Söz şimdi fırıncılarda… Fırıncılar neden ekmeğe zam istiyor?

Kocaeli’de ekmeğe yeniden zam gelmesi gündemde. Vatandaş bu zamlar hep şikâyetçi, peki fırıncılar ne istiyor?

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Kocaeli’de ekmeğe zam gelecek mi? Tartışmaların en yoğun olduğu dönemde bu durumu fırıncı esnafına sorduk. Neden zam istediklerinden tutun ekmek gramajının hangi seviyelerde olması gerektiğine dair birçok konuya açıklık getirdiler.

‘ŞİMDİLERDE 15 GÜNDE BİR ZAM GELİYOR’

Kalyoncu Ekmek Fırını sahibi Metin Kalyoncu, ekmek üretiminde kullanılan  her şeye zam geldiğin belirtti. “Geçtiğimiz seneye göre %20-40 oranında herzeye zam yaptılar” diyen Kalyoncu, “Maliyetlerinin ne fiyatlara çıktığını kimse bilmiyor. Vergiler, odun fiyatları, su, elektrik, doğalgaz un ve mayanın maliyetlerinin kaç paraya çıktığını kimse araştırmıyor. Faturaları inceledim. Sadece aylık  1.500-2.000 TL arasında doğalgaz faturası ödüyoruz. Geçtiğimiz seneye göre %20-40 oranında herzeye zam yaptılar. Bundan 3 ay önce 45 TL olan maya 95 TL oldu. Bir çuval un fiyatı 98 TL iken şimdilerde 118 lira oldu. Kirama 1000 TL zam yapıldı. Yılbaşı geldi işçiler zam istiyor. Hiçbir fırıncı ustası asgari ücrete çalışmaz. Usta dediğin 3-4 yılda anca yetişiyor. Ustalar 4000 TL civarında paralara çalışıyor” dedi.

Önceki yıllarda sende bir zam geldiğin ifade eden Kalyoncu, “2 sene önce 40-50 TL mazot parası verirken şimdi 80 TL verdiğimde araç yolda kalıyor, günü çıkaramıyor. Doğdum doğalı fırıncıyım. Öncelerde senede bir kere malzemelere zam gelirdi fakat şimdilerde 15 günde bir zam geliyor. 40 gün önce ve şu an arasında unun fiyatında ortalama 20 TL fark ediyor. Zam yapılmazsa gramajı mecburen düşüreceğiz. Zam gelmemesi içim devlet bizim girdiğimizi sabit tutması lazım. Devletim bizim hesabımızı kendi yapması gerek. Bir şeye %100’den fazla zam gelir mi? Halk ekmek uygulamasının satışlarımıza etkisi olduğu gözle görülüyor. Halk ekmek uygulaması başladı başlayalı satışlarımızı %25 oranında etkilediğini söyleyebilirim” diye konuştu 

‘FIRINCILIK SEKTÖRÜNE İŞİN EHLİ OLMAYAN İNSANLAR MÜDAHELE EDİYOR’

Dostlar ekmek fırını sahibi Muzaffer Doğanay ise fırıncılık sektörüne işin ehli olmayan insanlar tarafında müdahale edildiğini belirtti. Doğanay, “Bizde bu memleketin insanıyız. Devlet, memleket bizim. Bütün halkın huzur refahı içinde olmasını bizde isteriz. 2-3 senede bir kez ekmeğe zam alınır fakat bu durum herkesin gözüne batıyor. Un fiyatına 20 TL zam geliyor, mayanın durumu zira öyle bu ürünlere sürekli olarak zam geliyor. Yılbaşından sonra normal olarak asgari ücret artırıldı, bizde kendi işçilerimize zam yapmak zorundayız. Fırıncı elemanı bulmakta zorluk çekiyoruz. Zor şartlar altında mücadele veriyoruz. Ekmeğin gram hesabını belediye valinin uzmanları ekmeğin araştırmasını yapsın fırıncılar buna itiraz etmez” dedi.

