Güngör Arslan cinayet davasında karar açıklandı… Mahkeme “suçsuz” dedi, Ersin Kurt beraat etti!

Güngör Arslan cinayeti davasında karar açıklandı. Tutuklu sanıklardan Ersin Kurt beraat etti.

Büyütmek için resme tıklayın

Geçtiğimiz yıl 19 Şubat’ta İzmit Cedit Mahallesi’ndeki Ses Kocaeli Gazetesi’ndeki ofisinde silahla öldürülen Güngör Arslan’ın cinayet durulmasına bugün devam edildi. Dosya kapsamında aralarında Ersin Kurt’un da bulunduğu 6’sı  tutuklu toplam 14 sanığın yargılanması Kandıra F Tipi Cezaevi içerisinde yer alan mahkeme salonunda yapıldı. Davaya öldürülen gazeteci Güngör Arslan’ın eşi Suna Arslan ve kızı Nazlıcan Arslan ile sanıklar ve avukatları katıldı.  Mahkemeye gelen basın mensupları da olmak üzere herkes jandarma tarafından didik didik aranarak alındı. Mahkeme salonuna bozuk para başta olmak üzere çakmak da alınmadı.

KEŞİF TALEBİ REDDEDİLDİ

Mahkemede tutuklu sanıklar Ramazan Özkan, Ersin Kurt, Burhan Polat, Ferhat Yıldırım, Hasan Emre Çelik ve Ramiz Saatçi ile tutuksuz sanıklar da hazır bulundu. Mahkemede cinayeti işleyen Ramazan Özkan'ın avukatı olay yerinde keşif yapılması talebini yineleyerek "Cansız mankenlerin kullanabileceği bir keşif yapılmasını talep ediyoruz. O zaman suçun kasten öldürmemi ya da suç tipine göre savunmalarımızı yapmak istiyoruz" dedi. Mahkeme bu talebi bir kez daha reddetti. Davanın savcısı eski mütaalasını yineleyerek sanıkların cezalandırılmasını ve tutukluluk hallerinin devamını talep etti.

GÜNGÖR ARSLAN KATLEDİLDİ

Davaya katılan ve eşinin katledildiğini belirten Suna Arslan, "Ben bugüne kadar sürekli dinledim ve her zaman adalete güveniyorum dedim. Bir takım adaletsizlikler bizlerde soru işareti bıraktı. Güngör Arslan, 35 yıllık meslek hayatında asla ve asla bu kente ihanet edecek habere imza atmadı. Bugüne kadar 7-8 senedir bizlere yaşatılanlar siyaset eksenlidir.  11 aydır yeteri kadar yıpratıldık. Yıllar önce başlayan ve FETÖ iddiasıyla ilgili açılan davada dijital materyallerde FETÖ izine rastlanılamadı ama davalar sürekli ertelendi. Çünkü onun suçsuzluğunu ertelemek istediler. Güngör Arslan’ı katlettiler, bu kentin sarmalındaki insanların ortak kararı ile oldu. Özellikle cumhurbaşkanımız adını kullanarak yapılan hak mahrumiyetini yaşadık.

ADALET İSTİYORUM

Emir komuta zinciri ile yaşatılan bir acı bu bize. Biz her acımızda yeniden ayağa kalktık. Sinan Ateş olayı da bizim cinayetimizle aynı. Katil ve sanıklar organize bir çetenin elemanları. Ersin Kurt bu işi tek başına planlamadı, biz bunu geçmişte yaşadıklarımızdan biliyoruz. Bu cinayeti kapatmak için her yol denendi. Bu cinayet planlanmış ve öldürme kastı ile yapılmıştır. Bu insan FETÖcüyü, kaçakçıları, uyuşturucu satıcılarını yazdı. Bu kenti idare edenler, siyasi ve mafyayla bu cinayet işlendi. Aslında herkesin tek istediği bir şey var o da Ersin Kurt'u kurtarmak. Lütfen sizden ricam siyaseti adalete müdahale ettirmeyin. Tüm sanıkların gereki cezaları almasını istiyorum, biz yandık başkaları yanmasın. Adalet istiyoruz."

BENİM BOYNUMU EĞDİRTMEYİN

Davada söz alan Güngör Arslan’ın kızı Nazlıcan Arslan,  "Bugün ben karşınıza avukat cübbesiyle değil, bir kızı çocuğu olarak karşınızdayım. Ben bir kız çocuğu olarak babamın öldürülmesini 50 kere izledim. Bugüne kadar bir kere bile dizlerinin önüne çökmeyen Güngör Arslan'ın namussum dediği gazetenin önünde dizlerinin üzerine çöktüğüne şahit oldum. Benim sizden bugün tek talebim beni babamı mezarında rahatsız ettirmeyin, bana boynumu eğdirtmeyin" dedi.

