Hürriyet: AKP’li belediyelere gelince takas var, İzmit Belediyesi’ne yok!

SGK’ya olan pirim borçları nedeniyle belediyeye haciz konmasıyla ilgili açıklama yapan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Sanki ilk defa borcu, hacizi olan belediye bizmişiz gibi dünden beri algı yapıyorlar. 2005-2016’dan beri hiç SGK borcu ödememişler. Belediyenin, başkanın ve yardımcılarının bilmediği bir şeyi Talha Kös gibi bazı AKP’liler nasıl oluyor da biliyor ve haber yaptırıyor? 15 hizmet aracımıza da haciz konduğunu biz de yaptırılan haberlerden öğrendik.” dedi.

Yasemin Kaya
Yasemin Kaya Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Leyla Atakan Şehir Kütüphanesi’nde basın toplantısı düzenleyerek, SGK’ya olan pirim borçlarına haciz konulmasıyla ilgili açıklama yaptı. Belediyenin 15 adet hizmet aracına da haciz konduğunu kendilerinden önce AK Partililerin öğrenip haber yaptırdığını söyleyen Hürriyet, taşkın haciz yöntemiyle belediyenin kitlenme noktasına getirilmeye çalışıldığını ifade etti.

‘SANKİ HİÇ BORÇLARI YOKMUŞ GİBİ KONUŞUYORLAR’

Hürriyet açıklamasında, “Dün de söylediğimiz üzere belediyemizin SGK kurumuna ilişkin borçlarıyla alakalı gayrimenkullere gelen hacizle ilgili açıklama yapma gereği duyduk. Öncelikle sonuca gelmeden önce bir bilgi vermek istedik. Burada sanki ilk defa bir belediyeye haciz konmuş gibi bir algı yönetimi oluşturuldu ama  Kocaeli’de birçok belediye SGK ve vergi borçlarını ödeyemediği için zorluk yaşamıştır. Anormal bir şey değil ilk defa olan bir şey de değil.” şeklinde konuştu.

‘BEKAŞ’IN 181 MİLYONLUK BORCU’

Belediye iştiraklerinden BEKAŞ’ın takipli olan 181 milyonluk borcuna haciz konduğunu söyleyen Hürriyet, "Bir belediye tarafının borcu var, bir de belediye şirketi olan BEKAŞ’ın SGK borcu var. Ayrıca takibe girmeyip şu an işleyen borçlarımız var. Bizim takas teklifimiz bütün borçlara yönelik olaraktır. Biz haciz işlemini tapuda tesadüfen öğrendik. Bize bildirim yapılmadı. Araçlara haciz konulduğunu basın haber yapmadan önce benim hiç haberim olmadı. Siz haber yapınca il müdürlüğüne sorup öğrendik.” şeklinde konuştu.

‘NASIL OLDUYSA BİZDEN ÖNCE AKP’LİLER DUYUYOR?’

‘Hizmet araçlarına da haciz konduğunu bizden önce AKP’liler öğrenmiş’ diyen Hürriyet, “15 hizmet aracımıza haciz konduğunu biz tesadüfen öğrendik. Basın da maşallah bizden önce öğrenmiş, ne hikmetse bizden önce duyanlar haber yaptırmış, biz de sizin sayenizde duyduk. Ama İzmit Belediye Başkanının, yardımcılarının, ilgili müdürlerin haberinin olmadığı haciz işlemlerini nasıl oluyor da dışarıdan kişiler duyuyor ve bunu apar topar haber yaptırıyorlar. Neden haber yaptırıyorlar? Tam da biz kalan araçlarımızı satın almak için mücadele ederken. Tam da biz gelir amaçlı dairelerimizi satmaya çalışırken. Burada başka niyetler düşünüyoruz. Bu çok ilginç. Araçlara haciz konulduğunu bilmiyorduk. Bize hiç kimse bildirim yapmadı. Haber ve AKP’lilerin açıklaması ile öğrendik. Türkiye’nin geldiği durum ne yazık ki böyle.” ifadelerini kullandı.

