Hastanede sağlık çalışanları tehdit mi ediliyor?

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, Kocaeli Devlet Hastanesinde, Evde Bakım Hizmetleri Biriminde görev yapan sağlık çalışanlarına usulsüz uygulama, baskı, mobing ve tehdit edildiği iddia etti.

Hastanede sağlık çalışanları tehdit mi ediliyor?
Hastanede sağlık çalışanları tehdit mi ediliyor?
Haber albümü için resme tıklayın

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, Kocaeli Devlet Hastanesinde, Evde Bakım Hizmetleri Biriminde yaşanan olumsuzluklar hakkında açıklama yaptı. Çeker’in açıklaması şöyle;

 “Mobbing, şiddet, kötü muamele ne yazık ki kamuda en sık karşılaşılan durumlardan bir tanesidir. İdarecilerin çalışanlara uygulamış olduğu mobbingin yanında birde bazı kendini bilmez, çalışanların mesai arkadaşlarına mobbing, kötü muamele ve şiddet uygulaması, eziyet etmesi kabul edilemez bir durumdur.

 YAPANIN YANINA KAR KALIYOR

Ne yazık ki böyle tiplerden tüm çalışanlar şikâyetçi olduklarını sözel olarak dile getirseler de, ilgili birimlere yazılı olarak müracaat ederek kendilerine yapılan usulsüz işlemler ve mobingle ilgili gerekli resmi müracaatları yapmadıkları için çalışanlara yapılan kötü muamele yapanın yanına kar kalıyor. Çalışanlarda yaşamış olduğu sıkıntıları çekmeye devam ediyor.

 

SON DERECE ÜZÜCÜDÜR

Bazen de çalışanlar görev yapmış oldukları servis de veya birimde yaşamış oldukları sıkıntıları idareye iletmelerine rağmen idare konuyla ilgili gerekli araştırma ve incelemeleri yapmamaktadır. Veya konu ile ilgili idareye yapılan başvuru ile ilgili işlem tesis etmemektedir.  Sağlık çalışanlarının yığınla sorunu varken birde servis ve birim sorumlularının ve çalışanların çalışanlara yaptığı kabul edilemez tutum ve davranışlarla uğraşmak zorunda kalınması son derece üzücüdür.

 

ÇALIŞANLARINI CANINDAN BEZDİRMİŞTİR

Kocaeli Devlet Hastanesi evde bakım biriminde yaşanan üzücü olaylar birimde görev yapan sağlık çalışanlarını canından bezdirmiştir. Geçmişte birimde görev yapan birim sorumlusu yaşanan olaylar hakkında birimin huzurunu bozan ve çalışma barışını sekteye uğratanlar hakkında tutanak düzenlediği ve birde sorunlar hakkında idareye dilekçe verdiği halde tutanak ile ilgili gerekli araştırma inceleme yapılmadığı tutulan tutanakta işleme alınmadığı üyemiz tarafından iddia edilmektedir.

 

KATMERLİ ŞEKİLDE ARTMAYA DEVAM

İddia edilen konular ciddiyetle ele alınıp araştırılması gerekirken idare sorunların üstünü örtü ile örtmenin yolunu seçerek, sorunun derinleşerek, kronikleşmesine zemin hazırlamıştır. Yaşanan sorunların bertaraf edilmesi için idare gerekli iş ve işlemleri yapmayınca Birim Sorumlusu Dr. M.S.Y Birimden zorunlu ayrılmak zorunda kalmıştır. Evde Bakım hizmetleri biriminde ise sorunlar katlanarak katmerli şekilde artmaya devam etmiştir.

 

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker
Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker

İDARECE UNVAN TAHSİSİ EDİLMİŞTİR.

Aynı birimde görev yapan Evde Bakım Teknikerleri S.G.A’ya Birim Sorumlusu Sağlık Memuru O.Ö tarafından ve birimde görev yapan hemşire H.A tarafından usulsüz işlem baskı ve mobing devam etmektedir. Konu ile ilgili  Evde Bakım Teknikerinin kuruma iki adet dilekçe ile müracaatı mevcuttur. Yataklı Tedavi Kuruluşlarında nöbeti kimlerin yazacağı belli iken birimle ilgisi olmayan Sağlık Bakanlığı Teşkilat yasasında, yataklı Tedavi Kurumlar İşletme Yönetmenliğinde kadro ve görev tanımları bulunmayan Poliklinikler den sorumlu M.Ç Evde Bakım birimine gayri resmi olarak el yazısı ile nöbet yazmaktadır. Poliklinikler den sorumlu M.Ç’ye idarece unvan tahsis edilmiştir.

