Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Mehmet Aras: “Kendi kurucuları da bunlardan bıktı, AK Parti gidecek artık Abbas Yolcu”

Yeniden Refah Partisi (YRP) Kocaeli İl Başkanı Mehmet Aras, AK Parti’nin seçimleri kaybedeceğini söyleyerek, “İktidar partiden kurtuluşun tek çaresi Erbakan Hoca'nın reçetesiyle gerçekleşecektir. Kocaeli’de AK Parti’yi kuranlar bile bize gelip üye oldu. Kendi kurucuları ve seçmenleri de bunlardan bıktı. Milli Görüş gömleğini çıkarıp Amerikan gömleğini giyince bu hale geldiler. Bunlar gidecek, artık Abbas yolcu" dedi.

Yasemin Kaya
Yasemin Kaya Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

1969 yılında Milli Görüş ideolojisinin kurucusu Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın Kocaeli’de verdiği bir konferansa katılan ve kendisine duyduğu büyük hayranlık nedeniyle 23 yaşında Milli Nizam Partisi ile siyasete atılan Yeniden Refah Partisi (YRP) Kocaeli İl Başkanı Mehmet Aras, yaklaşan 2023 seçimleri öncesi siyasi değerlendirmelerini gazetemizle paylaştı.

AK Parti döneminde insanların faturalarını ödeyemez hale geldiğini ve vatandaşın evinde tencere kaynamadığını vurgulayan Aras, ittifaklara kesinlikle katılmayacaklarının altını çizerek seçimlerde Yeniden Refah Partisi’nin Kocaeli’de ve Türkiye genelinde büyük bir etki yaratacağını iddia etti.

'53 YILDIR SİYASETİN İÇİNDEYİM'

Sizi biraz tanıyabilir miyiz?

1946 yılında dünyaya geldim. Koyun güden, çiftçilik yapan yoksul bir babanın oğluyum. 4 kardeşin içinde ailemde sadece ben siyasete atıldım. Evliyim, 1 kızım, 3 oğlum var. 1994-1999 yılları arasında Kartepe / Köseköy Belediye Başkanlığı görevini yaptım. 76 yaşındayım, emekliyim. 53 yıl evvel başladığım siyasi hayatım Yeniden Refah Partisi İl Başkanlığı ile devam ediyor.

'ERBAKAN HOCAYA BAŞLAYAN HAYRANLIĞIMLA'

Siyasi hayatınız nasıl başladı?

1969 yılında rahmetli Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hocamız'ın Kocaeli’de verdiği bir konferansa katıldım ve kendisine hayran kaldım. O zaman daha parti kurulmamıştı. Ben Erbakan Hoca’yı tanıdıktan sonra 1970’te Milli Nizam Partisi kuruldu, siyaset ilk kez orada Gençlik Kolları’nda başladım. 1 yıl sonra parti kapatıldı ve Milli Selamet Partisi adı verilerek yeni bir parti kuruldu. 1994 yılında da Refah Partisi olarak ismi değişti. 1994 yılında yapılan seçimlere katıldım ve Kartepe / Köseköy Belediye Başkanı adayı oldum ve kazandım.

‘BÜTÜN SİYASETÇİLERİN AĞABEYİ KONUMUNDAYIM’

28 Şubat sürecinden dolayı 1997’de partimiz bir kez daha kapatıldı,  bu kez de 1997’nin sonlarında Fazilet Partisi’ni kurarak devam ettik. Onu da 1999 yılının sonlarında Anayasa Mahkemesi kapattı. 11 cumhurbaşkanı ve 31 başbakanın icraatini gören biri olarak Türkiye ve Kocaeli siyasetinde gelmiş geçmiş bütün siyasetçilerin ağabeyi konumdayım. Kocaeli’de de ülke genelinde de var olan siyasetçilerin ağabeyi konumundayım.

‘SAADET VE AK PARTİ MİLLİ GÖRÜŞ ÇİZGİSİNDEN SAPMIŞTIR’

2001 yılında da Saadet Partisi kuruldu ve yolumuza bu isimle devam ettik. Kocaeli’de de partinin kurucu il başkanlığını yaptım. 2018’in sonlarında Yeniden Refah Partisi kuruldu oraya geçtik çünkü Saadet Partisi'nin 2018 yılındaki Genel Başkanı ve yönetimi Milli Görüş çatısı altında Fatih Erbakan’ı kabul etmeyerek vefasızlık yaptılar ve biz de ayrıldık. Aynı yıl Yeniden Refah Partisi’ni kurduk, iyiki de kurmuşuz. Türkiye'de şu anda Milli Görüş’ü temsil eden tek parti Yeniden Refah Partisi’dir, ne Saadet temsil edebilir ne de AK Parti. Onlar Milli Görüş açısından sapmıştır.

'ÜLKEDE EN ÇOK ÜYESİ OLAN DÖRDÜNCÜ PARTİYİZ’

Şu anki üye sayınız nedir, seçimlere kadar bir hedefiniz var mı?

