Kocaman 4,5 yılını anlattı... “Projelerimizin yüzde 98’ini gerçekleştirdik”

4,5 yıllık görev süresince yaptığı çalışmaları anlatan Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman, “Projelerimizin yüzde 98’ni gerçekleştirdik. Beyanname dışında da hayata geçirdiğimiz birçok proje oldu. Birlikte yaptık, beraber başardık, Kartepe’nin geleceğine iz bıraktık.” dedi.

Yasemin Kaya
Yasemin Kaya Tüm Haberleri
+4
Haber albümü için resme tıklayın

2019 yerel seçimlerinde Kartepe Belediye Başkanı seçilen Mustafa Kocaman, Dedeman Otel’de düzenlenen basın toplantısıyla 4,5 yıllık görev süresini özetledi. Toplantıya AK Parti MKYK Üyesi İlyas Şeker, Davut Çoşkun Şiviloğlu, İl eski Başkanları Mahmut Civelek, Şemsettin Ceyhan, siyasi partilerin ilçe başkanları ve partililer katıldı.

‘KAYNAKLARIMIZI ETKİN KULLANDIK’

‘Geleceğe İz Bırakan Hizmetlerle Dolu 4 Yıl’ sloganıyla hayata geçirilen projelerini anlatan Kocaman, “Doğum yapan kardeşlerimizin, evlatlarımızın yanına gidiyoruz, evlatlarını yetiştirmelerine destek oluyoruz. Çocuklarımızın sünnetlerini organize ediyoruz, oyunlarını, eğlencelerini organize ediyoruz. Askere gönderiyoruz, aşları geliyor iş bulmalarına yardımcı olmaya çalışıyoruz. Evleniyorlar nikahlarını kıyıyoruz. Sonra baba oluyorlar, büyüyorlar, iş veriyorlar, sanayici oluyorlar. Hayatın her aşamasını birlikte paylaşıyoruz. Doğumdan ölüme kadar, her yerde belediyenin var olduğunu hep birlikte görüyoruz." şeklinde konuştu.

‘BELEDİYELER HAYATIN HER YERİNDE’

Belediyelerin hayatın her alanında olduğunu vurgulayan Kocaman, "Bu kadar önemli görevleri yapan belediyenin, gerçekten çok başarılı çalışmalara imza atması lazım" İnsanın olduğu yerde doğumdan ölüme kadar her yerde belediye var. Kartepe bugün huzurlu, sakin, eğlenceli, muhteşem bir yaşama imkanı sunan bir ilçe oldu, bunu beraber başardık. Kartepe’ye hizmet etmek çok kolay değil ama birlikte çalıştık.” dedi.

BÜYÜKAKIN’A TEŞEKKÜR ETTİ

Kocaman sözlerinin devamında, “35 dönümlük alana Kent Meydanı yaptık, kütüphane cami gibi çok sayıda eser yaptık. Bunları yaparken tek başımıza yapamadığımız çalışmalarımız oldu. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tahir Büyükakın’a teşekkür ederim.” dedi.

‘EN BÜYÜK CAMİ KARTEPE’DE’

Kocaeli’nin en büyük camisinin Kartepe’de yapıldığını açıklayan Kocaman, " Kocaeli’nin en büyük camisi Kartepe’de yapıldı, çok kısa süre içerisinde vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Kartepe’ye Kent Kütüphanesi yaptık. Kartepe’nin ilk defa bin metrekarelik bir kütüphanesi oldu. Kartepe’de ilk kez sanat evimiz oldu. İlkokuldaki evlatlarımızın resimlerini sergileyecekleri, öz güvenlerini arttıracakları yeni sanat evimiz var. Yunus Emre Kültür Merkezi gibi nikahlarımızın hızlı bir şekilde kıyılabileceği, evlendirme memurluğunun içinde olacağı, tiyatroların sergilenebileceği, konserlerin yapılabileceği ve muhtelif amaçla kullanılabilecek çok kapsamlı ve Kartepemize yakışacak gerçek bir kültür merkezinin çalışmalarına başladık.” dedi.

