Sağlıkçıların istifa talepleri kabul edilmeyecek… Yıllık izinler durduruldu!

Sağlık Bakanlığı 81 ile genelge gönderdi. Sağlık Bakanlığının gönderdiği genelgeye göre bu süreçte istifa talepleri kabul edilmeyecek ve ikinci bir emre kadar sağlıkçıların izinleri iptal edildi.

Sağlık Bakanlığı, yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde istifa taleplerini kabul edilmeyeceğini bildirdi. Ayrıca yaş haddi ve malulen hariç, emekli işlemlerinin tahsis edilmeyeceği bildirilirken, yıllık izinler ise durduruldu.

Genelgede şu ifadeler yer aldı:

Dünya Sağlık Örgütü tarafından, Pandemi olarak kabul edilen COVID-19 salgını ile mücadelenin kesintisiz, etkin, yayılımının önlenmesi ve salgınla mücadelede görev yapan personeli olası riske karşı koruyabilmek amacıyla, başta Cumhurbaşkanlığımız olmak üzere bütün Kamu Kurum ve Kuruluşlarınca alınması gereken tedbirlere yönelik olarak birtakım düzenlemeler yapılmış ve uygulamaya konulmuştur.

Bu minvalde; Bakanlığımızca, gerek kamu sağlık hizmetinin verildiği sağlık tesislerinde gerekse de merkez ve taşra teşkilatımızda görevli personelin enfekte olma riskini en aza indirebilmek amacıyla birçok alanda salgınla mücadele kapsamında gerekli tedbirler alınarak teşkilatlarımıza ve kamuoyuna duyurulmuştur. Gelinen süreçte; kamu sağlık hizmetinin kesintisiz, etkin, salgının yayılımının önlenmesi ve salgınla mücadelede her alanda yeterli sayıda ve mücadelede tecrübe kazanmış personel eliyle yürütülebilmesini teminen aşağıdaki düzenlemelerin yapılması ihtiyacı hâsıl olmuştur.

Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatında görevli bütün personelin;

1- Her ne sebeple olursa olsun bu süreçte görevinden çekilme (İstifa) talebinde bulunan personelin mezkûr talebi kabul edilmeyecektir.

2- 5434 sayılı Kanunun 40'ıncı maddesine göre yaş haddinden emekli olacaklar ile 5510 sayılı Kanuna göre, malulen emekli olacakların ayrılışları yapılacak olup bu kapsam dışındakilere yönelik olarak emeklilik işlemi tesis edilmeyecektir.

3- Sağlık hizmetinde görevli sağlık işçilerinin, re'sen emeklilik işlemleri ile malulen emeklilik işlemleri yapılıp işten ayrılmaları sağlanacak bunun haricinde ayrılmak isteyenlere müsaade edilmeyecektir.

4- Eşinin emekliye ayrılmasından kaynaklı atama, öğrenim durumuna dayalı atama, alt ve üst hizmet bölgelerine atama ile karşılıklı yer değiştirme ve engelli durumundan yapılacak atamalar ikinci bir duyuruya kadar durdurulmuştur.

5- Sağlık Tesislerinde görev yapmakta iken, başka kamu kurum ve kuruluşlarına atama talep edip de ataması yapılan personelin, ayrılışı yapılmayacak olup başka kamu kurum ve kuruluşlarına atanma talep eden personele bu süreçte muvafakat verilmeyecektir.

6- Kamu sağlık hizmetinde ihtiyaç duyulan durumlarda Bakanlığımızca zorunlu olarak iller arası geçici görevlendirilen (re'sen) personelin derhal ayrılışının yapılarak görevlendirildiği yere gitmesi sağlanacaktır.

7- Yasal mazeret izinleri (Evlilik, Ölüm, Analık, Hastalık ve Refakat) hariç Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatında çalışan bütün personelin ikinci bir emre kadar yıllık izinleri durdurulmuştur. Hali hazırda yıllık iznini kullanmakta olan personel ise mezkûr izinlerini kullanmaya devam edeceklerdir.

