Doktorlar iş bırakacak!

Sağlıkta şiddet olaylarının artması nedeniyle 9 Ekim Pazartesi günü 1 günlük iş bırakma eylemi yapacaklarını duyuran Hekimsen Sendikası, “Hekimlerimizin talepleri neticesinde 9 Ekim 2023 tarihinde tüm Türkiye genelinde 1 (Bir) gün iş bırakma kararı almış olup, eylem sonrasında sağlıkta şiddet kapsamında yer alan suçluların tutuksuz yargılanmaya devam etmesi halinde, eylemlerine sonraki günlerde aralıklarla yeni eylem kararları ile devam edecektir.” dedi.

Büyütmek için resme tıklayın

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarının artmasına tepki gösteren Hekim-Sen, 9 Ekim Pazartesi günü tüm Türkiye’de 1 günlük iş bırakma eylemi yapacaklarını açıkladı.

“HATALAR SONUCUNDA”

Sendikadan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Yapılan tüm hatalar sonucunda, Hekimsen Sendikası güçlü bir şekilde hekimlerimizin talebini yansıtacak, haklarını savunacak ve arkalarında duracaktır. Tüm çalışanlarımızın güvenlik nedenleri ile iş yerlerinde bulunmamaları önemle duyurulur.

“ŞİDDET, KABUL EDİLEMEZ NOKTADA”

Sağlıkta şiddet, bugün hekimler için kabul edilemez bir noktadadır. Gerekli ve yeterli önlemlerin alınmaması, alınan önlemlerin uygulanmaması, hukuki kararların işlevsizliği, hekimlere yapılan haksızlıkların ve değersizleştirmenin görmezden gelinmesi, sağlıkta şiddetin halk arasında normalleştirilmesi, sağlık politikalarının yetersizliği gibi birçok olay, geldiğimiz bu noktanın sebepleri arasındadır. Yaşanılan tüm bu olaylara hukuki ya da bürokratik alanlarda gerekli yanıt verilememektedir.

“HAK ETMİŞTİR ALGISI YARATILMAKTA”

Ayrıca kamuoyuna karşı hekimlerin değersizleştirilmesine müsaade edilmekte, kamuoyu gerekli şekilde aydınlatılmamaktadır. Yapılan asılsız haberlerin, sağlıkta şiddet yanlısı beyanların ve sağlıkta şiddeti kendine hak görenlerin gerekli cezaları almaması; sağlıkta şiddet olaylarının tırmanmasına katkıda bulunmaktaHEdır. İşlenen suçlara bireysel bir suç olarak bakılmakta, hak etmiştir algısı yaratılmakta, sağlıkta şiddet suçu normalleştirilmeye çalışılmaktadır. Tüm bu durumlar, sağlıkta şiddetin artarak devam etmesine yol açmaktadır.

“ŞİFA DAĞITAN ELLER KIRILMAKTA”          

Hekimlerin yaşamış olduğu tüm problemlerin yanında artarak devam etmekte olan sağlıkta şiddet problemi, hekimler için bir güvenlik sorunu oluşturmaktadır. Hekimlerin, insanlık dışı şartlarda çalıştırılmaları yetmezmiş gibi bir de şifa dağıtan elleri kırılmakta, düşmanmışçasına bir kinle şiddet görmekte, sağlık teröristlerinin hedefi olmaktadır.

“HAKLARIMIZI SAVUNACAĞIZ”

Hekimsen Sendikası tarafından ayrıntılı bir şekilde belirlenmiş olan toplu sözleşme talepleri, yaşanılan tüm bu sorunların önemli bir kısmına çözüm getirebilecek nitelikteydi. Taleplerimiz uygulanmadığı gibi, sorunları çözebilecek önlemler de yetersiz kalmıştır. Bugüne kadar yapılan tüm yanlış uygulamalar ve hatalar sonucunda, hekimler çözüm arayışlarına güçlü bir şekilde devam etme noktasına gelmiştir. Hekimsen Sendikası, hekimlerimizin taleplerini yansıtacak, haklarını savunacak ve arkalarında duracaktır.

“1 GÜNLÜK İŞ BIRAKMA EYLEMİ”

Hekimsen Sendikası, yaşanan tüm bu gelişmeler ve hekimlerimizin talepleri neticesinde 9 Ekim 2023 tarihinde tüm Türkiye genelinde 1 (Bir) gün iş bırakma kararı almış olup, eylem sonrasında sağlıkta şiddet kapsamında yer alan suçluların tutuksuz yargılanmaya devam etmesi halinde, eylemlerine sonraki günlerde aralıklarla yeni eylem kararları ile devam edecektir.

“TÜM TÜRKİYE’DE”

İş bırakma eylem kararı ile tüm Türkiye'de hiçbir poliklinik hizmeti yapılmayacaktır. Acil Tıp poliklinikleri bu kararın dışındadır, acil servis hizmetleri devam edecektir. Servislerde çalışan üyelerimiz, çalışmalarını aksatmayacak şekilde yeterli nöbetçi hekim ve diğer sağlık çalışanı bulundurmak şartı ile eyleme katılabileceklerdir (tüm servis, klinik çalışmaları, doğum salonları, evde bakım hizmetleri de bu kapsamdadır). Ayrıca yapılacak iş bırakma eylemleri sırasında elektif ameliyatlar yapılmayacaktır. İş bırakma eylemi, gündüz mesai saatlerinde yapılacaktır. Taciz ve güvenlik tehdidi sebepleri ile çalışanlarımızın o gün iş yerlerinde bulunmamaları önemle duyurulur.

08 Eki 2023 - 12:30 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Koz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Koz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Koz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Koz değil haberi geçen ajanstır.