Abi kardeş ticarete atıldılar… “Gelişen teknoloji insanların beslenmesini de etkiledi”

Yemeği buharla pişirme özelliğine sahip olan Airfryer ankastrelere günümüzde büyük talep olduğunu söyleyen genç girişimciler Şahin – Melike Kuran, “Eskiden kara fırınlarda yemek pişirilirdi, şu anda üçboyutlu fırınlarda sağlıklı yemekler pişiriliyor. Kilosuna, kolesterolüne dikkat etmek isteyenler artık ankastre fırınları tercih ediyor. Gelişen teknoloji artık insanların beslenmesini değiştirdi.” dedi.

Yasemin Kaya
Yasemin Kaya Tüm Haberleri
 Abi kardeş ticarete atıldılar… “Gelişen teknoloji insanların beslenmesini de etkiledi”
 Abi kardeş ticarete atıldılar… “Gelişen teknoloji insanların beslenmesini de etkiledi”
+9
Haber albümü için resme tıklayın

Küçük ev aletleri ve ankastre fırın çeşitleri üzerine İzmit’te işyeri açan Şahin – Melike Kuran kardeşler, ekonomik zorlukların esnafları en çok zorladığı dönemde ticarete atılarak cesaretleriyle girişimci adaylarına umut oldu. Şahin Kuran, Airfryer ankastrelerin buharla yemek pişirme özelliğiyle mutfakların olmazsa olmazı haline geldiğine dikkat çekerken, Melike Kuran ise günümüzde sosyal medyadan kolay para kazanma hevesinin yeteneklerin önüne geçerek gençleri körelttiğine dikkat çekti.

 Abi kardeş ticarete atıldılar… “Gelişen teknoloji insanların beslenmesini de etkiledi”

‘SPORCULAR VE ERKEKLERDEN BÜYÜK TALEP VAR’

Girişimcilik sürecini anlatan Şahin Kuran, “Ben işyeri açmak istediğimde aslında başlangıçta küçük ev aletleri düşünmüştüm ama ankastre fırınlara olan talebi görünce de ikisinin satışına yönelmek istedim. İşyerimizde çay kahve, tost makineleri ve masaj aletleri var. Bir de ankastre fırınlar var. Geçtiğimiz hafta kardeşim Melike ile birlikte Ömerağa Mah. Cemil Karakadılar Caddesi No: 20 / B adresinde hizmete başladık.” diyerek sektör seçme sebeplerini anlattı.

‘DÜŞÜK KALORİLİ OLDUĞU İÇİN’

Düşük kalorili yiyeceklerin daha çok tercih edildiğini söyleyen Kuran, Ankastreye düğün hareketliliği olduğu için yaz aylarında daha fazla talep var, kışın yavaşlıyor. Artık setüstü ocak kullanan da neredeyse kalmadı. Az yağla yemek pişirme özelliğine sahip olan Airfyerlar da var ama fırın halinde hem az yağla hem de buharla pişirme özelliği bulunanlar da var. Bir de insanlar ayrı ayrı ankastre almaktansa ikisini bir alsam daha iyi diye de düşünüyor.” şeklinde onuştu.

 Abi kardeş ticarete atıldılar… “Gelişen teknoloji insanların beslenmesini de etkiledi”

‘SPORCULARDAN VE ERKEKLERDEN BÜYÜK TALEP VAR’

Öğrencilerden sporculara kadar geniş bir kesimin buharlı yemek pişirme özelliği bulunan fırınları terci ettiğini söyleyen Kuran, “Temizlemesi ve pratikliği de çok kolay olduğu için hem ev hanımlarının hem de erkeklerin tercihi oluyor.  Ankastreye en büyük talepte erkeklerden var. Bu ürünler sadece mutfak ürünü olarak değil dekor olarakta bulunduğu alana ayrı bir hava katıyor, başlı başına sanat eseri desek yeridir. Bu da insanların ilgisini çekiyor. Yalnız yaşayanlar, öğrenciler, daha çok işyerlerinin sahipleri de ankastre tercih ediyor.” dedi.

