Onun hikayesi çalıştığı fabrikadan atlınca başladı… 15 yıldır hem resim çiziyor hem de ev geçindiriyor!

Kocaeli’de fabrikada çalışırken işten atılan Sinan Koç, resim yeteneği sayesinde iş hayatında ömrünün en huzurlu günlerine kavuştuğunu söyleyerek; “Benim hikayem işten atıldığımda başladı. Çalıştığım fabrika sendikal faaliyetlere katıldığım için benimle birlikte yaklaşık 100 kişiyi işten çıkardı. İşten atıldım diye üzülürken hayatımın en huzurlu ve özgür günlerine kavuşacağımı bilmiyordum. Allah’a sürekli şükrediyorum, meğer cezaevindeymişim ve esaretten kurtulmuşum.” dedi.

Yasemin Kaya
Yasemin Kaya Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Sendikal faaliyetlere katıldığı için yıllar önce çalıştığı fabrikadan atılan Sinan Koç, resim yeteneği sayesinde 15 yıldır hem sanat icra ediyor hem de geçimini sağlıyor. İzmit Sanat Sokağı’nda gerçeğinden ayırt edilemeyecek portreleri çizmeye devam eden Koç, Kocaeli’de sanatın ve sanatçının yeterince değer görmediğini ifade etti. Bütün sanat dallarının desteklenmesi gerektiğine dikkat çeken Koç, yeteneklerin keşfedilmesi için de özendirici faaliyetlerin olması gerektiğini vurguladı.

Sizi biraz tanıyabilir miyiz?

İsmim Sinan Koç. Trabzonluyum ama doğma büyüme İzmitliyim, 48 yaşındayım. Evliyim 3 çocuğum var. Hem hobi olarak gördüğüm hem de geçimimi sağladığım resim sanatını çok seviyorum. Hayatımın son 15 yılı da mesleğim oldu.

‘YEDİ YAŞINDAYKEN OKULDA BAŞLADIM’

Yeteneğinizi ilk ne zaman keşfettiniz, nasıl geliştirdiniz?

Resim çizmeye 7 yaşlarındayken ilkokul birinci sınıfta başladım. O yaşta hem yeteneğim hem de hevesim vardı. Okulda öğretmenlerim ve arkadaşlarım da çizimlerimi çok beğeniyordu. İnsanların beğenmesi beni motive eder hevesimi daha da artırırdı. Zamanla hayatımın her alanına yayıldı, eğitim dönemi haricinde askerlik yaparken de fırsat buldukça resim çizdim çünkü çok seviyorum. Ömrümün son 15 yılı mutlu olduğum işi yapıyorum, çok şükür. Çizim yapa yapa kendimi geliştirdim, zamanla profesyonel biri oldum. Çizemeyeceğim hiçbir şey yok. İsteyen herkese de ücret karşılığı çizim yapıyorum.

Onun hikayesi çalıştığı fabrikadan atlınca başladı… 15 yıldır hem resim çiziyor hem de ev geçindiriyor!

‘BENİM HİKAYEM İŞTEN ATILDIĞIMDA BAŞLADI’

Resim çizmeyi iş olarak yapmaya nasıl karar verdiniz?

Benim hikayem işyerinden çıkarıldıktan sonra başladı. Burada çalıştığım fabrika sendikal faaliyetlere katıldığım için benimle birlikte yaklaşık 100 kişiyi işten attı. Ben de alternatif iş ararken bir yandan da resim çizerek para kazanabilir miyim diye düşündüm, denedim ve oldu. Zamanla rağbette her geçen gün artmaya başladı derken 15 yıl olmuş bu işi yapalı.

‘HAKSIZLIK ÇOK ZORUMA GİDİYORDU’

Haksızlık sonucu işimden olmak beni çok üzüyor, zoruma gidiyordu. Ama hayatın beni hangi noktaya getireceğini, Allah’ın bana nasıl bir kapı açacağını hiç düşünmemiştim. İşime geri dönmeyi çok istiyordum çok fazla üzülüyordum. Evlisiniz, çocuğunuz var, maddi manevi sorumluluklarınız olan bir aileniz var, o dönem üzülmemem imkansızdı.

‘İŞYERLERİ KAPALI CEZAEVİ GİBİ’

İşyerleri labirent gibidir, ekmek kazanmak zorunda olduğunuz için görmek istemediğiniz halde bazı insanları her gün görmek zorunda kalıyorsunuz. Ben işyerlerinin kapalı cezaevi olduğunu düşünüyorum çünkü adım atsak haber vermek zorundayız. Her gün saat 8’de işbaşı yapmak için 2 saat evvelden uyanıyoruz. Onların belirlediği tarihlerde izne çıkacaksın, attığın her adımı onlara haber vereceksin. İzin yaptıysan tatil dönüşü mutlaka bir sürü iş yığarlar ama zam vakti gelince de sesleri çıkmaz.