‘GÜNDEM YAPIYOR VE HABER YAPTIRIYORLAR'

Hürriyet sözlerinin devamında, “Bunları kim haber yaptırıyor? Kim el altından haber alıyor? Belediyeye kurumsal olarak bildirilmeyen bir şeyden nasıl birilerinin bilgisi oluyor? AKP’li Talha Kös açıklama yapmıştı. Benim bilmediğim bir şeyi Talha Kös nereden biliyor? Kurumları bir sopa gibi, dövme aracı gibi kullanıp İzmit Belediyesini sıkıştırma politikasını biraz da buradan yola çıkıp söylüyoruz. Bütün belediyelere uygulanan rutin bir politika olmuş olsaydı altında bu kadar şey aramazdık." dedi.

‘ONLARIN BORCU OLUNCA TAKAS VAR’

İzmit Belediyesi’nin borçlarına karşılık kurumlardan takas yöntemi istediğinde faydalanamadığını söyleyen Hürriyet “Belediyeler bu borçlarına karşılık kamu arazilerini, haberlerde gördüğünüz gibi camii yerleri, okul yerleri gibi alanları borçlarına karşılık takas yaparlar. Bir de seçim öncesi birçok kurum da borçlarını yapılandırmaya başvurur Biz de ise SGK ile ilgili bir yapılandırma süreci ne yazıkki gerçekleşmedi.” şeklinde konuştu.

 ‘SARAYBAHÇE’NİN 30 MİLYONLUK BORCUNU BİZ ÖDEDİK’

Geçmiş yıllarda Saraybahçe Belediyesi’ne ait olan borçlarının 30 milyonluk kısmının kendi döneminde kesildiğini ve ödediklerini söyleyen Hürriyet, “Saraybahçe Belediyesi’nin kuruluşundan itibaren, 1994 ve 2004 yılları arasında borçların bir kısmı yapılandırılmıştır. Borcun 30 milyonluk kısmı 2019-2023 yılları arasında bize kesilmiş ve bizim dönemimizde ödenmiştir.

‘6 MİLYONLUK KISMI AKP’YE KESİLMİŞ’

Sadece 6 milyonluk kadar kısmı İller Bankası tarafından kesilmiş ve eski Başkan Nevzat Doğan döneminde ödenmiştir. Belediyenin kurum karşılıkları ödenememiştir. O dönemde bile yapılandırma ödemelerinde zorluk yaşanmıştır. Dünden beri basına yansıyan borçlar ne hikmetse bir de şirketin de borçları olarak yansıtılıyor. “ dedi.

‘2005’TEN BERİ HİÇ SGK BORU ÖDEMEMİŞLER’

AK Parti’nin yaklaşık 18 yıldır SGK borcu ödemediğini söyleyen Hürriyet, “2005-2016’dan beri hiç SGK borcu ödememişler, sanki ilk defa borcu hacizi olan belediye bizmişiz gibi dünden beri algı yapıyorlar. Hiçbir zaman kurum karşılıklarını belediyeler ödeyemez, ne zaman takas olsa o zaman ödeme yapılır.” ifadelerine yer verdi.

‘HACİZ İŞLEMLERİNDE DE İLGİNÇ DURUMLAR VAR’

SGK tarafından yapılan işlemlerde manidar durumlar fark ettiklerini söyleyen Hürriyet, “Biz öyle bir şey yaşadık ki mesele haciz değil. Aynı gün SGK tarafından iki tane yazı yazılıyor.  Bizim de özellikle liste olarak SGK’ya sunduğumuz ve bir haciz işlemi yapacaksanız bu gayrimenkullerimizi mal beyanı olarak bildiriyoruz çünkü kanunen yapmamız gereken bildirimler var. 435 adet gayrimenkulümüze haciz koyabilirsiniz diyoruz. İlk başta 435 adet gayrimenkulümüze haciz koyuyorlar. Çok ilginç aynı gün yazıyı yeniliyorlar. ‘Sistemden haciz koyma işlemi gerçekleştirilememiş olup İzmit Belediyesi Başkanlığına ait tüm gayrimenkullere haciz konulmasına’ diye ikinci bir yazı çıkıyor." dedi.

