Ticari Davalarda ve Süreçlerde Avukat Desteğinin Önemi!

Ticari dava, TTK madde 4/1 uyarınca her iki tarafın da ticari işletmesiyle ilgili hususlardan doğan ve iki tarafın da tacir olduğu hukuk davalarıdır....

Ticari Davalarda ve Süreçlerde Avukat Desteğinin Önemi!
Ticari Davalarda ve Süreçlerde Avukat Desteğinin Önemi!
Haber albümü için resme tıklayın

Ticari dava, TTK madde 4/1 uyarınca her iki tarafın da ticari işletmesiyle ilgili hususlardan doğan ve iki tarafın da tacir olduğu hukuk davalarıdır.

Ticari dava ve  süreçlerde avukat desteği alınmaması halinde sıklıkla hukuki sorunlar ve ticari kazanç kayıpları ile ticari faaliyetin sekteye uğraması gibi sorunlar gündeme gelmektedir. Uygulamada sıklıkla rastladığımız üzere; kişiler hukuki meselenin doğduğu an avukatın hukuki bilgi ve tecrübesine başvurmadıkları durumda, sıklıkla hak kayıpları yaşamakta, telafisi güç zararlar doğmasına neden olmaktadırlar.

Ticari Davalarda ve Süreçlerde Avukat Desteğinin Önemi!

Kişiler, hukuki bilgi ve tecrübeleri olmamasına karşın hukuki meseleyi profesyonel olmayan biçimde, kendilerince çözmek istediğinde ne yazık ki sonucunda pek çok hukuki zararları doğmaktadır. Bu nedenle alanında uzman avukatlardan profesyonel olarak dava ve danışmanlık hizmeti alınmalı, hukuki meselelerden en az zarar görecek şekilde çıkılmalıdır.

 

2024 Yılında Şirketlerde Avukat Bulundurma Zorunluluğu


İlgili kanunlar uyarınca;

●       Sermayesi en az 250.000 TL olan anonim şirketler ve

●       Üye sayısı en az 100 veya daha fazla olan kooperatiflerin sözleşmeli avukat bulundurma zorunluluğu mevcuttur.

Kanunlarda bu şirketler için sözleşmeli avukat bulundurma zorunluluğu düzenlenmiş olsa da, yukarıda izah edildiği üzere, ticari ilişkilerin avukat olmaksızın yürütülmesi şirketler açısından hak kaydına neden olduğundan limited şirket de dahil olmak üzere, ticari faaliyet yürüten tüm şirketlerin sözleşmeli bir avukat ile süreçlerini hukuka uygun ve hak kaybına uğramadan yürütmesi ileride doğabilecek her türlü uyuşmazlığın önüne geçmektedir.

 

Ticari Davalara Genel Bir Bakış

Ticari davalar; mutlak ve nispi ticari davalar ile herhangi bir işletmeyi ilgilendirmesi şartıyla ticari sayılan davalar olarak gruplandırılmaktadır.

Mutlak ticari dava; tarafların sıfatına bakılmaksızın, başka bir deyişle tarafların tacir olup olmadıklarının bir önemi olmaksızın, sadece uyuşmazlığın ticari niteliğinin kıstas alındığı hallerde gündeme gelmektedir.

Nispi ticari dava ise; tarafların tacir sıfatı olmasının ve uyuşmazlığın ticari işletmelerini ilgilendirmesinin kıstas alındığı hallerde gündeme gelmektedir.

Ticari Davalarda ve Süreçlerde Avukat Desteğinin Önemi!

Herhangi bir ticari işletmeyi ilgilendirmesi şartıyla ticari sayılan davalar ise istisnai olarak gündeme gelmektedir.

Somut uyuşmazlık bakımından öncelikle uyuşmazlığın niteliğinin tespit edilmesi gerekmekte olup; mutlak ticari dava, nispi ticari dava veya herhangi bir ticari işletmeyi ilgilendirmesi şartıyla ticari sayılan davalardan olup olmadığı belirlenmelidir.

Uyuşmazlık konusu belirlendikten sonra; zamanaşımı süreleri de dikkate alınarak dava açmadan önce dava şartı arabuluculuk yoluna başvurulması gerekmektedir.

Ticari davalar niteliği gereği özel ve teknik bilgi gerektirdiğinden tespit ve incelemelerin profesyonel olarak yapılabilmesi ve herhangi bir hak kaybına uğranmaması adına süreç takibi için alanında uzman avukat kadromuzdan, profesyonel hukuki dava ve danışmanlık hizmeti almanızı tavsiye ederiz.


Ticari Davalarda Hak Kaybına Uğramamak Adına Ne Yapmalısınız?


Ticari davalar niteliği gereği özel ve teknik bilgi gerektirdiğinden tespit ve incelemelerin profesyonel olarak yapılabilmesi ve herhangi bir hak kaybına uğranmaması adına süreç takibi için sürecin en başında ve mümkünse şirketin kuruluş aşaması dahil olmak üzere, alanında uzman avukat kadromuzdan, profesyonel hukuki dava ve danışmanlık hizmeti almanızı tavsiye ederiz.


2024’te Ticari Davalarda Arabuluculuk


Arabuluculuk; alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerinden olup 01.01.2019 tarihi itibariyle ticari uyuşmazlıklarda dava şartı olarak zorunlu hale getirilmiştir. Bu husus 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’nun 5/A maddesinde düzenlenmiş olup madde metni aşağıdaki gibidir:

(1)   Bu Kanunun 4 üncü maddesinde ve diğer kanunlarda belirtilen ticari davalardan, konusu bir miktar paranın ödenmesi olan alacak ve tazminat talepleri hakkında dava açılmadan önce arabulucuya başvurulmuş olması dava şartıdır.

 

(2) Arabulucu, yapılan başvuruyu görevlendirildiği tarihten itibaren altı hafta içinde sonuçlandırır. Bu süre zorunlu hâllerde arabulucu tarafından en fazla iki hafta uzatılabilir.

 

 

09 Nis 2024 - 15:11 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Koz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Koz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Koz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Koz değil haberi geçen ajanstır.