Onlar için bir saniye bile çok kıymetli… “İtfaiyeci herkesin kaçarak uzaklaştığı yere giren kişidir”

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Yahya Kaptan İtfaiye Grubu Müdahale Şube Müdürlüğü 2. Vardiya Amiri Seçkin Yanık, itfaiyecilerin her saniye vaka olacakmış gibi tetikte bekleyerek çalıştıklarını belirterek, “İtfaiyecilikte her vaka önemlidir, bir saniye bizim için çok kıymetli. İtfaiyeci herkesin kaçarak uzaklaştığı yere giren kişidir.” dedi.

Yasemin Kaya
Yasemin Kaya Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Yahya Kaptan İtfaiye Grubu Müdahale Şube Müdürlüğü 2. Vardiya Amiri Seçkin Yanık, mesleğin zorluklarını ve güzelliklerini tüm teşkilat adına gazetemize anlattı. Yangından trafik kazasına ekip olarak ilimizde el değmedik vaka bırakmayan, başkalarının hayatını kurtarmak için kendi canlarını tehlikeye atan itfaiyecilerin her saniye tetikte olmaları gerektiğini vurgulayan Yanık, itfaiyecilik mesleğinde hızlı olabilmenin ve zamanı verimli kullanabilmenin hayati önem taşıdığına dikkat çekti.

TEŞKİLATTAN BÜYÜKAKIN’A TEŞEKKÜR

Son teknolojiye uygun eksiksiz cihazlarıyla bu yıl da binlerce vakayı önleyen Kocaeli İtfaiyesi, sınırlarını aşarak il dışına da yardım eli uzatıyor. Birimin başarısında Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın büyük emeği olduğunu vurgulayan Şube Müdürlüğü çalışanları, hassasiyetlerinden ve desteklerinden ötürü Büyükakın’a teşekkür etti.

‘GECE GÜNDÜZ HAZIR KITA BEKLİYORUZ’

İtfaiyeciler güne nasıl başlıyor, mesailerinizi nasıl geçiriyorsunuz?

Sabah 09.00 itibariyle başlayan mesaimiz ertesi gün 09.00’da sona eriyor ve sonraki iki gün boyunca izinli oluyoruz. Sabah 10-11.00'da spor saatimiz başlıyor. Çalışanlarımız her gün 14.00 ve 15.00 arasında eğitim görüyor. Uzun süren vakalarda saatlerce, yorulana kadar çalışıyoruz, tabi kendi aramızda birbirimizi dinlendiriyoruz. Bu iş sürekli hazır kıta beklemeyi gerektiren bir iş. Gece saat 4'te de ardından sabah 7'de vaka olsa biz gitmek zorundayız. Uzun süren vakalarda gerekirse vardiya içinde birbirimizi dinlendiriyoruz ya da dışarda olan vardiyayı nöbete çağırarak destek alıyoruz. Bu iş her zaman her türlü olaya müdahale edecek şekilde hazır olarak beklemeyi gerektiren bir iş.

‘15 SANİYEDE BİNAYI TERK ETMEK ZORUNDAYIZ’

İhbar geldiği andan itibaren binadan çıkış ve olay yerine varış süreleriniz ne kadar sürüyor. Bunun belli bir standardı var mı?

Biz itfaiyeciler en hızlı ve erken olacak şekilde binayı derhal terk etmek zorundayız. İhbar geldiği an binadan çıkışımız ve araca geçiş süremiz 15 saniyeyi buluyor. İstisnai durumları da düşünürsek en fazla 30 saniyeye varabilir bu süre. NOMEX isimli ısıya dayanıklı kıyafetlerimizi de aracın içerisinde en fazla bir buçuk dakikada giyerek vakaya hazır hale gelmiş oluyoruz.

‘HER ZAMAN HER YERE EKİPLE GİDİYORUZ’

Bizim çalışma metodumuzda hiçbir zaman bir itfaiyeci bir vakaya tek başına gidemez. Her zaman donanımlı gitmek zorundayız, her zaman tam kadro gidiyoruz. Mesleğe atılanlar eğitim aldığı için bunun bilincindeler. Tüm ekipmanlarımız her an bir vaka olacak gibi hazırdır. İtfaiyecilik bir ekip işi bir ekip ruhudur, ekip olarak çalışırız. Yalnız başına bir olaya müdahale eden itfaiyeci göremezsiniz çünkü her itfaiyecinin bir eş çalışma vardır ve olaya da birlikte müdahale ederler, işimiz çok riskli bu nedenle tek başımıza müdahale etmeyiz. Bu nedenle her zaman her yere ekiple gidiyoruz.