‘TAŞKIN HACİZ YÖNTEMİ SADECE İZMİT BELEDİYESİ’NE’

Belediyenin ve belediye ile iş yapan tüm vatandaşların taşkın haciz yöntemi yüzünden mağduriyet yaşadığını vurgulayan Hürriyet, “  Gebze Belediyesi 8 küsur milyona yeni konut arazisi satıyor haberi var. Eğer haciz konmuş olsaydı Gebze Belediyesi bu arazisini satamazdı. Derince Belediyesi konut satıyor haberi var. Aynı bizim gibi kat karşılığı inşaat sözleşmesiyle gelir elde etmek amaçlı yatırım yapmış ve o konutları satıyor. E demek ki haciz yok ki satıyor. Haciz olsa satamaz. Demek ki diğer belediyelere tüm gayrimekullere herhangi bir haciz işlemi uygulanmıyor. Bütün gayrimenkullere haciz işlemi sadece İzmit Belediyesine uygulanıyor. Daha da tuhafı biz işlemi duyduktan sonra hemen İl Müdürlüğüne gittik. Sayın İl Müdürümüze derdimizi anlatmaya çalıştık. Neden tüm gayrimenkuller dedik. Yani belediyeyi kitlemek adına ‘Taşkın haciz’ işlemi ile bizimle işlem yapan vatandaşları da mağdur eden bir işlem bu. Soruyorum bu taşkın haciz yöntemi neden sadece İzmit Belediyesi’ne?” ifadelerine yer verdi.

KÖRFEZ’DE PARSEL PARSEL YER SATILIRKEN SORUN YOK’

Diğer ilçe belediyelerinin taşınmaz satışlarında hiçbir sorun yaşanmadığının altını çizen Hürriyet, “ Derince Belediyesi mülkiyeti kendine ait konutları satıyor, demek haciz yok ki satıyor. Diğer belediyelere de yapıyoruz dediler. Özellikle gayrimenkul değeri, satış değeri çok yüksek yerleri takas yapalım diyoruz, kabul etmiyorsunuz. Ama geçtiğimiz günlerde Körfez Belediyesi'nin SGK borçlarına karşılık belediye arazilerini takasla aldıklarını hatırlattık. Körfez’deki arazinin satış kabiliyeti çok yüksekti dediler. ‘Körfez Meclisi parsel parsel satış ve devir için olağanüstü toplandı’ haberi burada. Bu haber gösteriyor ki Körfez Belediyesi SGK borçlarını takasla çözdüler. Biz zamanında Vadi İzmit konutlarını gelir elde etmek amaçlı satmak üzere işlemlerimizi başlattık. O sürede SGK tarafından Belsa B Blok’ta satış gündeme geldi” şeklinde konuştu.

‘MANİDAR BİR ZAMANDA YAPILIYOR’

İzmit Belediyesi’ne takas yönteminin kullandırılmamasına sitem eden Hürriyet, “Bu tüm gayrimenkullere taşkın haciz demek. Hukukçular iyi bilir. Yani borcumuzun çok çok üstünde belediyeyi kitlemek adına bizi ciddi mağdur edecek. Sadece bizi değil bizimle işlem yapan birçok vatandaşı mağdur eden 3 binin üzerinden gayrimenkulümüze haciz işlemi. Hatta yeri geldiğinde işçilerimizi bile mağdur edecek bir uygulama. Sonra diğer belediyelere sorduk. Onların yaptıkları işlemlere baktık. Hiçbir belediyeye böyle bir uygulama yapılmamış. Peki neden biz? Neden sadece İzmit Belediyesi? Bu haciz öyle bir zamanda yapılıyor ki bunun manidar olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

‘DİĞER BELEDİYELERE VERİLEN KREDİLER BİZE YOK’

AK Parti belediyelerine sağlanan kredi imkanlarının İzmit Belediyesi’ne sağlanmadığını söyleyen Hürriyet sözlerinin devamında şu ifadelere yer verdi, “Diğer belediyelere sağlanan krediler bize sağlanamadı, EYT kredilerinin bir kısmını öz kaynaklarımızdan kullandık. Vadi İzmit’te bulunan 4-5 tane yerimiz vardı tam tapu devri yapacaktık bu haciz konusu gündeme geldi. Bu hem bize hem de bizimle iş yapan vatandaşa mağduriyet yaşatmaktadır, bu hem bize hem de bizimle iş yapanlara zarar.