 

O.Ö ÇALIŞANI TEHDİT ETMESİ İLK DEĞİLDİR.

Evde Bakım Teknikeri S.G.A yaşadığı sorunlar hakkında idareye yapmış olduğu müracaat neticesinde hastane idaresi kendisi ile bir görüşme yaparak sorunu dinlemiştir. Görüşmeden sonra Evde Bakım Birimi Sorumlusu Sağlık Memuru O.Ö bir çok usulsüz işlemin yanında işi daha da ileri götürerek birimde kimsenin olmadığında  Evde Bakım Teknikeri S.G.A’yı tehdit etmeye kadar götürmüştür. Birim Sorumlusu O.Ö çalışanı tehdit etmesi ilk değildir. Aynı birimde görev yapan M.T’yide tehdit etmiştir. Konu idareye intikal etmesine rağmen idare bu kişiyi sorumlu olarak tutmaya devam etmiştir.

 

DUYARSIZ KALMASI KABUL EDİLEMEZ

Evde Bakım Biriminde görev yapan çalışanlar, görevlerini en iyi şekilde yapmak için gayret sarf ederken usulsüz işleme şiddete ve tehdit’e maruz kalan sağlık çalışanı Evde Bakım çalışanları olaylara sessiz kalmayarak sendikamızın yapmış olduğu hukuki destek ile haklarının korunması ve soruşturma açılması için idareye başvurularını yapmışlardır. Sağlık çalışanlarının onca sorunu varken birde çalışanların, çalışanlara yaptığı, yapılan usulsüzlüklere şiddete ve tehditte idarenin duyarsız kalması kabul edilemez.

 

SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNÜ GÖREVE DAVET

Yaşanan gelişmeler göstermiştir ki Kocaeli Devlet Hastanesinde yönetim boşluğu vardır. Sağlık Müdürlüğünü göreve davet ediyoruz. Yaşanan sorunlar hakkında üyelerimizin hukukunun korunması için Türk Sağlık Sen olarak İl Sağlık Müdürlüğüne müracaatımızı yaptık. Sağlık çalışanlarının ve üyelerimizin hukukunu her platformda koruma adına gerekli hukuki mücadelemizi sürdüreceğiz. Sağlık çalışanları yalnız değildir. Konunun takipçisiyiz.”

04 Kas 2023 - 10:02 Kocaeli- Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Koz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Koz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Koz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Koz değil haberi geçen ajanstır.

08

Dereköy - Afgan Suriyeli hastahanelerde muayene bedeli eczanede ilaç katkı bedeli alınmıyor ama Türklerden alınıyor biz ikinci sınıf vatandaş durumuna düştük Allah bildiği gibi yapsın sizi

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 04 Kasım 11:30
07

Uykucu - Yazık yazık ne olacak halimiz sakın hasta olmayın yandınız vallahi

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 04 Kasım 10:32
06

Suvadiyeli - Sarayın özel hastahanesi var nasıl olsa Halk sürünsün

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 04 Kasım 10:31
05

Köseköy - Sıra alamıyoruz doktorlar hastaya doğru bakmıyorlar uzman doktorlar yurtdışına gidiyor devlette sağlık çökmüş durumdadır

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 04 Kasım 10:30
04

Alı Arslan - Saray iktidarı Türkiye'de sağlık hizmetlerini paraya bağladı sağlık bakanının özel hastahanesi olursa devlet hastahanelerin tabiki'de çalistirmiycaklar

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 04 Kasım 10:28
03

Deri Ceketler - İl sağlık ve ilçe sağlık md acilen görevden alınmalı hastahanelerin halı içler acısı bir durum

Yanıtla . 0Beğen . 2Beğenme 04 Kasım 10:26
02

Hayatı Altun - Doktor yok olan doktorlar acemi çalışanlar tecrübesiz hijyen hiç yok hastahanede kimin ne yaptığı belli değil

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 04 Kasım 10:25
01

İzmitli - Sağlık sistemi tam çökmüş durumdadır gece grpal rahatsızlık geçirdim Kocaeli devlet hastahanesi ne acile gittim serum takmak için yarım saat hemşire gelmedi gelen Bir hemşirenin eli titriyor acemi serum takamiyor kolumu mahvetti başka hemşire yokmu dedim Yok yanlızım demez mi Allah aşkına Türkiyemizin bu duruma düşrulmesine çok üzülüyorum allah sonumuzu hayır etsin

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 04 Kasım 10:23