 Abi kardeş ticarete atıldılar… “Gelişen teknoloji insanların beslenmesini de etkiledi”

‘ESKİDEN YEMEKLER KARA FIRINLARDA PİŞİRİLİRDİ’

‘Bu ürünler gösteriş için değil sağlıklı olduğu için tercih ediliyor’ diyen Kuran, “Airfyer 3 boyutlu bir sistemi kullanıyor. Airfyer’de tamamen yağsız sadece buharla pişirme özeliği de var. Kilosuna, kolestrolüne dikkat etmek isteyenler artık ankastre fırınları tercih ediyor. Teknolojinin insanın beslenmesine de etki ettiğini görüyoruz. Eskiden kara fırınlarda yemek pişirilirdi, şu anda üçboyutlu fırınlarda sağlıklı yemekler pişiriliyor.” diyerek teknolojik güce dikkat çekti.

 Abi kardeş ticarete atıldılar… “Gelişen teknoloji insanların beslenmesini de etkiledi”

‘GÖSTERİŞ İÇİN DEĞİL SAĞLIK İÇİN’

İnsanların gösterişten ziyade sağlığına önem verdiğini söyleyen Kuran, “Bundan dolayı da sporculardan bunlara büyük bir talep var. Böyle olunca insanlara daha cazip geliyor, gösteriş olsun diye almıyorlar, gıdaların sağlıklı pişirilmesi de çok önemli.” dedi.

 Abi kardeş ticarete atıldılar… “Gelişen teknoloji insanların beslenmesini de etkiledi”

‘DÜŞÜK FİYATTAN ALIP SABİTLEDİM’

Sektördeki fiyat artışının tamamen dolara bağlı olduğunu söyleyen Kuran, “Bu ürünler normalde fiyatları ortalama 26 - 27 bin lira olan setler. Bizde fiyatın düşük olmasının sebebi ben bu sektöre yeni atıldım, ekonomik şartları da düşünerek bu ürünleri aldığım zaman Mart fiyatlarından satın aldım. Şöyle bir durum da şu an o dönemki fiyatlarla fabrikaların fiyatları da değil çünkü beyaz eşya tamamen dolara bağlı.” diyerek ekonomik tedbirleri anlattı.

‘BU DÖNEMDE DÜŞÜK FİYATA ALINCA MUTLU OLUYORLAR’

Vatandaşın alışverişte hesaplı davranmak zorunda olduğunu söyleyen Kuran, “Ben de fiyatı yıl sonuna kadar sabit tutunca, buradan hem hesaplı hem de sağlıklı alışveriş yapmış oluyorlar. Bu piyasada hem sağlıklı hem de düşük fiyata ürün satmak gelenleri mutlu ediyor, insanlar alışverişte bunu ön planda tutuyor. İnsanlar da haklı çünkü her sektörde genel bir fiyat artışı söz konusu.” dedi.

 Abi kardeş ticarete atıldılar… “Gelişen teknoloji insanların beslenmesini de etkiledi”

‘HAMMADDE ALIMI FİRMALARI ÇOK ZORLUYOR’

Yerli üretim yapan Türk firmaların yaşadığı zorluğa da değinen Kuran, “Ankastreyi üreten fabrikamız Türkiye’den, Milen Ankastre ama Onlar da hammaddeyi yurtdışından alıyorlar. Dolar da sürekli değiştiği için hem fabrikayı hem esnafı hem de müşterileri etkiliyor. Hammadde olarakta bu ürünlerde paslanmaz çelik kullanılır. Bu gurupta zaten en sağlıklı olanı da paslanmaz çelikte ve cam olanıdır. Tavsiye olarakta vatandaşa en ucuz olanı değil sağlıklı olan da en düşük fiyatta bulabildikleri kaliteli ürünleri öneririm. Hangi mağazadan hangi ürünü alacaklarsa insan sağlığına zararlı olanlardan mutlaka uzak dursunlar. Döküm olanı tercih etmelerini tavsiye ediyorum.” dedi.

 ‘AHİLİK KÜLTÜRÜNÜ BABAMDAN ÖĞRENDİM’

Küçük yaşlarda babasının yanında çalışarak eski Ahilik kültürünü babasından öğrendiğini söyleyen Kuran, “Ticaret sadece esnaflar için değil herkes için çok önemli ama neyi nasıl sattığın daha önemli. Bugün ne satarsanız satın sattıktan sonra arkasında durmanız gerek. Benim babam İrfan Ahmet Kuran da eski esnaftır ve Kocaeli Ahilik Derneği kurucusudur.” dedi.

