İngilizce Mülakat Hazırlığı: Başarının Anahtarı Nedir?  

Dünya küçülüyor. Globalleşen iş dünyasında gerek yurtiçinde gerek yurt dışında faaliyet gösteren birçok şirket, İngilizce bilen çalışanlara ihtiyaç du...

Dünya küçülüyor. Globalleşen iş dünyasında gerek yurtiçinde gerek yurt dışında faaliyet gösteren birçok şirket, İngilizce bilen çalışanlara ihtiyaç duyuyor ve dil yeterliliklerini ölçmek için mülakatlar yapıyor. Peki başarılı bir mülakatın anahtarı ne?

 

İngilizce özel ders platformu Preply’nin İngilizce mülakat konusunda yaptığı araştırmada sizi mülakatlarda başarıya ulaştıracak teknikler paylaşılıyor.

İngilizce olarak yapılan iş mülakatları, adayların sadece dil becerilerini değil, aynı zamanda stres altında ne kadar etkili iletişim kurabildiklerini ve potansiyel işverenler ile nasıl bir uyum içinde olduklarını da test ediyor.

İstenen Adayı Gözünüzde Canlandırın

Mülakata hazırlanırken, iş ilanını incelemek gerçekten iyi bir hazırlık adımı olacaktır. İş ilanını inceledikten sonra, işe alım uzmanlarının aslında bir adayda ne aradığına dikkat edin. Sonra, deneyiminizin bu özelliklerle ne kadar uyumlu olduğunu kafanızda canlandırın. İlanın içinde mülakatta karşınıza çıkabilecek ifadeleri yakalamaya çalışın.

 

Mülakata Nasıl Hazırlanmalısınız?

Başarılı bir İngilizce mülakat deneyimi için birkaç kilit strateji vardır. İlk olarak, şirketi ve iş pozisyonunu detaylıca araştırmak önemlidir. İş ilanındaki beklentiler ile kendi beceri ve deneyimleriniz arasındaki uyumu belirleyin ve mülakatta bunları vurgulayın. İş İngilizcesine olan hakimiyetinizi artırın ve sektörünüzle ilgili terimleri öğrenin. Arkadaşlarınızla İngilizce mülakat pratikleri yapın ve kendinizi videoya alıp izleyerek performansınızı değerlendirin. Son olarak, mülakat sorularını anlama ve etkili bir şekilde yanıtlama yeteneğinizi geliştirin. Net ve öz olun, stresle başa çıkma stratejilerinizi kullanın ve özgüvenli davranmaya çalışın.

En Çok Bu Sorular Soruluyor!

Kimi mülakatlar tamamen İngilizce yapılırken, kimilerinde sadece belli bölümlerinde İngilizce konuşulur. İngilizce bir mülakata hazırlanmanın püf noktası, sıkça karşılaşabileceğiniz sorular için cevaplarınızı önceden düşünüp içselleştirmektir. Şanslısınız ki, İngilizce mülakatlar genelde belli bir kalıba oturur. Her ne kadar bu soruların hepsi karşınıza çıkmasa da, önceden bir fikrinizin olması sizi rahatlatacaktır.

İK uzmanlarının adaylara İngilizce mülakatlarda en sık yönelttiği soruları ve bu sorulara nasıl yanıt verilebileceği konusunda örnek cevapları Çevrimiçi İngilizce eğitim platformu Preply şu şekilde özetlemiş;

Bize Kendinizden Bahsedin!

Hangi alanda olursa olsun, bir mülakata girerken duyacağınız işte bu ilk soruya hazır olun. Çalışma geçmişinizi vurgulayarak kendinizi tanıtın; bununla birlikte kişisel detayları da ekleyerek daha samimi bir yanınızı göstermenizi öneriliyor. İdeal olarak bu soruya verdiğiniz yanıtın %70’i kariyerinizden, %30’u kişisel bilgilerinizden oluşmalıdır.

Bu pozisyon ile neden ilgileniyorsunuz?

İşverenler bu tür sorular ile aslında sizin işe ne kadar hâkim olduğunuzu ve işi gerçekten isteyip istemediğinizi ölçmek ister! Etkileyici bir cevap, bu işi almaya ne kadar yakın olduğunuzu gösterecektir.

Kendinizi önümüzdeki 5 yıl içerisinde nerede görüyorsunuz?

Aslında, mülakatta sizi değerlendiren kişi beş yıl sonra arayıp “Planınıza sadık kaldınız mı?” diye elbette sormayacak. O yüzden her şeyi tüm detayları ile anlatmak zorunda değilsiniz. İyi bir yanıt, belirgin ve belirsiz hedefleri bir araya getirecek ve bu sektörde parlak bir geleceğiniz olacağını gösterecektir.

Neden Burada Çalışmak İstiyorsunuz?

İşverenler, bu şirkette sizi neyin cezbettiğini merak ettikleri için bu soruyu sorarlar. Böyle bir soru ile karşılacağınızı öngörerek görüşme öncesi hazırlık yapmanız ve şirketi araştırmanız iyi olacaktır. Peki hangi soruları göz önünde bulundurmalısınız? İşte birkaçı;

●      Şirket ne kadar büyük ya da küçük?

●      Şirket ne için var? Yani, misyonları ve değerleri neler?

●      Şirket son zamanlarda hangi haberlere konu oldu?

Maaş Beklentiniz Nedir?

Preply’nin makalesine göre en can alıcı soru olan maaş beklentisi sorusu, hangi dilde olursa olsun yanıtlaması karmaşık ve zor bir sorudur. Çok yüksek bir ücret söylerseniz, daha az maliyetle çalışabilecek biri sizin yerinizi alabilir ama düşük bir ücret de gerçek deneyiminizin karşılığı olmayacaktır. Bu sebeple vereceğiniz yanıttan çok, mümkünse aşağıdaki cümlelere benzer ifadeleri kullanmanızı öneririz.

●       Bu pozisyon için düşündüğünüz maaş aralığı nedir?

●       Bu pozisyon için ne kadarlık bir bütçe ayırdınız?

 

Sonuç Olarak;

Bir İngilizce mülakatta neler sorulabileceğini artık biliyorsunuz şimdi ana dili İngilizce olan bir öğretmen ile pratik yapma zamanı! Mülakatlarda kendinize olan güveninizi artırmak için online yabancı dil kurslarının öğretmenleri ile seanslar yapabilirsiniz.

 

22 Eki 2023 - 10:13 - Yaşam