“FIRINCI ESNAFI TÜRKİYE’DE SİYASİLERİN OYUNCAĞI OLDU”

“İzmit’te değil Türkiye genelinde fırın enflasyonu var” diyen Doğanay, “100 fırın var %50 kapasite çalışamıyor. Buda işçilik faaliyetlerini artırıyor. 8 elemanım var hamurhanede. Fırıncı esnafı Türkiye’de siyasilerin oyuncağı oldu. Fırıncılık sektörüne işin ehli olmayan insanlar müdahale ediyor.  Bu şartlar altında ekmeği 2 TL yapmak insafsızlık olur fakat ekmeğin normal gramajı 230-250 gram arkasıdır. Bunun üzeri israftır. Ekmek gramajının şu an olduğu seviyeden bu seviyelere gelmesi gerekiyor. Aralık ayında 4200 TL doğalgaz faturası ödedim. Bu ay gelen fatura 4793 TL. Yahu fırında pişen aynı ekmek, nasıl fatura bu kadar farklı gelebiliyor. İnsanlar bizleri eleştiriyor fakat fırıncılar olarak bizim masraflarımız çok ağır vaziyette yer alıyor” diye konuştu.

‘BENİM DEVLETTEN 228.000 TL VERGİ ALACAĞIM VAR’

Özellikle KDV’de yapılan değişiklik sonrası devletin hiçbir yardımını görmediklerini ifade eden Doğanay, “Bu durumlardan başka KDV sorunumuz bulunuyor. Bizim aldığımız ürünlerde KDV %8-18 civarı ama KDV ekmekte %1 civarında. Arada oluşan % 17’lik kısmı devlet bana ben karşılayacağım diyor ama böyle bir durum biz henüz görmedik. Bu vaziyetten dolayı benim devletten sadece 228.000 TL KDV alacağım var. Devlet bu fırıncıya neden hakkı olan alacağını vermiyor.  Biz kimseden haksız bir şey istemiyoruz, fırıncılar odası ekmek zammı yapmasın diyorlar çıksın o zaman vilayette ki hesap uzmanları yapsın, bizler oradan çıkacak fiyata razıyız” dedi.

‘SİYASİLER EKMEĞİ BİR SİYASİ MALZEME OLARAK GÖRÜYORSA YAZIKLAR OLSUN’

Paşalar serim fırını Ferruh Serim de zamlardan dert yandı.  Serim, “Bir senede unun çuval fiyatına yarı yarıya zam geldi diyebiliriz. Türkiye genelinde poşetler paralı ama fırıncıların poşeti bedava veriyor. Poşetin kilosuna 20 TL para veriyoruz. Taze ve sıcak ekmek  talebinden dolayı çalışma saatlerimiz çok dengesiz vaziyettedir. Personel bulma noktasında da büyük sıkıntılarımız var. Tatil yok, ustalar 7 gün 24 saat çalışıyorlar. Namaz çıkışlarında arabalarda ekmek satıyorlar. Böyle bir kuralsızlık da var. Siyasilerin gücünün tek yettiği yer fırıncı esnafıdır. Esnaf grubunda yer alanlardan en çok müdahaleye maruz kalan esnaf grubu fırıncılardır” dedi.