 Abi kardeş ticarete atıldılar… “Gelişen teknoloji insanların beslenmesini de etkiledi”

‘ÇABA VE ŞÜKÜR ÖNEMLİ, GERİSİ NASİP’

Ben esnaflığı babamdan öğrendim, o da sanayide dükkanı vardı, ağır vasıta grubuna hizmet veriyordu. Ben de onun yanına gider gelirdim ve esnaflıkta öğretmenim babam oldu. Ahilik kültürünü de babamdan öğrendim, iyiki de ondan öğrenmişim, 21 yıl oldu. Ben illa da satıp para kazanayım da düşünmüyorum nasipte ne varsa ol olur, buna çok inanıyorum. Bence insan elinden geleni yaptıktan sonra gerisi nasip ve şükür demeli. Haline şükretmeli.” diyerek sözlerini tamamladı.

 Abi kardeş ticarete atıldılar… “Gelişen teknoloji insanların beslenmesini de etkiledi”

‘KADINLARIN KENDİ PARASINI KAZANMASI GEREK’

Abisiyle birlikte hayalini gerçekleştirdiğini söyleyen Melike Nur Kuran İse, “Ben Kocaeli Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi Organizasyonu bölümünden mezunum. Daha önce başka mağazalarda çalıştım. Ailemin okurken de okumadan da bana desteği oldu. Ben de abim de biz çalışarak elimizi taşın altına koymak istedik. Anne baba para verse de veremese de insanın kendi çalışması gerek bence. Ben babamın imkanı var deyip çalışmamazlık etmek istemedim, her zaman üretmek istedim. Abim de de ben de de girişimcilik ruhu var, dört kardeşiz, hepimiz öyleyiz.” şeklinde konuştu.

SOSYAL MEDYA YETENEKLERİ UNUTTURDU’

‘Kadınların mutlaka endi parasını kazanması gerek’ diyen Kuran, “Ben  özellikle genç kızların çalışmasından yanayım, herkesin kendi ayakları üzerinde durması gerektiğini düşünüyorum. Çevremde yaşıtlarımdan çalışmak istemeyen kolay işlerle para kazanma hevesi olan çok fazla insan var.  Özellikle youtuberlık ve sosyal medya fenomenliğine aşırı bir heves görüyorum. Ben gençleri bunun körelttiğini düşünüyorum. Neredeyse herkes takipçi artırıp günlük haftalık reklam alma peşinde. Böyle bir hayat yaşamak yine de üretmek değil bence.” dedi.

 Abi kardeş ticarete atıldılar… “Gelişen teknoloji insanların beslenmesini de etkiledi”

‘ÜRETEREK TANITANLAR HARİÇ’

Sosyal medyanın gücünü emeğiyle birleştirenlerin kendilerine ve çevrelerine dha faydalı olduğunu söyleyen Kuran, “Tanıtıp para kazanıyorlar ama yine bir şey üretmiyorlarki, ne yeteneklerinden ne de beyin güçlerinden faydalanıyorlar. Oysa bir markasını kurup ya da bir konuda üretkenlik yapan sosyal medya fenomenleri de var. Bu gruptakiler sosyal medyayı üreterek kullananlar, bunun gibi girişimciler hariç büyük çoğunluk görsellikten faydalanarak kolay para kazanmaya çalışan bir kesim var.

‘ABİ KARDEŞ KENDİ İŞİMİZİ YAPMAK İÇİN’

Abisinden cesaret alarak birlikte yola çıktıklarını söyleyen Kuran, “Bir hafta oldu, abimle birlikte bir yola çıktık, abimden de öte benim ikinci babam gibi. Bana güvendi, ben de ona çok güvendim aile hayatımda da iş hayatımda da hep destek verdi, diğer abilerimi de çok seviyorum ama Şahin abimin bende ayrı bir yeri var. Ben tek başıma olsam, belki bu kadar cesaretlenemezdim. Hem onun tecrübesi hem benim tecrübem bir araya gelince birbirimize destek verdik. Çabuk para kazanayım diye bir yola çıkmadık, gelecekte ne olur bilemeyiz ama  kısa zamanda büyük paralar kazanalım diye de işyeri açmadık. Kendi işimizi yapmak istediğimiz için bu sektöre atıldık.” diyerek sözlerini tamamladı.

07 Kas 2023 - 09:36 Kocaeli/ İzmit- Güncel

Mahreç  Yasemin Kaya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Koz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Koz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Koz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Koz değil haberi geçen ajanstır.