EMEP Gebze: Ekmek, adalet, barış ve özgürlük için; 1 Mayıs'ta alanlara!

Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü öncesi açıklama yapan Emek Partisi Gebze İlçe Başkanı Yusuf Akar, "1 Mayıs günü tüm işçi ve emekçileri Gebze’de alanlarda olmaya, 1 Mayıs’ı güçlendirmeye ve büyütmeye çağırıyoruz" dedi. 

1 Mayıs’ın karşılandığı dönemi ve yerel seçim sonuçlarını değerlendiren Akar, "1 Mayıs'ı ağırlaşan çalışma koşulları, sendikalaşmanın önündeki engeller, kıdem tazminatı, grev, TİS haklarına yönelik saldırıların arttığı ve yasaların, ekonomik programların patronların yararına işlediği ve çıkarıldığı bir dönemde karşılıyoruz. 31 Mart yerel seçimleri, Türkiye'nin siyasi tablosunu değiştirmiş, Erdoğan ve iktidarının uyguladığı ekonomi politikaları sonucunda ağırlaşan yaşam ve çalışma koşullarının, artan yoksulluğun cevabı olarak, işçiler ve emekçiler sandıkta tepkisini göstermiştir" dedi. 

"SERVET VERGİSİ AKLA GELMİYOR"

Ekonomik koşullara değinen Akar, "Bizim payımıza düşen yoksulluğa karşılık, kârını dörde beşe katlayan şirketler ise maliyet artışlarını öne sürerek işçilerin yoksulluk sınırının üzerinde insanca yaşayacak ücret taleplerini görmezden geliyor. Biz yoksullaştıkça onlar zenginleşiyor. Maliyetleri gerekçe gösterip fiyatları artırarak karlarını büyütüyorlar. Ekonomik krizden çıkış yolu olarak ilk akla gelen ücretlerin baskılanması olurken, bu şirketlerin devasa kârlarını vergilendirmek, servet vergisi getirmek hiç akla gelmiyor. Aksine bizden aldıklarıyla, şirketlere kaynak aktarmanın derdine düşmüş durumdalar. 20 yıllık iktidarları boyunca yaptıkları gibi yine sermayeye dost uygulamalarıyla karşımızdalar" dedi. 

"1 MAYIS'TA ALANLARA"

İşçilerin insanca çalışmak ve insanca yaşamak için mücadele ettiklerini söyleyen Akar, "Diğer yandan ise Özak’tan, Agrobay’a, Çaykur'dan Kamu işçilerine, belediye işçilerine, Lezita’dan Mersen’e, işçilerin dört bir yandan insanca çalışmak ve yaşamak için mücadelesi sürüyor. Yaşadığımız bölge; Gebze, Çayırova ve Darıca ise neredeyse her sene bir grev, direnişle emeğin başkenti konumundadır. Bölgemizde sendika, iş kolu, konfederasyon fark etmeden tüm işçiler insanca bir yaşam mücadelesini büyütmek için birbirine omuz vermiş, dayanışma göstermektedir. Corning grevinde, Portakal Plastik işçilerinin insanca bir ücret eylemlerinde, belediye işçilerinin eyleminde, MESS’in düşük ücret dayatmasını kabul etmeyen metal işçilerinin eylemlerinde, emeklilerin insanca yaşam hakkı için yaptıkları eylemlerde olduğu gibi... Sesimizin kesilmeye çalışıldığı, haklarımızın gün be gün gasbedildiği, yoksulluğun arttığı, her gün çalışırken öldüğümüz koşullara karşı, 1 Mayıs işçi sınıfı ve emekçilerin birlik, mücadele ve dayanışma gününde tüm işçileri ve emekçi halkı alanlarda olmaya çağırıyoruz" diye konuştu.

"GEBZE 1 MAYIS'INI GÜÇLENDİRELİM"

"1 Mayıs'ın anlamını ve mücadelesini alan tartışması ile sınırlamadan bulunduğumuz her alanı 1 Mayıs alanı yapmaya çağırıyoruz" diyen Akar, "1 Mayıs her yerde, her fabrikada, her mahallede, her alanda, her meydanda sermayeye, onun iktidarına karşı gücümüzü, birliğimizi ve dayanışmamızı göstermenin günüdür. Emek Partisi Gebze İlçe Örgütü olarak; iş kolu, sendikalı, sendikasız fark etmeksizin tüm işçileri ve emekçileri, kadınları, gençleri 1 Mayıs günü Gebze’de alanlarda olmaya; tüm emekçi halkı ve emekten yana tüm kurumları Gebze 1 Mayıs’ını güçlendirmeye ve büyütmeye çağırıyoruz" dedi. 

Akar yaptığı açıklamada ise 1 Mayıs taleplerini şöyle sıraladı: 

* Yoksulluk sınırının üzerinde insanca yaşayacak bir ücret için,
* İşten atmaların yasaklanması için,
* Günde 7 saat, haftada 35 saat çalışma süreleri için,
* Sendikal örgütlenme üzerindeki baskıların kalkması için,
* İşçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin alınması ve iş cinayetlerinin son bulması için,
* İşsizlik fonunun patronlar tarafından yağmalanmasına son verilmesi, tüm işsizlere koşulsuz işsizlik maaşı bağlanması için,
* En düşük emekli maaşının yoksulluk sınırının üzerine çıkarılması için
* Kıdem tazminatının fona devredilmesine hayır demek için,
* Yoksulluk sınırının altındaki ücretlerden vergi alınmaması ve patronlara servet vergisi getirilmesi için,
* Zamların durdurulması, temel tüketim mallarına yapılan zamların geri alınması için,
* Herkese parasız sağlık ve parasız eğitim hakkı için,
* Ortadoğu'da barış, ülkede demokrasi için 1 Mayıs'ta alanlara!

21 Nis 2024 - 09:54 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Koz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Koz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Koz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Koz değil haberi geçen ajanstır.