CHP il başkanını seçiyor... Büyük heyecan başladı

CHP’li delegeler bugün il başkanını seçecek. Kocaeli Kongre Merkezi'nde yapılacak olan 636 delegenin oy kullanma hakkının bulunduğu kongrede Harun Yıldızlı, Hikmet Erenkaya ve Bozkurt Uslu başkanlık için rekabet edecek.

+8
Haber albümü için resme tıklayın

636 delegenin oy kullanma hakkının bulunduğu kongrenin sonucunda 25 il yöneticisi, 9 disiplin kurulu üyesi ve 23 kurultay delegesi seçilerek görevi Cengiz Sarıbay ve yönetiminden devir alacak. Saat 17.00’da sandıklar kapanacak ve büyük heyecan sona erecek. Sandıkların sayılmasının ardından yeni CHP İl Başkanı belirlenmiş olacak.

Mevcut CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay yaptığı açıklamalarda “İdlib'te şehit düşen askerlerimizin olması nedeniyle kongrede hiçbir aday propagandası olmayacak, parti bayrakları ve süslemelere yer verilmeyecek.”  demişti. Kongre salonunda adaylara dair herhangi bir afiş veya poster yer almazken tüm salon bayraklarla donatıldı. Kongrenin başında İdlib'te şehit olan askerlerimiz anısına saygı duruşunda bulunuldu.

YOĞUN KATILIM

Kongreye CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, İl Başkan adayları Harun Yıldızlı, Hikmet Erenkaya ve Bozkurt Uslu, Kocaeli milletvekilleri Tahsin Tarhan ve Haydar Akar, İstanbul milletvekili Onursal Adıgüzel, ilçe başkanları ve yönetimlerinin yanı sıra İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız, İl yöneticileri ve İlçe yöneticileri, Saadet Partisi İl Başkanı Zafer Mutlu, çok sayıda il delegesi ve partili katıldı.

CHP İl Başkanlığı seçiminde Divan Başkanlığına CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul milletvekili Onursal Adıgüzel seçildi.

"MİLLETİ ŞEHİT HABERLERİNE ALIŞTIRMAYA ÇALIŞTILAR"

Sarıbay’ın ardından konuşan Divan Başkanı Onursal Adıgüzel, “Geldiğimiz noktada perşembe akşamını büyük bir üzüntüyle hatırlamaktayız. Olağanüstü bir sansür ve havuz medyası ile milleti şehit haberlerine alıştırmaya çalıştılar. Cumhurbaşkanı konuşmadı, 1,5 gün sonra ekrana çıktı. Pişkin gülüşlerle algıyı başka yöne çekmeye çalıştılar. Hepimiz bir daha kahrolduk. Geziden bahsettiler, hep birlikte kahkahalar attılar. Feda edilen 36 şehidin hesabı sorulmayacak mı? Paşa paşa hesabını verecekler. Algı yönetimi devam ediyor. CHP’nin evet dediği bir teskere vardı. Teskerenin ana unsuru terör unsurlar ile mücadeleydi. Bunla da bir algı yapılıyor. Görüyorum ki Türkiye’de sosyal bir devlet yok. Psikolojik üstünlük bize geçti. Çözüm önerilerini hep birlikte oluşturalım. Hep birlikte daha çok çalışarak önce yerel yönetimlerde daha sonra da ülkemizde kötü gidişatı tersine çevirmeyi sağlayacağız. Seçim Kocaeli’ye hayırlı olsun.’  ifadelerini kullandı ve ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun mesajını okuyarak konuşmasını noktaladı.

YETERLİ İMZALAR TOPLANDI

İl Başkanlığı için yarışan Harun Yıldızlı, Hikmet Erenkaya ve Bozkurt Uslu aday olabilmeleri için yeterli imzaları topladı.

