EMEP İl Başkanı Şahbaz: Birlikte 1 Mayıs’a, birlikte kazanmaya

EMEP Kocaeli İl Başkanı İlhami Şahbaz, yaptığı yazılı açıklama ile 1 Mayıs’a çağrı yaptı. İşçi sınıfı ve emekçilerin uluslararası birlik, dayanışma ve mücadele gününe ilişkin yaptığı açıklamada Şahbaz, “Fabrikalardan meydanlara, 1 Mayıs’a” dedi.

31 Mart Yerel Seçim sonuçlarının emekçilerin AKP, Erdoğan ve Cumhur İttifakına desteğin geri gelmemek üzere önemli ölçüde eridiğini gözler önüne serdiğini ifade eden Şahbaz “İşçi ve emekçiler ya sandık başına gitmemişler ya da sandıkta AKP iktidarına dersini vererek -İsrail ile olan ilişkilerinde olduğu gibi-hamaset dolu iki yüzlü politikalarını çöpe atmışlardır. 

İşçi ve Emekçilerin 31 Mart seçimlerinde tek adam yönetimine karşı sandıkta birleştirdiği bu güç, aynı zamanda emek ve demokrasi güçlerinin değiştirme gücü ve iradesini de ortaya koymaktadır. Bu güç işçilerin emekçilerin ve halkların her türlü zorbalığa karşı değiştirici yegâne güç olduğunu bir kez daha teyit etmiştir.AKP iktidarına karşı oy pusulalarına basılan her bir mühür bir oydan öte; okula aç giden çocuklarımızın öfkesi, ucuz gıdakuyruğunda bekleyen dar gelirli yurttaşların çilesi, kadınlara gençlere ve farklı toplumsal kesimlere yönelik ayrımcı ötekileştirişi dili ve halk iradesine yönelik keyfi uygulamalara bir cevap olmuştur” ifadelerini kullandı.

Emeğiyle geçinen kesimlerin tam bir sosyal yıkım yaşadığını ve eşitsizliğin büyüdüğünü belirten Şahbaz “Avrupa Birliği İstatistik Ofisi (Eurostat) 2022 raporuna göre Türkiye gelir dağılımı adaletsizliğinde Avrupa’da 1. dünyada ise 130 ülke arasında 28. Sırada bulunuyor. Birleşik Kamu-İş Sendikasının araştırmasına göre Nisan ayında açlık sınırı 18.973 TL, yoksulluk sınırı 52.375 TL liraya yükseldi. Temel ücret durumuna gelen asgari ücret 17.002 TL. Ülkemizde en zengin yüzde 1, ülkedeki toplam servetin yüzde 40’ını alıyor. 22 yıldır AKP, Erdoğan ve şimdilerde Cumhur İttifakı tarafından yönetilen “Yeni Türkiye” yolsuzlukta olduğu kadar yoksullaştırmada da birinciliği kimselere bırakmıyor.

Mevcut iktidarın yaratmış olduğu enflasyon canavarı ücretli/maaşlı yaşamak zorunda olan tüm yoksullara yaşamı daha da çekilmez hale getirmektedir. Orta Vadeli Programla dayatılan ise yoksulluğu zulme dönüştürmekten öte bir anlam taşımamaktadır. Tek çare olarak sundukları ise defalarca denenmiş ve halka yoksulluktan başka hiçbir şey sunmayan IMF ve Dünya Bankası kapısına başvurmak olmuştur.

Her gün ortalama 5’in üzerinde işçiyi iş cinayetlerinde kaybediyoruz. 7 işçi Erzincan İliç’te siyanürlü toprağın altında bırakıldı. Yoksulluk ve ölüm kaderimiz olmamalıdır” dedi. 

Şahbaz sözlerini şöyle sürdürdü “Sandığa gömülen AKP iktidarının tabutuna bir çivi daha çakmanın, onun halk ve emek düşmanı yüzünü bir kez daha göstermek elimizde. 2024 1 Mayıs’ı diğer 1 Mayıslardan farklı farklı koşullarda karşılıyoruz. Birliğimizi gücümüzü hiçbir ayrıma meydan vermeden sağlamak durumundayız. 

Bu nedenle, Sendikal örgütlerin farklı farklı merkezlere (DİSK, Taksim-HAKİŞ, Kocaeli- TÜRK İŞ, Bursa) çağrı yapması sermaye saldırıları karşısında birleşememenin ağır vebaline dönüşmektedir. Bu parçalanma binlerce emekçiyi alanlardan uzak tutmak anlamına da gelmektedir. En yaygın ve alan tartışmasıyla bölünmeden 1 Mayıs yaşadığımız sorunlar karşısında bir mücadele günü olmalıdır.

Biliyoruz ki, bu ülkenin kaynakları hepimize yetecek kadar çok. Siyasal iktidar eliyle oluşturulan adaletsizlik ve sermaye düzenini koruma gayreti işçi ve emekçilerin yaşamını çekilmez kılmaktadır. Çocuklarımızın okul çantalarından çalınan her besin, emeklilerimize reva görülen açlık ve yoksulluk, RoleksMarka saat takan Monako’daki lüks yatlarda ıstakoz yiyerek sefa süren AKP’li vekilleri var eden sömürü düzenidir. 

Bu sömürü düzenini sonlandırmak; elimizde, birliğimizde, gücümüzde. Birlikte 1 Mayıs’a, birlikte kazanmaya”


Açıklamada 1 Mayıs’a giderken öne çıkan talepler ise şu şekilde sıralandı:

Hayat pahalılığına, sömürüye, yoksulluğa, baskılara ve saldırılara son vermek için,
İnsanca çalışmak ve insanca yaşamak için,
Sendikal hak ve özgürlüklerimizi kazanmak için,
Gelirde adalet, vergide adalet, eşit işe, eşit ücret için,
İş cinayetlerinin son bulması, çocuk işçiliğinin yasaklanması için,
Bağımsız demokratik yargı ve adalet için,
Bölgede barış, Türkiye’de demokratik haklar ve özgürlükler için fabrikalardan meydanlara 1 Mayıs’a.

30 Nis 2024 - 10:54 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Koz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Koz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Koz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Koz değil haberi geçen ajanstır.