Dolandırılan arıcılar Ankara'da TAHAP önünde toplandı: Şekerimizi alacağız!

Arıcılar, parasını ödeyip alamadıkları şeker için Ankara'da TAHAP'ın önünde buluştu. Vatan Partisi de arıcılarlaydı. Arılarını beslemek için parasını ödedikleri şekeri isteyen arıcılar, aksi halde hukuki yollara başvuracaklarını açıkladı.

Vatan Partisi, yurdun dört bir yanından Ankara’ya gelen arıcılarla birlikte Türkiye Tarım, Gıda, Hayvancılık ve Arıcılık Platformları (TAHAP) Federasyonu’nun kapısına dayandı. TAHAP önünden uyaran Vatan Partisi Genel Sayman Vekili Şehmus Yıldırım Gençer, “Söz veriyoruz. Arıcılarımızın zararları telafi edilecek, sorunları çözülecek.” dedi. Gençer, hükümet ile Tarım ve Adalet Bakanlıklarına da “TAHAP Federasyonu Başkanı arıcıları dolandırırken sizi kullanıyor. Buna karşı yaptırım uygulayacak, Türkiye’nin arıcısını koruyacak faziletiniz nerede?” diye seslendi.

TAHAP Federasyonu ucuza besleme şekeri dağıtma vaadiyle ülkenin çeşitli bölgelerindeki bal  üreticilerinden para toplamış ancak mevsimler geçmesine rağmen, ürünü yollamamıştı. Çalmadıkları kapı kalmayan bal üreticileri çareyi Vatan Partisi’ne başvurmakta bulmuştu. Vatan Partisi dün Ankara’da çok sayıda arıcıyla birlikte TAHAP Federasyonu’nun önüne gitti, Federasyonun kapısında basın açıklaması yaptı. Açıklamada konuşan Vatan Partisi Genel Sayman Vekili Şehmus Yıldırım Gençer, “Ellerimiz yakanızda. Hukuki süreci başlatıyoruz. Türkiye’nin üreticisinin rahat olamadığı yerde kimse rahat olamaz.” ifadelerini kullandı.

AYLAR OLDU ZARAR BÜYÜDÜ

Gençer, arı üreticilerinin başkenti gezip görmeye, dayı aramaya gelmediğini; alın terlerine sahip çıkmaya geldiklerini vurguladı. Zararlarının boyutunu anlattı. Arıcılardan besleme şekeri verme vaadiyle toplanan paraların miktarına dikkat çeken Gençer şöyle konuştu:

“Bal üreten, güzellik üreten Türkiye’deki 80 bin arıcımızın gözü bugün Ankara’da. Çünkü arkada görmüş olduğunuz federasyonu yönetenler onları kandırdılar, aldattılar ve dolandırdılar. Buradaki arıcılar gözü dönmüş çıkarcılığın ve kâr hırsının son kurbanlarıdır. Aynı zamanda bu gidişe ilk isyan edenlerdir. Devamı gelecektir. Mart ayında arıcıdan şeker bedellerini peşin olarak topladılar. Arıcılarımız için çok büyük miktarda paralardan bahsediyoruz. Örneğin Diyarbakır’dan 1.2 milyon TL, Siverek’ten 700 bin TL, Adıyaman’dan 230 bin TL, Bitlis’ten 1 milyon 230 bin TL… 81 ili düşündüğünüzde miktarın büyüklüğünü siz hesap edin. 1 hafta içinde gönderilmesi gereken şekerler bahar geçti, yaz geldi, bakın şimdi sonbahardayız, gönderilmedi. Üreticinin gönderdiği paralar buhar olup uçtu. Arılarımız üreyemedi. Yavru arılar sakatlandı, çürüdü, öldü. Arıcının bal verimi düştü. Arıcı tefeciye el açtı, muhtaç oldu. Tarif edilemeyecek boyutlarda zarara uğradı. Arıcılarımız ‘madem şeker gönderemiyorsunuz paramızı iade edin’ dedi. Ne paralarını alabildiler ne de şekerlerini...”

