CHP Başiskele Belediye Başkan Adayı Acurman: “Dördü birbirine çok benzeyen adayın karşısında alternatif CHP’dir”

CHP’den Başiskele Başkan Adayı gösterilen Anıl Acurman, yerel seçimlerle ilgili, “Bu seçimi AK Parti’den almanın reçetesi CHP’nin aday çıkarmasıydı, biz de bu reçeteyi okuduk. Yüzde 30 bandında bir oyun ipi göğüsleyeceğinin yeterli olduğunu düşünüyoruz ve birbirine benzeyen 4 adayın olduğu bu tablonun içerisinde Başiskele’de Cumhuriyet Halk Partisi’nin karşılığı var. Burada alternatif CHP'dir.” dedi.

Yasemin Kaya
Yasemin Kaya Tüm Haberleri
CHP Başiskele Belediye Başkan Adayı Acurman: “Dördü birbirine çok benzeyen adayın karşısında alternatif CHP’dir”
CHP Başiskele Belediye Başkan Adayı Acurman: “Dördü birbirine çok benzeyen adayın karşısında alternatif CHP’dir”
+1
Haber albümü için resme tıklayın

CHP Başiskele Belediye Başkan Adayı Anıl Acurman ekibiyle, gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Gökhan Karabulut’u ziyaret ederek, 26 Şubat Pazartesi günü saat 19:00’da Karşıyaka Kültür Merkezi’nde projelerini tanıtacağını açıkladı. Başkan seçilirse Başiskele’de halka dost bir başkan edasıyla çalışacağını söyleyen Acurman, hedeflediği projeleri anlatarak, seçimde bütün partilerin oyuna talip olduğunu söyledi.

‘SEÇMENİMİZİN YARISI SANDIĞA GİTMEYECEKTİ’

CHP’nin aday belirleme kararının anket çalışmasıyla neticelendiğini söyleyen Acurman, “Ben rakamlarla konuşmayı daha fazla önemsiyorum. Saadet Partisi ile işbirliği yapma konusunda anket çalışması yaptık. Yüzde 45’i aday çıkarmasa sandığa gitmem dedi. İttifak konusunda yüzde 15’i Saadet Partisi’nin adayını, yüzde 6’sı ise Türkiye İşçi Partisi’nin adayını destekleyeceğini söyledi. Sonuç olarak buradaki oyun yarısı, ‘Ben CHP aday çıkarmasa sandığa gitmem’ dedi. Bu süreçte de Genel Merkezimiz Başiskele’de işbirliğinden vazgeçip, aday çıkarma kararı aldı.” şeklinde konuştu.

‘ADAY ÇIKARDIĞIMIZA SEVİNEN ÇOK’

Acurman kendisinin tercih edilmesiyle ilgili ise, “Burada mevcut yapıdan memnuniyet yoksa bunun antitezi de Cumhuriyet Halk Partisi’dir.  Bu yüzden 4 yıldır çalışıyoruz, 2 ay evvel başlamadık çalışmaya. Son 1 haftadır da çalışmalarımızı çok hızlandırdık. Seçime yönelik çalışmalarımızda da insanların bizimle karşılaştığında çok sevindiğini gördük.  Aday çıkarttık ve ben aday çıktım diye seviniyorlar. İnsanlar, 'Adayınız yok diye oy vermeyecektik iyiki çıktınız, yol yürüyeceğiz ve oy vereceğiz.' diyorlar. Sabahın erken saatlerinde duraklarda karşılaştığımız 5 insandan 2’si bu cevabı veriyor.'  dedi.

‘SİYASETİ SIRF KENDİM İÇİN YAPMAM’

Acurman sözlerinin devamında, “Ben kendim için siyaset yapan ya da şuraya aday olayım diyen biri değilim. İttifak beklentisi içinde de değildim. Parti içerisindeki arkadaşlarımdan benim ilçe başkanı olarak kalmamı isteyen de oldu ancak genel merkezimiz 4 yıllık süreçte ilçe başkanı olan sensin. Kalan 1,5 aylık süre var, daha hızlı bir şekilde çözüm oluşturabilecek, proje üretebilecek, saha çalışması yapabilecek başka bir arkadaşımız yok. O yüzden en doğru isim sen olursun dediler. Biz de genel merkezimizin bize verdiği görevi kabul ettik. Yönetimdeki birçok arkadaşımız da göreve talip olabilirdi ama 4 yıldan beri çalışan bendim” diyerek aday belirlenme sürecini anlattı.