"KELLE GİBİ SIRITMAK AHLAKSIZLIĞIN DANİSKASIDIR"

CHP Kocaeli eski Milletvekili Bekir Yurdagül konuşma yapmak üzere kürsüye gelerek; "Gülmek devrimci bir eylemdir biz de gülmeyi severiz ama Bizim mahallede bir komşumuz bile ölse bir hafta gülmeyiz. Bu insanların yaptıkları ne insanlığa ne başka bir şeye sığar. Kelle gibi sırıtmak ahlaksızlığın daniskasıdır. Bu kandan benlenen dinci, faşist politikalarına CHP hiçbir zaman evet dememelidir. Suriye savaşının ilk çıktığı andan bu yana bunlar iç savaşının çıkarmak için çalıştılar. Biz kaç kere tezkerelerine devam ettik, demeyelim arkadaşlar. Arkadaşlar bu böyle gitmez, kim ne der? Bunlar ne der? Diye bakmadan doğruların peşindek gitmek zorundayız.

"DELEGELERE NEDEN BASKI YAPIYORSUNUZ?"

Sözlerine devam eden Yurdagül; "Geçmişte bu kongrelerde blok liste esastı. Çarşaf esas liste blok liste oylamaya alındı. Başkan adayları blok listede anlaşmışlar,  arkadaşlar ne gereği var ya! Neden çarşaf listeden kaçıp blok liste yapıyoruz. İki yılda bir seçim yapıyoruz 2 saat daha kalsınlar ne olur yani çarşaf listede herkes halkımızı kim en iyi temsil edecek anlaşılsın. Bir başka içime oturan konu ilçe yönetimlerinin ilçe kongre delegelerinin mesajları yayınlanıyor. İlçe yönetimleri toplanmış ben şunu ben bunu destekliyorum diyor, şu şuna şu kadar oy verecek diye sayılar veriliyor. Arkadaşlar bu sizin göreviniz mi ya? Bu kongreye neden yapıyoruz arkadaşlar, bu delegeler kimi seçeceklerini bilemiyorlar mı, neden baskı yapıyoruz? Adayların hepsi bilinen arkadaşlar delege gelsin vicdanına göre oyunu versin. Bunu engelleyecek olan meclis üyeleri ve milletvekilleri var ama onlar da taraf olduğu için bunu yapamıyorlar. Bilmiyorum Milletvekillerimiz genel başkanlığa nasıl anlatıyorsunuz. Kocaeli çok iyi mi diyorsunuz. Siz bu kenti dizayn ettiniz. Yazık arkadaşlar ya yazık." diyerek sözlerini noktaladı.

"TÜRKİYE'Yİ BİR ÇUKURA ÇEKTİLER"

Yurdagül'ün ardından konuşma yapmak üzere kürsüye gelen CHP Kocaeli eski Milletvekili Hurşit Güneş; "CHP için umutlu fakat Türkiye için umutsuz bir noktadayız. Türkiye kurulduğu tarihten bu yana Türkiye çağdaşlaşma ve batı topluluğu içinde yer almak için çaba gösterdi. Bu durum 2010-2011 yılına kadar sürdü. 2010-2011 yılından sonra Türkiye Orta Doğu’nun içinde yer almak için çalışmaya başladı. 2011 yılından sonra Türkiye’nin en büyük emparyalist ülkesi bizi Suriye’ye kaydırdı. Sünni bir iktidarı yola getireceksin diyerek Türkiye’yi bir çukura çektiler. Türkiye’de darbeler, ekonomik sıkıntılar oldu ama Türkiye hiçbir zaman 4 milyon mülteci bulundurduğu bir konumda olmadı. Şehitler cennete gider ama şehit olmak bir hedef değildir. Önemli olan kimsenin şehit olmamalıdır. Genel Başkanımız ne dedi “ İnşallah şehitler tepesi boş kalır.” Diyerek çok güzel özetledi. Vahim bir sonuç ile karşı karşıyayız. Türkiye çok tehlikeli bir döneme girdi, bu kadar şehitten sonra üzülmüyoruz. İzmit’i almak önemliydi. Daha iyi bir sonuç olabilirdi ama en azından başlangıç oldu. İstanbul’u Ankara’yı aldık. Gerçekten de İstanbul çok önemli bir de ikinci golü yediler.2023 ile ilgili parti çok dikkat ve staratejik gitmeli. Eğer başarırsak bu iktidar gidici. Gemi bir defa gedik aldı mı o parti iktidara gelemez. 1984’te ANAP bir gedik aldı 1989’da aldıkları büyük darbeyle silindiler bunlarda silinip gidecekler."

