Sayıştay raporları, Söğüt’ün başını ağrıtacak… “Belediyeye tescilli araçlar ortada yok!”

Körfez Belediyesi ile ilgili Sayıştay raporlarında yer alan belediyeye tescilli kayıp 6 aracın nerede olduğunu soran İYİ Parti Körfez İlçe Başkanı Mehmet Candemir, “Hesap kitap bilmeden tutulan maliye defterleri, nerede olduğu bilinmeyen kayıp araçlar,  kendi binalarını bile bilmeyen bir Körfez Belediyesi var.” dedi.

Büyütmek için resme tıklayın

İYİ Parti Kocaeli İl Başkanı Nusret Acur bugün İYİ Parti İl binasında basın mensuplarıyla bir araya geldi. Yerel seçim sürecine dair değerlendirmelerde bulunan Acur’a toplantı sırasında;  Gebze İlçe Başkanı Uğur Demir, Körfez İlçe Başkanı Mehmet Candemir katıldı.

“AÇIKLAMA BEKLİYORUZ”

Candemir açıklamasında, “Hesap kitap bilmeden tutulan maliye defterleri, nerede olduğu bilinmeyen kayıp araçlar,  kendi binalarını bile bilmeyen bir Körfez Belediyesi var. Bunu biz değil, Sayıştay denetçileri söylüyor. Raporlar Türkiye gündeminde. Yapılan incelemede, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü kayıtlarında mülkiyeti Belediye adına tescil edilmiş olan ancak Kurumun taşınmaz yönetiminden sorumlu olan Emlak İstimlak Müdürlüğü kayıtlarında yer almayan 76 adet taşınmazın olduğu tespit edildi. Belediyenin Hereke ve Kirazlıyalı belediyelerinin tüzel kişiliği sona erdikten sonra taşınmazları Körfez Belediyesi uhdesine geçiyor. Ancak belediyenin 76 taşınmazdan haberi yok. Bu taşınmazlar nerede, kim kullanıyor, belediyenin bu taşınmazlar hakkında bir bilgisi var mı bilmiyoruz. Bu konuda Şener Söğüt Bey’den bir açıklama bekliyoruz.

“KONUT OLARAK KİRALAMIŞ”

Yapılan taşınmaz denetimi sonucunda, idarenin tapuda kayıtlı taşınmazlarından, mevcut kullanım şekli ile tapuda yer alan bilgileri farklı olan 134 adet taşınmaz olduğu tespit edildi. Mevzuat hükümleri uyarınca, tapuda kayıtlı olan taşınmazların kullanım şekilleri ile tapu bilgilerinin uyumlu hale getirilerek cins tashihlerinin yapılması gerekiyor. Ancak belediye henüz hiçbir şey yapmış değil. Örnek vermek gerekirse belediyenin bir işyeri var ancak kayıtlarda konut gözüküyor. Bu durum ortaya pek çok mali problem çıkarıyor.

“6 ADET ARAÇ NEREDE?”

Tek sorun taşınmazlar da değil. Belediyenin araçları da ortada yok. Türkiye Noterler Birliğinden alınan belediye adına tescil edilmiş taşıtların listesi ile belediyenin taşıtlarına ilişkin envanter kayıtlarının karşılaştırılması sonucunda; 6 adet taşıtın belediye adına tescilli olmasına rağmen Kurumun kayıtlarında bulunmadığı tespit edildi. Bu araçlar belediyede mi yoksa bilmediğimiz başka kimseler mi kullanıyor? Bu araçlarla biri kaza yapsa belediyenin haberi dahi olmayacak. Neyse ki noter kayıtlarında bu araçlar hala belediyeye ait gözüküyor.

