KOTO Başkanı Bulut açıkladı; İşte Kocaeli’de ihracatın en fazla yapıldığı sektörler!

Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) Başkanı Necmi Bulut, ilimizde en fazla ihracat yapılan sektörleri açıklayarak, “Ticaret Bakanlığı verilerine göre, kentin 2023'ün ilk üç ayında 7,5 milyar dolar olan ihracat, bu yılın aynı döneminde yüzde 7,3 artarak 8,1 milyar dolara ulaştı. Sektörel bazda bakıldığında, Kocaeli'de en fazla ihracatı sırasıyla otomotiv, kimya ve demir ve demir dışı metaller sektörleri gerçekleştirmiştir” dedi.

Yasemin Kaya
Yasemin Kaya Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) Mart ayı Meclis Toplantısı Burhan Kasım Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. 4 gündem maddesinin görüşüldüğü mecliste KOTO Başkanı Necmi Bulut, ilimizde ihracatın en fazla yapıldığı sektörleri ve verileri paylaştı. Bulut ayrıca Mart ayında ithalat ve ihracat açığının 7,5 milyar dolarlık gerileme kaydettiğini açıkladı.

ŞEHİTLERİ UNUTMADI

Pençe Kilit operasyon bölgesinde şehit düşen askerimize rahmet dileyerek sözlerine başlayan Başkan Bulut, “Geçtiğimiz ay içerisinde vefat eden komite üyesi arkadaşımız Reşat Mamik’e Allah’tan rahmet, ailesine başsağlığı diliyorum. Yine geçtiğimiz günlerde babasını kaybetmiş olan Meclis Üyemiz Yücel Celep ve ailesine baş sağlığı diliyor, rahmetli babalarına Allahtan rahmet diliyorum. Pençe-Kilit Oprerasyon Bölgesinde şehit olan kahraman askerimiz Piyade Uzman Çavuş Hikmet Aslan’a Allah’tan rahmet diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun. Geleceğimiz olan evlatlarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyorum,” şeklinde konuştu.

‘ÖNCELİKLİ GÜNDEMİMİZ EKONOMİDİR’

Seçimlerin ardından tamamen ekonomiye odaklanılması gerektiğini vurgulayan Bulut, “Yerel seçimi geride bıraktık. Seçilen belediye başkanlarımızı tebrik eder sonuçların şehrimize hayırlı olmasını dilerim. Artık öncelikli gündemimiz olan ekonomiye odaklanmalıyız. Yerel seçimlerin geride kalmasıyla 4 yıllık seçimsiz bir dönem ülkemiz için önemli bir fırsattır. Ayrıca yerel seçim sonrası büyükşehir ve ilçe belediye meclisine seçilen Odamız meclis üyelerine başarılar diliyorum. Geride bırakmış olduğumuz yerel seçimlerin ardından, ekonomi yönetimi ve politikalarının devamı yönündeki açıklamalarla piyasa tepkisi olumsuz olmadı. Özellikle döviz kuru için bazı çevrelerin dillendirildiği yukarı yönlü yüksek oranlı hareket gerçekleşmedi. Yüksek jeopolitik risk algısına rağmen Türkiye ekonomi yönetimi ve politika tercihlerine ilişkin piyasa bakışı olumlu görünüm sergiliyor” dedi.

‘TİCARİ SONUÇLAR DOĞURACAKTIR’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yurtdışı temaslarının ekonomiye olumlu katkılar sunacağını vurgulayan Bulut, “Nitekim ülke risk primi ve döviz piyasaları nispeten istikrarlı seyrini sürdürüyor. Hazine ve Maliye Bakanımız ile Merkez Bankası başkanımızın IMF-Dünya Bankası Grubu toplantıları için gittikleri ABD’de önemli görüşmeleri oldu. Cumhurbaşkanımızın Irak ve Alman cumhurbaşkanının Ankara ziyaretleri siyasi sonuçları yanında ticari sonuçları açısından da önemlidir” ifadelerine yer verdi.

