Kocaeli’de eczacıların bir afet planı var mı? Neden ilaç bulmakta zorluk çekiyoruz? Kocaeli’de eczanelerin sayısı yeterli mi?

Kocaeli Eczacı Odası Başkanı Bilal Arpacı, sektöründe yaşanan birçok sorunla ilgili sorularımıza yanıt verdi

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Son zamanlarda artan çeşitli hastalıklar sonrası birde ilaç sıkıntısı baş gösterdi. Pek çok ilaç eczanelerde bulunamıyor. Firmalar, şubat zammı öncesi ilaç akışını durdurunca eczanelerde de “geçici kıtlık” yaşanıyor. Yaşanan bu durumu, Kocaeli Eczacı Odası Başkanı Bilal Arpacı’ya sorduk. Hastaların ilaç sıkıntısı çekmesinin sebeplerinden, kentimizde ve çevresinde yaşanabilecek olası bir depremde ilaç temini konusunda bir afet planı olup olmadığına kadar birçok soru yönelttik.

LOJİSTİK OLARAK İYİ KURGULAMAMIZ LAZIM 

Kocaeli ve çevresinde olası bir büyük şiddetli ve yıkıcı depremde Eczacı Odası’nın bir afet planı var mı? Nasıl ilaç temin edilecek? Eğer yoksa neden böyle bir plana ihtiyaç duymadınız? 

1999 depreminde ben lise 1 veya 2’deydim. Açıkçası benim de eczacı olup olmayacağım belli değildi. Ben de yaşadım o depremi. Hayatınızda böyle büyük olaylar yaşamınızı değiştiriyor. Babam 7.2’lik depremi yaşamıştı. Sonra artçı 5.8’lik deprem gerçekleşti. İlk 7.2’lik depremden sonra biz eve girmiştik. Sonra artçıyı da yaşadıktan sonra evden çıktık haliyle. Benim için kötü bir deneyimdi ve unutamadığım anlardı. Tabii ki depreme her türlü hazırlıklı olmalıyız. Sadece ilaç konusunda değil, evimizde de hazır olmamız lazım. Depreme hazırlıklı olmak için koşulları bir şekilde sağlamalıyız. İlaç konusunda ise Türkiye Eczacılar Birliği’nin hazır bir ilaç tırı var. Türkiye’nin 5’de 1’i Marmara Bölgesi’nde yaşadığını göz önüne alırsak ne kadar önlem alırsan al sorunlar çıkabiliyor. Çok fazla kronik rahatsızlıkları olan kişiler toplumumuzda mevcut. Bu kişiler için 45 günlük stokları kullanabiliriz. Tedarik sağlayan depolarımız var. Onlarında 1 aylık stokları var ellerinde. Tabii ki burada ki üretimin hiç eksilmeden devam etmesi lazım. Bunu sağlayabilirsek ilaç tedarikinde sıkıntı yaşamayız. Büyük İlaç fabrikalarımızın çoğu bu kenttedir. Gebze ve Çerkezköy’de iki büyük fabrika var. Burada yaşanabilecek bir hasar doğrultusunda ilaç üretimi de sıkıntıya girecektir. Bizim de bu konuda önlemleeimiz var. O yüzden lojistik olarak iyi kurgulamamız lazım. Sadece eczacılar olarak değil Sağlık Bakanlığı’mız da bunları sağlamalı. Bu konuda yakın zamanda Elazığ’da bir sınavdan geçildi. Alt yapı olarak çok büyük bir altyapıdayız ve büyük bir coğrafya. O anlamda İstanbul’da ne kadar hazırlıklı olursan ol onun önlemini almak daha zor olacaktır. Bütün kurumlar ortak çalışarak bunun önlemini alabiliriz.

DEPOLARDAN YETERLİ MİKTARDA İLAÇ GELMİYOR

Piyasada bazı grip ilaçlarının olmadığı söyleniyor. Hastaların ilaç sıkıntısı çektiği önceleri basına yansımıştı. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Kocaeli’de hangi ilaçlarda sıkıntı yaşanıyor?