‘NEREDE İHTİYAÇ OLURSA ORADAYIZ’

Yangın dışında nelere müdahale ediyorsunuz?

Trafik kazaları, denizde boğulma vakaları, hayvan kurtarma operasyonları, parmağı bir yere ya da yüzüğe sıkışan çocuk vakaları gibi, sağlığı elvermeyen hastaların bulunduğu yerden çıkarılması konusunda 112'ye de destekte bulunuyoruz. İtfaiyenin müdahale etmediği vaka yok, nerede ihtiyaç olsa oradayız. Trafik kazaları ve yangınlar başta olmak üzere tüm kurtarma vakaları bizim işimiz.

‘HEVES, MERAK VE CESARET’

Kendi canınızı da tehlikeye atarak başka insanların hayvanların canlarını kurtarıyorsunuz. Bu kadar riskli olan bir işi seçmenizin nedeni nedir?

Bu mesleğe yapı olarak bir yatkınlığım vardı, gönüllü olarak arama kurtarma faaliyetlerinde bulunuyordum. İtfaiyeciliğin müdahale alanlarından biri de arama kurtarmadır. Meraklı olduğum ve müdahale alanı çok geniş bir alan olduğu için gönüllü yaptığım işi profesyonel olarak yapmak için itfaiyeci olmaya karar verdim. Bu mesleği icra eden kendini yetiştirmiş abilerim olduğu gibi bu mesleğin lisesini ve üniversitesini okuyan arkadaşlarımız da var. Tüm itfaiyeciler güçlü bir vicdana sahip merhametli insanlardır. Yoksa kimse başkalarının hayatına dokunmak için kendi canını tehlikeye atamaz.

‘DAHA UYGUN ARAÇLARLA SOKAĞA GİRMEYE ÇALIŞIYORUZ’

Kocaeli'de itfaiyenin giremediği sokaklar var, oralarda vaka olunca nasıl müdahale edebiliyorsunuz?

Tabi İzmit'te itfaiyenin giremediği girmekte zorluk yaşadığı sokaklar var ama itfaiyecinin bilmediği sokak olamaz. Vakanın olduğu sokak dar ise zaten orayı daha önceden görmüşüzdür. O sokağa nasıl girmemiz gerektiğini daha önceden eğitimlerle değerlendiriyoruz. Hangi ilçede kaç tane dar sokak var ise tespitimizde. Yakın zamanda bunu daha planlı olarak hayata geçirmek için Kartepe ilçemizde bulunan kaç sokak daha var, su kaynaklarına yakınlık uzaklık gibi durumlar hesap edilerek ilçe ilçe planlı çalışma yapacağız. Vakaya gittiğimizde bulunulan bölgedeki su kaynaklarını da bilmemiz bizim için çok önemli.

‘İTFAİYECİLİKTE HER VAKA YENİ BİR TECRÜBEDİR’

Sadece ilimizde meydana gelen acil durumlara değiş çevre illerden gelen destek taleplerini de tıpkı kendi vakamıza gider gibi hızlı bir reaksiyon alıyoruz. Prosedürümüzü hızlı bir şekilde uygulayarak kısa süre içerisinde destek için çıkıyoruz.

‘TALEP GELİNCE İL DIŞINA DA YARDIMA GİDİYORUZ’

Sadece ilimizde meydana gelen acil durumlara değil çevre illerden gelen destek taleplerini de tıpkı kendi vakamıza gider gibi hızlı bir reaksiyonla gidiyoruz. Prosedürümüzü hızlı bir şekilde uygulayarak kısa süre içerisinde destek için çıkıyoruz. Örneğin orman yangınları gibi büyük vakalarda çevre illere yardıma gidiyoruz, gerekirse oradan da bize yardım için gelenler olabilir. İhtiyaç olursa bürokrasi açısından izin almadan müdahaleye gitmek gibi bir durumumuz yok, ihbar gelince müdahale için derhal çıkıyoruz. Bürokrasiden de bir engel olmuyor çünkü zamanla yarıştığımız bir iş olduğu için onlar açısından da bir problem durum söz konusu değil.