‘İYİ PARTİLİLER DE BİZİ TERCİH EDER’

Görüş olarak birbirine benzer 4 adayın arasında, mevcut yönetimden usanan seçmenin tercihini CHP’den yana kullanabileceğini düşündüğünü ifade eden Acurman, “CHP Başiskele’de mevcutta yüzde 20’nin üzerine rahatlıkla çıkarabilir diye düşünüyorum. Geçen seçimde yüzde 9 oranında oy alan İYİ Parti’de var. O kesimin de temel değerleri Atatürkçülük ve çağdaş bir toplumda yaşamak. İYİ Parti’nin aday çıkarmadığı bir kentte, o iyi yürekli insanların bizimle birlikte yürüyeceklerinden eminim. Aslında CHP, yüzde 20 de değil yüzde 30’a yakın bir oyla seçimin startını verebilir ve ipi de göğüsleyebilir.  Ben tabi ki AK Parti ve MHP seçmeninden oy almaya çalışacağım ama kararsız seçmenler de var. Bu seçmenler belli düşüncelerden dolayı başka adaylara oy kullanabilirler.” dedi.

‘YÜZDE 30’LA İPİ GÖĞÜSLERİZ’

Sözlerini sürdüren Acurman, “Bu da bir alternatiftir ama 4’ü birbirine oldukça benzeyen ve aynı görüşten gelen arkadaşlarımızın karşısında gerçekten alternatif görülmesi gereken, bugünkünden memnun değil ama tepki göstermek istiyoruz deyip benzerine gitmenin anlamı yok. O yüzden karşısında daha iyisini yapan başka bir düşüncenin arkasına geçeceklerini düşünüyorum. Biz yüzde 30 bandında bir oyun ipi göğüsleyeceğinin yeterli olduğunu düşünüyoruz ve bu tablonun içerisinde Başiskele’de Cumhuriyet Halk Partisi’nin karşılığı var. Bu seçimi AK Parti’den almanın reçetesi buydu, biz de bu reçeteyi okuduk.” dedi.

CHP Başiskele Belediye Başkan Adayı Acurman: “Dördü birbirine çok benzeyen adayın karşısında alternatif CHP’dir”

‘DERDİMİZ BELEDİYEYİ O SOĞUK YAPIDAN ÇIKARMAK’

Projelerine değinen Acurman, “Bizim derdimiz Başiskele Belediyesi’ni bir kurum olmaktan çıkarmaktır. O duvarların içerisinde bir şekilde sıkışmış bir devlet kurumu gibi görünen bir yapıdan çıkarmak. Biz Başiskele’de aile düzeni kurmak ve aileden olmak istiyoruz. Aile olurken de hangi misyonlarımızın olduğunu çok iyi biliyoruz. Biz özellikle kadını özgürleştirmek istiyoruz. Aileyi, özgür, mutlu ve huzurlu kılmak, her yaş grubunda da yanlarında olmak istiyoruz. Ama bunları da öyle ‘Bunu yapacağız, şunu yapacağız’ gibi boş laflarla söylemiyoruz, çok net projelerle söylüyoruz.” diyerek düşüncelerini açıkladı.

‘HER SEMTE CÜZİ ÜCRETLİ KREŞLER’

İlçede kreş projesi yapmak istediğini detaylarıyla açıklayan Acurman, “Semt kreşleri yapmak istiyoruz, ayrıca bu sadece çocuk bakım kreşi olmayacak.  Anne çocuk merkezleriyle entegre, annenin gebelik sürecinde de sonrasında hem psikolojik desteği hem de çocuk bakımıyla alakalı desteği sağlayacak en az 5 semtte olmak üzere her semtte kreş olmasını önemsiyoruz. Kreşlerimizde fiyatlar çok yüksek, şu an kimse 200- 250 bin TL veremez kreşlere bu yüzden cüzi ücretleri kreşler yapmak istiyoruz.”  dedi.

