Emek Partisi Kocaeli İl Başkanı İlhami Şahbaz oldu

EMEP Kocaeli İl Örgütü, 10. Olağan Kongresi'ni gerçekleştirdi. Mücadele vurgusu yapılan kongrede, üç dönemdir İl Başkanı olan Arzu Erkan, görevi İlhami Şahbaz'a devretti.

Emek Partisi (EMEP) Kocaeli İl Örgütü 10. Olağan Kongresi, dün “Barbarlık yenilecek, işçi sınıfı kazanacak, halklar kazanacak” şiarıyla İzmit Dernekler Yerleşkesi’nde geniş bir katılımla gerçekleştirildi. Kongrede, 3 dönemdir İl Başkanı olan Arzu Erkan, görevi İlhami Şahbaz'a devretti.

Kongreye EMEP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili İskender Bayhan, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, eski Harb-İş Genel Başkanı ve Demokrasi Girişimi Sözcüsü Bekir Yurdagül, eski AB Bakanı ve milletvekili Ali Haydar Konca, SES Kocaeli Şube Başkanı Murat Harata, Yapı- Yol Sen Şube Başkanı Levent Burhanoğlu, Birleşik Metal-İş Gebze 2 No'lu Şube Başkanı Engin Kulu, İzmit Belediyesi CHP Meclis Üyesi Devrim Bal, Kocaeli İSİG Meclisi adına Selçuk Karstarlı ve Alevi Kültür Derneği Kocaeli Şubesi adına Hüseyin Akbal da katıldı.


Kongreye 136 gündür grevde olan Lastik-İş üyesi Corning işçileri ile Pulver Kimya, Novares ve Kablo Özay'dan işyeri temsilcileri, metal ve petro kimya fabrikalarından işçiler de katıldı.

Kongre salonuna asılan pankartlarda “Denizlerin yolunda, Filistin halkının yanındayız”, “Corning Kablo işçileri kazanacak”, “Bölgede barış, ülkede demokrasi için birleşelim”, “Tüm okullarda 1 öğün ücretsiz yemek için birlikte mücadele edelim” mesajları yer aldı.

ARZU ERKAN: BU KARANLIK TABLOYA KARŞI MÜCADELE ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Açılış konuşmasını gerçekleştiren İl Başkanı Arzu Erkan, geride kalan 3 yılda Türkiye ve dünya halklarının, emperyalizmin her türlü barbarlığına tanıklık ettiğini vurguladı:

"Biz bu kapitalist barbarlığı iş yerlerinde, tezgah başlarında görüyoruz. Tosyalı'da yaşanan patlamada yanan işçinin üzerine dökülen bir damacana suda, herkesin bildiği, göz yumduğu kaçak maden ocaklarında, ölen ve yakılan mülteci işçilerin yaşadıklarında görüyoruz. Bu yıl burada, Derince'de bir kamu kurumu olan TMO'da yaşanan iş cinayetinde yaşamını yitiren, yevmiyeci çalışan 19 yaşındaki işçinin yaşamında görüyoruz. Bugün bunun örneğini Ukrayna'da, Filistin'de, Rojava'da görüyoruz."

Kocaeli'den İsrail'e çelik taşıyan gemilere dikkat çeken Erkan, "Bu kentte de İsrail mallarının boykot edilmesi çağrıları yapıldı. Hatta kafelerde oturanların ellerindeki kahveler döküldü. İsrail'i protesto etmek için 'Gönüllü Kültür Teşekkülleri' olarak isimlendirenler tarafından yürüyüşler yapıldı. Bu yürüyüşlerin gündeminde 'İsrail ile yapılan tüm ticari, siyasi ve askeri anlaşmaları iptal edilsin' çağrıları yoktu. 35 limanı olan Kocaeli'de her gün İsrail'e çelik taşıyan gemilerin Filistin halkına kan ve gözyaşı olarak döndüğünü bilmiyorlar mıydı? İşte biz, önümüzdeki dönem de bu karanlık tabloya karşı mücadele etmeye ve çelişkileri ortaya sermeye devam edeceğiz" diye konuştu.

