EMEP Genel Başkanı Seyit Aslan: Görevlerimi siyasal alanda sürdürmek için DİSK’ten ayrılıyorum

Seyit Aslan, dört yıldır üstlendiği DİSK Yönetim Kurulu üyeliğinden, Emek Partisi Genel Başkanı olması nedeniyle ayrıldı.

Seyit Aslan, dört yıldır üstlendiği DİSK Yönetim Kurulu üyeliğinden, Emek Partisi Genel Başkanı olması nedeniyle ayrıldı.

DİSK Yönetim Kurulu Üyesi ve eski Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan, Emek Partisi’nin 10. Kongresi’nde genel başkan seçilmişti. Aslan yaptığı yazılı açıklamayla, “Görevlerimi bundan sonra siyasal alanda sürdürmek için yönetim kurulundan ayrılıyorum” dedi.

Türkiye’nin sorunlarının devasa boyutlara ulaştığını, emek, eşitlik, özgürlük, demokrasi ve barış mücadelesinin abluka altına alınarak sindirilmeye çalışıldığını belirten Aslan, “ Sermaye daha da palazlandırılırken emekçi halkımızın gittikçe yoksullaştırıldığı, vahşi bir sömürü düzeninin gerici faşist bir yönetimle sürekliliğinin sağlanmaya çalışıldığı karanlık bir dehlizde ilerliyoruz. Evet bugün Türkiye, ‘devletleşen bir parti’ ve ‘tek lider’ sultası altında bir felakete doğru sürüklenmekte, otoriter/baskıcı bir yönetim anlayışı yaşamın bütün alanlarında egemen kılınmaktadır. Baskı, korku, tedirginlik, endişe, güvensizlik ve sermaye palazlandırılırken emekçi halkımızın gittikçe yoksullaştırılması had safhadadır. ‘Ne oluyoruz’, ‘Nereye gidiyoruz’, ‘Daha neler olacak’ kaygıları günlük hayatımızın önemli sorularından olmuştur” dedi.


“BU SÜREÇTE SİYASAL MÜCADELENİN ÖNEMİ KAÇINILMAZDIR”

Gericilik ve milliyetçilik harcıyla yeniden organize edilmeye çalışılan bu sistem karşısında insanlığın evrensel mutluluğu için umudunu yitirmeden, yılgınlık ve korkuya kapılmadan yürüyüşlerine devam edenlerin çabalarının atölyelerden fabrikalara, iş yerlerinden sokaklara, okullardan tersanelere doğru yayıldığını dile getiren Aslan, “Büyük sorunlar nasıl ki büyük çabaları göze alarak çözülüyorsa, büyük düşleri gerçekleştirmek de büyük fedakârlıklar gerektiriyor. İşte gün, büyük toplumsal fedakârlıkları yaratmak için küçük büyük demeden, az çok demeden, çaba harcama günüdür. Emekçilerin ve yoksul halkımızın her geçen gün karanlığa sürüklendiği bu süreçte siyasal mücadelenin önemi de kaçınılmazdır. Bütün bu sorunların çözümü, kazanılmış hakların korunması, yeni demokratik hakların elde edilmesi ve emekçilerin, halklarımızın rahat nefes alabilecekleri bir atmosferin yaratılması ancak siyasal kazanımlarla sağlanabilir. Bu düşüncelerden kaynaklı olarak, konfederasyonumuzun 16. Genel Kurulu’ndan itibaren dört yıldır üstlendiğim DİSK Yönetim Kurulu Üyeliği görevimden, Emek Partisi Genel Başkanlığı’na seçilmemden dolayı DİSK Yönetim Kurulu’ndan ayrılmış bulunuyorum” dedi.

“DİSK’te görevden ayrılmak bir sonuç değil, yeni bir başlangıçtır” diyen Aslan sözlerini şöyle tamamladı: “1979 yılından bugüne kadar cam, metal, tekstil, kimya ve gıda işkollarında sendikal mücadele içerisinde örgütsel disiplin ve görev anlayışıyla üzerime düşen tüm görevleri yerine getirmeye çalıştım. Son olarak da 3 Kasım 2019 tarihinde gerçekleştirilen Gıda-İş 33. Olağan Genel Kurulu’nda Gıda-İş Genel Başkanlığı görevine getirilirken, 14-16 Şubat 2020 tarihlerinde düzenlenen DİSK 16. Genel Kurulu’nda DİSK Yönetim Kurulu üyeliğine seçildim. Bu görevlerimi bundan sonra siyasal alanda sürdürmek için yönetim kurulundan ayrılıyorum. Yolum yine eşitliğin, özgürlüğün, kardeşliğin, barışın, adaletin, demokratik hak ve özgürlüklerin sağlandığı bir ülke için verilen mücadelelerle dolu günlerinden geçecektir.”

06 Oca 2024 - 12:20 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Koz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Koz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Koz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Koz değil haberi geçen ajanstır.