"Biz almak için uğraşırız, olmadığında da kendimiz üretiriz.

Röportaj; Mustafa BAĞDİKEN Bir süredir Kocaeli'de bulunan, Türkiye Komünist Partisi'nin ilk tek Belediye Başkanı olan Tunceli'nin Ovacık İlçesi Beledi...

Haber albümü için resme tıklayın

Röportaj; Mustafa BAĞDİKEN

Bir süredir Kocaeli'de bulunan, Türkiye Komünist Partisi'nin ilk tek Belediye Başkanı olan Tunceli'nin Ovacık İlçesi Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu Kocaeli Koz'u ziyaret etti. Kısa ziyaretinde neredeyse bir dünya konu sığdırdığımız Maçoğlu, önümüzdeki yerel seçimlerde Türkiye Komünist Partili (TKP) seçilmiş belediye başkanı sayısının artacağına inandığını söyledi.

Fatih Mehmet Maçoğlu, Türkiye'nin ilk "Komünist Başkanı" ünvanını aldığı gibi, köyleriyle birlikte yaklaşık 6 bin nüfuslu ilçede alışılmadık bir belediyecilik anlaşışı uyguluyor. Bu nedenle Türkiye'de olduğu gibi tüm dünyada da tanınırlığı giderek artıyor.

Gazeteci Barbaros Tantan ve İsmail Göksu ile birlikte ziyaretimize gelen Fatih Mehmet Maçoğlu'nu Kocaeli Koz'da Yüksel Demirdaş ve Hüseyin Davutoğlu birlikte ağırladı. Bir yandan kahvelerimizi yudumlarken, her yerde karşı karşıya kaldığı klasik sorularımızı sıraladık.

Sorularımızdan biri, "Nüfus ve belediye bütçesi" oldu. Ovacık'ın köyleriyle birlikte nüfusu yaklaşık 6 bin kişi. Belediyenin bütçesi ise 3 milyon lira. Bu para ile hem personel maaşları ödeniyor, hem hizmet yapılıyor.  Ovacık Belediyesi'ninin bir özelliği de, Türkiye'nin borcu olmayan tek belediye olması. 

Fatih Mehmet Maçoğlu'na bu kez, "Bu bölgelerde aynı nüfusa sahip belediyelerin bütçesi ile bir kıyaslama yaparsak nasıl bir fark çıkar" diye sorduğumuzda, "Buradaki belediyelerin 3 milyon lira günlük yövmiyeleridir" diyerek taşı gediğine koyuyor.

KASADA 10 BİN LİRA KARŞILIK 1,5 MİLYON BORÇLA DEVRALMIŞ

Klasik olarak "Bizim bildiğimiz klasik belediyecilik dışında farklı bir belediyecilik hizmeti uyguluyorsunuz. Buradaki belediyeler gırtlağa kadar borçlu. Siz nasıl başarıyorsunuz?"  diye sorduk.

Aslında göreve geldiğinde, yani belediyeyi devraldığında kasada 10 bin liraya karşılık 1,5 milyon da borç varmış. Öncelikle Belediyenin temel bütçesi üzerinde topluma hizmeti amaçlamadıklarını, dayanışma ve kolektif bir alanın genişletilip o fikri yaşatmayla da bir şeylerin yapılabileceğinin inancıyla bunu başardıklarını anlattı.  Kooperatif kültürünün genişletilmesi, birlikte iş yapabilme kültürünün nasıl olabileceğine dair çalışmalar,  yine o zor süreçte kentin dışında farklı insanlarla kurulan ilişkiler, alınan destekler. Halk meclisleri, kadın meclisleri.. Onlar da kendilerine destek verip öncülük yapmış.

Bu kadar popüler bir isim olmasına rağmen son derece mütevazi kişiliğe sahip olan Fatih Mehmet Maçoğlu bakın yaşanan süreçte neler yapıldığını nasıl anlatıyor:

BİRLİKTE İŞ YAPMA DAYANIŞMA KÜLTÜRÜ

"Hep birlikte bir bütçe oluşturduk. Ekip biçme için tohumu bir komisyon, arkadaşımız ya da birkaç iş adamı üstlendi. Mazotu birkaç iş adamı. Yine orada çalışanlar işte. Avrupa Demokratik Haklar Konfederasyonu'ndaki arkadaşlar. Yani yoldaşlar bir araya geldi, dostlar bir araya geldi aslında. Kafasında hayali olanların, o hayallerini yapmak isteyenlerin bizimle paylaşıp, uygun bir şekilde yapma çabasıydı. Bunu belediyenin bütçesiyle hiç yapmadık, böyle bir şey de düşünmedik. Ama bugün belediye de artık hizmet edebilir duruma geldi. Yani artık borcu olmayan bir belediye durumuna geldi. Yenilik olmaya başlayan bir belediye haline gelmeye başladı. Esasen bizim temel argümanımız birlikte iş yapabilme, birlikte dayanışabilme kültürünü geliştirmeydi. Bunu yapıyoruz"

"Peki, hükümet ne diyor size? Siz bunu başardınız, siz borçsuz tek belediyesiniz. Size biraz destek olalım, biraz ayrıcalık tanıyalım diyorlar mı?  diye sorduk, hayal kırıklığına uğradık.

