Erenkaya’dan yerel seçim ve kongre değerlendirmesi; “Kocaeli’de ittifak olmalı yoksa…”

Kocaeli’de ittifak olması gerektiğini söyleyen İzmit Belediyesi eski Başkanı ve Kocaeli eski Milletvekili CHP’li Hikmet Erenkaya, “İYİ Parti’nin İzmit’i ve Kocaeli’yi değerlendireceğini düşünüyorum. İzmit için ilk etapta Fatma hanımın hakkıdır, isterse İzmit’e de Büyükşehir’e de aday olabilir. Kocaeli’de ittifak olmasına gerek var yoksa her parti sıkıntıya girer. İttifak olursa İzmit’i yine CHP alır.” dedi.

Yasemin Kaya
Yasemin Kaya Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

İzmit Belediyesi eski Başkanı ve 23. Dönem CHP Kocaeli Milletvekili Hikmet Erenkaya gazetemizi ziyaret ederek, 2024 yerel seçimleriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. CHP Kocaeli’de gidişatın iyi olmadığını ve toparlanması gerektiğini söyleyen Erenkaya, Millet İttifakı bileşenlerinin Kocaeli’de birlik olarak seçimlere girmesi halinde ilçeler ve Büyükşehir Belediyesi konusunda başarılı olabileceğini vurguladı.

 

‘KOCAELİ’Yİ EN İYİ BİLENLERDENİM’

Yerel seçimlere az bir süre kaldı. Sizce Millet ittifakı birlikteliği yerel seçimlerde de olmalı mı?

Şu anda Kocaeli’yi en iyi tahlil eden ilk 10 kişiden biriyim. Burayı en iyi bilenlerdenim. Kocaeli’de ittifak olmazsa sonuçlar belli. Bizim burada ittifak olmasına gerek var, eğer olmazsa her parti sıkıntıya girer. Bazı ilçeler paylaşılabilir ama Millet İttifakı’nın burada birbirine üstünlük sağlamadan birlik olması gerek.

 

‘SEÇİMİ İTTİFAKSIZ KAZANANLARDAN BİRİYİM’

2004 yılında 3 tane sol parti seçime girdi; DSP, SHP, CHP. Bir de kendine sosyal demokrat diyen 3 partinin kazanma şansları da yoktu, kaybettirmek için aday oldular. Kaybetmeme sebep olan fonksiyonlar da vardı ama girdik, ben kaybettim. Bu benim talihsizliğim şanssızlığımdı.

 

‘İTTİFAKLARI DA İYİ DEĞERLENDİRMEK GEREK’

Bizim zamanımızda ittifak falan yoktu, Leyla Atakan dahil, Sefa bey dahili ben de aynı şekilde bizler ittifaksız seçim kazanan başkanlarız, diğer halkın oy vermesiyle kazandık. İttifakları da iyi değerlendirmek gerek. Şimdi konjonktür değişti, ittifaklar çıktı ortaya. Yerel yönetimlerde toplumda karşılığı olan ittifakın da kabul edeceği adayların olması lazım.

"Yerel yönetimlerde toplumda karşılığı olan ittifakın da kabul edeceği adayların olması lazım"

‘DİĞER PARTİLERİN DE CİDDİ OY ORANI VAR’

İttifak olmazsa ne yapılmalı, sizce süreç CHP açısından nasıl ilerler?

İttifak olur diye düşünüyorum, İYİ Parti’nin İzmit’i ve Kocaeli’yi değerlendireceğini düşünüyorum. Onların da CHP’nin de, Saadet Partisi’nin Gelecek Partisi’nin DEVA Partisi’nin de diğer partilerin de uygun göreceği bir aday çıkartılır diye düşünüyorum. İYİ Parti ile ittifak olmadı diyelimki, diğer partilerin de bazı ilçelerde bayağı bir oyları var. İl bazında 100 binden fazla oyu olan kesimler var. Birliktelik sağlanması halinde Saadet Partisi ve diğer partiler gibi İzmit ve Büyükşehir için de sol ittifakın da uygun göreceği bir aday olabilir.

 

‘İTTİFAK HARİCİ CHP DIŞINDA ASLA ADAY OLMAM’

Geçtiğimiz günlerde İYİ Parti’nin adayı olacağınız yönünde bir yazı çıktı?

Cumhuriyet Halk Partisi dışında herhangi bir partiden aday olacağım mümkün değildir. İttifak olursa, ittifakın ortak adayı olabilirim ama ittifak harici bu pozisyondan sonra asla ama asla CHP amblemi dışında hiçbir bir partinin adayı olmam.

 

‘PARTİMİZİN DEĞERLENDİRMESİNE BAĞLI’

İttifaktan size Büyükşehir adaylığı için bir teklif geldi mi?