"2023'TE BÜYÜKŞEHİRİ KAZANMALIYIZ"

"Ben CHP’ye Ankara gençlik kollarından geliyorum Hep CHP’li olup CHP’ye inandım. CHP’yi hiç bırakmadım. Kocaeli de 1984’ten sonra siyaset yapmaya başladım. Ben Kocaeli de partinin her bir neferine şükran borçluyum, bunu her zaman söyledim. Ben nereye aday olduysam hepiniz bana destek verdiniz. Blok listeler oldu 2004 yılında, tek adayla oldu bu. Kocaeli’nin her ilçesi bana oy verdi. Siyaseti bıraktım ama CHP ve Kocaeli’yi bırakmadım. Kocaeli de başarıyı elde etmemiz için her şey var. Bizim birlik içinde çalışmamız gerekiyor. İnanç bu işi çözecek. Kocaeli de büyükşehiri alabiliriz. Bursa’da oy oranımız düşüktü ama doğru adayla yüksek oranda oya ulaştılar. Kocaeli de büyükşehiri almamız beni mutlu edecek. Kocaeli sosyal demokrat hareketinin başlangıcı demektir. Biz 2023’te büyükşehiri kazanmalıyız.' diyerek konuşmasını sonlandırdı.

"CHP HER ZAMAN ALDIĞI OYU ALMIŞ"

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen CHP Parti Meclis Üyesi Müslüm Sarı; "Tarihsel olarak bir önemli gün. 17 yıl önce meclise bir tezkere gelmişti. Biz bunu CHP oylarıyla reddetmiştik, bunun ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Savaşa karşı çıkmak bizim mayamızda var. Benden önce ki konuşmacılar da bahsettiler Türkiye’de bir dönem kapanıyor. 2001 yılında açılan parantezi kapatıyoruz. AKP ile hesaplaşmıyoruz, Siyasal İslam parantezini kapatıyoruz. Ekonomi’de geldiğimiz şartlar koşullar ortadadır, toplumsal zedelenmeleri gözle görülür şekilde açıktır. AKP artık bitmiştir. 2023’ten önce bir yerde bu parantezi kapatacağız. 2023’den önce seçim bekliyorum Toplum hazırdır, Türkiye hazırdır. Şartlar hazır diye kimse gelip bize iktidara sunmayacak biz kendimiz alacağız. Bunun içinde sağlıklı nesnel değerlendirmeler yapmalıyız. Bundan 3 yıl önce 2017 yılında bire referandum yaptık. %52-48 şeklinde oy oranı çıktı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de bu 52-48 oranı devam etti. CHP’nin oyu %30 gözüküyor ama HDP’nin oylarını çıkardığımız zaman yine CHP her zaman aldığı oyu almış. İttifaklar bugün var ama yarın yok. İttifaklar kaygan zeminlerdir. Bu kadar uygun zeminler varken CHP oylarını neden artıramıyor? Bir başarı algısı bizim sorunlarımızın üzerini örtmemeli, eksiklikler hatalar ve yapısal sorunlarımız var bu sorunlar çok geçmişten gelen sorunlar. Partinin bir reforma ihtiyacı var. Elde ettiğimiz yerel yönetimleri iyi yönetebilirsek, partinin yeni döneminde ihtiyaç duyduğu reformu yaparsak iktidar oluruz. Bu Mustafa Kemal Atatürk’ün yol arkadaşlarına düşer." diyerek konuşmasını gerçekleştirdi.