‘ORMANYA’NIN 2. ETAP PROJESİ DEVAM EDİYOR’

Sözlerini sürdüren Kocaman, 7 bin 500 metrelik kent çarşımızda salı pazarımızı, antika pazarımızı kuruyoruz. Ablalarımızın ürettiği ürünlerin satışına yardımcı olmaya çalışıyoruz. Ulus pazarını kuruyoruz. İçinde kafeleri, restoranları, mescitleri var. Gerçekten Kartepe’mize çok değerli katkı sunduğunu düşünüyorum. 55 bin 880 metre imar yolu açmışız. Sürekli büyüyoruz, nüfusumuz artıyor ve bu ihtiyaçları karşılıyoruz. Ormanya’nın gelişmesi için 2. etap proje çalışmaları devam ediyor. Cadde ve sokaklarımızı yenilemeye devam ediyoruz. Bu dönemde 191 bin ton asfalt sermişiz. Bisiklet yolları yapmaya çalışmışız. Bisiklet tamirini çok kolaylaştıracak, çocuklarımıza destek verecek on lokasyonda tamir noktaları oluşturmuşuz" şeklinde konuştu.

‘SPOR KULÜPLERİNE DESTEK VERDİK’

İlçedeki amatör spor kulüplerine destek verdiklerini ifade eden Kocaman, “Köseköy yüzme havuzunun devreye aldığını söyleyen Başkan Mustafa Kocaman, "Burada 7 bin 233 evladımız spor yapmaya, yüzmeye devam ediyor. Ahmed-i Hani Kültür ve Taziye Merkezi’mizi hep birlikte açtık ve çok yoğun bir şekilde hemşehrilerimizin sadece taziyesinde değil, diğer faaliyetlerinde de kullanılmaya devam ediliyor. Suadiye’de eski okul binasını yeniledik ve kadın spor merkezi alanına dönüştürüyoruz. Kartepe’de okuyan 10 bin gencimizle bir araya gelme fırsatı bulduk. Çocuklarımızın İngilizce bilme seviyesinin çok yeterli olmadığını gördük.” dedi.

‘ÇOCUKLARIMIZA ÜCRETSİZ İNGİLİZCE DERSİ’

Eğitim hizmetlerinden de bahseden Kocaman, “Bugün iş dünyasına atılmaya başladığınızda, rekabete girmeye kalktığınızda ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Şu anda 237 sınıfta bin 700 çocuğumuza kitabı, defteri kalemi dahil her şeyi tamamen Kartepe Belediyesi’ne ait olmak üzere ücretsiz İngilizce dersi veriyoruz. Kartepe Dil Merkezi (KADİM), özel İngilizce okuludur ve çocuklarımız burada hizmet almaya devam ediyor. Kartepe Genç Akademi Okulu 2’yi açtık. Kartepe Belediyespor’da 821 evladımıza lisanslı spor yaptırma şansı yakaladık. Amatör spor kulüplerine madden, manen çok ciddi destekler vermeye çalıştık. Futbol sahası açtık" ifadelerini kullandı.

‘MEZARLIKLARIMIZ DA HUZURLU’

Hizmetlerin aralıksız sürdüğünü ifade eden Kocaman, "Kamuya ait yerlerin bakım onarımlarını yaptık. Beyannameye yazdığımız, ot biçme de dahil mezarlıklarımızın düzenlenmesi temizlenmesi gibi çalışmalarımız yapıldı. Mezarlıklarımız da son derece huzurlu bir yer oldu.” dedi.

‘GENÇ AKADEMİ’DEN BİR TANE DAHA AÇTIK’

Gençler için de akademi merkezi açtıklarını söyleyen Kocaman, “ Eğitim hizmetlerimiz kapsamında, Genç Akademi’yi açtık, yetmedi bir akademi daha açtık. Havanın müsait olduğu her zaman Kartepe’de yazlık sinema var.” ifadelerine yer verdi.