Onun hikayesi çalıştığı fabrikadan atlınca başladı… 15 yıldır hem resim çiziyor hem de ev geçindiriyor!

‘ESARETTEN KURTULDUM, ÖZGÜRLÜĞÜME KAVUŞTUM’

Bir de her zaman sorun vardır. Fabrikadayken amirin işçileri sürekli gözetlemesi, bir iş yaparken insanın kontrol edildiğini gözetlendiğini bilmesi çok rahatsız edici, insan huzursuz oluyor. Bu durumlardan çok rahatsız oluyordum, sendikal faaliyetlere de bu nedenle katılmıştım zaten. Ben bu işe başlayınca özgürlüğün ne demek olduğunu anladım ve aslında meğer cezaevindeymişim dedim. Eski işimin beni ne kadar yıprattığını, resim çizmeye başlayınca anladım. O esaretten artık kurtuldum, özgür bir şekilde çalışınca insan daha verimli çalışıyor ve elindeki iş her neyse daha iyi üretiyor.

‘ARTIK BENİ MÜDÜR YAPSALAR DA GİTMEM’

İşten atıldım diye üzülürken hayatımın en huzurlu en özgür günlerine kavuşacağımı bilmiyordum. Allah’a sürekli şükrediyorum, meğer kurtulmuşum üzüldüğüm olayın zamanla sevindiğim bir konu olacağı hiç aklıma gelmezdi. Hiçbir işi gözünde büyütmemek gerektiğini o zaman öğrendim. Artık beni oraya müdür olarak bile çağırsalar da gitmem.

‘KALEM VE KAĞITTAN OLUŞUYOR’

Malzemeleriniz neler?

Ben resim çizmeye hem hobi hem de meslek gözüyle bakıyorum. Kazanç olarakta fiyatı da ben kendim verdiğim emeğe göre belirliyorum. Malzemelerim kalem ve kağıttan oluşuyor, karakalem çizimi yapıyorum. İsteyen olursa renkli de yapıyorum. Kazancımız talebe bağlı, talep artarsa kazanıyoruz talep az olursa kazancımız haliyle düşüyor. İsteyen olursa karakalemgold isimli instagram sayfamdan bana ulaşabilirler.

Onun hikayesi çalıştığı fabrikadan atlınca başladı… 15 yıldır hem resim çiziyor hem de ev geçindiriyor!

‘RESSAMLIK GEÇİNDİRİR’

Ressamlık para kazandırmaz derler kazancınız nasıl?

Evet, toplumumuzda böyle bir düşünce var ama ben bunun doğru olduğunu düşünmüyorum çünkü yıllardır bu işten para kazanıyorum, ailemi geçindiriyorum. Anneler Günü, Babalar Günü, Sevgililer Günü, doğum günleri gibi özel günlerde hediye olarak resim çizdirmek isteyenler olabiliyor. Vefat eden annesi, babası, bir yakınının fotoğrafını getirerek karakalemle çizdirmek isteyenler oluyor, bu kitle her zaman da var. Bu da biz ressamlara ekmek kapısı oluyor işte.

‘MESAİM, BEN NE ZAMAN İSTERSEM BİTER’

Belirli bir çalışma saatiniz var mı?

Belirli bir saatim yok, gün içerisinde ne zaman istersem o saatte çalışırım ve istediğim saatte de mesaiyi bırakırım. Malzemelerim kalem, kağıt ve tuval. Tuvalimi nereye kurarsam orada çalışabilirim. Evde de sokakta da deniz kenarında da parkta da istediğim her yerde çalışabilirim. Çok mutluyum, fabrikadaki o gözetlenme hissi yok. Bu kontrol edilme hissi olmadığı için daha fazla üretiyorum, keyifle çalışıyorum bundan da ötesi var mı? Ben şu anda daha verimli mesai yapıyorum. Paramı huzurla kazanıyorum daha başka ne isterim? Hangi işi yaparsak yapalım sevmek önemli, sevmeyince günden güne eziyet oluyor. Fabrikadaki işimi de seviyordum ama ortam, şartlar, yapılanlar beni çok bunaltmıştı.

Onun hikayesi çalıştığı fabrikadan atlınca başladı… 15 yıldır hem resim çiziyor hem de ev geçindiriyor!

‘O DEĞERİ GÖREMİYORUZ’

Sizce Kocaeli’de sanata ve sanatçıya değer veriliyor mu?

