Eğitim-İş Uzaktan Eğitimin sorunlarını anlattı

Eğitim İş Kocaeli 1 Nolu  Şube Başkanı Sabri Mutlu şube adına Uzaktan Eğitim Sürecinde yaşanan sıkıntılar sebebiyle basın açıklaması düzenledi.

Eğitim İş Kocaeli 1 Nolu  Şube Başkanı Sabri Mutlu açıklamasında: Gün geçmiyor ki sapkın fikirlerini açıklayan bir meczup çıkıp ülkemizin güzide kurumlarına saldırmasın. Sizlerin de yakından takip ettiğiniz gibi sözde bir akademisyen üniversitelerimiz ve üniversite öğrencisi ülkemizin geleceği olan gençlere çirkin, mesnetsiz iftiralar atmıştır. Sözde akademisyen olan bu meczubun bir an evvel görevden alınması için yetkilileri göreve davet ediyoruz.

Tüm dünyayı etkisi altına alan küresel salgın döneminde Milli Eğitim Bakanlığı süreci yeterince doğru yönetememiştir. Bakanlıkça alınan kararlar akşamdan sabaha değişkenlik göstermiştir. Bakanlık anayasal hak olan eğitim hakkı ile ilgili süreci yasa, yönetmelik, kararname ve genelgeler ile yürütmesi gerekirken sosyal medya mesajları üzerinden yönetir hale gelmiştir. Bu da uygulamaların sürekli değişmesi, iller hatta aynı ilçeler arasında dahi farklı uygulamalar yaşanması sonucunu doğurmuştur.

 

Basit bir iki örnek ile açıklayacak olursak;

 

18 Kasım tarihinde 10. ve 11. Sınıflarda da yüz yüze başlama kararı alan Milli Eğitim Bakanlığı 23 Kasımda okul öncesi eğitim kurumları dışındaki tüm okul türlerinde uzaktan eğitim yöntemine geçme kararı almıştır.  27 Kasımda valilik kararı ile okul öncesi kurumlarında uzaktan eğitime geçmesi kararı alınmıştır. 13 Aralık tarihinde tam gün eğitim yapılan okul öncesi eğitim kurumlarının açılması kararı duyurulmuş; 14 Aralık tarihinde gelen yazıda ise velilerin talebi doğrultusunda yarım gün eğitim yapan okul öncesi eğitim kurumlarının da açılması kararlaştırılmıştır.

Sürekli yaşanan bu değişiklikler öğretmen, öğrenci ve velilerde bıkkınlık yaratmış ve Milli Eğitim Bakanlığı’na ciddi bir güvensizlik oluşmasına neden olmuştur. EĞİTİM İŞ Kocaeli 1 Nolu Şube olarak üyelerimize yönelik olarak bir anket düzenleyerek Uzaktan Eğitim Döneminde Yaşanan Sorunları ve çözüm önerilerini oluşturduk. Bakanlığımıza iletilmek üzere Genel Merkez’imize göndermiş olduğumuz önerilerimizi değerli basınımız ve Kocaeli kamuoyu ile paylaşmayı yurttaşlık görevi olarak kabul ediyoruz.

“İVEDİLİKLE ÇÖZÜM BEKLEYEN SORUNLAR VARDIR” 

Uzaktan Eğitim ve Öğretmen Sorunları Anketimiz 1763 üyemize yönelik olarak hazırlanmıştır. Anketimize katılan eğitim emekçilerinin sorulara vermiş olduğu cevapların oranına bakıldığında uzaktan eğitim döneminde ivedi çözüm bekleyen sorunlar olduğu anlaşılmaktadır. Anketimize katılan eğitim emekçilerimiz, öğrencilerinin % 58 ‘inin uzaktan eğitim faaliyetlerinden yararlanamadığını ifade etmiştir. Anketimize katılan öğretmenlerimizin sadece % 10,8’ i uzaktan eğitim döneminde öğrenciye verilmesi gereken kazanımların verilebildiğini ifade etmiştir. Ankete katılan öğretmenlerimizin % 89,1 ‘i ise kazanımların kısmen ya da hiç verilemediğini ifade etmiştir. Anketimize katılan öğretmenlerimizin %39,8’ i uzaktan eğitim sürecini yönetecek teknolojik donanıma sahip olduğunu ifade etmiştir. %60,2’i ise yeterli teknolojik donanıma sahip olmadığını ifade etmiştir. Anketimize katılan öğretmenlerimizin %7,3’ü velilerin çocuklarının ihtiyacı olan teknolojik donanımı sağlayabildiğini, velilerin %92,7 sinin ise çocuklarının teknolojik donanımı eksiklerini gidermekte yetersiz kaldıklarını ifade etmiştir. Anketimize katılan öğretmenlerimizin %96,8’ inin velilerin çocuklarının uzaktan eğitim sürecinde motivasyonunu sağlayamadığı ya da kısmen sağlayabildiğini belirtmişlerdir. Anketimize katılan öğretmenlerimizden sadece %16,4’ü uzaktan eğitim döneminde öğrencilerin verilen ödevleri yerine getirebildiğini ifade etmişlerdir. Anketimize katılan öğretmenlerimizin % 89,2’si LGS ve YKS sınavında konu sınırlandırmasına gidilmesi gerektiğini belirtmişleridir. Anketimize katılan öğretmenlerimizin % 94.7’si Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Eğitim Bilimi Üst Kurulu kurulması gerektiğini ifade etmiştir. Anketimize katılan öğretmenlerimizin %80,7’ si kendilerinin veya öğrencilerinin internet erişim problemlerinin yaşadığını belirtmiştir.

