YRP İl Başkanı Ali Taştan: “Cumhur İttifakı hariç diğer partilerle ittifak yapabiliriz”

2024 yerel seçimlerinde ittifaklarla ilgili açıklama yapan Yeniden Refah Partisi (YRP) Kocaeli İl Başkanı Ali Taştan, “Biz ülke genelinde Kocaeli de dahil bazı Büyükşehirler’de Cumhur İttifakı hariç, diğer partilerle ittifaka açığız. Henüz belli değil ama neden olmasın ki? Kocaeli’de ilçeleri tek başına kazanmak varken hiç kimseyle ittifak yapmayız.” dedi.

Yasemin Kaya
Yasemin Kaya Tüm Haberleri
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Yeniden Refah Partisi (YRP) Kocaeli İl Başkanı Ali Taştan, 2024 yerel seçimleri öncesi il genelindeki çalışmalarıyla ilgili gazetemize açıklamalarda bulundu. Büyükşehir Belediyesi dahil 12 ilçede kendi adaylarını göstereceklerini söyleyen Taştan, Büyükşehirler’de Cumhur İttifakı haricinde diğer partilerle yapılabilecek ittifaklara olumlu baktıklarını ifade etti.

‘BİZDEN BAŞKA HERKESİN GÖZÜ CHP KURULTAYI’NDA’

Büyükşehir Belediyesi adaylığı için düşünülen bir isim var mı?

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 4 - 5 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek olan kurultayı nedeniyle tüm siyasi partilerde bir bekleyiş var. Diğer partiler CHP’nin yeni Genel Başkanı kim olursa onunla izlenilecek yolun nasıl olacağını bekliyor. AK Parti’nin de diğer partilerde bir ittifak olup olmayacağını beklediğini ve ona göre hareket edecekleri için adaylarını henüz açıklamadıklarını düşünüyorum. Bizde bu nedenle bir bekleyiş yok.

‘SÜRECE GÖRE HAREKET EDİYORUZ’

Bizim bekleyişimizin ise sebebi farklı, süreci izliyoruz ama boşta durmuyoruz. Hem yerel seçim çalışmalarımız sürüyor hem de adaylar için istişarelerimiz. İlçe kongrelerimiz tamamlandı, süreç genel anlamda yavaş ilerlediği için biz de sürece göre hareket ediyoruz. Yoksa CHP’nin kurultayı bizi hiç ilgilendirmiyor.

‘HALKIYLA VE PARTİSİYLE OLAN DİYALOĞU’

12 ilçe ve Büyükşehir Belediyesi için adaylarınızda aradığınız kriterler neler, nasıl beliyorsunuz?

Aday adayı olmak isteyen partililerimiz dilekçelerini doğrudan İl Başkanlığı’na teslim ediyorlar. Biz de taliplinin başvurduğu ilçeyle görüşüp, değerlendirme yapıyoruz, sonra da Genel Merkez’e iletiyoruz. Kişinin halka ne kadar hitap ettiği, teşkilatına olan duruşu, eğitimi, siyasi yelpazede yıpranmamış olması aktifliği bizim için en önem kriterlerdir. Zaten Genel Merkez de bunları baz alarak hareket ediyor.

‘KASIM YA DA ARALIK’TA’

 Adaylarınız ne zaman kesinleşecek ve duyurulacak?

Mevcut manzaraya bakılırsa Büyükşehir Belediyesi de dahil herhangi farklı bir durum olmazsa Kasım ayı sonu ya Aralık ayı başında adaylarımız netleşir diye düşünüyorum.

 

‘KİMSEYİ SİPARİŞ ÜZERİNE ADAY GÖSTERMEYİZ’

Aday adaylığı başvuruları yapılsa da partiler, bazı bölgelerde öne çıkan isimlere öncelik veriyor. Yeniden Refah’ta da ilçelerde öne çıkan adaylar var mı?

Bizim partimiz diğer partiler gibi değil. ‘Ben aday adayı değil direk aday olurum’ şeklinde düşünerek kendini aday gösterenleri çıkartan partilerden değiliz. Kimseyi sipariş üzerine aday göstermiyoruz.

 

‘ADAYLARIMIZIN HEPSİ KOCAELİ’DEN OLACAK’

Genel Başkan Yardımcınız Çorumlu Mehmet Aşıla’ya 28. Dönem Milletvekili seçimlerinde aday listesinin 1. sırasından yer vermiştiniz.  Milletvekili seçilen Aşıla gibi, belediye başkanlığında da Kocaeli’den olmayan adaylarınız olacak mı?

