Kocaeli’de işçiler 85 gündür grevde… “Biz üretiyoruz, holdingler kazanıyor”

Taleplerinin çok altında bir zam teklifi ile karşılaşan Corning işçileri, işveren ve hükümete seslendi. Milli gelirdeki paylarının düştüğünü belirten işçiler, ‘Ezilerek yaşamayı kabul etmeyeceğiz.’ dedi. Vatan Partisi Genel Sekreteri Bursalı ise ‘İşçilerin emrindeyiz.’ diye konuştu

Büyütmek için resme tıklayın

Gebze’de fiberoptik kablo üreten Corning işçileri, 85 gündür grevde. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli bir şirket olan Corning, işçilerin yüzde 120 zam isteğine karşın yüzde 60’lık zam oranında diretince; 220 işçi, işverenin kendilerine 10 bin ile 12 bin arasındaki maaş dayatmasına karşı mücadele başlattı. Gebze Kent Meydanı’nda işveren ve hükümete seslenen işçilere, Vatan Partisi Genel Sekreteri Özgür Bursalı da destek verdi. Bursalı, işçilerin insanca yaşam ve üretim mücadelesi verdiğini belirtti, “İşçilerin emrindeyiz, başarılı olacağız.” dedi.

 “YÜZDE 60 DAYATTILAR”

Gebze Sendikalar Birliği önderliğinde toplanan işçiler adına konuşan Lastik İş Sendikası İşyeri temsilcisi Mürsel Aydemir, şöyle konuştu:

 

“84 gündür çocuklarının geleceği için emeği, alın teri için direnen, 220 arkadaşımızla beraber bu mücadeleyi sürdürüyoruz. Bizleri yalnız bırakmayan partilere, sivil toplum kuruluşlarına, sendika yöneticilerine ayrı ayrı teşekkür ederiz.

 

“Bizler çok şey istemedik, alın terimizin, emeğimizim karşılığını istedik. Biz işverenin yüzde 60’lık dayatmasına karşı greve çıktık. Bizim kök ücretlerimiz en düşük alan arkadaşımızın 8 bin 500 liraydı. Asgari ücrete peyder peyder yapılan zamlarla beraber ücretlerimiz eridi. Asgari ücretin altında kalan arkadaşlarımız oldu. Ocak ayında yapılan iyileştirmelerle işveren, maaşları asgari ücret seviyesine çekmek zorunda kaldı. Toplu sözleşme sürecinde işveren, yüzde 60 zam teklif etti, ‘bunu kabul ediyorsanız edin, etmiyorsanız greviniz hayırlı olsun.’ dedi.

 

 

 

“Bu mücadele, bütün işçi sınıfının onurlu mücadelesidir. Kazanacak olan da işçi sınıfıdır. Yalnızca insanca yaşamak istiyoruz, asgari ücreti kabul ederek yaşamayı kabul etmiyoruz. Üretiyoruz, kârına kâr katan işverenden hakkımızı talep ediyoruz. Başka da bir amacımız yok. Biz emekçiyiz. İşverene sesleniyoruz, bizlerin insan olduğunu görün. Ezilerek yaşamayı kabul etmeyeceğiz. Biz hakkımızı mücadele ederek alacağız.”

 

BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ VE TAŞERONLAŞMA

Gebze Sendikalar Birliği Dönem Sözcüsü ve Petrol-İş Gebze Şube Başkanı Eyüp Akdemir de konuşmasında şunları söyledi:

 

“Pandemiyle birlikte dünyada ve ülkemizde ekonomik kriz yaşanmakta. Çalışma hayatındaki durum da belli. Hükümetin son dönemde açıkladığı orta vadeli program belli. Bu programın içinde kıdem tazminatı ve bireysel emeklilik sistemiyle ilgili iki önemli konu var. Bireysel emeklilik sistemi, yeni bir sistemi beraberinde getiriyor. EYT geçici bir çözüm oldu ama bireysel emeklilik sisteminin arka planında taşeronlaşma sistemi var. Uyanık olmalıyız.

 

HOLDİNGLER KASALARINI DOLDURUYOR

“Yılardır emekçilerin hakları bir bir tırpanlanırken bu işçi düşmanı politikaların ekonomiyi çıkmaza sürükleyeceğini hep söyledik. İşçinin emeğine, ekmeğine göz dikerken şimdi başka bahanelerle işçiden fedakârlık bekliyorlar. ‘Salgın’ dediler risklere rağmen çalıştık. ‘Savaş’ dediler enerji fiyat krizi ve hammadde tedarik sorunlarının faturasını bizden çıkarmaya çalıştılar. Bugün ise başka bir fatura çıkarmak istiyorlar. Ekonomide TL’nin değersizleştirilmesi ve beraberinde hızlı fiyat artışları en başta biz emekçinin belini büktü. Enflasyon, işçinin ücretini reel olarak düşürdü. Alım gücümüzü azalttı. Açlık ve yoksulluk sınırı altındaki ücretlerimizle ayın sonunu nasıl getireceğimizi düşünür olduk. Son iki yılda yoksullaştık. Mutfaktaki yangın her geçen gün yayılıyor. Buna karşılık holdingler kâr rekorları kırıyor, şirketler kasalarını doluyor. Emeğin ‘büyüme’den aldığı pay düşüyor. Son 4 yılda emeğin milli gelirden aldığı pay yüzde 38’den yüzde 25’e düşerken sermayenin aldığı pay yüzde 44’ten yüzde 57’ye çıktı. Çarklar artık işçi lehine dönmelidir. Tüm değerleri üreten bizler, ürettiğimiz değerlerden payımızı istiyoruz.”

 

Corning işçileri eylem boyunca “Açlıktan ölmeyiz, biz bu yoldan dönmeyiz”, “Yaşasın sınıf dayanışması”, “Birleşe birleşe kazanacağız”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “Yediğiniz her lokma alın terimiz” sloganlarını attılar.

 

“İŞÇİLERİN MÜCADELESİ BAŞARIYA ULAŞACAK”

Vatan Partisi Genel Sekreteri Özgür Bursalı ve beraberindeki parti heyeti, işçilerin eylemi öncesi Lastik-İş Sendikası Gebze şubesini ziyaret etti. Bursalı, sendika başkanı Özay Bektaş ve yöneticilerle sorunlar ve çözümler hakkında uzun uzun sohbet etti.

 

Vatan Partisi heyeti, sendika ziyaretinin ardından kent meydanındaki basın açıklamasına katıldı ve Corning işçileriyle sohbet etti. Corning işçileri tarafından ilgi ile karşılanan Özgür Bursalı, bu mücadelenin başarısı için Vatan Partisi’nin işçilerin emrinde olduğunu belirtti. Bursalı şöyle konuştu:

 

“Corning işçisi, 84 gündür destan yazıyor. Emeği var haklı, bileği var kuvvetli. 220 işçimiz, emeğinin hakkını istiyor, üretimi de devam ettirmek istiyor. Corning işçisinin mücadelesi bütün Türkiye’nin mücadelesidir, üretimin mücadelesidir, alın terinin mücadelesidir. Vatan Partisi olarak işçilerin emrindeyiz. Bu mücadele başarılı olana kadar hep beraber burada olacağız. Sonuç odaklı ve başarıyı gözeten bir yol izleyeceğiz. Emin olun bu mücadele başarıya ulaşacak ve biz burada davullarla zurnalarla daha kuvvetli kutlamalar yapacağız.”

05 Eki 2023 - 15:52 Kocaeli- Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Koz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Koz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Koz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Koz değil haberi geçen ajanstır.