Şehir Plancıları Odası Büyükşehir’e seslendi: “Gün yüzüne çıkan tarihi değerlerimizin önünü yeni yapılarla kapatmayalım”

İzmit’te Vergi Dairesi’nin yıkılmasıyla, gün yüzüne çıkan tarihi Sörler Okulu’nun önünün yeni yapılarla kapatılmaması için Büyükşehir Belediyesi’ne seslenen TMMOB Şehir Plancıları Odası Kocaeli İl Temsilcisi Duygu Öztekin, “Vergi Dairesi’nin yıkımıyla, tarihi Sörler Okulu da gün yüzüne çıktı. Buraya sadece otopark değil, özünü kaybettirecek herhangi bir yapı yapılmasını da istemiyoruz. Bu süreci kavgayla ya da basın yoluyla mesaj göndererek polemiğe dönüştürmek istemiyoruz” dedi.

Yasemin Kaya
Yasemin Kaya Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

TMMOB Şehir Plancıları Odası Kocaeli İl Temsilcisi Duygu Öztekin, İzmit Tepecik Mahallesi’nde bulunan ve geçtiğimiz yıl riskli yapı olduğu gerekçesiyle yıkılan Vergi Dairesi’nin yerine Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılması beklenen otopark projesiyle ilgili açıklama yaptı. Vergi Dairesi binasının yıkılmasıyla tarihi Saint Barbe College Français – Sörler Okulu’nun da gün yüzüne çıktığına dikkat çeken Öztekin, alana otopark ya da başka hiçbir yapı yapılmaması gerektiğini vurguladı. Alanın, açık olarak kullanılmasının daha yararlı olacağını örneklerle anlatan Öztekin, gerekirse konuyu Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’la da görüşerek diyalogla çözmeye hazır olduklarını ifade etti.

‘NE OTOPARK YAPILMALI NE DE BAŞKA BİR YAPI’

Vergi Dairesi’nden boş kalan alanın açık şekilde değerlendirilmesinin daha kentin tarihi dokusu için daha yararlı olacağını söyleyen Öztekin, “Hazır bir Vergi Dairesi binası varken ve yıkmışken bu bir fırsattır. Burası afet toplanma alanı gibi açık alan olarak kullanılarak, değerlendirebilir, yani açık bir alan olarak kullanılabilir. Biz buraya otoprak yapılmasını istemiyoruz. Buraya o binanın özünü kaybettirecek herhangi bir yapı yapılmasını istemiyoruz” şeklinde konuştu.

‘SÜRECİ KAVGAYLA DEĞİL DİYALOGLA ÇÖZELİM’

Projeye itirazlarının asıl sebebinin alanın daha doğru kullanımı olduğunu vurgulayan Öztekin, “Süreci kavga ederek değil diyalogla çözmek istiyoruz. Bütünlüğünü bozacak hiçbir yapı yapılmasını istemiyoruz. Biz bu süreci kavga ederek ya da basın yoluyla mesaj göndererek polemiğe dönüştürmek istemiyoruz. Onlar karar verici bizler de kararları denetleyiciyiz. Birlikte çalışalım ve diyalogla çözelim diyoruz. Gerekirse Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’la da görüşerek fikirlerimizi söyleyip diyalogla karar alınmasını istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

‘İMAR PLAN DEĞİŞİKLİĞİ ONAYLANMIŞ’

Sürecin aşama aşama anlatarak itiraz sebeplerine değinen Öztekin, “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 23 Ocak 2024 tarih ve 77 sayılı kararı ile İzmit İlçesi, İzmit Belediyesi, Tepecik Mahallesi, G23.b.24.d. nazım, G23.b.24d.2c uygulama imar planı paftası, 228 ada 41 No’lu Saint Barbe College Français – Sörler Okulu’nun yer aldığı parselde hazırlanan nazım ve uygulama imar planı değişikliği oy birliği ile onaylanmış ve 15 Mart 2024 – 15 Nisan 2024 tarihleri arasında askıya çıkarılmıştır” şeklinde konuştu.

‘KONU BİZİM DE GÜNDEMİMİZDEDİR’

Şehir plancıları olarak konuyu başından beri gündemlerine aldıklarının altını çizen Öztekin, “Konu farklı yerel gazetelerde, farklı köşe yazarları tarafından, farklı bakış açıları ile gündeme taşınmış, Odamız ve bağlı olduğumuz TMMOB tarafından bu konu hakkında yeterli kamuoyu oluşturulmadığı yönünde söylemler ortaya atılmaya başlamış, konuya açıklık getirmek adına bir açıklama yapma gerekliliği ortaya çıkmıştır” ifadelerini kullandı.

‘KARAR ASKIDADIR’

Plan değişikliğinin onaylandığını ve kararın askıda olduğunu ifade eden Öztekin, “Büyükşehir meclislerine gündem olarak getirilen imar planı değişiklikleri ile ilgili konular, imar komisyonuna havale edilir, normal koşullarda bir sonraki mecliste ise karara bağlanarak askıya çıkarılır. Yasal askı süresi içerisinde konunun kapsamı doğrultusunda gerek doğrudan ilgililer, gerekse odalar ile diğer kurum ve kuruluşlar tarafından itirazlar yapılır. Bu itirazlar yine meclis süreçleri ile karara bağlanır ve sonrasında meri mevzuat kapsamında diğer yasal süreçler başlar” dedi.