Ovacık Belediyesi'ne hiç bir ayrıcalık tanınmıyormuş. "Destek verilirse alırız. 'Biz şu şu düşüncedeyiz, biz şu ideolojideyiz, bizim ihtiyacımız yok' demeyiz. Her sene bize hizmet etmek zorunda ve bu projeleri destekleyerek buradaki topluma ve halka hizmet etmek zorunda. Öyle bakıyoruz. Zaman zaman projelerimiz oluyor. Mesela atıyorum;  KOSGEB üzerinde eğitimsel projeler yaptığımızda ya da çevreyle ilgili bir projemiz olduğunda, projelerimiz geri çıkmıyor. Ama bazı projelerimiz de hiç çıkmıyor" diye yanıtlıyor.

KENDİSİ GİBİ OLMAYANLARA SICAK BAKILMIYOR

Yapmak istedikleri, kabul edilen veya reddedilen projeleri de sorduk. Tek tek sıralamaya kalkarsak oldukça fazla. Örneğin İller Bankası ve Tarım Bakanlığı'nda hala bekleyen projeler varmış. Arıtma tesisleri veya takım alanlarıyla ilgili. Bir de araçları yenilemek istemişler, hala olumlu gelişme olmamış. Düşünün, belediyenin elindeki en yeni araçlar itfaiye de dahil 19-20 yıllık. Aslında hiç bir konuda şikayet de etmiyor başkan Maçoğlu.

"Biz başvururuz, almak için uğraşırız. Olmadığında da kendimiz üretiriz. 'Bunlar vermiyor, bunları şikayet edelim. Bunları toplumda izole edelim' gibi bir tarzımız yok. Biz başvurunca şunu demeye çalışıyoruz; Aslında biz bütün kurumlarla ilişki kurmayı, beraber iş yapabilmeyi önemli buluruz. Ama olmuyor işte. Dünyanın bir çok yerinde kendisi gibi olmayanlara galiba çok sıcak bakılmıyor. Bazı durumlarda çekinceler de var. Yani yürümüyor." diyerek sitemini de dile getiriyor.

Daha birkaç soru daha yönelttik. hükümetten 'Komünist' diye baskı görüp görmediğini, hükümetle, devletle arasının nasıl olduğunu sorduk.  "Olmadı şimdiye kadar. Kötü de değil, çok da iyi de değil. Hiç öyle bir ilişkimiz olmadı. Diyalog gelişmedi, diyalog olmadı. Biz galiba şeye odaklandık. Bizde bir şey var ya, sosyalistler mevcut sistemi hep 'bunlar bize yardım etmez' tarzıyla kendi işine odaklanır. Ama böyle olmaması gerekiyor. Devletin kurumuysa, o kuruma da hangi parti ya da kim olursa olsun yardım etmek zorunda" diyerek beklentisini dile getiriyor.  

Komünist Başkan Fatih Mehmet Maçoğlu, önümüzdeki yerel seçimlerde 3-5 tane daha Komünist Partili belediye başkanı çıkabileceğini söyledi. Maçoğlu'nun önümüzdeki seçimler ve beklentileriyle ilgili son sözleri de şöyle oldu:

DEMOKRASİYE SAHİP ÇIKILMALI

"Çok fazla sözümüz geçer mi bilmiyorum ama, her birimiz insanız, her birimiz yanlış yapabiliriz, hata yapabiliriz. Ama bunun hızlı bir şekilde geçmesi gerekiyor. Çünkü dünyada kapitalistler, emperyalistler dünyanın birçok alanında, birçok ülkesinde saldırganlaşmaya başladı. Vahşileşmeye başladı. Gerçekten de savaşlarla da milyonlarca insanı yerinden yurdundan etmeye başladı. Ben 80 milyon nüfuslu bir ülkenin demokrasiye sahip çıkacağını, demokrasiyi özümseyeceğini ve kendi özgürlükleri meselesini ve kendi ülkesinin geleceği ile ilgili çok doğru karar alabileceğini düşünüyorum. Önümüzdeki dönem de buna biraz gebe. Yani bu bir ihtiyaç olmaya başladı. Artık karar verme zamanı diye düşünüyorum." 

30 Nis 2018 - 14:59 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Koz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Koz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Koz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Koz değil haberi geçen ajanstır.Kocaeli Markaları

Kocaeli Koz, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 332 00 52
Reklam bilgi


Anket Sizce HDP kapatılmalı mı?