‘BU YÜZDEN HİSSE DEVRİNİ DE YAPAMIYORUZ’

Belediyelerin en önemli gelir kaynaklarından bir tanesi de hisse devirleridir. Birçok belediye bulunduğu ilçede birçok arsa payında hissedardır. Bunlar küçük hisselerdir. Bu hisse karşılığında geri kalan hisseleri alamayacağınıza göre hisse devri talep eder vatandaş.‘Belediye hissesini satın almak istiyorum’ der. Dolayısıyla bizde yine komisyonun belirlediği rakamlar üzerinden hisse devirleri yaparız Encümen’de. Bu yetki Encümen’dedir. Hisse devirleri ile hem vatandaş mağduriyeti giderilir hem de belediyeye gelir kaynağı olur bu. Bu ciddi bir gelir kaynağıdır. Bu hacizle birlikte bu gelir kaynağımız da kesilmiş oldu. Hisse devirlerini bile yapamayacak duruma geldik şu anda. Her yönden bizi kilitleyen sistematik bir uygulama biçimiyle karşı karşıyayız. 

‘YETMEZ GİBİ 15 ARACIMIZA DA HACİZ KOYMUŞLAR’

Arazi satmak istiyoruz engelleniyoruz, kredi istiyoruz öz kaynaktan ödemek zorunda kalıyoruz, tam yatırım için daireleri satmak istiyoruz bu sefer de borcun çok çok üzerinde olan ‘taşkın haciz’ denen bir yöntemle bize de haciz koyuyorlar sonra da haciz de gerçekleştirilemiyor. Bu da yetmemiş gibi 15 tane hizmet aracımıza da haciz konuyor.

‘AMAÇ BORÇ ÖDEYEMEYEN HACİZLİ BELEDİYE GİBİ GÖSTERMEK’

Belediyelerde şirkete devredilen taşeron işçilerin de SGK pirim borçları da ödenmemiş ve hem şirketin hem belediyelerin borçları karşılığında yapıla haciz işlemleri var. Sanki şirketimizin ayrıca borçları varmış gibi yansıtılıyor. Mesele sistematik bir biçimde diğer belediyelere uygulanmayan sadece İzmit Belediyesi’ne uygulanan bir sıkıştırmadır.

“BELSA B BLOK 16 MİLYONA DEVREDİLDİ’

2016 yılında 40 milyon lira küsur SGK borcu varmış. Bu döneme uyarlarsak çok ciddi bir rakamdan bahsediyoruz. O dönemde Kuruçeşme Adliye Binası şu anda Vergi Dairelerinin Taşındığı yer, kaymakamlık binası gibi çok değerli hizmet binaları borçlara karşılık takas edilmiş. Kaymakamlık binası o dönemde İzmit Belediyesinindi o takastan sonra artık İzmit Belediyesinin değil SGK kurumunun. Belsa B Blok binası o dönemde 16 milyon 200 bin liraya satıldı. O kadar kıymetli yer 16 milyon liraya SGK’ya devredildi. O dönemde devredilen Belsa binası 5 sene sonra üzerine sadece 1 milyon lira konularak 17 milyon liraya satıldı SGK tarafından. 