‘FESTİVALLERİMİZİ YAPMAYA DEVAM EDİYORUZ’

Kartepe’nin turizm başkenti olduğunu söyleyen Başkan Mustafa Kocaman’ın açıklaması şöyle, "Festivallerimizi yapmaya devam ediyoruz. Festivalimizin ikincisi yaptık, inşallah üçüncüsünü şartlar uygun olursa yapacağız. İkinci yaptığımız festivalde yaklaşık 40 bin kişiyi misafir ettik. Yine turizm destinasyonları oluşturabilmek açısından Osmanlı Günlük Yaşam Müzesini devreye soktuk. Uzuntarla Çerkez Müzesini açmak üzereyiz, inşaatı tamamladık. Ketenciler Mahallemizde kültür evi yapıyoruz, açılışını yapmak üzereyiz. Çuhane Fabrikası Restorasyonu ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Açık hava yazlık sinemamız biraz nostalji oluyor, hemşehrilerimiz çok sevdi.

‘KUZUYAYLA’YA TELEFERİK YAPIYORUZ’

Turizm diyoruz, doğa turizm diyoruz ama kış turizmi pahalıdır. Çok kolay değildir. Halkın gerçekten ulaşması ve bu ayrıcalığı yaşaması çok kolay değildir. Biz istedik ki bu dönem halkımızın daha kolay ulaşabileceği lokasyonlar oluşturalım. Kartepe’ye gelen insanlarımızın ekonomik durumu ne olursa olsun Kartepe’nin tadını son derece güzel şekilde çıkarabilmeli. Kuzuyayla’da teleferik yapıyoruz değil mi? Kuzuyayla bir milli park. Bölgenin en güzel parklarından bir tanesidir. Burada bungalovlar, restoranlar, seyir terası, etkinlik alanları olacak. Çalışmalar devam ediyor ve kısa sürede açılışı yapılacak.

‘UYGUN FİYATLI KAHVALTI EVLERİMİZ’

Kartepe’de konaklama ve bungalov hizmeti her geçen gün gelişiyor. Tabi burada konaklamak çok kolay değil. Geceliği 3-5-7-10 bin TL olanlar var. Belediyemize ait Ketenciler Doğal Yaşam Oteli yaptık. Burayı doğal yaşam oteli olarak kullanacağız, sadece açılışı yapması kaldı. Çok daha uygun fiyatlarda Kartepe’ye gelen misafirlerimizi ağırlayabileceğimiz bir otelimiz var artık. Antik Köfteye rağbet çok fazla. İnsanlar güveniyor. Derbent Kahvaltı Evi’nde çok uyguna vatandaşlarımız kahvaltı yapabiliyor" dedi.

‘TURİZM BAŞKENTİ OLARAK ANILACAK’

Teleferik projesinden de bahseden Kocaman, "Teleferik projesi Kartepe’de uzunca zaman konuşuluyordu, hayaldi, gerçek oldu. Bitmesine çok az kaldı. Tüm direkleri takıldı, halat montajına başlandı. Kartepe Belediyesi olarak bizim de çok emeğimiz var. Bu şehir projeyi 50 yıldır istiyordu. Çok mutluyuz, çok gururluyuz. Kartepe’nin vizyonunu ve duruşunu etkileyecek projedir. Kartepe çok daha özel ve dünya turizm başkentlerinde anılan ilçelerden birisi olacak. Teleferik sadece ulaşım aracı değil, dünyaya yayılan bir mesaj. Biz de varız mesajı. Kartepe olarak biz de varız diyoruz" şeklinde konuştu.

‘MAHALLELİ DOĞALGAZA KAVUŞTU’

Beyannamesinde verdiği doğalgaz sözünü hayata geçirdiklerini ifade eden Kocaman, “Ketenciler Doğal Yaşam Merkezi açılmak üzere, Kahvaltı Evi’mizde çok uygun fiyatlara kahvaltı yapma imkanı buluyorlar. Her gün 150 ton evsel atık topluyoruz. Katı Atık Aktarma İstasyonu açtık. Seçim döneminde hemşehrilerimize doğalgaz sözü vermiştik. Ketenciler, Eşme ve Avluburun Mahallelerimizde doğalgaz.” dedi.