HATA YAPMIŞ OLABİLİRİM

Mahkemede önce tutuksuz yargılanan sanıkların son savunmalarına geçildi. Tutuksuz sanık Erdal Yıldırım, "Dosyada yer alan kadına tehdit şeklinde hitapta bulunmadım. Evet hata yapmış olabilirim ama asla tehdit etmedim. Kendisini daha önce de görmedim. Paniklediğim hal vardı, polisler sürekli gelip gidiyordu. Kardeşimin teslim olması için elimden geleni de yaptım. Böyle bir dosyada olmaktan utanç duyuyorum. Ersin Kurt’u tanımıyorum, ben kardeşimi arıyordum. Alakasız bir şekilde bu dosyada yer aldım. Kardeşim hata yapmış olabilir, adaletinize sığınıyorum beraatimi talep ediyorum" diye konuştu.

BERAATLERİNİ TALEP ETTİLER

Eski savunmalarını tekrar eden tutuksuz yargılanan sanık Özgür Taşkıran, "Tek yaptığım devletin kolluk güçlerine yardım etmektir. Başka da diyeceğim bir şey yok" dedi. Diğer tutuksuz yargılanan Yadigar Başyurt, "Tuğba'ya baskı yapılmadı. Beni kimse yönlendirmedi, kadının bende numarası bile yoktur" dedi. Tutuksuz yargılanan Can Yılmaz, "Arkadaşım benden araba istedi vermedim. Bende onu Derince'ye bıraktım. Hiç bir suçum günahım yokken 7 ay cezaevinde kaldım. Allak bullak oldum, beraatimi talep ediyorum" dedi.

KEŞKE BÖYLE BİR OLAY OLMASAYDI

Cinayetin azmettiricisi olduğu öne sürülen tutuklu sanık Burhan Polat, "Sürekli haberlerin altına yazılan yorumlar nedeniyle bana çevremden baskı yapıldı. Bana da o dönem Tuğba olayını anlatmışlardı. O kişiyi araştırdık bulduk. Aslında bizim yapmak istediğimiz haber yaptırıp yorum yapacaktık ve malına zarar verecektik. Aslında yapmak istediğimiz buydu. Ama o gğn tesadüfen Ferhat ve Hasan ile tesadüfen denk geldik. Bir can gitti, olay nasıl bu noktaya geldi anlamadım. Keşke bu olay böyle olmasaydı" dedi. Diğer tutuklu sanık Hasan Emre Çelik ise "Olay günü Ramazan kendini korumak için silah istedi. Elime bile silah almadım. Olay yerinden de onu almadık. Güngör Arslan’ı tanımam etmem yine böyle bşr olayı azmettireyim" dedi.  Cinayeti gerçekleştiren tutuklu sanık Ramazan Özkan ise kastının asla öldürme olmadığını söyleyerek "Kesinlikle öldürme kastım yoktu. Ben silahı sadece kendimi korumak için aldım. Karakolda öldüğünü duyunca da şok geçirdim. Kalan hayatıma devam etmem için sizden bir şans vermenizi istiyorum. Üzgünüm böyle olacağını bilmiyordum. Bu olaydan önce elime silah aldım ama silah kullanmışlığım yok. Öleceğini düşünmedim" dedi.

HAKKIMDA TEK DELİL YOK, SUÇSUZUM

Davanın tutuklu sanıklarından Ersin Kurt ise kendisiyle ilgili bir tek delil bile olmadığını söyleyen savunmasında şunları söyledi: "Müşteki avukatının iftirayı aşan yorumları reddediyorum. 11 aydır hem soruşturma hem kovuşturma geçiyorum.  Benim aleyhimde delil bulunamayacak çünkü ben böyle bir suç işlemedim. Kendimden eminim. Adalet oraya lazım ise bana da lazım. Benle ilgili somut bir şey de çıkmıyor. Benim de 4 çocuğum var, onlar da beni soruyor. Ben de onlara başka ülkede yaşıyorum diyorum. 5 ayı tek kişilik hücrede olmak kaydıyla 11 aydır tutukluyum. Ama onlar da biliyor ki Ersin Kurt dosyada suçsuz, tek somut delil yok. Böyle bir dosyada Türkiye’de benim örneğim yok. Haklı ve suçsuz olduğum yerde en ağır şekilde cezaevinde tutuluyorum. Bu dosya benim gözümde ders olarak okutulmalı. Birileri bana bir şey söylecek ise şu tarihte şunu yapsın desin. Ben buradaki kişilerden bazılarını tanımıyorum bile. Kimseye böyle bir telkinde bulunmadım. Ciddi anlamda mağdurum. Adaletin tecelli etmesini diliyorum. Beraatimi ve tahliyemi talep ediyorum."

SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİLER

Eski savunmalarını tekrar ettiğini söyleyen diğer tutuklu sanık Ferhat Yıldırım," Eski savunmalarını tekrar ediyorum. Yardım etme noktasında kimseye yardım etmedim. Böyle bir şey olacağını bilseydim asla içerisinde olmazdım" dedi. Diğer tutuklu sanık Ramiz Saatçi, "Silahı sattığım doğrudur. Ama ben onu rahmetli arkadaştan almıştım. Eve koymuştum. Hiç elime bile almamıştım. 18 aylık bir çocuğum var, mağdurum. Beraat ve tahliyemi talep ediyorum" şeklinde konuştu. Mahkemede avukatların savunmalarına geçildi.

RAMAZAN ÖZKAN: PİŞMANIM

Duruşmada mahkeme heyeti sanıklara son söz hakkını verdi. Tutuklu sanık Ramazan Özkan, pişman olduğunu söyledi. Tutuklu sanık Hasan Emre Çelik, "İçinde bulunduğum durumdan dolayı hem üzgün hem de pişmanım" dedi. Tutuklu sanık Ersin Kurt ise "Hukuken ve vicdanen suçsuzum adaletin geç de olsa tecellisini istiyorum" dedi. Tutuklu sanık Burhan Polat ise "Adaletinize güveniyorum beraatimi talep ediyorum" derken, Ramiz Saatçi ise "Adaletinize sığınarak mahkemenizden tahliyemi talep ediyorum" dedi. Tutuklu sanıklardan Ferhat Yıldırım "İşlemediği bir suçun cezasını çekmek istemiyorum" dedi. Tutuksuz sanık Can Yılmaz, Özgür Taşkıran, Kadir Yıldırım, Yadigar Başyurt ve Erdal Yıldırım ise beraatlerini talep etti. 

KARAR AÇIKLANDI

Mahkeme heyeti Güngör Arslan’ı öldürmek suçundan tutuklu sanık Ramazan Özkan için iyi hal indirimi uygulamadan tasarlayarak kasten adam öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile ruhsatsız silah suçundan da 7 yıl hapis ve 40 bin TL adli para cezasına çarptırıldı. Tutuklu sanık Burhan Polat için iyi hal indirimi yapılmaksızın Güngör Arslan'ı kasten adam öldürme suçunu azmettirmeden ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.  Tutuklu sanık Hasan Emre Çelik için ise kasten adam öldürme suçundan iyi hal indirimi uygulanarak 20 yıl hapis cezası ile cezalandırılması, ruhsatsız silah nedeniyle de 7 yıl hapis ve 40 bin TL adli para cezası ile cezalandırılmasına ile Tutuklu sanık Ferhat Yıldırım için tasarlayarak kasten adam öldürmeye yardım etmek suçundan iyi hal indirimi uygulanarak 20 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına, kaçak silah suçundan da 7 yıl hapis ve 40 bin TL adli para cezası ile cezalandırılmasına karar verildi.

ERSİN KURT BERAAT ETTİ

Tutuklu sanık Ersin Kurt, Güngör Arslan’ı öldürme suçuna azmettirme suçundan beraatine karar verildi. Tutuklu sanık Ramiz Saatçi'nin kasten adam öldürme suçundan beraatine, ruhsatsız silah suçundan ise 7 yıl ve 40 bin TL adli para cezası ile cezalandırılmasına karar verildi. Tutuksuz yargılanan sanıklardan Emrah Yıldırım ve Kadir Yıldırım'ın beraatine, Özgür Taşkıran'ın 2 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına, Erdal Tilki'in ise 2 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına, Can Yılmaz 2 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına, Yadigar Başyurt'un 2 yıl 3 ay hapis cezası cezalandırılmasına, Abdullah Yürük'ün ise beraatine karar verildi. Mahkeme heyeti ayrıca bazı hapis cezaları ile ilgili heyette hakim üyenin şerh koyduğu da belirtildi.

09 Oca 2023 - 12:19 Kocaeli- Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Koz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Koz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Koz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Koz değil haberi geçen ajanstır.

03

Sordum Sarı Çiçeğe - Dava da sadece Ersin kurta oynanması ve azmettirici gösterilmesi adaletin böyle sağlanacağına inanan bir kesimin olması gerçekten şaşırtıcı. Ersin kurt senelerce bu memlekette abilik gerekirse dostluk yapmış hatrı sayılı bir insan üstüne oynadığınız bu karalama kanpanyası burda bitti

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 09 Ocak 19:06
02

Kurtluk - Yapılan bir sürü karalamaya rağmen adalet yerini buldu. Ersin kurt haksız yere bunca zaman içerde tutuldu İzmit’in en iyi insanlarından biri olan her zaman fakire fukaraya yardım eden adamı 1 sene içerde tutsalar da adalet tecelli etmedi

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 09 Ocak 19:04
01

derin millet - YİĞİTLİK DÜŞMEMEZLİK DEGİLDİR YİĞİTLİK DÜŞTÜGİ YERDEN KALKMAKTIR GEÇMİŞ OLSUN BU BÜYÜK KUNPASI DA ATLATTIN ANADOLUNUN YİĞİT EVLADI TEKRAR GEÇMİŞ OLSUN

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 09 Ocak 17:29