İlaç sıkıntıları ve hastalık olarak bakarsak vakaların artmasında en büyük etmen grip salgını. Bildiğiniz üzere mevsimsel grip artık domuz gribine dönüşüyor. Hastanın iyileşme süreci uzuyor. Depoların ilaç tedarikinde de haliyle sıkıntı yaşanıyor. Son zamanda artan vakaların fazla olması ve ilaç tüketimin fazla olması bu sonuçları doğuruyor. Ne yazık ki depolardan yeterli miktarda ilaç gelmiyor. Birçok grip ilacı yok. Hem de bu domuz gribi dediğimiz antiviral bir ilaç var onlarında çocuk formunda olanlarını bulmakta zorluk yaşıyoruz.

En fazla satılan ilaç nedir? Kocaeli’de günde ne kadar ilaç satılıyor?

İlacın ne kadar satıldığı konusunda tam bir bilgi yok. İlaçları yüzde 98 kadarını SGK’ya veriyoruz. Eczaneden eczaneye bölgeden bölgeye göre değişiyor ama ülkemizde ve kentimizde de en çok satan ağrı kesici, kalp ve tansiyon ilaçları.

Vatandaşlarla eczacılar genellikle hangi konularda karşı karşıya geliyor? Vatandaşlarla yaşadığınız en büyük problemler nelerdir?

Şu anda ilaç bulmak konusunda sıkıntı yaşıyoruz. Vatandaşların kafalarında soru işareti oluyor. Eş değer ilaç kullanımı tedavi etmeyecek sanıyorlar ama tam tersi. Reçetede yazan ilaçla birebir aynıdır. Vatandaşlarımız eczanede ilaçlarını bulamadığında eş değer ilacı almakta tereddüt yaşamasın. Hepsi Sağlık Bakanlığı’nın kontrolünde yapılmış ilaçlardır. Yoksa biz hastamızı mağdur etmek istemeyiz.

Hastanelerde, sağlık kurumlarında ilaç sıkıntısı yaşanıyor mu? Yaşanıyorsa bunun sebebi nedir?

Bir dönem bu ameliyatlarda genel anestezik bir ilaç vardı. Onun tedarikinde büyük sıkıntılar yaşıyorduk. İlaç firmalarının formasyonunda değişikliğe gidilmesinden dolayı böyle sıkıntılar yaşanıyor. Artık bunun hakkında da sıkıntılarımız kalktı. Üniversite hastanesinde bazı ilaçlarda sıkıntılar yaşanabiliyor halen daha ama şu an çok fazla sıkıntıyla karşılaşmadık.

İZMİT’TE BU NÜFUSA GÖRE FAZLA ECZANEMİZ VAR

Kocaeli’de eczaneler yeterli sayıda mı?

İzmit’te eczanelerimiz yeterli. Yasamızda bir değişiklik yaşandı. Nüfusa göre eczane sayısı getirildi. Şu an da İzmit’te bu nüfusa göre fazla eczanemiz var. Yasamız artık 3500 kişiye bir eczane düşecek şekilde yenilendi. 2013 yılında mezun olan bir eczacı bu yasanın talimatıyla eczane açabiliyor. Diğer ilçelerde eczane sayısı da yeterli aslında açılabilecek durumda ama şu an da bir sıkıntı yaşanmıyor. Sürekli göç alan bir şehrimiz var ama eczane sayımızda bir sıkıntı yaşamıyoruz. Yeterli sayıda eczanelerimiz var.

Kamuoyunda yan yana eczane açılmasına izin verilmiyor gibi iddialar vardı. Bunun doğruluğu nedir? Eğer doğruysa Kocaeli’de yan yana birçok eczane var, bu eczaneler kapatılacak mı veya bu süreç nasıl gelişecek, ne yönde olacak?