‘KİMSESİZ ÇOCUKLARIN YURDUNU BİLE SATMIŞLAR’

Geçmiş dönemde mesela vergi dairesine İzmit Belediyesi vergi borçları nedeniyle 30 milyon liralık devir yapılmış. AK Parti döneminde yapılmış bu. Öyle yerler devredilmiş ki. Kassel Çocuk Yuvasını bile vergi borcuna karşılık devretmişler. Takas yapılmış ve borçlar ödenmiş. Tüysüzlerde, Gündoğdu’da, Erenler’de dini tesis alanları devredilmiş. O dönemde 30 milyon lira gibi büyük miktarlı borçlardan bahsediyoruz ki bu sadece vergi borcu.

‘BORCUMUZUN ÇOK ÜZERİNDE KONMUŞ BİR HACİZ’

Şirket çalışanlarının SGK borçları ile birleşince miktarlar tabiki büyüdü. Şimdi yapılan haciz personel şirketimiz BEKAŞ’ın SGK borçları nedeniyle yapıldı. Diğer belediyelere baktığınız da ne yazık ki bu haciz işlemini göremiyoruz. Hatta diğer belediyelerde borç nedeniyle başka şirketler kuran belediyeler var. Biz öyle işlere de girmedik. Borcumuzu ödemeye çalışıyoruz. Nakit akışı sağlamaya çalışıyoruz. Yapılan takaslarla alakalı bizde takas sunmak üzere teklifte bulunduk hem il müdürüne hem de SGK Başkanına.  Dosyamızı hazırladık. Takas yapmak istediğimiz gayrimenkul arazilerini de sunduk kendilerine. Kabul ederseniz tüm bu arazilere karşılık takas yapmak istiyoruz. Sadece takibe giren miktar değil, tüm borçtan kurtulmak istiyoruz dedik. Bu takası kabul ederseniz biz uzun vadeli olarak takas ile bu borçları ödeyeceğiz ve bir daha bu hacizle uğraşmak istemiyoruz dedik. Borcumuzun çok üzerinde konulmuş bir haciz var bu doğru değil. Bizim daire satışlarımızı da engelleyecek şekilde çat diye haciz konması kötü bir uygulamadır.

‘TAKAS İÇİN SGK’YA GİTTİK’

 “Yapılan takaslarla alakalı bizde takas sunmak üzere teklifte bulunduk hem il müdürüne hem de SGK Başkanına.  Dosyamızı hazırladık. Takas yapmak istediğimiz gayrimenkul arazilerini de sunduk kendilerine. Kabul ederseniz tüm bu arazilere karşılık takas yapmak istiyoruz. Sadece takibe giren miktar değil, tüm borçtan kurtulmak istiyoruz dedik. Bu takası kabul ederseniz biz uzun vadeli olarak takas ile bu borçları ödeyeceğiz ve bir daha bu hacizle uğraşmak istemiyoruz dedik.”

‘KABUL ETMEDİLER’

Biz bunlar için bile en değerli yerlerimizi, dairelerimizi takas için SGK’ya sunduk. Bunların hepsi reddedildi. Şimdi Vadi İzmit Konutları dâhil olmak üzere bütün dairelerimize haciz kondu. Biz bunları zamanında rahat satılabilsin diye kuruma önerdik. Kabul etmediler. AKP’li belediyelere gelince rahatlıkla takas yapılabiliyor. Bizim de çok rahat satılabilecek dairelerimizi öneriyoruz ama bizden alınmıyor.

‘BORÇ YÜZÜNDEN BAŞKA ŞİRKET KURAN BELEDİYELER VAR’

Şirket çalışanlarının SGK borçları ile birleşince miktarlar tabiki büyüdü. Şimdi yapılan haciz personel şirketimiz BEKAŞ'ın SGK borçları nedeniyle yapıldı. Diğer belediyelere baktığınız da ne yazık ki bu haciz işlemini göremiyoruz. Hatta diğer belediyelerde borç nedeniyle başka şirketler kuran belediyeler var. Biz öyle işlere de girmedik. Borcumuzu ödemeye çalışıyoruz. Nakit akışı sağlamaya çalışıyoruz.