‘NAMUSLU, DÜRÜST, ÇALIŞKAN İNSANLAR’

Gençer, arıcılara iftira atan federasyon başkanı Mustafa Sarıoğlu’na yanıt verdi. “Şimdi bunun sorumlusu olanlar, hakkını arayanları ‘terörist’ olmakla suçluyor. Yavuz hırsız ev sahibini bastırmaya kalkıyor. Bastıramaz, bastıramayacak. Burada Türkiye’nin en namuslu, en dürüst, en çalışkan insanları var.” dedi. Gençer şöyle devam etti:

“Üretimi terörize eden sizsiniz. Milli üretimdeki bu rekolte düşüşünün sorumlusu sizsiniz. Arıcının emeğini zimmete geçiren, türlü dalaverelerle arıcıları oyalayan Mustafa Sarıoğlu yönetimini son kez ikaz ediyoruz: Arıcıların şekerlerini veya alacakları şekere göre paralarını faiziyle derhal iade edin… Onların sorunları yalnızca burada bulunan arıcıların sorunları değil, tüm Türkiye'deki arıcılarımızın sorunları. Bu sorunlar sadece arıcılarımızı değil bütün milletimizi ilgilendiriyor. Arıcılık Türkiye tarımının bel kemiği, en stratejik alanlarından biri. Ancak bu stratejik alanın imkanlarını kendi çıkarları için kullananlar yüzünden arıcılarımız perişan. İlkbaharda arılarımız kıştan çıktı. Kıştan çıkan arı üreticilerimizin çok iyi bildiği gibi açtır. Şeker ile beslenmesi gerekmektedir. Bu şeker, balın kalitesi veya tatlandırılması için değil arının hayatta kalması ve üremesi için şarttır.”

SORUMLU KURUMLARA ELEŞTİRİ VE ÇAĞRI

Gençer, hükümet ile Tarım ve Adalet Bakanlıklarına da çağrıda bulundu. İlgili kurumların duyarsızlığını eleştiren Gençer, “Niye harekete geçmiyorsunuz” diye sordu:

“Tarım Bakanlığımıza sesleniyoruz: arıcıların şeker sorunu sizin sorumluluğunuzda değil mi? Onları bir takım insafsızlar, vicdansızların ellerine mi terk edeceksiniz? Adalet Bakanlığımıza sesleniyoruz: arıcının hakkını gasp eden bu dolandırıcılara karşı savcılarımız niye harekete geçmiyor? Arıcının hakkını yemek serbest mi? Hükümete sesleniyoruz: Mustafa Sarıoğlu her sözünde, fotoğrafında Ak Parti yöneticileriyle ahbaplığını gösteriyor. Arıcıları dolandırırken sizi kullanıyor. Buna karşı yaptırım uygulayacak, Türkiye’nin arıcısını koruyacak faziletiniz nerede? Devletimizin ilgili kurumlarına ve devlet yöneticilerimize bu sorunu derhal çözmeleri çağrısında bulunuyoruz. Vatan Partisi olarak üreticiyi tefecinin avucuna düşürüp deri koltuklarda rahat rahat keyif sürebileceğini düşünenlerin rahatını bozacağız. Türkiye’nin üreticisinin rahat olamadığı yerde kimse rahat olamaz.”

‘SÖZ VERİYORUZ ÇÖZECEĞİZ’

Gençer sözlerini şöyle tamamladı: “Bizim balımızı, arımızı telef eyleyip Türkiye'nin zenginliklerini iç etmeye çalışan kim varsa bilsin ki üreticinin eli yakasında. Hukuki işlemlere başlıyoruz arıcının zararını fazlasıyla tanzim edeceğiz. Buradan bütün arıcılarımıza söz veriyorum. Zararları telafi edilecek. Vatan Partisi gövdesini bu işe koymuştur. Genel Başkanımız Doğu Perinçek arıcılarımızın sorunlarının çözülmesi için çalışmaktadır. Arıları bile yaşatamayan bu sistemin sonu gelmiştir. Vatan Partisi üreticileri baş tacı ilan ediyor. Vatan Partisi iktidarında üretici baş tacı olacak. Vatan Partisi iktidarında devletin elinde bulunan şeker fabrikalarından arıcılara ilkbahar ve sonbahar aylarında ücretsiz şeker desteği yapılacak. Arıcı el açmaktan, minnetten kurtulacak. Türkiye gıda sorunları yaşamayacak.”

VATAN PARTİLİ AVUKATLAR HAREKETE GEÇTİ

Arıcılar ile TAHAP İl ve İlçe Başkanları, federasyonun önündeki açıklamanın ardından Meclis'e gittiler. Üreticiler Meclis'te CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Ak Parti Aydın Milletvekili Metin Yavuz ve İyi Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral ile görüştüler. Kısa süren görüşmelerde milletvekillerinin üreticileri dinlediği, not aldığı ve konuyu araştıracaklarını ifade ettikleri öğrenildi. Üreticiler Meclis ziyareti sonrasında Vatan Partili avukatlarla da toplantı yaptı. Vatan Partisi Genel Merkezi’nde yapılan toplantıya partinin avukat yöneticileri Genel Başkan Yardımcısı Nusret Senem, MYK Üyesi Mehmet Cengiz ve Merkez Hukuk Bürosu Sekreteri Hasan Fırat Kayaönü katıldı. Toplantıda hukuki yol haritasının çizildiği, suç duyurusu sürecinin hızlandırılması kararının alındığı bildirildi. Üreticilerin ve Vatan Partili avukatların bugün Ankara adliyesinde suç duyurusunda bulunacağı kaydedildi.