Yasada bununla ilgili bir kısıtlama yok. 3500 kişiye göre bir eczane açılıyor. Yan yana olmasında bir sıkıntı yok. Hastaların da daha rahat ilaca ulaşması için gerekli eğer siz bir mesafe sınırı koyarsanız bir rantta hazırlamış olursunuz. Rant sağlanması konusunda bir sıkıntı yaşanmıyor bu sayede ve kısıtlama getirilmedi. Reçete üretim merkezi çok önemli bir detay bu konuda. Kocaeli Devlet Hastanesi, Konak Hastanesi ve birçok hastane etrafında çokça eczane var. Örnek vermek gerekirse Kuruçeşme’de bulunan sağlık ocağının orda mesela çok sayıda eczane var. 3-5 civarında eczane olması lazım. Bunlar nüfusa göre açılıyorlar. Az önce de bahsettiğim gibi 2013’te mezun olmuş olanlar nüfusa göre eczane açabilecek ama mesela bir ilçede gerek görülürse mesela diyelim Kandıra’da yasaya göre eczane sayısı yeterli ama aslında öyle değil o zaman da Bakanlık diyecek ki Kandıra’ya eczane açılabilir onun haricinde bakanlık onayı olmadan başka bir şekilde eczane açılamaz.

SGK’NIN MEMURU GİBİYİZ

SGK’den katılım payı alınıyor olması lazım. Kamuoyunda katılım paylarında sıkıntılar yaşanıyor gibi iddialar dolaşıyor. Katılım payını alabiliyor musunuz? 

Toplumumuzun yüzde 98 civarı SGK kapsamında. Biz de bu anlamda SGK’ye hizmet veriyoruz. Aslına bakarsanız SGK’nın memuru gibiyiz. SGK ödemeleri konusunda bir sıkıntı yaşamıyoruz. Bir gecikme falan da yaşanmıyor ama hastadan alınan katılım payı konusunda sıkıntı yaşıyoruz. Emekliden yüzde 10 çalışandan yüzde 20 kesiliyor. Bunları almakta sıkıntı yaşıyoruz. Çoğu ilaçtan fark çıkıyor mesela. Bir hizmet bedeli alınıyor, muayene ücreti var. Bu muayene bedelini de alıyoruz. Çok sayıda da bir ücret aldığımızdan da bu anlamda hastaya bunu biz anlatmak zorunda kalıyoruz. Muayene ücretleri katlanıyor. Eczaneye ödeyeceği tutar artıyor. Bu ne diye sorduğunda hastaya bunu anlatmaya çalışıyoruz. Biz sadece orada aracılık yapıyoruz. İlaç fiyat farkı, muayene ücreti, reçete katılım payı dediğimiz 3-4 kalem ücretlendirme söz konusu. Yüzde 45-50’si ödüyor mesela. Hastayla da en çok karşılaştığımız sorunlardan birisi de budur. Biz burada kamu görevi yapıyoruz. İlacın nasıl kullanacağından ziyade hasta bunları soruyor. Bu fiyatlar nerden çıktı nasıl oldu diye. Sonra biz sistemden hastanede bak şuraya gitmişsin diye gösteriyoruz. Eczacılar olarak bunun sıkıntısını fazlasıyla yaşadığımızı söyleyebilirim.

Bilinçsiz ilaç kullanımı hakkında görüşleriniz nelerdir? Nasıl önlenebilir?