‘SGK BAŞKANINA BİZZAT SÖYLEDİM’

SGK Başkanının dün mecliste olduğunu öğrendim. Hazır oradayken SGK Başkanına derdimizi, mağduriyetimizi, çözüm önerilerimizi bizzat anlatalım dedik. Aslında çözüm önerilerimizle SGK da rahatlayacak. SGK hem alacağını alacak hem çok hızlı nakite çevirebileceği yerlere sahip olacak. Biz de bilançomuzu düzgün hale getireceğiz. Ayrıca kurumlar arası uzlaşma kültürüyle sorunu çözmüş olalım dedik. Çözülmesi gereken iki konumuz var, bir an önce satışını yapmak istediğimiz yerlerdeki hacizlerin kaldırılması. Kısa vadede bunların çözülmesini bekliyoruz.

‘UMUYORUZKİ KURUMLAR DA KENDİNİ KULLANDIRMASIN’

Umuyoruzki amaç İzmit Belediyesi’ni sıkıştırmak olmasın, umuyoruzki İzmit Belediyesi’ni vatandaşa karşı borçlu belediye algısı yaratılması konusunda kurumlar da kendini kullandırmıyordur. Umuyoruzki kısa ve uzun vadede beklediğimiz çözümlere cevap alabilelim.

13 Eki 2023 - 12:24 Kocaeli/ İzmit- Güncel

Muhabir  Yasemin Kaya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Koz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Koz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Koz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Koz değil haberi geçen ajanstır.

08

Goncagül - iki gözümün çiçeği çöpleri topla ~. Her taraf rezil 5 ayın var boşuna çırpınma

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 17 Ekim 19:07
07

Zagor - DEFALARCA DEDİK VE DEMEYE DEVAM EDİYORUZ ; BELEDİYELER DENETLENMELİ HER AY VE HER YİL FABRİKA GİBİ ; NE GELDİ NE HARCADİN NE BORCUN VAR DİYE ; KENDİ CEBİNDEN CİKMAYAN PARAYİ HARCAYİP SAVURUP HESAP VERMEDEN KONUSUP ONA BUNA CAMUR ATMAK DEGİL ; MERTCE DURUST CE CİKİP BEN BELEDİYEYİ ALDİGİMDA PARA BUYDU SONRA BU OLDU BURALARA HARCAMA YAPTİK NE ZAMAN DEDİNİZ HANGİ BİRİNİZ ; SUREKLİ BORC BATAGİ VE KURU BOS LAFLAR ; ACİLEN DEVLET BU BELEDİYELERE EL KOYMALİ KAYYUM ATANMALİ ; BELEDİYELER PARTİLERİN CİFTLİGİ DEGİL YETER

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Ekim 15:00
06

Davut - Yalancı ve iftiracı parti akp dir sizin Allah korkunuz yok haramzadeler

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Ekim 00:00
04

Zeraydan - Akp li belediyeler mezarlık satarak hacizden kurtulmuştur

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 13 Ekim 18:52
03

Karadayi - Kartepe belediyesi mezarlık ve camileri SGK ve maliyeye aylar önce devretti İzmit belediyesi aynı şartlarda devir istedi ama kabul görmedi haciz yaparak İzmiti bilerek zora sokan akp dir

Yanıtla . 0Beğen . 2Beğenme 13 Ekim 18:50
05

Faruk - @Karadayi 03 nolu yoruma cevabı: Kartepe Belediyesi borçları için taşındığı yeri sattı a.a borç ödedi

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 14 Ekim 16:58
02

Ali - Akp li belediyesi olunca Ver mezarlıkları maliye ve SGK borçlarından kurtulmak çok kolaydır

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Ekim 18:48
01

Kocaeli-i̇zmit - Evet bu defa bu arkadaş haklı... Dün hayatımda yaşadığım en rezil gün oldu. Evime 2 saatte gidebildim. Evimle iş yerimin arası 5 kilometre... Yazık çok yazık... Bu iş her perşembe pazarı ve cumartesi pazarı olduğunda böyle... Acil çözüm şart... Çözmeseniz de sıkıntı yok. Mart 2024 de halk çözer bu işi seçime çok zaman kalmadı.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 13 Ekim 12:52