‘TİCARET AÇIĞINDA GERİLEME DEVAM EDİYOR’

Mart ayı itibariyle ticaret açığında gerileme yaşandığını söyleyen Bulut, “Dünya Bankası’nın, 2024-2028 dönemini kapsayan İktisadi İşbirliği Çerçeve Programı ile Türkiye’de özel sektörün katma değerli ve yüksek teknolojili üretim kabiliyetini ve deprem bölgesinin iktisadi toparlanmasını desteklemek üzere 18 milyar dolarlık finansman sağlayacak olmasını da olumlu olarak değerlendiriyoruz. Mart ayı verilerine göre dış ticaret açığında gerileme eğilimi devam ediyor: Sırasıyla 22,5 ve 30 milyar dolar olan ihracat ve ithalat, açığın 7,5 milyar dolara gerilemesini sağladı” dedi

‘ÖNCEKİ AYA GÖRE BEKLENTİLERİN ALTINDA FİYAT ARTIŞI’

Şubat ayı enflasyon ve işsizlik verilerini paylaşan Bulut, “Sanayi üretimi, Şubat ayında aylık bazda yüzde 3,2 ve yıllık bazda yüzde 11,5 arttı. Merkezi yönetim bütçesi, Mart ayında 209 milyar TL açık verdi. İlk üç ayda 513 milyar lira olan bütçe açığında gerçekleşme, orta vadeli programın 2024 hedefi olan 2,6 trilyon liranın beşte biri düzeyinde kaldı. Mart ayında TÜFE aylık yüzde 3,16, yıllık yüzde 68,5; Yİ-ÜFE ise, aylık yüzde 3,29 ve yıllık yüzde 41,47arttı. Aylık bazda fiyat artışı, önceki ayların ve piyasa beklentilerinin altında gerçekleşmiş oldu. Şubat verilerine göre işsizlik oranı yüzde 8,7; genç işsizlik oranı yüzde 15,6; atıl işsizlik oranı yüzde 24,5 oldu” şeklinde konuştu.

OTOMOTİV, KİMYA, DEMİR, DEMİR DIŞI METALLER’


İhracatın en fazla yapıldığı sektörleri açıklayan Bulut, “2023 yılında küresel ekonomideki zorlu koşullara rağmen Türkiye’nin küresel mal ve hizmet ihracatındaki payı artmıştır. Türkiye’nin küresel mal ihracatından aldığı pay 2022 yılında yüzde 1,02 iken 2023 yılında 0,06 puan artışla yüzde 1,08’e yükselmiş ve tarihin en yüksek seviyesine ulaşmıştır. Türkiye’nin hizmet ihracatı 100,8 milyar dolar olarak gerçekleşerek küresel ihracattan aldığı pay yüzer 1,3 ile rekor seviye ulaşmıştır.
Ticaret Bakanlığı verilerine göre, kentin 2023'ün ilk üç ayında 7,5 milyar dolar olan ihracat, bu yılın aynı döneminde yüzde 7,3 artarak 8,1 milyar dolara ulaştı.
Sektörel bazda bakıldığında, Kocaeli'de en fazla ihracatı sırasıyla otomotiv, kimya ve demir ve demir dışı metaller sektörleri gerçekleştirmiştir” dedi.

‘5 ÜLKEYE YOĞUN İHRACAT’


Kocaeli’den yurtdışında ihracatın en fazla yapıldığı ülkeleri de açıklayan Bulut, “ İzmit Körfezi'nin çevresindeki irili ufaklı çok sayıda liman yapısıyla Türkiye'nin adeta dünyaya açılan kapısı olan Kocaeli'den bu dönemde 168 ülke ve bölgeye ihracat yapıldı. Ocak-Mart döneminde Kocaeli'den en fazla ihracat yapılan ülkeler sırasıyla; Birleşik Krallık, İtalya, Slovenya, Fransa ve ABD oldu. Sayın Meclis Üyelerimiz, Üretim ve ticaret süreçlerinin sekteye uğramadan devam etmesinin önemini daha önce vurgulamıştık. Bu kapsamda kesintisiz enerji arzının sağlanması konusunda Kocaeli Ticaret Odası olarak ilgili kurum ve kuruluşlar nezdinde yürütmüş olduğumuz faaliyetlerin sonuç vermiş olduğunu sizlerle paylaşmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Bilindiği üzere son zamanlarda Kentimiz elektrik enerjisi dağıtımı konusunda bazı problemler meydana gelmişti. Üyelerimizden aldığımız şikayetler neticesinde üretimin sekteye uğramasına izin vermemek adına hemen çalışmalarımıza başlayarak SEDAŞ’ın üst düzey yetkilileri ile görüşmelerimizi gerçekleştirdik. Görüşmelerin ardından kendileri ile saha ziyaretlerinde bulunup problemleri yerinde gözlemlemelerine vesile olduk” dedi.