İlaçlar bilinçsiz tüketilmemesi lazım. Bilinçsiz antibiyotik kullanımından dolayı hastanelerde enfeksiyonu önleyemiyorduk. Son dönemlerde artık reçetesiz antibiyotik kullanmıyoruz. Evde yarım kalmış antibiyotiği kullanmaması lazım mesela hastalarımız. Hangi ilaç olursa olsun hasta kendi tedavisini kendisi yapmaması lazım. Doktora gidip muayenesini olup o tedaviyi uygulaması lazım. Çünkü bu ilaçların ne zaman kullanılması gerektiğini, antibiyotik tedavisine ihtiyaç olup olmadığını en iyi doktoru bilir. Bu bilinçsiz ilaç kullanımı yüzünden farklı yan etkiler ortaya çıkabiliyor veya tedavi olacağını sanarlarken başka bir hastalıklarını ilerletebiliyorlar. Bilinçsiz ilaç kullanımı yüzünden iç organlarda özellikle böbrekte ve karaciğerde ciddi hastalıklar meydana gelebiliyor. Kesinlikle hastaların antibiyotik başta olmak üzere bir çok ilacı doktor denetiminde kullanması gerekiyor.

MESLEK HAKKIMIZIN OLMASINI İSTİYORUZ

Eczacıların genel bir sorunuyla, sıkıntısıyla veya isteğiyle ilgili dile getirmek istediğiniz bir şey var mı?

Gıda takviyeleri dediğimiz eskiden ilaç statüsünde olan ilaçlar yasalarla ilaç statüsünden çıkarıldı. Bunlar bir kapsül, suda eriyen tablet vb. ürünler. Bunlar bizim için halen daha ilaç statüsünde. Çünkü bunların içerisinde az da olsa kimyasal var. Yan etkileri görülebiliyor. Bunlar internet sitelerinde, marketlerde satılıyor artık. Çünkü gıda takviyesi olarak geçiyor. Biz buna karşıyız. Bir vitamin fazla kullanıldığında körlüğe varan sorunlara kadar sıkıntılar yaşanabiliyor. Geçmişinde bir rahatsızlığı olan varsa, bilinçsizce araştırmadan kullanılan bu ilaçlar yan etki yapıyor. Kamuya da bunların yanlış kullanıldığında bir maliyet getireceğini ve doktor veya eczacı önerisiyle eczacılardan temin edilmesini istiyoruz. Şu an Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı’nca rahatça ruhsat alınıp bunların rahatça satışı yapılabiliyor. Muayene ücreti alıyoruz mesela ama bunun karşılığında bir hizmet ücreti almıyoruz. İlaçların yan etkileri nelerdir? Bunlardan da bahsedip hastalıklarının ilerlememesi için, yaşam kalitelerini arttırmak için bazı önerilerde bulunuyoruz ama bunların bir karşılığı yok maalesef. Bunun çalışmalarını yapıyoruz. Rehber Eczanem diye bir programımız var. Eczacılarımıza burada önerilerde bulunuyoruz. İlaç, gıda takviyelerinde, egzersizlerde hastalara nasıl tavsiyeler verilebilir gibi eğitimler veriyoruz. Bu yüzden de meslek hakkımızın olmasını istiyoruz. Başka bir konudan daha bahsetmek istiyorum. Aşı reddinden. Yeni doğan çocuklara ve çocukluk döneminde yapılması gereken aşılar var. Aşı yaptırmada son yıllarda ciddi düşüşler var. Bu sayede sadece çocukların sağlığını değil, bütün toplumun sağlığı da tehlikeye atılıyor. Mesela kızamık vakası artık çok fazla arttı. Bu sadece çocuklarda değil toplumun geleceği için de çok önemli. İnsan ömrü ve yaşam kalitesi aşılarla artmış durumda. Bu dünyada kanıtlanmış bir şey. İnsanlar aşının içindeki maddeleri bahane edip aşı vurdurtmazdık yapmasınlar. Dozunu ve birçoğunu denetim dâhilinde yapıyoruz. Aşı yaptırmaktan geri adım atmasınlar.  19 Şubat’ta bir zam olacak. Kurun güncellemesi sonucunda ilaç fiyatlarında zamma gidilecek.
#

29 Oca 2020 - 09:09 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Koz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Koz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Koz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Koz değil haberi geçen ajanstır.Kocaeli Markaları

Kocaeli Koz, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 332 00 52
Reklam bilgi


Anket Sizce HDP kapatılmalı mı?