‘ÜRETEN YÜREKLER TÜKENEN YÜREKLER OLMASIN’

Vatan Partisi’nin TAHAP önündeki açıklamasında Ankaralı, Artvinli, Balıkesirli, Bayburtlu, Bitlisli, Diyarbakırlı, Erzincanlı, Erzurumlu, Eskişehirli, Gümüşhaneli, İzmitli, Mersinli, Rizeli, Siverekli, Viranşehirli ve Yüreğirli bal üreticileri hazır bulundular. Aydınlık’a konuşan aynı zamanda kendileri de üretici olan TAHAP başkanları “Şekerimizi istiyoruz” dediler. Vatan Partisi’ne özel teşekkürlerini ilettiler. Meselelerini görmezden gelen siyasilere ve medya kuruluşlarına da sitem ettiler.

TAHAP Mersin İl Başkanı Ahmet Erden: “Aynı zamanda Genel Merkez Teşkilat Başkanıydım. Mağdur arıcılarımızla yan yana olduğum için başkan bey tarafından genel merkez görevinden alındığım söyleniyor. Kendim de mağdurum. Mersin’de 5 tır alacağımız var. Yaklaşık 800 bin lira para yolladık. Ancak sonuç alamadık. Üreticiye karşı sorumluluğum var. Bir kısmının mağduriyetini kendi imkanlarımızla giderdik. Ancak hala çok sayıda mağdurumuz var. Bu işin peşini bırakmayacağız. Üreten yürekler olarak yola çıkmıştık. Şimdi tükenen yürekler oluyoruz. Üreten yürekler tükenen yürekler olmasın.”

TAHAP Eskişehir Başkanı Hüseyin Diner: “TAHAP Federasyonu ‘arıcıların duasını almak için bu yola çıktık’ demişti. Şu anda bedduamızı alıyorsunuz. İşimizi, gücümüzü bıraktık, yüzlerce kilometre yoldan buraya geldik. Bizi tehdit ediyorlardı, konum atıyorlardı. Mekanlarına geldik, yoklar. Buradayız. Çıksın gelsin neredeyse. Versin hakkımızı.”

'MÜDAHALE ETMELERİNİ İSTİYORUZ'

TAHAP Bitlis Hizan Başkanı Ayhan Üstündağ: “6 aydır oyalanıyoruz. 8 tır şeker alacağımız var. Yüzlerce arıcı gözümüzün içine bakıyor. Bizlerden müjdeli haber bekliyor. Onların hakkını aramak için koştum geldim. Yazıktır, günahtır. Yetkililerden müdahale etmesini istiyoruz.”

'GEREKENİ YAPACAĞIZ'

TAHAP Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Ata Akkoyun: “Diyarbakırlı üreticiler olarak 1 milyon 200 bin lira yolladık. 6 tır şeker alacağımız var. Ya şekerlerimizi yollasın ya da paramızı faiziyle iade etsin. Böyle bir sorumsuzluğu, üç kağıtçılığı hiçbir vicdan kabul etmez. Hakkımızı alana kadar gereken ne ise yapacağız. Binlerce insanın ekmek kapısına ihanet edilmez.”

Balıkesir Tarım, Hayvancılık, Arıcılık Danışma Derneği Başkanı Akın Beyhanlı: “Mart ayında paralarımızı yollamıştık. 5 tır şeker parası yolladık ama bize 2 tır geldi. 3 tırımız aylardır ortada yok. Bugün, yarın denilerek bizi oyaladılar. Hakkını arayan üreticilerimize iftiralar, hakaretler yapılıyor. Bu davranış, bu üslup bir genel başkana yakışmaz. Diğer basın kuruluşlarına da sesleniyoruz. Mağdur edilmiş yüzlerce arıcı var. Bunun hiç haber değeri yok mu? Niçin bunu yazmıyorsunuz? Başta yetkililer olmak üzere herkesi destek olmaya çağırıyoruz.”

'BORCU, HASTASI, DÜĞÜNÜ OLANLAR’

TAHAP Yüreğir Başkanı Şahin Özmetin: “6 tır alacağımız var. Yapılan çok büyük bir vicdansızlık. Borcu, hastası, düğünü olan var. İnsanların alın terine göz koymak bu kadar kolay olmamalı. Davamızın arkasındayız.”

19 Eki 2022 - 10:40 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Koz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Koz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Koz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Koz değil haberi geçen ajanstır.