‘ÖNCELİĞİMİZ EN HIZLI ŞEKİLDE VAKAYA YETİŞMEK’

Daha sonra gerekli bildirimler resmi olarak mutlaka yapılıyor, önceliğimiz her zaman en hızlı şekilde vakaya yetişmek. Çevre illerde yaşanan vakalar için de bizim dışımızda Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tahir Büyükakın'dan bize talimat gelebiliyor. Geçtiğimiz gün Düzce ilinde yaşanan Kocaeli ve çevre illerde hissedilen deprem için başkanımızdan gelen talimat üzerine yardım için ekibimizi bölgeye yolladık. Başkanımız Sayın Tahir Büyükakın yaptığımız işe çok büyük bir hassasiyet göstererek, her zaman her konuda desteklerini sunuyor. Ekibimizin başarısında hiçbir desteği esirgemeyen ve büyük emeği bulunan başkanımıza ne kadar teşekkür etsek.

‘HİÇBİR GÜNÜ BOŞ GEÇİRMİYORUZ’

İhbar gelmediği zamanlarda kendimizi geliştirmek adına eğitim ve sosyal faaliyetler yapıyoruz, araç ve malzeme bakımları ile ilgileniyoruz, her gün mutlaka olaya müdahale haricinde yapacak işlerimiz oluyor.  Geçmişi askeri bir kökene dayanan itfaiye teşkilatı personelleri her zaman hazır kıta her an bir olaya gidecekmiş gibi hazırdır. Yemekteyken, eğitimdeyken, spordayken ya da istirahatteyken de vaka çıkabilir. Bu durumlarda da derhal yaptığımız işi bırakarak aracımıza biner ve yola koyuluruz.

‘BİZİM İÇİN ÖNEMSİZ VAKA YOK’

Bizim işimizde önemli ve önemsiz vaka yoktur çünkü gittiğimizde nasıl bir manzarayla karşılaşacağımızı bilmiyoruz, olay yerine ulaşınca belli oluyor. Bazen çok büyük bir vaka hazırlığıyla gittiğimizde küçük bir vakayla, bazen de küçük bir vaka ihbarı gibi gittiğimiz olayda büyük bir vaka ile karşılaşabiliyoruz.

‘SÜREKLİ TETİKTE OLMAK ZORUNDAYIZ’

İşinizin olmazsa olmazı ve en zor yanı nedir?

Sürekli tetikte ve hem fiziksel hem de ruhsal olarak hazır durumda olmanız gerekiyor. Yaptığınız her işte ya da faaliyette acaba ihbar gelirse duyar mıyım, telsiz burada çeker mi gibi sürekli düşünüyorsunuz. Çünkü hiçbir itfaiyeci hiçbir olayı kaçırmak istemez. İşimizin en önemli kısmı zamandır, zamanında yapacağımız müdahale daha büyük hasarlara yol açmadan olayı bitirmemizi sağlar.

‘HERKES BİZİM AĞZIMIZDAN ÇIKACAK CEVABA BAKIYOR’

Mesela alevlerin içinde kalmış bir binaya giriyoruz, işimizin risklerini yangın yerindeki ön görülebilir ve ön görülemez tehlikeleri çok iyi biliyoruz. Evimizde bizi bekleyen ailelerimiz var ve onları düşünüyoruz birilerini sevdiklerine kavuşturmak için belki kendi sevdiklerimizden vazgeçiyoruz. Bir taraftan da duygu yüklü bir iş yapsakta her zaman soğukkanlı davranmak zorundayız. Kazada hayatını kaybeden birini görmek, sevdiklerini kaybeden insanları görmek çok zor bir durum ve bu durum insanı duygusal olarak yıpratabiliyor.

‘BİR VAKADAN ÇIKIP BAŞKA VAKAYA GEÇTİĞİMİZ OLUYOR’

Biz yangından geri döndüğümüzde bazen daha binaya girmeden bir ihbar geliyor, durmadan bir diğer ihbara gidiyoruz. İtfaiyecilikte olmazsa olmaz olan ve zor olan kısım şu, çok zor bir ortamdan ölüsünü çıkardığımız insanın olayından bir başka vakaya geçmek zorunda kalmak duygularımızı yorabiliyor. Her zaman soğukkanlı ve hızlı olmak zorundayız, vakaya müdahale ederken duygularımızı kontrol etmemiz çok önemli.