Yeniden Refah Partisi, Kocaeli’de 10 numara, il ve ilçe teşkilatlarımızda hiçbir sorun da eksikte yok. Bir aydır Kandıra köylerini geziyoruz, gitmedik yer bırakmayacağız. Zaten boş durmayan bir partiyiz sadece seçim zamanı oy için kapı çalan bir parti değiliz. Şu anda 17 bin civarı üyemiz var, hedefimiz seçimlere kadar üye sayımızı 25 bine yükseltmek. Bu ülkede en çok üyesi olan dördüncü partiyiz.

‘YENİDEN REFAH KOCAELİ’DE ON NUMARA’

Altı Ok, kurt, kuş, ampul, at, arı hepsinin tuzu kuru; siyasetin gururu Yeniden Refah’tır. Çalıp çırpıp, götürmeyen bir parti olarak bu ülkeyi AK Parti’den Yeniden Refah kurtaracak. Gidici olduklarını onlar da biliyorlar ama bilmiyor gibi davransalar da gerçekler gün gibi ortada. Ömrümüz Tayyip’in olsun diyorlar ama sayılı günler tükendi, yolun sonu gözüküyor.

‘BÖYLE DAHA ETKİLİ, HALKTA MEMNUN'

Mehmet Aras denilince akla hep renkli basın toplantıları geliyor. Neden böyle bir tarzla açıklama yapıyorsunuz?

Görsel malzemeli toplantılar, insanlarda yüzde 34 etkili oluyor. Bu bilimsel bir açıklama ve daha çok ilgi çekiyor. Ben bu tarzı seviyorum, halkta memnun.

'VATANDAŞIN REFAHINI DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ İÇİN’

Seçmen neden YRP’ye oy versin?

Çünkü biz bu ülkede koalisyonlarla iktidara gelmemize rağmen bu ülke insanın yüzünü güldürdük. İşçisine, memuruna, emeklisine, pazarcısına kadar en yüksek zamları vererek insanımızın yüzünü güldürdük. Edirne’den Kars’a170 fabrika kurduk. Edirne Lala Paşa Çimento Fabrikası’ndan Diyarbakır’daki TEMSAN’a, Konya’daki traktör fabrikasından Kayseri’deki takım tezgahları ve Aydın’daki TESTAŞ Elektronik Sanayii’ne kadar pek çok kuruluşu biz hayata geçirdik.

‘BU ÜLKEYE AĞIR SANAYİYİ İLK DEFA BİZ GETİRDİK’

ET ve Balık Kurumları bizim dönemimizde hayata geçirilmiştir. Türkiye’de ağır sanayi hamlesini de biz başlattık, Erbakan Hoca başlattı. İşsize iş, aşı olmayan aş verdik. Ankara 'da Özçelik-İş Sendikası Genel Başkanlığı da yaptım. Ben Mehmet Aras olarak bunun şahidiyim. Üreten ve vatandaşın hakkını gözeten bir parti olduğu için millet seçimlerde Yeniden Refah diyecek. Kurtuluşun tek çaresi, yatırım, üretim ve ihracattır. Biz zamanında bunu yaptık ve başardık, yine başaracağız.

‘AK PARTİ İZMİT’TE SİYASET YAPAYIM DERKEN PUAN KAYBETTİ’

Sizce Kocaeli nasıl yöneltiyor, yerel yörecileri nasıl değerlendiriyorsunuz?

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in araç satın almak için kredi yetkisi istemesinde kendisine uzun süre engel olunması yanlıştı. Çünkü ihtiyaç söz konusu ise hangi parti olursa olsun bile isteye engel olmak yanlıştır. İzmit iki dağın arasına sıkışmış bir şehir, defalarca bu yolları söktüler yıktılar. İzmit Belediyesi'nin yaptığı işlerin uzaması gibi araç satın alımı konusu da defalarca gündeme geldi. Sonunda da araç konusuna da onay verdiler ama AK Partililer İzmit Belediyesi’ne karşı siyaset yapayım derken vatandaşın gözünde puan kaybetti.

‘VATANDAŞIN ÖMRÜ BİTTİ, BÜYÜKŞEHİR'İN ASANSÖR TAMİRİ BİTMEDİ'

Büyükşehir Belediyesi’nin asansörleri de yürüyen merdivenleri de hep bozuk. Tahir Bey valilik yapmış, kamu yönetimini bilen bir insan. İzmit sokaklarına adım atmış, kenti de bilen biri. Kocaeli’ye korkunç bir para geliyor. Tahir Bey’in yaptığı iyi şeyler var tabi ki ama yapamadıkları da var. Bir belediye halen bozuk olan yürüyen merdiven ve asansör sorununu çözemedi. Vatandaşın ömrü bitti, Büyükşehir’in yürüyen merdivenlerinde ve asansörlerinde tamir bitmedi.

‘BİR SÜRÜ YASA GETİRDİLER, SEÇİM ZAMANI MI AKILLARINA GELDİ?’

Geçtiğimiz günlerde başörtüsü hakkında önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu sonra da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çıkışları oldu. Milli Görüş geleneğinin hassas olduğu bu konuda siz bu tartışmaları nasıl değerleniyorsunuz?