“16 ADET RUHSATSIZ BİNA KİRALAMIŞ”

AKP belediyeciliği ‘ben yaptım, oldu’ mantığıyla yıllardır Körfez’i yönetiyor. Bunun son örneğini Sayıştay belediye hizmet binasının yapımını incelerken ortaya koydu. Söz konusu hizmet binasını yaparken taahhüt ettiği arsaya ek olarak bir başka arsayı da kullanmış. Bunu kayıtlarda düzeltme gereği bile duymamış. Diğer taraftan 214 Ada/37 Parsel numaralı 4 katlı 56 odalı misafirhane için herhangi bir işlem yapılmamıştır.  Ruhsatız yapılarını dahi kiraya vermiş. Nasılsa kimse dokunamaz diye kendi başına hareket eden Körfez Belediyesi yönetimi 16 adet ruhsatsız binasını kiralamış. Kaçak yapı olarak nitelendirilen bu binalarla ilgili hiçbir işlem yapılmamış. Vatandaşın ruhsatsız binaları tek tek yıkılırken söz konusu Körfez Belediyesi olduğunda binaları bırakın yıkmayı ruhsatlandırma işlemi için bile harekete geçmemişler. Bu durum Sayıştay denetim raporuna yansıdığı için hepimiz haberdar olduk. Bir de raporlara yansımayanlar, sumen altı edilenler var. Onlar düşünüldüğünü yönetim zafiyetinin boyutu çok daha net şekilde anlaşılıyor.

“VATANDAŞIN PARASI MI KULLANILIYOR?”

Bütün kamuoyunun malumu Körfez Belediyesi borç batağında. SGK borçlarına karşılık mülklerinin büyük bölümünü devreden belediye kısa sürede yeniden hem SGK’ya hem de piyasaya çok büyük borçlar yaptı. Belediye sadece 2022 yılında 42 milyon 66 bin 567 lira 3 kuruş borcu için 32 milyon 5 bin 697 lira 67 kuruş faiz yüküyle karşı karşıya geldi. Belediyenin 42 milyon lira borcu zamanında ödenmediği için sadece bir yılda 74 milyon lira oldu. Sayıştay denetçileri konuyla ilgili olarak, ‘Kamu kaynaklarının etkili, ekonomik ve verimli kullanılması için emekli sandığı kesenekleri, işsizlik sigortası kesenekleri ve kamu idarelerine ait payları süresinde ödemesi gerektiği düşünülmektedir’ dedi.

“KENDİ BAŞINA KARAR VERİYOR”

Körfez Belediyesi’nin her şeyi bilen belediye başkanı Şener Söğüt belediyenin karar mercii olan meclisi dahi devre dışı bıraktı. Belediye tarafından diğer kamu kurum ve kuruluşlarına ait yapım, bakım ve onarım işlerini gerçekleştirirken yahut merkezi idareye ait asli görev ve hizmetlerin yerine getirilmesi amacıyla ayni ihtiyaçları karşılamak üzere yapılan işlemlerin belediye meclisince karar alınması gerektiği halde, Meclis kararı olmaksızın gerçekleştirildiği Sayıştay raporuna da yansıdı. 5393 sayılı Belediye Kanunu veya diğer kanunlarla belediyelere addedilmiş görevlerin yerine getirilmesi esnasında, yetkili organların mevzuat hükümlerinde belirtilen usullere uyması gerekmektedir. Ancak kendini belediyenin sahibi sanan, meclisi devre dışı bırakan Şener Söğüt kendi başına karar vermeyi sürdürmüştür.

“BELEDİYE KASITLI OLARAK ZARAR ETTİRİLİYOR”

Körfez Belediyesi’nin iş bilmezliği özellikle yapılan ihalelerde ortaya çıkıyor. ihale konusu işe ait proje, teknik şartname, metraj ve mahal listeleri olmadan ihaleye çıkıldığı ve yaklaşık maliyet tespiti yapıldığı için belediyeye çok büyük ek ödeme yükleri geliyor. Projesiz olarak ihaleye çıkılan, mahal ve metraj listeleri olmadan belirlenmiş birim fiyat analizleri ve rayiçleri üzerinden yaklaşık maliyet tespiti yapılan bir yapım işinde, işe ilişkin teklif verilmesi normal şartlarda mümkün değil. Bu teklifler gerçekçi de değil. Ancak belediyenin iş bilmezleri diledikleri gibi ihaleye çıkıyor. Bu ihalelere gözü kapalı giren firmalar nasılsa belediyenin kendilerini mağdur etmeyeceğini biliyor ve aldıkları ek ödemelerle işlerini tamamlıyor. Yazık olan işini hakkıyla yapan müteahhide oluyor. İhalenin ne olduğu bilemedikleri için ihaleye giremeyen firmalar işi hakkıyla alamıyor. Rekabet ortamı oluşmuyor ve belediye kasıtlı olarak zarar ettiriliyor.