“Ekmeğin gramajı mutlaka düşecek” diyen Serim, “Kendimizi ölüme terk edemeyiz. Ekmeğimizi aşımızı koruma adına mücadele edeceğiz. Sendikalar nasıl sokaklara çıkarak eylem yapıyorlarsa gerekirse bizde aynı şekilde eylem yapacağız. Siyasiler fabrikalara desin unu o para yapmayacaksın bize de dediği paralara versin bizde aynı fiyattan ekmek satmaya devam edelim. Doğalgazı bu seneyle aynı fiyatı vereceksin, bu Fırıncı esnafı benim milletimin ana gıdasını üretiyor, ekmek yapıyor desin elektrik aynı şekilde olsun, ekmek fiyatları da bu seneyle aynı olsun. Bunlar yapılsa bizim sesimiz çıkmaz bu durumda ama şartlar böyle değil.  Siyasiler eğer ekmeği bir siyasi malzeme olarak görüyorlarsa yazıklar olsun. Yoksa bu insanlar ekmeğin fiyatını bir şekilde düşük tutalım, 100 fırıncı müzdarip olursa olsun, onlar mı önemli yoksa 2 milyon halk mı önemli mi diyorlar? Halka güzellik yapacağım diye bizleri yakıyorlarsa hakkımız kimseye helal değildir. Adil olacağız. Fırıncı haksız kazanç elde ediyor, rant elde ediyor demek olmuyor Allah belamızı versin öyle bir şey yok. Öyle bir şey yapamayız zaten. Fırıncılar olarak bizlerin hesabınızı Kocaeli Sanayi Müdürlüğü yapıyor. Vali bey ‘fırıncılar zam istiyor’ diyorlar, Vali Bey’de sanayi müdürlüğünü çağırıyor durumu izah edip hesabını yap diyor. Bize öyle zam veriyorlar.” diye belirtti.

HALK EKMEK UYGULAMASININ ANA KİTLESİ YAHYA KAPTAN VE YUVAM AKARCA MI?

Halk ekmek satışlarımızı etkiledi. Bizi bayilerimizi de etkiledi. Biz İmzit be Kocaeli Büyükşehir belediyesine teklif yaptık. Şehirimizde fakirleri tespit edin kart çıkaralım bu insanlar %50 indirimli ekmek alsın dedik.  Kocaeli’de büyükşehir ve İzmit Belediye başkanlarına teklif yaptık. Kocaeli’de yaşayan, ekmek almaktan aciz olanlara günde kaç ekmek tükettiğini araştırın, tespit edin bizlere söyleyin biz onun hakkında bir kart çıkartalım istedikleri fırından gitsinler bedava ekmek alsınlar dedik. Büyükşehir halk ekmek uygulamasını yapacağım dedi yaptı. Biz yapmayın dedik. Yahyakaptan halk ekmek uygulama alanında günde 1500 ekmek satılıyor. Halk ekmek uygulamasının hedef kitlesine çok faydası olmadığnı söyleyebiliriz. Halk ekmeğin hedef kitlesi Yahya kaptan ve Yuvam Akarca’da yaşayan gelir seveyiesi yüksek olan insanlar mı yoksa fakir semtlerde yaşayan durumu iyi olmayan insanlar mı? Yukarıda söylediğim gibi durumu iyi olmayanlara %50 oranında indirimli ekmek satalım, ekmek almaktan aciz olanlara da bedava ekmek verelim. Bu söylediklerimi yapalım ama halk ekmeği kaldıralım. Halk ekmekte amaç ekmeği almaya gücü yetmeyene,  ucuz ekmek satarak bütçesine katlı sağlamaktı ama bu uygulama istenilen kitleye ulaşamamuş ve uygulama başarılı olmamıştır.

#

14 Oca 2020 - 14:21 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Koz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Koz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Koz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Koz değil haberi geçen ajanstır.

02

hamza - yook artıkk.Allah gözlerini doyursun yaa..

Beğen(2)

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 14 Ocak 14:21
01

Vatandaş - sayın kalyoncu bir soruma cevap verirseni,z haklısınız diyecem. Bir fırında günde kaç ekmek ntezgahda satılıyor. kaç tanesi bakkallara gönderiliyor. Bakkala gönderdiğinizden fazlası tezgahda satılıyor ve 1,75 den satıyorsunuz ama bakkalara verdiğiniz fiat 1,25 ee aradakı fark bakkallara verirkende kar ediyorsunuz tezgahda satarkende el insaf yani bunu cevapla tezgahda daha çok satıyorsunuz

Beğen(2)

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 14 Ocak 14:21


Kocaeli Markaları

Kocaeli Koz, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 332 00 52
Reklam bilgi


Anket Sizce HDP kapatılmalı mı?