Kocaeli’nin 39 yıllık firması Tuncay Seyahat… “İzmit Belediyesi ihalemizi iptal etti ardından ihale yaptı”

Kocaeli’nin taşımacılık sektöründe köklü firmalarından Tuncay Seyahat sahiplerinden Vedat Tuncay, İzmit Belediyesi tarafından iptal edilen ihaleleriyle ilgili, “Belediye, biz araç satın almaya karar verdik ve ihaleyi iptal ettik dedi. Kanunen haklılar ama maalesef sonra da 3 ay 3 ay doğrudan teminli davetiye usulü ile ihaleler yapıldı. Belediyeden kazandığımız tazminatta şu an sorun yok, gerekçeli karar sonrası bu parayı alacağız. Burada belki rant yoktur ama zarar var.” dedi.

Yasemin Kaya
Yasemin Kaya Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Kocaeli ve çevre illerinde taşımacılık alanında hizmet veren 39 yıllık firma olan Tuncay Seyahat sahiplerinden Vedat Tuncay, sektörün zorluklarını ve güzelliklerini gazetemize anlattı. Öğrenci ve personel taşımacılığıyla hizmete başlayan, Tuncay Seyahat, zamanla araç kiralama ve turizm acentesiyle de faaliyet vererek, hizmet yelpazesini genişletti.  İzmit Belediyesi tarafından iptal edilen ve yargıya taşıdıkları ihaleleriyle ilgili son durumu da açıklayan Vedat Tuncay, Kocaeli’nin en büyük sorununun ulaşım olduğunu ifade etti.

Sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Doğma büyüme İzmitliyim, 1973 yılında dünyaya geldim. Evliyim, 4 çocuk babasıyım. Ben üç yaşında babamı kaybettim, ağabeyim Cevat Tuncay’ı babam bildim. Yeri geldi babamız oldu, yeri geldi ağabeyim… Onunla birlikte bugünlere kadar geldik. Kendimize ait olan firmamız Tuncay Seyahat’te 39 yıldır hizmete devam ediyoruz.

‘39 YILI GERİDE BIRAKTIK’

Kuruluş hikayenizi anlatır mısınız?

Firmamız 1984 yılında kuruldu, 1994 yılından günümüze kadar müteahhit firma olarak personel ve öğrenci taşımacılığı, yurtiçi ve yurtdışı işletmeciliğiyle birlikte Turizm Acenteliği ile de hizmet vermekteyiz.

‘ÖĞRENCİ, PERSONEL, GEZİ TAŞIMACILIĞI’

Taşımacılık sektörünün hangi alanlarında faaliyet veriyorsunuz?

Şirketimiz bünyesinde kamu ve özel kuruluşlara personel ve öğrenci taşımacılığı hizmeti veriyoruz. Ayrıca araç kiralama, otobüs ile turistik gezi taşıma hizmetleri, havaalanı transferleri konusunda da hizmetlerimiz var.

‘GÜVENLİĞİ HARFİYEN YERİNE GETİREREK’

Öğrenci taşımacılığında hizmetin öneminin bilincinde olarak, öğrencilerimizin güvenliği ve konforunu göz önünde tutarak çalışmalarımızı sürekli iyileştirmek çabasındayız. Teknolojinin tüm olanaklarını kullanarak, sürücülerimize gerekli eğitimleri vererek, güvenliği harfiyen yerine getirerek teminat altına almaktayız.

‘SON MODEL ARAÇLAR VE MEVZUATA UYGUN EĞİTİMLER’

Personel servislerinde tüm trafik mevzuatlarına uygun son model araçlarımızla eğitimli kaptan şoförlerimizle hizmetteyiz. Şirket olarak kurumlar ve vatandaşlar gibi müşterilerimizin şikayetlerin ve beklentilerinin yerine getirilmesine özen gösteriyoruz.

‘1750 ARAÇ, 300’E YAKIN ŞOFÖR’

Firmanızın bünyesindeki araç ve şoför sayısı nedir?

İlk başladığımızda 1 aracımız vardı, o dönem zorluklar çok fazlaydı, yokluk günleri vardı. Her şeyde abimle ikimizin emeği var. Zamanla bugünlere geldik. Şirketimize kayıtlı 1750 araç bulunuyor, 300’e yakın şoförümüz var.

‘İL DIŞINDAN 6 ŞEHİRDE FAALİYETTEYİZ

Kocaeli ve il dışındaki işlerinizden bahseder misiniz?