“İŞYERLERİNE VERGİ KIYAĞI”

Körfez Belediye kimi işyerlerine de vergi kıyağı sağlamış. İlçede kayıtlı olan 211 işyerine çevre ve temizlik vergisi tahakkuk ettirilmemiş. Sayıştay işletmelerin listesini almış ve bu listeden iş yeri açma ve çalışma ruhsatı Belediye tarafından verilmeyen 322 adet iş yeri belirlenerek bu iş yerlerinin çevre temizlik vergisi mükellefiyeti sorgulanmış. Bu işyerlerinden sadece 111 adet işyerinin çevre temizlik vergisi mükellefiyetinin olduğu tespit edilmiş.  Bilindiği üzere temsil, ağırlama ve tören giderleri bütçesi sadece belediye başkanı tarafından veya yetki devri yapılan başka bir harcama yetkilisi tarafından kullanılabilir. Ancak Körfez Belediyesi’nde konaklama, ağırlama, çeşitli basım, yayım, tanıtım, organizasyon gibi temsil ve ağırlamaya ilişkin giderler önüne gelen tarafından ağırlama ve temsil bedeli olarak faturalandırılmış.

“KARANLIK TABLO GÖZÜNÜZÜ KORKUTMASIN”

Değerli Körfez halkı, Körfez Belediyesi’nde Sayıştay tarafından tespit edilebilen 45 usulsüzlüğü sizlerle paylaştım. 2024 yılı mart ayı içerisinde gerçekleştirilecek olan yerel seçimler Körfezimiz için büyük bir değişeme sahne olacaktır. Kıymetli eğitimcimiz, belediye başkan adayımız Azmi Cihat Hatipoğlu ile birlikte Körfez Belediyesi’nde İYİ’lerin iktidarını kuracağız. Körfez Belediyesi’ni iş bilmez bu yönetimden kurtaracak, halk için üreten ve hizmet eden bir kurum haline getireceğiz. Yukarıda bahsettiğim karanlık tablo gözünüzü korkutmasın. İYİ’ler gelecek, Körfez hak ettiği değere kavuşacak. İYİ Parti’nin yönetiminde Körfez Belediyesi gıpta edilen bir kurum haline gelecek” şeklinde konuştu.

27 Kas 2023 - 12:19 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Koz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Koz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Koz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Koz değil haberi geçen ajanstır.

01

Sordunuz Mu? - Yıllarca taşınmazlardan sorumlu ismail baranın giderayak usulsüz emlak istimlak müdürü yaptığı Şener söğütünde bu usulsüzlüge göz yumduğu Kocaeli'nde sağır sultanın bile duyduğu yıllarca Usulsüz müdür maaşı almaya devam eden atamayı sayıştay tespit etmemişmi?ilginç hemde çok ilginç.

Şener söğüt kendisi ilçe başkanıyken

Bu atamayı il başkanına ve bakana sikayet ettiği konuşuluyor iddia ediliyordu...

Kaldıki bu rapordaki taşınmazların kiralanmasında satışından 10 yıldır nurdan zorluer sorumlu değilmiydi?

Sayıştay bu usulsüz atamayı nasıl neden fark etmemiş?

Sn.Mehmet Candemir körfez halkı adına siz bu soruyu şener söğüte yöneltmeyi düşünüyormusunuz?

Tüyü bitmemiş yetimin hakkını yiyenlere bu duruma göz yumanlara ne diyeceksiniz?

Yazılacak çokkkkk şey...

Konuşulan iddia edilen çokkkk konu var.

Ancak şener söğüt maalesef hepsine kulaklarını tıkanmış garip bir şekilde...

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 27 Kasım 13:18