‘ŞEHİDİMİZ SARI’NIN ADINI KREŞE VERMEK İSTİYORUZ’

Acurman ayrıca geçtiğimiz yıl Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’nde Pençe Kilit operasyonunda çıkan silahlı çatışmada şehit düşen Kullarlı Uzman Çavuş Ömer Ertuğrul Sarı’nın adını kreşe vererek yaşatmak istediğinin altını çizdi. Acurman konuyla ilgili, “Kullar’da çok yakın bir zamanda bir canımızı şehit verdik. Şehidimiz Ömer Ertuğrul Sarı’nın ailesi izin verirse adını kreşe vermek istiyoruz. Şehit ve gazi yakınlarımızın o kreşten de bedelsiz faydalanmasını istiyoruz.” dedi.

‘MADDE VE TEKNOLOJİK BAĞIMLILIK’

Sözlerinin devamında madde ve dijital bağımlılık konusunda çocukların ve gençlerin korunması için önleyici ve kurtarıcı tedbirler kapsamındaki projelerini açıklayan Acurman, “Uyuşturucu bağımlılığıyla mücadele konusunda çocuğun fiziksel ve psikolojik gelişimi için en kritik dönemler olan  8-12 yaş aralığındaki grubu merkezlerimiz aracılığıyla doğru spor branşına yerleştirebileceğimiz bir alan oluşturmak istiyoruz. 14 ve 18 yaş arası için de uyuşturucu maddeden korumak için çocuklarımızı kurtarmak için sağlık merkezimiz olacak. İnsanlar buradan İstanbul ya da Sakarya'da bulunan AMATEM'lere gitmek için randevu bulamıyor. Bu merkezlerimizde teknolojik bağımlılık, sigara ve alkol bağımlılığı gibi konularda da çalışmalar yapacağız.” ifadelerine yer verdi.

CHP Başiskele Belediye Başkan Adayı Acurman: “Dördü birbirine çok benzeyen adayın karşısında alternatif CHP’dir”

‘TAMAMLAYICI SAĞLIK HİZMETLERİ VE YAŞLILARA VEFA EVLERİ’

Dar gelirli aileler için tamamlayıcı sağlık hizmetlerini hayata geçirmek istediğini söyleyen Acurman, “İlçemizde devlet hastanesi yok. Alt gelir grubundaki komşularımıza tamamlayıcı sağlık hizmeti vereceğiz. Onların da sağlığını korumak bizim görevimiz. Projeyi hayata geçirmek için özel hastanelerle ve sigorta şirketleriyle bunu görüşeceğiz. Her aileye bir fert olmak istiyoruz. Kullar’da, Başiskele’de, Yuvacık’ta oturan vatandaşımız da bu hizmetlerden faydalansın diye de bu hizmeti yapmak istiyoruz. Yaşlılarımız da genelde gününü parklarda geçiriyor. Değerli büyüklerimizin günlerini güzel bir şekilde geçireceği vefa evleri de kurmak istiyoruz.” ifadelerine yer verdi.

‘DAR GELİRLİLERE 2 BİN TL’LİK ALIŞVERİŞ’

Hayat pahalılığı nedeniyle dar gelirli vatandaşlara aylık 2 bin TL’lik alışveriş kartı vermek istediklerini söyleyen Acurman, “Alt gelir grubundaki tüm vatandaşlarımıza bir nefes borcumuz var. Sanayi tarafı, Vezirçiftliği ve Ovacık Mahallesi’nde bir market kuracağız ve Halk Market kurarak aylık 2 bin liralık alışveriş yapmalarını sağlayacağız.” şeklinde konuştu.

‘ULAŞIMA ALTERNATİF BİSİKLET YOLLARI’

Vatandaşın bütün ihtiyaçlarını kendi ilçesinde karşılamasının trafik yükünü azaltacağına dikkat çeken Acurman, 8 kilometrelik İzmit-Başiskele yoluna da alternatif bisiklet ve elektrikli bisiklet yolları düşündüğünü söyledi. Acurman ulaşım sorununu azaltmakla ilgili ilçe belediyelerinin yapabileceği projeleri anlatarak, “Ulaşımla alakalı Büyükşehir olarak daha geniş kapsamlı çözümler üretilebilir ama bizim derdimiz şu: İlçe belediyesi olarak ne yapabiliriz? Başiskele - İzmit arası 8 kilometrelik mesafeye alternatif yollar oluşturmak için bisiklet ve elektrikli bisiklet yolları yapmak istiyoruz. Bir ilçenin 50 tane sorununa ne kadar pansuman yaparsanız yapın bu sorunu çözemezseniz yetmez. Otogar, tren yolculuğu, bankacılık için bile İzmit’e gelmek zorunda kalırsanız, trafiği çözemezsiniz. Halk kendi işini bulunduğu ilçede yaparsa trafiğin yükü yüzde 20-30 oranında azalmış olur zaten.” dedi.