 

UZAKTAN EĞİTİM SÜRECİ İLE İLGİLİ ÖNERİLERİMİZ

 

1.     Milli Eğitim Bakanlığınca uzaktan eğitim kararı alınma sürecinde, özel okulların beklentilerine göre değil toplumun sağlığına göre karar verilmelidir.

2.     Uzaktan eğitim sürecinin en önemli engeli teknolojik olanaksızlıklardır. İnternet ulaşımı olmayan mahalle ve beldeler azımsanmayacak kadar çoktur. İnternet alt yapısı olmayan beldelere seyyar baz istasyonları kurulmalıdır.

3.     Öğretmen ve öğrencilere verilmiş olan ancak canlı ders uygulamalarında kullanılamayan 8 GB lık internet erişim hizmetinin çok bir faydası yoktur. Bunun yerine Milli Eğitim Bakanlığı ile Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı işbirliğine giderek tüm öğretmen ve öğrencilere uzaktan eğitim döneminde sınırlı kalmak kaydıyla ücretsiz internet hizmeti sağlanmalıdır. Bunun sağlanamaması durumunda internet erişimi faturalandırmasında KDV ve Özel İletişim Vergisine muafiyet getirilerek öğretmen ve velilere düşen yük hafifletilmelidir.

4.     LGS ve YKS sınavına girecek öğrencilerin derse katılım olanaksızlığı bakımından özel öğretim kurumları öğrencilerine göre dezavantajlı duruma düşeceklerinden dolayı, sınav ile ilgili olarak konu sınırlandırması yapılmalıdır. Yapılacak olan LGS ve YKS sınavları, aşının uygulanması sonrası yapılacak telafi eğitimi sonrasına ötelenmelidir.

5.  20202021 Öğretim yılında her bir dersten tek sınav notu verilmesi de adaletsiz bir uygulama olacaktır. Bir dönem notunun oluşturulabilmesi için en az iki sınav yapılması şartının sağlanması, özellikle LGS ve YKS sınavına girecek öğrencilerin ortalamasının daha objektif belirlenmiş olmasını sağlayacaktır.

6. Milli Eğitim Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı işbirliğine giderek bilgisayar, tablet gibi eğitim materyaline uygulanan KDV ve Özel İletişim Vergisinin küresel salgın döneminde sınırlı kalmak kaydıyla vergi muafiyeti sağlanması, tüm markalarda peşin fiyatına 24 ay taksit olanağının öğretmen ve öğrencilere sağlanmalıdır.

7.  Öğretmenler haftalık ders çizelgesinde belirtilen saatlerde derslerini işlemelidir. Böylelikle zaman planlaması daha kolay yapılabilecektir.

8.    İzmit ilçesi Kabaoğlu mahallesi ile Başiskele İlçesi Yuvacık Aydınkent Ortaokulu eğitim bölgeleri gibi ilimizde de birçok bölgede internet alt yapı sorunu olduğu bilgisi tarafımıza ulaşmaktadır. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz de Telekom Bölge Müdürlüğü ile işbirliğine giderek alt yapı sorunu olan bölgelerde seyyar baz istasyonu kurulması için gerekli girişimde bulunmalıdır.

EĞİTİM İŞ olarak yurttaşlarımızın çağdaş, bilimsel, demokratik, kamusal eğitim hakkını savunmaya devam edeceğiz. Bu bağlamda Uzaktan eğitim sürecinde öğretmen ve öğrencilerimizin yaşadığı sorunların çözümü için takipçisi olacağımızı ifade eder Kocaeli kamuoyunu saygıyla selamlarız.

18 Ara 2020 - 13:14 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Koz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Koz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Koz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Koz değil haberi geçen ajanstır.Kocaeli Markaları

Kocaeli Koz, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 332 00 52
Reklam bilgi


Anket Hükümet pandemi sürecini başarı ile yönetebiliyor mu?