Biz sektöre atıldığımızda ilkin personel ve öğrenci taşımacılığı ile hizmete başladık. 2014 yılına kadar Kocaeli’de tamamen personel ve öğrenci taşımacılığı yaptık. 2014 yılından sonra da şehir dışına açıldık. Kocaeli dışında kamu kurumlarına ve araç kiralama ve turizm alanında gezi işlerinde taşımacılık alanında faaliyet vermeye başladık. Şu anda Adapazarı, Bolu, Konya, Bursa, Yalova ve Düzce illerinde de taşımacılık hizmeti veriyoruz.

'KOCAELİ'DEN DÜNYAYA YAYILAN BİR SEKTÖR'

Kocaeli’yi taşımacılık sektöründeki rolünü nasıl görüyorsunuz?

İlimizin sadece bizim alana değil birçok alana yön verme rolü var. Taşımacılık Kocaeli’den dünyaya yayılan bir sektör. İlimizin en büyük sorununun da geçmişten günümüze ulaşım olduğunu düşünüyorum.

‘EN AZ 500 P PLAKAYA İHTİYAÇ VAR’

P Plaka dönüşümüne ihtiyaç var mı sizce?

Kocaeli'de mevcut P Plaka sayısı az, talepte fazla olduğu için fiyat artıyor. P Plaka dönüşümüne ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. P Plakaların fiyatı da çok fazla yükseldi şu anda 4 milyon lira civarı. Eğer ilimizdeki P Plaka sayısı fazla olsaydı fiyat yükselmezdi. Burada da arz talep durumu var.

‘KASKO, SİGPRTA VE YEDEK PARÇA ZAMLARI’

Sektörün zorlukları nelerdir?

Birincisi akaryakıt fiyatlarından çok dertliyiz, bir diğer sorunumuz da yedek parça ücretlerine gelen zamlar nedeniyle oluşan farklar. Bir diğer sorun kasko ve trafik sigortasına gelen zamlar. Şu an 46’lık bir otobüsün trafik sigorta ücreti 40 bin lira. Pandemide bu rakam  12-13 bin liraydı, yani ortalama yüzde 300 zam geldi.

‘ÇALIŞTIRACAK ŞOFÖR BULAMIYORUZ’

Öğrenci ve personel servisi şoförlüğünde iş zaten bellidir, şoförler belli saatlerde çalışırlar, bu nedenle de ek iş yapan çok fazla şoför var. Geçim sıkıntısı nedeniyle ikinci ya da üçüncü işlere bakmak isteyenler oluyor. Bir gün içerisinde kısa mesafelere yönelik ek işler bulunca değerlendirmek istiyorlar. Haklılar çünkü en düşük kira 10 bin lira, yetmeyince de insanlar arayış içerisinde oluyor. Bulamazsa da ‘Daha fazla para kazanırım’ düşüncesiyle yurtdışına gidiyorlar ve bu yüzden şoför bulunamıyor.

‘BELKİ RANT YOK AMA ZARAR VAR’

İzmit Belediyesi’ni ihalesine katıldınız ve iptal edilen haleniz için yargıya başvurdunuz. Süreç şu an hangi aşamada?

İzmit Belediyesi ile firma olarak yaklaşık 13 yıldır çalışıyoruz. Son dönem ihaleye girdik, davetiye usulü ile katıldık. En uygun teklifi de biz verdik, ihaleyi de imzaladık ama maalesef belediye ihaleyi 4-5 ay bekletti ve bu sürenin üstüne de ihaleyi iptal etti ve imzalamadı.

‘BİZİMKİ İPTAL EDİLDİKTEN SONRA İHALELER YAPILDI’

Ve şöyle bir karar gönderdi “Belediye olarak biz araç satın almaya karar verdik ve iptal ettik” dedi. En doğal hakları, kanunen haklılar. Bu her belediyeye, kuruma verilen bir hak ama maalesef sonra da 3 ay 3 ay doğrudan teminli davetiye usulü ile ihaleler yapıldı, 2 yıla yakındır ihaleler böyle devam ediyor.

‘TAZMİNATI KAZANDIK, SORUN YOK’

Bir de girdiğimiz ihalelerde de sadece Kocaelili, İzmitli firma biziz. Yani bizim bu sektörde her an yatırım yapman gerekiyor ve yüklü yatırım, kimse de bu yükün altına girmek istemiyor. 200 arabalık iş alıyorsun, 300 milyon TL yatırım yapman gerekiyor. Mahkeme süreciyle birlikte İzmit Belediyesi’nden kazandığımız tazminatta da şu an sorun yok, gerekçeli karar sonrası bu parayı alacağız. Burada belki rant yoktur ama zarar var.

08 Eki 2023 - 11:12 - Güncel

Muhabir  Yasemin Kaya