8- Çalışan eşlerin her ikisinin de Bakanlığımız personeli olması halinde, kamu sağlık hizmetinin sürdürülebilirliğine yönelik gerekli tedbirleri alınması kaydıyla okul öncesi ve ilköğretimde çocuğu bulunan çalışanlarımızın yıllık izin talepleri, kadın çalışana öncelik verilmek kaydıyla kurum amirlerince değerlendirilerek hizmeti aksatmayacak şekilde planlama yapılacaktır.

9- 657 sayılı Kanunun 103 'üncü maddesinin son fıkrasına göre radyoaktif ışınlarla çalışan personele verilmekle yükümlü olunan bir aylık sağlık izni (şua) kurum amirlerinin uygun görecekleri zamanlarda kullandırılacaktır.

10- Personele, 02.06.2020 tarihli ve 1483 sayılı yazımızın birinci maddesi çerçevesinde kurum amirlerince takdir edilmek kaydıyla idari izin verilmesi uygulaması devam edecektir,

11- Doğum sonrası analık iznine müteakip alınan ücretsiz izinler ile 657 sayılı kanunun 77 nci ve 78 inci maddelerine göre talep edilen ücretsiz izinler ve ilgili kanununa göre sendikalarda yönetici pozisyonundan dolayı ücretsiz izin talep edenlerin talepleri karşılanacak olup bunlar harici personele ücretsiz izin verilmeyecektir.

12- Bakanlık Makamının 27.08.2020 tarih ve 2525 sayılı Olurları ile yürürlüğe konulan COVID-19 kapsamında Kamu Çalışanlarına yönelik tedbirler konulu yazımız yürürlükte olup hamile personele hamileliğin 24 üncü haftasından 32 inci haftasına kadar izin verilmesi uygulamasına devam olunacaktır. Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

27 Eki 2020 - 19:31 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Koz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Koz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Koz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Koz değil haberi geçen ajanstır.

03

Ersoy Kandemir - Şenol Ergüney’in ekibi idari görevlerden istifa yasak değil karıştırmayın sakın,heh

Beğenme(1)

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 27 Ekim 19:31
02

Hasan - Bu baskı yuZunden SEKA nın yönetemeyen yönenetıcıler yüzünden esımın çıkışı verılmiştirsebeb olanlar son nefeslerınde ınsAllah helallik almadan can veremesınler haram olsun haklarımızı yıyen Allahsızlardan bılo Fulya personeli temızlik dışında her yerde kullandınız senelik izinini vermeyıp yandaşa kafa izni veren sorumsuzlar izinler yasaklandıgına göre kiminin canını yakcanız

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 27 Ekim 19:31
01

Hasan - Hak aramak icin gazeteye yazacam aklıma gelmezdı esımın SEKA’da çıkışı verılmişti hiçbir ifadem savunmam alınmadan SEKA ıl sağlık müdürlüğünün çocuğumun kas dms hastası olduğunu bıldıklerı halde pandemı dolayından esım saat akşam 10 kadar çalış ması sebebıyle çocuğumun gözük gıbı beslenme gıbıdurumlarını karsılamak için eşim izin alamadıgı için sözleşme şu işçi olduğumdan 45gun ücretsiz ızın talep ettım yıllık iznim hala içerde olmasına rağmen 24saat pandemı servısıne verıldım temızlik dışında bır sürü işim olmayan işler yaptırdılar

Hala yapan arkadaş lar var Ersoy hocamı seven bırı olarak nıye yetkili bırı nle muhatap olamadım çocuğumun dosyası nı Kıvanç’a getırdım kapağı açtı bıloya salladı işimden çocuğumun bakımı ıcın ayrıldım üzüldüğüm tek taraf tazmınatsız atılmam ben hepsınden karekter olarak temiz biri olarak bana yapılanları kabul etmiyorum çalışma saatleri fazla çalıştırılıp senelik raporlardan eksık calıstınıdıye işi bilmeyen kendısıne bol mesai yazan kent kartları fazla yaznmesaıye geç gelen fuly denen kişiler tarafından düzenlenmektedir hanım efendi odasında arka odada sıgara içmeye devam etsin ne kadar komik saglıktakı hakkımı gazete de aramak

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 27 Ekim 19:31