‘BU YIL 13 BİN 499 KİŞİYE EĞİTİM VERİLDİ’

İşletmelere, diğer kuruluşlara, ya da talep gelen eğitim veriyor musunuz?

İlimizde bulunan özel ve kamu kuruluşlarından talep gelmesi durumunda; yangın, farkındalık ve müdahale eğitimleri Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Eğitim Merkezi tarafından veriliyor.  Vatandaşın eğitimi konusunda ise eğitim birimimiz KO-MEK’te dahil dönem dönem eğitim programları düzenleniyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Eğitim Merkezi (KOBİTEM) tarafından il içi ve il dışı özel işletmelerle, kamu kurumları ve özel kuruluşlar dahil olmak üzere bu yıl toplam 13 bin 499 kişiye eğitim verildi.  İl dışında bulunan 2 adet kuruma eğitim verildi.

‘PERSONELİMZE SÜREKLİ EĞİTİM VERİYORUZ’

Acil durum ekipleri, yangın önleme ve söndürme eğitimi, kapalı alan kurtarma trafik kazalarına müdahale, gönüllü itfaiyecilik, yangın güvenliği farkındalık semineri, söndürme ve tahliye tatbikatları gibi eğitimler veriliyor. Bunların dışında personel hizmet içi eğitimleri de personelimize veriliyor.

‘BELLİ ISIDAN SONRA ETKİLENEBİLİR’

Yangına dayanıklı kıyafetlerde yanma tehlikesi hiç olmuyor mu?

Yangına dayanıklı kıyafetlerimiz tabiki belli bir ısıya kadar bizi koruyor ancak bir süreden sonra o ısıdan dolayı vücut sıcaklıktan etkilenebiliyor. Belli ısıyı geçtiğinde ve sabit durma durumunda bizim kıyafetlerimiz de yanma tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir.

‘YAŞADIĞIMIZ HİÇBİR OLAYI UNUTAMAYIZ’

Unutmadığınız ya da yaşadığınız ilginç bir olay oldu mu?

Bu meslekte hiçbir olay unutulamaz, yaşadığımız hiçbir olayı unutamayız, hangi birini unutalım ki. Tehlikeli hayvanlarla bile kurtarmada karşılaşabiliyoruz. 2015 yılında havalandırma boşluğuna düşen iguanayı kurtardım. Onun saldırgan olduğunu düşünmüştüm ama çok uysaldı ve onu kurtarmam zor olmadı.

GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ SENA SÜTCÜ: ‘SADECE PARA KAZANMAK İÇİN YAPILACAK BİR İŞ DEĞİL

Son olarak Şube Müdürlüğü’nde gönüllü olarak çalışan 20 yaşındaki Kocaeli Üniversitesi öğrencisi Sena Sütcü meslekle ilgili duygularını paylaşarak, “Ben lisede ebelik bölümü okudum ama itfaiyeye daha yatkın olduğumu gördüm. Bu nedenle üniversitede bu bölümü seçtim. Sınıfımız 60 kişi 6 tane kadın öğrenci var. Bölüme ilgi çok fazla, mezun sayımız da çok fazla. İşe başlarken de hortumlarını ilk başta kaldırırken zorlanıyordum ama zamanla alıştım, bu işi yapmayı seviyorum, içinden gelmedikçe yapılmaz bu iş. İtfaiyeci olayım paramı kazanayım mantığıyla yapılabilecek bir iş değil.” dedi.

25 Kas 2022 - 11:07 Kocaeli- Güncel

Muhabir  Yasemin Kaya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Koz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Koz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Koz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Koz değil haberi geçen ajanstır.

02

Murat - Seçkin amir mesleğinde tecrübeli bir itfaiyecidir özellikle de arama kurtarmada teskilat da böyle isimlerin olması çok önemli

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Kasım 18:37
01

Yusuf Can - Helal olsun sana seçkin amirim mükemmel bir demeç olmuş birde personel olarak yetersiz olduğumuzu söyleseydin güzel olur du

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Kasım 18:36