Öncelikle kişinin nereli olduğu değil ne yaptığı önemli. Belediye başkanlığı için adaylarımızın hepsi Kocaeli’den olacak. Vekillikte Genel Merkez, Büyükşehirler için Genel Başkan Yardımcılarını ilk sıradan aday gösterdi. Yerelde böyle bir durum söz konusu değil, adaylar buradan olacak.

 

‘15 YILDIR KOCAELİ’DE OTURANLAR HANGİ SORUNU ÇÖZMÜŞ’

Bizim vekilimize dışarıdan geldi diyenler Kocaeli’de olanlar hangi sorunları çözmüşte böyle söylüyor? Milletvekilimiz Sayın Mehmet Aşıla Ankara’da ikamet ediyordu. Oğlu Kocaeli’ye yerleşti artık burada da bir evi var. O zaman da söylemiştik Çorumlu olması Kocaeli’nin sorunlarına uzak kalacağı anlamına asla gelmiyor kalmaz da. Diğer partilerin Kocaeli’de oturan milletvekilleri hangi soruna parmak basmış, kent insanın hangi sorununu çözmüş?

‘ARAS’A VEFA BORCUMUZU UNUTMAYIZ’

Milletvekili aday listesinin 3. sırasında yer alan İl eski Başkanı Mehmet Aras, manavların da listede yer alması için sırasını Kandıra İlçe Başkanınız Levent Gödek’e vermişti. Bir vekil çıkarmanızda büyük emeği olan eski Belediye Başkanınız da olan Aras ve Gödek için ne düşünüyorsunuz, aday gösterecek misiniz?

Mehmet Aras Refah Partisi döneminde 1994 ve 1999 yılları arasında Köseköy Belediye Başkanlığı yapmıştır, şu anda da MKYK üyemizdir. Sendika Genel Başkanlığı yapmış, belediye başkanlığı yapmış, partimizin çeşitli kademelerinde görev almış ve yıllarca da il başkanlığı yapmış bir ağabeyimizdir. Kendisinin 2024 yerel seçimleri için herhangi bir aday adaylığı girişimi de düşüncesi de yok diye biliyorum. Kendisi il başkanlığını bıraktığı zaman sırasını gençlere bırakacağını söylemişti. Genel seçimlerde de partisi için çok çalıştı, yerel seçimlerde de aynı şekilde çalışacağını tahmin ediyorum. Biz kendisine olan saygımızdan asla ödün vermeyiz ve ona olan vefa borcumuzu da hiçbir zaman unutmayız.

‘GÖDEK, İSTERSE ADAY OLABİLİR’

Levent Gödek konusunda da tüm ilçe başkanlarımıza , “Hepinizin hakkıdır, isterseniz meclis üyeliği için de belediye başkanlığı için de aday adayı olabilirsiniz” dedim. Kandıra İlçe Başkanımız Levent Gödek’te buna dahildir, kendisi de bunu biliyor ama henüz bir aday adaylık başvurusu yok. Olur mu bilmiyorum, olup olmaması onun şahsi kararıdır.

‘KİMSEYİ ENGELLEMEYİZ, DESTEKLERİZ’

Olsa tabiki onu da destekleriz, kimseyi engelleyen bir parti değiliz. Diğer ilçe başkanlarımız için de başka aday adaylarımız için de aynı düşüncedeyiz. 12 ilçede ve Büyükşehir’de adayımız kim olursa hep birlikte el ele vererek çalışacağız.

‘İLÇELERDE KENDİ LOGOMUZLA’

Genel Başkanınız Fatih Erbakan, her konuda eleştirdiği ve karşı olduğu Cumhur İttifakı ile seçime 2 ay kala bir araya gelerek,  Cumhurbaşkanlığı seçiminde ittifaka destek verdi. Seçmen, kendi logonuzla gireceğinizi söylediğiniz yerel seçimlerde de böyle bir durumla karşılaşabilir mi?

Parti olarak ilçeler ve iller bazında kararımız kendi logomuz ve adaylarımızla yerel seçimlere girmektir. Fakat şu an süreç çok faklı ilerliyor. Gene Başkanımız Sayın Erbakan’dan önce de bir açıklama yapmayız, onlar zaten teşkilatlarına gereken bilgiyi basın açıklamasıyla 81 ile yapıyorlar bütün ülke duyuyor zaten.