‘85 NOKTAYA GÜVENLİK KAMERASI’

İlçede güvenliği artırmak için 85 lokasyona kamera taktıklarını söyleyen Kocaman, “Kartepe’yi geleceğe güvenle taşımak için hızlı bir şekilde ilerliyoruz. 85 lokasyonda emniyet birimleri ve kaymakamlıklarımızla birlikte belirli noktalara taktığımız kameralarla güvenliği ön planda tuttuk. Deprem bölgelerine iş makinesi konusunda en büyük desteği veren ilçe belediyelerinden biriyiz. Aile bizim için çok önemli bir kurum. 1156 evladımızın nikahını kıydım, cemiyetlere gittim.

‘FUAR ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR’

İlçeye yapılması planlanan fuar projesine değinen Kocaman, “Alışveriş Merkezi’nde çalışmalarımız devam ediyor. Uluslararası Fuar Merkezi’nde de proje çalışmalarımız devam ediyor. Büyükşehir Belediyemiz projemize çok güvendi, içerisinde sosyal ve kültürel faaliyetlerin olabileceği bir proje olacak.” şeklinde konuştu.

‘KARTEPE’DEN KÖRFEZ’E METROYLA GİDECEĞİZ’

Yakın zamanda Başkan Büyükakın’ın açıkladığı Kartepe- Körfez Metro Hattı Projesi’ne değinen Kocaman, “Bu projeyi ben beyannameye koyduğum için söylüyorum. Tabiki Kartepe olarak tek başımıza yapamayacaktık. Bakanlığın desteği gerekecekti, Cumhurbaşkanımız onayladı mı? Onayladı, önemli olan bu. Bir gün Kartepe’den metroyla Körfez’e gideceğiz." dedi.

YHT VE ÜNİVERSİTE PROJESİ

Ulaşım ve eğitim projelerine değinen Kocaman, “Üniversite ve Yüksek Hızlı Tren de Kartepe’de olacak. Bir gün olduğunda üçüncü devlet üniversitesi olarak Kartepe Üniversite olsun diye yine beyannamemizde yer verdik. Kartepe’nin geleceğine iz bırakan projeler diyoruz.” dedi.

‘HER ŞEY KARTEPEMİZ İÇİN’

Ekip arkadaşlarına da teşekkür eden Kocaman, “Projelerimizi yüzde 98’ni gerçekleştirdik. Beyanname dışında da hayata geçirdiğimiz birçok proje oldu. Birlikte yaptık, beraber başardık, Kartepe’nin geleceğine iz bıraktık.” diyerek sözlerini noktaladı.

30 Eki 2023 - 12:15 Kocaeli/ Kartepe- Güncel

Muhabir  Yasemin Kaya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Koz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Koz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Koz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Koz değil haberi geçen ajanstır.

06

İyi Parti Iyi Olacak - Mustafa kocaman'a soralım yandaşa akp li meclis üyesine doğrudan temin işleri neden verdin meclis üyesinin aracına neden belediyeden yakıt verdin proje adamı Mustafa kocaman'a

soralım

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Ekim 22:31
05

İstasyonlu - Enes Aydınlı İbrahim küçük iki çakal a dikkat edin e 5 üzeri imar değişikliği komisyondan geçirdiler çok büyük rant cepte

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Ekim 18:58
04

Arslanbey - Tarım alanlarını lojistik araç depolamaya açtın birileri büyük paralar indiriyor musfa kocaman uyuyor imar yolsuzluğu almış yürümüş

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Ekim 18:56
03

Köseköy - Kartepe Belediyesi'nin en iyi projesi mezarlıkları yeşil alanları camii alanlarını borca batırılan belediye SGK ve maliyeye satmak olmuştur kupon arazilar yandaşlara sarmak olmuştur sokaklar pislik içinde Mustafa kocaman hayal anlatiyor

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Ekim 18:53
02

Hayatı.y - Tamamen yalan uyduruk projeleri anlattı kartepe'de birkaç proje yapıldı onuda büyükşehir belediyesi yaptı

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Ekim 18:51