‘KESİNTİLERLE İLGİLİ SEDAŞ’LA GÖRÜŞTÜK’


İl genelinde yaşanan sürekli elektrik kesintisi sorunundan kaynaklanan mağduriyetler nedeniyle SEDAŞ’la görüştüklerini söyleyen Bulut, “Çalışmalarımız sonucunda kentimiz elektrik perakende dağıtımından sorumlu olan SEDAŞ kesintisiz ve verimli elektrik enerji ihtiyacına cevap verebilmek adına kentimiz alt yapısına 1 Milyar Türk Lirası kaynak ayırma kararı almıştır. Girişimler sonucunda kentimize hak ettiği yatırımı yapma kararı alan SEDAŞ’a teşekkür ediyor, sürecin takipçisi olacağımızın tüm üyelerimizce bilinmesini istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

ODA FAALİYETLERİNİ AÇIKLADI

Son olarak KOTO’nun faaliyetlerini açıklayan Bulut, şöyle konuştu; “Sayın Meclis Üyelerimiz, Geçtiğimiz ay gerçekleştirdiğimiz faaliyetlere baktığımızda; Geleneksel Bayramlaşma Programımız Ramazan Bayramı Bayramlaşması ile bu sene de devam ettirilmiştir. Yoğun katılım ile gerçekleşen Bayramlaşma Programımıza katılan üyelerimize teşekkür ediyorum.

Sayın Valimiz ve il müdürlerimizin katılım sağladığı iftarımızı her sene olduğu gibi geniş bir katılım ile gerçekleştirdik. Odamız öncülüğünde Türk Dünyası ülkeleri arasındaki ticari ve kültürel ilişkileri arttırmak ve daha verimli hale getirmek üzere düzenlediğimiz Türk Konseyi Ülkeleri İkili İş Görüşmeleri Etkinliğimiz 23-24 Mayıs 2024 tarihlerinde Odamız Hizmet Binasında gerçekleştirilecektir. Etkinlik ile ilgili yurtdışından katılımlar gerçekleşmeye devam etmektedir.

Ticaret Bakanlığı Desteği ile gerçekleştirdiğimiz etkinlik ile ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Programımıza destek sağlayan Ticaret Bakanlığımıza teşekkür ediyorum.  Mayıs ayının ilk haftasında üyelerimize firma profillerini ileteceğiz. Program için bilgilendirmeler sizlerle paylaşılacaktır. Odalarımız ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ortaklığı ile kurduğumuz Kocaeli Fuarcılık A.Ş. organizasyonunda 24-26 Mayıs tarihleri arasında Kocaeli Bilişim Fuarı’nı gerçekleştireceğiz.

Kocaeli Bilişim Fuarı için çalışmalarımız hız kesmeden devam etmekte. Bu kapsamda 3.’sü gerçekleşen Kocaeli Bilişim Fuarı İstişare Toplantısına ilgili Meslek Komitesi temsilcilerimizce katılım sağlanmıştır. Bilişim Fuarı çalışmalarını sahiplenerek lokomotif görevi gören ve görüşmeleri büyük bir özveri ile sürdüren 15. Komitemize ayrıca teşekkür ediyorum.

Odamız üyesi kadın girişimciler için 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında, ‘İçimizdeki Gücü Keşfedelim Etkili İletişim Atölyesi’ etkinliği düzenledik. Bu kapsamda bir kez daha ülkemiz kalkınması ve refahı adına kadınlarımızın ekonomik hayatın içinde güçlü bir şekilde var olmalarının öneminin altını çizmek istiyorum. Tüm kadınlarımıza bir ilham kaynağı bir işaret fişeği olma görevini üstlenen başta Odamız Kadın Girişimciler Kurulu Üyelerimiz olmak üzere tüm üreten ve çalışan kadınlarımıza teşekkürü bir borç biliyorum.”

24 Nis 2024 - 11:25 Kocaeli- Güncel

Mahreç  Yasemin Kaya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Koz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Koz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Koz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Koz değil haberi geçen ajanstır.