Kocaeli’de sanata olan kitle çok büyük değil. Özendirici faaliyetler de yok. Yeni nesli teşvik edecek hiçbir şey yapılmıyor. Eskiden anneler babalar çocuklarının ellerinden tutar ressamların yanına götürürdü. Şimdi anne babaların çocuklarını götürebileceği ressamlar yok. Sebebi de kentte ressamlara fazla yer verilmemesi.

‘PORTREYE TALEP ÇOK FAZLA’

En çok hangi çizimlere talep var?

Kocaeli’de vatandaşın en çok porteye talebi var. Bu nedenle portre ağırlıklı çalışıyorum ama akla gelen her resmi çizmek elimden geliyor. Hayatında yan yana gelmemiş insanları, resimde elini omuzuna atmış gibi çizebiliyorum. Profesyonel çalışan biriyim, bana getirilen her şeyi keyifle çiziyorum.

‘BAZEN 5 SAATTE, BAZEN DE 7 SAATTE’

Bir portreyi ne kadar sürede tamamlıyorsunuz?

Çizimini yaptığım portrede sadece bir kişi varsa en az 5 saatte tamamlıyorum. Tabi çizimin bitme süresi, portresi istenen kişi sayısına ve fotoğraflardaki detayların zorluğuna göre değişiyor. Resimde detaylar daha fazla özen ve hassasiyet gerektirir, ne kadar fazlaysa süre de ona göre değişir.

Onun hikayesi çalıştığı fabrikadan atlınca başladı… 15 yıldır hem resim çiziyor hem de ev geçindiriyor!

‘9 YAŞINDAKİ OĞLUM HEVESLENDİ’

Eşiniz, çocuklarınız ya da herhangi bir yakınınızın size özendiği oldu mu?

Çizimlerimi görüpte beğenen, imrenen çok fazla insan oluyor. Zamanında üniversiteye resim bölümünden hazırlanan öğrencilere eğitim vermişliğim de var. İçlerinden sınavı kazananlar da oldu, bu beni çok mutlu ediyor. Bir de 9 yaşındaki oğlum Fatih Kerem de resim çizmeye çok hevesli. Portrelerde o yüz ifadelerinin, mimiklerin aynısını veriyor çok şaşırıyorum. Yeni neslin hayal gücü çok geniş ve farklı.

‘İSTEDİKTEN SONRA HERKES ÇİZEBİLİR’

Bu, yetenek işi mi yoksa hevesi olan herkes resim çizebilir mi?

Heveste önemli yetenekte. Hevesi olan herkes zaman ayırdıkça öğrenebilir çünkü yap boz yap boz derken el idmanlı hale geliyor. Yetenekte varsa öğrenmek daha verimli ve hızlı hale geliyor. Yaş konusuna gelince de portrede 15 yaş sonrası daha ideal.

‘SANATSAL FAALİYETLER ARTIRILMALI’

Sanatın özendirilmesi için neler yapılması gerekiyor?

Sanatın her türü insanın ufkunu açar, sanatsal faaliyetlere, sergilere ağırlık verilmesi gerek. Ressam olsa da olmasa da yeteneği olan herkesin kente ve hayata kazandırılması gerek. Sanat sadece resimden ibaret değil. Sanatın her türünde yeteneklerin keşfedilmesi onlara imkanlar sunulması gerek, kısıtlanmaması gerek. İnsanları motive etmek konusunda ailelere ve bürokrasiye büyük görev düşüyor. Sanatı da sanatçıyı da kısıtlamayalım.

Onun hikayesi çalıştığı fabrikadan atlınca başladı… 15 yıldır hem resim çiziyor hem de ev geçindiriyor!

‘KENDİLERİNİ GELİŞTİRMEKTEN VAZGEÇMESİNLER’

Resim çizmeye ilgisi olanlara hangi tavsiyelerde bulunmak istersiniz?

Her şeyden önce istediğimiz her bilgiye ulaşabileceğimiz internetin sınırsız olduğu bir çağda yaşıyoruz. Kurslardan, özel ders verenlerden destek alabilirler. Eğer bu imkanları yoksa üzülmesinler internette her bilgi videosu ile birlikte var. İzleyerek, deneyerek sürekli çizim yaparak deneye deneye el idmanlarını geliştirebilirler. Yetenek varsa bu durum öğrenmeyi daha da pekiştirir ama istedikten sonra herkes çizim yapabilir. Kendilerini geliştirmekten vazgeçmesinler.

28 Oca 2023 - 15:00 Kocaeli/ İzmit- Güncel

Mahreç  Yasemin Kaya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Koz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Koz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Koz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Koz değil haberi geçen ajanstır.