Şu anda önümüzde 6 aylık bir süreç var. Bizler parti disiplininden gelen insanlarız, ben Hikmet Erenkaya olduysam partimin emeği var. Partinin de bize emeği var bizim de partimize emeğimiz var. Eğer ittifak olursa oturulur bir uzlaşma sağlanırsa bir değerlendirme olabilir. Kimse görevlerden kaçamaz, siyasetin de bir özü var, öyle bir şey olursa partimizin değerlendirmesine bağlıdır.

 

‘İTTİFAK OLSUN DİYE PARTİLERLE TEMASIM VAR’

Kocaeli’de ittifakın olması için parti olarak değil ben bireysel olarak bir şeyler yapmaya gayret ediyorum. İYİ Parti’yle, Gelecek Partisi’yle, Saadet Partisi’yle, sol partilerle, diğer partilerle görüşmelerim devam ediyor. Bunlarla temaslarım var benim, şimdi de değil yıllardan beri var. Eskiden beri öyleydim zaten. Cumhur İttifakı birlikte onlarda çatlama yok Millet İttifakı’nın da ittifakı sağlayabilecek kişilerle seçime girmesi halinde iyi bir yarış olur diye düşünüyorum.

 

‘TOPLUMDA KARŞILIĞI OLAN İSİMLER OLMALI’

Muhalefetin Kocaeli’de Büyükşehir’i kazanma iddiası olmadı. Eğer beraberlik sağlanabilirse ittifakın Kocaeli’de Büyükşehir Belediyesi adayı kim olabilir?

Büyükşehir için ittifak olarak asgari ölçülerde birleşirlerse iddialı bir aday çıkabilir, bu ilçeler için de geçerli. Mesela Derince’de Millet İttifakı veya ittifak iyi bir şekilde oluşturulabilirse birlikte girilebilirse alma şansı çok kuvvetli. Aday CHP’den İYİ Parti’den de olabilir, başka bir aday da olabilir, illa da A partisi B Partisi değil. Burada Cumhur İttifakı’nın karşısında Millet İttifakı olarak birleşirlerse alma şansları çok kuvvetli.

 

 

‘LEKESİ OLMAYAN, BU KENTİ BİLEN’

Kim öne çıkıyorsa o olmalı. Körfez de geçen defa çok az bir farkla kaybettik, Karamürsel de aynı şekilde. Büyükşehir’i kim alabilir, o pozisyonda kim var, Gebze’de tanınır olacak, Gölcük’te tanınır olacak. Öyle yılda iki üç kez Kocaeli’ye gidip gelmekle de bu işler olmaz. Lekesi olmayan, bu kentte yaşayan aile yapısı, kendisi değişmeyen, dürüst ve bu görevleri geçmiş yıllarda yapmış olan insanlardan bir tanesinin çıkması lazım.

 

 

"Öyle yılda iki üç kez Kocaeli’ye gidip gelmekle de bu işler olmaz"

‘İZMİT İÇİN İLK ETAPTA HÜRRİYET’İN HAKKIDIR’

Bu İzmit için de böyle. Bir de mevcut belediye başkanlarının aday olmaları en doğal haklarıdır zaten. Ama kendi görüşü ve düşüncesiyle aday olmazsa o ayrı bir şey ama ben eski bir belediye başkanı olarak söylüyorum, İzmit için ilk etapta Fatma hanımın hakkıdır. İsterse İzmit’e de Büyükşehir’e de aday olabilir. İttifak olursa İzmit’i yine CHP alır diye düşünüyorum. İttifak olursa CHP de isim çağırabilir diğer partiler de ama hangi isim olursa olsun ittifakta kabul görmesi lazım.

‘HER BELEDİYE BİR ŞEYLER YAPMAYA ÇALIŞIYOR’

Kocaeli nasıl yönetiliyor sizce?

Şu an her belediye bir şeyler yapmaya çalışıyor görüyorum. İyi yapanları takdir ediyoruz, olmayanları da yeri gelince söylüyoruz. Yerel yönetimler, belediye başkanlığı milletvekilliğine benzemez, milletvekilliğinde içeride kavga edersin dışarıda kahve içersin. Diğer partiler de olsa, uzlaşma kültürünün hizmetlerin halka yansıması konusunda de daha yararlı olacağını düşünüyorum, daha iyi olur yoksa kavga etmek çok kolay.

‘UZLAŞMA OLURSA HİZMETLER DAHA İYİ OLUR’

CHP içinde geçmişten beri en fazla sert mizacı olan siyasetçi olarak anıldım. Kavgayı sevmem uyumlu olmanın faydalı olduğunu gördüm. Uzlaşma kültürünün hizmeti götürme konusunda daha yararlı olduğunu düşünüyorum.

