uygun şekilde zamanında yapıldı. Bazı dönemlerde teknik aksaklıklar meydana gelse de bunların göz ardı edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü zor bir dönemden geçiyoruz ve yeni bir sistem ile derslerimizi gördüğümüz için bu sorunlar meydana gelebiliyor.” İfadelerine değindi.

25 Oca 2021 - 15:04 - Güncel

Muhabir Mehmet Kaya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Koz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Koz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Koz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Koz değil haberi geçen ajanstır.Kocaeli Markaları

Kocaeli Koz, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 332 00 52
Reklam bilgi


Anket Hükümet pandemi sürecini başarı ile yönetebiliyor mu?