‘HDP İLE İTTİFAK YAPMAYIZ’

Ben Kocaeli de dahil bazı Büyükşehirler’de tüm siyasi partilerde ittifak olabilir diye düşünüyorum. İttifakın her türü olabilir illa Cumhur İttifakı da değil, Büyük Birlik ve İYİ Parti, CHP, Saadet Partisi, DEVA gibi partiler farklı farklı bölgelerde ittifak yapabilir. Yeniden Refah Partisi olarak yerelde, Halkların Demokratik Partisi (HDP) haricinde her partiyle ittifak yapabiliriz.Bizim adayımızı çıkartırlarsa kazanacağımız varsa neden ittifak yapmayalım ki?

‘BÜYÜKŞEHİRLER’DE DURUM DEĞİŞEBİLİR’

Biz milletimizin menfaati için ‘Seçime kadar değil mezara kadar birliktelik’ düşünen bir partiyiz.” Başka bir partinin il başkanı da yöneticisi de üyesi değilim. Yeniden Refah’ın Kocaeli İl Başkanıyım, gerçekçi ve net olmak gerek. Bu kararı zaten biz il başkanları da vermiyor, Genel Merkez veriyor, ben de partimizin mantığını söylüyorum.

 

‘İLÇELERİ DEĞİL BÜYÜKŞEHİR’İ İSTERİZ’

Cumhur İttifakı’na katılma kararı alırsanız isteyeceğiniz ilçe belediyeleri olacak mı?

Yerel seçimler milletvekili seçimleri gibi değil. Yeniden Refah’ın Kocaeli’de zaten Başiskele, Körfez, Kartepe, Gölcük, Derince, Dilovası gibi ilçelerde çok zorlayacağını düşünüyorum. İlçelerde tek başına kazanmak varken neden ittifaka dahil olup riske atalım ki? Biz Büyükşehir konusunda Cumhur İttifakı hariç bazı büyükşehirlerde başka partilerle ittifaka açığız, düşünebiliriz, neden olmasın ki? İlçeler için değil Büyükşehir için ittifak isteriz.

‘YALAN HABERLER’

Kocaeli’de bazı ilçe belediyelerini AK Parti’den istediğiniz iddiaları gündeme geldi. Bu doğru mu?

Tamamen yanlış yalan haberler, biz niye onlardan isteyelim? İstediğimiz tek şeyi milletimizden isteriz, o da hizmet etmek için.

‘HİÇBİR AK PARTİLİYE ‘GEL ADAYIMIZ OL’ DEMEDİK, DEMEYİZ DE’

Bazı eski AKP’li belediye başkanları ile adaylık konusunda görüşmeler yapıyor musunuz? Bu isimlerden partinize kattığınız kimse oldu mu?

Bizim ne AK Parti’nin ne de bir başka partinin mevcut ya da eski belediye başkanlarına ‘Gel seni aday gösterelim’ dediğimiz yok, olmaz da. Onlardan bize talep var bizden değil. Kimseden bir şey istediğimiz yok, gelmek isteyenlere kapımız açık ama üye olmak kaydıyla aday adayımız olabilirler. Partimize gelip üye olup müracaatını yaparsa, rozetini takarsa o zaman aday adayımız olur. Nasip olursa da aday olur.

‘PARTİMİZE ÜYE OLACAK HERKESE KAPIMIZ AÇIK’

Bunu sadece AK Parti’yi kast ederek söylemiyorum, ne AK Parti’ye ne de başka bir partiye bir kastımız yok, olmaz da. Hangi parti olursa olsun eski belediye başkanı diye kalkıpta kimseyi sipariş usulü aday gösterecek halimiz yok. Kocaeli halkı için yıpranmamış başkan adaylarıyla tek başımıza yola çıkmak istiyoruz.

25 Eki 2023 - 10:53 Kocaeli- Siyaset

Muhabir  Yasemin Kaya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Koz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Koz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Koz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Koz değil haberi geçen ajanstır.

03

Yakupsever - Yaa derince de Yakup aday olcak mis ???ben şok ?eski imam atılma imam hahahaaaa çürük imam bozuk imam ?kuran okumayı bilmeyen imam ???

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 27 Ekim 23:23
02

Kullar Ali - Siyaset ciddiyet ister..Politika ise ne yaparsan o doğrudur mantığıyla özdeştir..DOĞRULARINA UYGUN OLANI TERCİHTE VATANDAŞLIK ŞUURUDUR..Gün ola harman ola.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Ekim 17:41
01

Cihan Aydin - Seni eğitim birim başkanı yapsınlar. Yönetim kurulu toplantılarında ve genişletilmiş olmayan il divanlarında eğitim ver. Mümkünse başka işe karışma.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Ekim 00:09