Konuşmalara devam edilen kongrede bu kez kürsüye CHP eski Bekirdere Belediye Başkanı Fikret Toker geldi.

"KRAL ÇIPLAK DEMEK İSTEMİYORUM"

Toker; "Kocaeli de kral çıplak demek istiyorum. Eksiklerimiz var. Burası Kocaeli kongresi eksiklerimizi tespit edip ona göre hareket etmeliyiz. Biz ne zaman kralı giydireceğiz, ne zaman büyükşehiri alacağız? Kocaeli de en az 5 milletvekili olmalıdır, 5 değilsek başarısızdır. Bizzat Onursal beye sunmak istediğim bir öneri var. Aday belirlemede yanlışlar eksiklikler var bunları değiştirmeliyiz. Kocaeli son zamanlarda milletvekili konusunda önseçime susamışlığı var bir ön seçim yapalım. Çok önemli bir eksiğimiz var, en az 3-5 kongre 20 toplantıda bunu gündeme getirdim. Rakibimizin başarılı olduğu bir sistem var, işi sadece seçim olan bir sistemleri var ama bizde yok. Kahvelere gidip yaptık diyoruz böyle olmaz. Saadet partisi ve iktidar partisi bunu yapıyor. Profesyonel kafa ile çalışan bir sistemi uygulayacak bir şey kuralım ve seçimi yönetmek olsun. Seçimi kazanmanın tek yolu görevi bu olacak, 365 gün çalışacak ve adaya bunları yaparsan başarılı olacağız diyecek. 3 arkadaşımız da örgüt içinde görev almış insanlar, hepsine başarılar diliyorum. Kim seçilirse seçilsin tek istediğim kral çıplaklıktan partiyi kral giyindiye taşımasıdır."  diyerek konuşmasını tamamladı.

"BİZ BUGÜNE KADAR NE ÇEKTİYSEK KAVGADAN ÇEKTİK"

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen bir başka isim olan CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan ; "Farklı öneriler alındı, solda siyaset yapmış büyüklerimiz konuştu. Mahallelerde, ilçelerde programlarda tartışıldı. İlçe kongrelerimizi tamamladık, il kongremizi yapıyoruz. Önümüzde bir süreç var bu süreci iyi değerlendirmemiz gerekiyor: Yoksulluk, işsizlik, emeklilerin ve esnafın durumu. Türkiye’nin geldiği hak hukuk olmadığı bir konumdayız. Saatlerce tartışsak buna bir çözüm bulamayız. Şehitlerimiz var, Allah rahmet eylesin. 9 askerimiz hala yoğun bakımda. Zor bir süreç geçiriyoruz, umutlarımız kırılıyor. CHP her zaman bu ülkenin geleceği olacak diye düşünüyorum. AK Parti’nin tek yaptıkları şey bugüne kadar Seka Kağıt fabrikasını kapattılar ama orayı yeşil alan olarak yaptıkları SEKA Park’tır. Bu kongre salonu da güzel olmuş ellerine yüreklerine sağlık. Biz bugüne kadar ne çektiysek kavgadan çektik. Biz gelişmiş ülkeler sıfatına girmiyoruz. Bizim gibi ülkeler tarikatlardan, cemaatlerden ve bölgecilikten beslenme noktasına gelmiş o yüzden ona göre değerlendirmemiz lazım. İdeolojik olarak bir araya gelmeyeceğimiz partilerle bir araya geliyoruz ne için Türkiye için. Ön seçimden bahsediliyor. Siz beni seçtiniz beni gönderdiniz. Bende ön seçim istiyorum bir sonra ki dönemde ön seçim olacak milletvekili adaylarımız öyle belirlenecek." dedi.

01 Mar 2020 - 12:47 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Koz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Koz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Koz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Koz değil haberi geçen ajanstır.Kocaeli Markaları

Kocaeli Koz, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 332 00 52
Reklam bilgi


Anket Sizce HDP kapatılmalı mı?