BAYHAN: SERMAYEDARLARIN SÖYLEDİKLERİNE DEĞİL KARDEŞLERİMİZE SARILALIM

EMEP Milletvekili İskender Bayhan da Türkiye ve dünya halklarını bekleyen tehlikelere karşı mücadele etmenin kaçınılmaz olduğunu vurguladı. Yeni anayasa tartışmalarına dikkat çeken Bayhan, şunları kaydetti:

"Bizi mahkum ettikleri bu ölümcül düzeni sürdürmek için ne sendikal özgürlükleri ne en temel hakları tanıyorlar. Bu düzeni ayakta tutmak için her türlü demokratik hak ve özgürlük talebini bastırmaya çalışıyorlar. Bu nedenle de yeni anayasa tartışması sürdürüyorlar. Nasıl ki 24 Ocak kararları cuntayla hayata geçirilebildiyse, bu düzeni de ancak gerekirse kendi yasalarını da ayaklar altına alarak, böyle baskıcı bir yönetimle ayakta tutulabilirler. Kuvvetler birliği istiyorlar, ellerinden gelse parlamentoyu sarayın külliyesine taşıyacaklar."

İşçilere yan yana gelme ve mücadele etme çağrısında bulunan Bayhan, şöyle devam etti:

"Bugün katlanmak zorunda kaldığınız, çilesinin acısını çektiğiniz bu karanlık düzeni değiştirebiliriz. Eğer bir bedel ödeyeceksek, acı çekeceksek, bunu değiştirmek için çekelim. Onun için birleşelim. Fabrikalarda, iş yerlerinde birbirimize güvenelim, yan yana gelelim. Sermayedarların söylediklerine değil, aynı koşullarda sömürüldüğünüz kardeşlerinize sarılalım. İşte ancak o zaman bu melanetleri tarihin çöplüğüne gönderecek bir değişimin adımlarını atabiliriz."

GREVDEKİ CORNİNG İŞÇİSİNDEN DAYANIŞMAYI BÜYÜTME ÇAĞRISI 

Kongrede 136 gündür grevde olan Lastik-İş üyesi Corning işçileri adına da konuşma yapıldı. Grevdeki kadın işçi, konuşmasında, "Sizlere Corning işçisi arkadaşlarımın selamını getirdim. 136 gündür grevdeyiz. Üretim rekorları kıran fabrikada asla ek zam, ücretlerde iyileştirme gibi bir karşılık bulamadık. Corning toplumsal cinsiyet eşitliğinden bahseden bir firma ama gerçek bu değil, bunu en iyi orada çalışan bizler biliyoruz" dedi.

Grevde işçilerin birbirlerine güveninin arttığını dile getiren işçi, "Seçimlerden önce diğer fabrikalarda olduğu gibi bizim içimizde de kutuplaşma yayılmıştı ama greve çıktığımız andan beri birbirimizi tanıdık, birbirimize olan güvenimiz arttı. Grevin başından bu yana yanımızda olan Emek Partisi grev çadırına kendini göstermek için değil, grevi kendi mücadelesi gibi sahiplenen bir parti olduğu için geldi, bunu da gördük. Milletvekili İskender Bayhan, Mecliste sesimizi duyurdu, çadırımızı dört kere ziyaret etti. Buradan bir kez daha tüm arkadaşlarım adına kongreyi selamlıyorum. Burada bulunan herkesi grevimizle dayanışmayı büyütmeye çağırıyorum" diye konuştu.

YENİ İL BAŞKANI İLHAMİ ŞAHBAZ OLDU

Konuşmaların ardından faaliyet raporları sunuldu ve seçimlere geçildi. 3 dönemdir İl Başkanı olan Arzu Erkan'ın yerine İlhami Şahbaz seçildi.

1965 Kayseri doğumlu olan İlhami Şahbaz, 1990 yılında Çanakkale Eğitim okulundan sınıf öğretmeni olarak mezun oldu. Dersim'de görev yaparken 2001 yılında Kocaeli’ye sürgün geldi. Depremden sonra Kandıra’da öğretmenlik yaptı. Sosyoloji üzerine yüksek lisans yaptı. Eğitim Sen Kocaeli Şubesinde 2 dönem şube yöneticiliği yaptı, KESK MYK’de bir dönem görev aldı. Barış akademisyenlerinin ihracıyla birlikte Kocaeli Dayanışma Akademisinde (KODA) iki kitaba katkı sundu. 14 Mayıs seçimlerinde Yeşil Sol Parti listesinden EMEP Kocaeli Milletvekili adayı oldu.

26 Kas 2023 - 17:15 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Koz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Koz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Koz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Koz değil haberi geçen ajanstır.