"Eğer ittifak olursa oturulur bir uzlaşma sağlanırsa bir değerlendirme olabilir. Kimse görevlerden kaçamaz"

‘BUNLARI YAPMAZSAM BENDEN SİYASETÇİ OLMAZ’

Şu anda ben Türkiye’nin 81 ili dahil, herhangi bir ilden en fazla 1 saat içinde birine mutlaka ulaşırım ama bunun da insanın içinden gelmesi gerek. Ben eğer valisine, jandarma komutanına, emniyet müdürüne telefon edemezsem, görüşme sağlayamazsam benden siyasetçi olmaz.

‘HATA YAPMA LÜKSÜM YOK’

35 yıldır siyasetin içindeyim, benim hata yapma oranım sıfıra yakındır. Ne olur ya? demek gibi bir lüksüm yok. Bu da benim ailem için de çocuklarım da dahil hata yapmamın önüne geçti.

‘PARA PUL DEĞİL BUNLAR ÖNEMLİ’

Ben aşağı yukarı 13 yıl boyunca Kocaelispor’da görev yaptım, daha ben kapıya gelmeden yanıma gelerek “Başkanım nasılsın?” diyorlar. İnsanların düğününü de cenazesini de kaçırmamaya çalışıyorum. Milyar dolarların olsa ne olur? Para pul hiç önemli değil ama bunlar önemli.

 

‘İYİ GİTMİYOR, TOPARLANMALI’

CHP Kocaeli’yi nasıl görüyorsunuz, gergin geçen İl Kongresi için neler söylemek istersiniz?

Şu anda iyi gitmiyor diyebilirim. Sadece Kocaeli’de değil genelde böyle düşünüyorum. CHP Kocaeli’nin mutlaka toparlanması gerek. Eğer bu sürtüşmeler devam ederse, Kocaeli’de yaşayan halk, büyük bir zarar görür diye düşünüyorum.

 

‘SON YILLARIN EN KÖTÜ KONGRESİ’

1987 yılından beri her kongrede aktif olarak görev yaptım. Yıllarca kongreleri takip eden biriyim, her kongrede ufak tefek şeyler olur ama bu kongre öyle değildi. Son yılların en kötü kongresi, sosyal demokratlara uygun olmayan bir kongre. Sosyal demokratlar birbirilerini eleştirebilir, doğrularını yanlışlarını söyleyebilir ama bu kongre biraz daha fazla sınırı aştı.

 

 "Son yılların en kötü kongresi, sosyal demokratlara uygun olmayan bir kongre"

‘SÜRDÜRÜRLERSE CHP KOCAELİ VE HALK ZARAR GÖRÜR’

Ben bir abileri olarak söylüyorum, dilerim bu kongrede çıkan olumsuz tabloyu, mevcut arkadaşlar, seçilenler, ister ilçe düzeyinde, ister milletvekili düzeyinde otururlar bir araya gelirler, ‘Biz nerede yanlış yaptık?’ tartışmasını yaparlarsa bu partiyi önümüzdeki seçime hazırlama şansları vardır. Ama bu aynı sürtüşmeyi sürdürürlerse CHP Kocaeli ve halk zarar görür diye düşünüyorum.

 

‘KOCAELİ’DE ÖRGÜTLENMEDE DAĞILMA OLDU’

Ben bir araya gelirler diye düşünüyorum, bu kongrenin böyle olmaması lazımdı ben çok üzüldüm. İyi bir görüntü olmadı, ne partililer tarafından ne başkaları tarafından istenmeyen bir kongre oldu. Ben de bu konuda gayretlerimi sürdürüyorum, il başkanına da milletvekillerine de bunları söylüyorum, düzelmeyecek diye bir şey yok ama Kocaeli ilinde örgütlenmede bir dağılma oldu.

 

‘CHP DIŞINDAN GELEN OYLAR OLMASA KAZANAMAZDIK’

1989 dönemi dahil, ne SHP’nin, ne benim ve Kocaeli’de siyaset yapan diğer arkadaşlarımızın Cumhuriyet Halk Partisi’nin oyu hiçbir zaman yetmedi.  CHP’nin dışından halk bize oy vermeseydi ne 89’da ne 99’da ne de 2004’te bu kadar oy alma şansımız olamazdı.

 

‘KOCAELİ HİÇBİR ZAMAN CHP’NİN KALESİ OLMADI’

Doğruları söylememiz lazım, her ne kadar birileri CHP’nin kalesi gibi gösterse bile, o kale lafı da üç dönem üst üste CHP kazandığı için öyle bir tabir çıktı yoksa Kocaeli hiçbir zaman CHP’nin kalesi olmadı. 

10 Eki 2023 - 10:08 Kocaeli- Siyaset

Muhabir  Yasemin Kaya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Koz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Koz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Koz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Koz değil haberi geçen ajanstır.

01

Vural Alim - Hikmet erenkaya bu memlekette yüzlerce insana vesile olmuş ekmek vermiştir insanlar başı boş sokaklardan gezerken Belediyeye girip evlerine ekmek götürmüşlerdir Rabbim vesile olanlardan razı olsun.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Ekim 10:33