‘BU DEĞERİ KAYBETMEK PAHASINA’

Öztekin açıklamasının devamında, “Nitekim TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu’nun 29 Mart 2024 tarihli, TMMOB Mimarlar Odası Kocaeli Şubesi’nin 01 Nisan 2024 tarih ve E25801468-08.01-104 sayılı itiraz dilekçelerinin yanı sıra Odamız tarafından da 05 Nisan 2024 tarih ve 2024-510 sayılı dilekçe ile mevcut yapının mimari ve tarihi değerinin, geçmiş kurul kararlarının yanında kentsel ölçekte; yapılmak istenen bu projenin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nce kent merkezinde yürütülen yayalaştırma ağırlıklı projeler ve kamusal alan üretmeye yönelik alınan ve bu doğrultuda da belediyenin elindeki, özel mülkiyete konu edilmesi halinde gelir getirici olacak alanların bu değeri kaybetmek pahasına da olsa kamusal alan olarak düzenlenerek kent ve kent yaşamına katılmasına yönelik alınan kararlar ile çeliştiğini ifade ettik” diye belirtti.

‘HALKIN BEĞENİSİNİ KAZANMIŞ PROJELER YAPILMALI’

Daha önce hayata geçirilen projeleri örnek gösteren Öztekin, vatandaşın beğenisini kazanmış olan projelerin yapılması gerektiğini söyleyerek, “1980’li yıllarda alınan karar doğrultusunda yapılan yapının yıkılması ile eski görünümüne sahip olan yapı ve parselinde, Kocaeli – İzmit Kültür Tepesi’nde Atatürk Redif ve Etnografya Müzesi, Kocaeli Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü, İmaret Cami ve Kasr-ı Hümayun Saray Müzesi çevresinde yapılmış olan rekreasyon düzenlemeleri ile kamu kullanımına açılmış ve halkın beğenisini kazanmış projelerin bir benzerinin uygulanmasının daha doğru olacağını düşünüyoruz” ifadelerine yer verdi.

‘TESCİLLİ YAPILAR ORTAYA ÇIKARILMALI’

Kentin tarihi değerlerinin gün yüzüne çıkarılması gerektiğinin altını çizen Öztekin, “Geçmişi bir dönem bir imparatorluğun başkentliğini yapmış, dünyadaki önemli dört büyük kentten biri olan Nicomedia ve Osmanlı Devleti izlerini taşıyan kentimizdeki yoğun yapılaşmış alanların içerisinde kaybolmuş tescilli yapıların ilişkilendirilerek ortaya çıkarılması için de bir şans olan bu alanın Büyükşehir Belediyesi ve İzmit Belediyesi tarafından planlanan ve Orhan Cami’den SEKA’ya kadar uzanacak şekilde planlanan tarih koridoru projesinin de hayata konmasına destek olacağı düşüncesindeyiz” dedi.

‘İTİRAZ DİLEKÇEMİZİ VERDİK’

Belediyenin projesiyle ilgili itiraz dilekçelerini verdiklerini açıklayan Öztekin, “Bir koruma alanı (2. Derece doğal sit alanı) olan Acısu Parkı ve bahse konu yapı ile bütünleşecek yaya ağırlıklı bir alan yaratılması ile birlikte yine Büyükşehir Belediyesince yürütülen Dirençli Şehir Kocaeli kapsamında kent merkezinde olası bir afete karşı bir kentsel açıklık da kazanılacağı gibi ana başlıklarda toparlanabilecek hususlar doğrultusunda itiraz edilmiştir. Konu basına taşınmamış, Odamız tarafından bir basın açıklaması yapılmamış ancak meri mevzuat kapsamında izlenmesi gereken adımlar, kentimizde alınan kararların mesleğimiz açısından incelenmesi ve kentimizin geleceği için sorun teşkil edebilecek konularda öncelikle diyalog yolunun izlenmesi, yasal mevzuat çerçevesinde hareket edilmesi ilkesi doğrultusunda Odamız tarafından atılmıştır” dedi.

‘ORTAK PAYDADA HAREKET EDİLMELİ’

Öztekin, “Özellikle 6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen depremler sonrasında Kocaeli için yerel yönetimler ve TMMOB tarafından ortaklaşa yürütülen çalışmalar da göz önünde bulundurulduğunda, ortak bir payda olarak, kent ve kentlilerin yararına, karar verici ve uygulamacı konumundaki yerel yönetimler ile meslek alanını denetleyici konumdaki odaların birlikte çalışmasının daha doğru olduğu tarafımızca değerlendirilmektedir. Siyasi değil mesleki bir kuruluş olan Odamız ilimizde etkin bir biçimde basında ya da kent gündeminde yer almamasına karşın, bu durum kentimiz ile ilgili alınan kararları takip etmediğimiz, gerekli adımları atmadığımız anlamına gelmemektedir” şeklinde konuştu.

‘KENTİMİZLE İLGİLİ ALINAN HER KARARI TAKİPTEYİZ’

Kocaeli’de yerel yönetimlerin kent adına aldıkları her kararını titizlikle takip ettiklerini söyleyen Öztekin, “Kent gündemindeki Saint Barbe College Français – Sörler Okulu ve mesleğimizi ilgilendiren diğer konularda sürecin öncelikle diyalog ve meri mevzuatın ön gördüğü yasal süreçler doğrultusunda demokratik bir biçimde sürdürülmesi için gereğini yapmaktayız ve yapmaya da devam edeceğiz” diyerek sözlerini tamamladı.

16 May 2024 - 08:49 Kocaeli- Güncel

Mahreç  Yasemin Kaya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Koz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Koz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Koz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Koz değil haberi geçen ajanstır.