‘TİCARET MERKEZLERİ VE GAZETECİLER İÇİN OFİS’

Projeleri arasında basın mensuplarını da unutmayan Acurman, yapmak istediği ticaret merkezleri hakkında da bilgi vererek, “İlçemizde ticaret merkezi düzenleyelim istiyoruz. Açık ofis hizmetini her beldede sağlayacak şekilde vereceğiz ve bu şekilde vatandaşımızı da kira yükünden kurtarmak istiyoruz. Gazeteciler için de işlerini rahatça yapabilecekleri bir ofis açmak istiyoruz. Basın açık ofisine sarı basın kartı bulunan gazetecilerimizin oturup çalışabileceği bir ofis olmasını sağlamak istiyoruz.” diyerek hedeflerini anlattı.

‘ARAP KÜLTÜRÜNÜ, TÜRK KÜLTÜRÜNÜN ÖNÜNE GEÇİRTMEYİZ’

Son yıllarda Başiskele’de artan Arap nüfus nedeniyle yaygınlaşan ve birçok kesimden eleştiri alan Arapça yazılı tabelalara tepki gösteren Acurman, hiçbir kültürün Türk kültürünün önüne geçmesine izin vermeyeceklerinin altını çizerek, “Başiskele’de Arap kültürünün Türk kültürünün önüne geçmesine müsaade etmeyeceğiz. Onlar da misafir olabilir ama benim kültürümün yok olmasını asla istemem. Başiskele’de birçok yerde Arapça yazıların bulunduğu tabelalar var, bunların kaldırılması gerek. Milliyetçi duruşumuzdan ödün vermeyiz.” dedi.

‘BEN HALKA KARDEŞ BAŞKAN OLMAK İSTİYORUM’

Son olarak bütün ilçeye hitap edecek samimiyette bir başkan olarak hareket edeceğini vurgulayan Acurman, “Başiskele’de çok büyük mega projeler değil de gencine, yaşlısına, çocuğuna, tarihine, kültürüne, her kesimine dokunacağız. Ben bir dost başkan, kardeş başkan olmak istiyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

22 Şub 2024 - 21:00 Kocaeli/ Başiskele- Siyaset

Mahreç  Yasemin Kaya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Koz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Koz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Koz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Koz değil haberi geçen ajanstır.

05

Vatan Evladı - Acurman senin alacağın oy başiskele de % 4 bir milim ileriye gitmez. ???

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 25 Şubat 19:22
06

Kanka - @Vatan Evladı 05 nolu yoruma cevabı: Acurman %30 alir kardes

Yanıtla . 1Beğen . 2Beğenme 25 Şubat 23:20
04

Atatürk Milliyetcisi - Artık başiskelenin ALPER GÜLEBAS ' I VAR HESABA KATMAYANLAR HESABINI YAPSIN.

ZAFER PARTİSİ.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Şubat 14:13
03

İzmitli - Başiskele'de oy almalı AK Parti çok rahat davranıyor o ilçede ve yatırım az bence daha fazla olmalı bu kadar nüfusu hızla artan ilçeye... Ama başkan bir kez dedi ki merkezi Seymen'e taşıyacağız o an gözümde amatör göründü saçma bir proje gerçekten çevremde aynısını düşünüyor merkezi hafif hafiften oturmaya başlamış bir ilçede ortada halen olmayan merkez taşınır mı önce sen burayı oturtmaya çabalıyacaksın ve kentin merkezi tam ortasıdır sahile ulaşımı rahat olan Karşıyaka'dır Barbaros mahallesi Sahil mahallesidir Seymen de nereden çıktı bu beni oy için düşündürmedi değil daha doğru plan yapmalı Sayın Acurman

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 23 Şubat 10:46
02

Halil Aktan - Kente dair proje konuşan başka kimse yok. Arap derdini Türk milletini konuşan da yok. İlk kez birinden duyduk.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 23 Şubat 08:50
01

Kullarlı - Başiskele'de DEM li kankalarınız yoğun olmadığı için sen anca babayı alırsın kardeşim.

Yanıtla . 5Beğen . 5Beğenme 22 Şubat 22:33