Bu ülkede muhalefet, muhalefetini yapamıyor, Kılıçdaroğlu boş kaleye gol attırdı. Konumuz şu anda başörtüsü değil, millet aç. AK Parti şimdiye kadar bir sürü yasa getirdi aklına gelmedi sanki. Milletten oy almak için yapıyorlar işte. CHP de AKP de ikisi de aynı. Bu konu şu an konuşulacak bir konu değil, insanların karnı açken kulağı duymaz,

'VATANDAŞI MAĞDUR EDEN AMA BEŞLİ ÇETEÝİ KOLLAYAN BİR PARTİ'

Mevcut iktidarı nasıl değerlendiriyorsunuz?

AK Parti döneminde işçisinden fabrika sahibine kadar neredeyse herkes battı. Bunların döneminde yandaşlara peşkeş çekildi. Beşli Çete korunup kollandı bu çete halen de korunmaya devam ediyor. Erdoğan helikopterden bakarak, yollar araç dolu herkesin arabası var diyor, bir halkın içine insin de görsün. Böyle bir dönemde milletle alay eder gibi bu şekilde konuşulmaz. Şeker fabrikasını biz kurduk onlar da sattılar. Ülkede neredeyse satılmayan bir yer de bırakmadılar. 

‘SEKA’YI KAPATARAK ON BİNLERCE İŞÇİYİ EKMEĞİNDEN ETTİLER’

On binlerce işçinin ekmek kazandığı koskoca SEKA Kağıt Fabrikası’nı kapatıp, şarkıcılara sahne yaptılar. Bu sahneler başka yerlerde yapılabilirdi, orada insanlar ekmek kazanıyordu, bu fabrikayı kapatmak büyük bir yanlıştır. Köprüleri ve yolları yapmak zaten her iktidarın görevi, bunu bir lütuf gibi anlatmaya gerek yok. İktidardan hiç kimse memnun değil.

‘AK PARTİ’DEN HİÇ KİMSE MEMNUN DEĞİL, ARTIK ABBAS YOLCU’

Kocaeli’de AK Parti’yi kuranlar bile bize gelip üye oldu. Kendi kurucuları ve kendi seçmenleri de bunlardan bıktı. Milli Görüş gömleğini çıkarıp Amerikan gömleğini giyince bu hale geldiler. Bunlar gidecek, artık Abbas Yolcu…

‘ERDOĞAN GELDİĞİNDE BİLE MİTİNG ALANLARI DOLMUYOR’

Erdoğan gelse bile artık kendi mitinglerini bile dolduramıyorlar. Bütün ilçe belediyelerinden de zorlamayla insan getirdikleri halde, dışarıdan otobüsler dolusu partili taşıdıkları halde son miting alanını daralttıkları halde dolduramadılar. İnsanların onlara güveni kalmadığı için artık mitingleri dolup taşmıyor, bir de tencere kaynamazsa sonuç böyle olur.

‘İNSANLARI FATURASINI ÖDEYEMEZ HALE GETİRDİLER’

AK Parti sayesinde insanlar faturasını ödeyemez hale geldi, hastalar ilaç bulamaz hale geldi. İnsan sağlığı göz ardı edilemez. Savaş olmadığı halde ülkemizde ilaç yok. İnsanlar hastalanınca eczane eczane dolaşsa da ilaç bulamıyor, düşünün artık bitmiş bir yönetim. Ukrayna’da savaş var enflasyon yüzde 14, Türkiye’de savaş yok enflasyon yüzde 84. TÜİK’e de kimse itibar etmiyor, mutfaklarda enflasyon yüzde 150 iken insanların TÜİK’e itibar etmemesi çok normal.

‘BU ÜLKEDE GENCİNDEN YAŞLISINA HERKES MUTSUZ’

Tarım Kredi Kooperatifleri de mutfaktaki yangını söndüremez, zamları zincir marketler yapıyor, onun da önünü alamıyorlar. Enerji ve doğalgaz zamları da tavan yapmış durumda, insanlar kışın nasıl ısınacak, bu kışı nasıl geçirecek düşünüyorlar mı, hayır. Vatandaş çaresiz ve perişan olmuş bir durumda. Bu ülkede büyüğünden küçüğüne, gencinden yaşlısına insanlar mutsuz ve bıkmış bir durumda. Okula giden öğrenci de mutsuz işçi de memur da.

'TAVRIMIZ NET, BAŞINDAN BERİ KARŞIYIZ'

YRP seçimlerde herhangi bir ittifakta yer alacak mı?

Biz Yeniden Refah olarak başından beri ittifaklara karşıyız. Ne Cumhur İttifakı ile ne de Millet İttifakı ile teklif gelse de kesinlikle bir araya gelmeyiz. CHP ve Saadet’in aynı masada olup da anlaşmaları imkânsız zaten yakında da dağılırlar.

‘SEÇİM ZAMANI OY İÇİN HDP'YE ILIMLI DAVRANIYORLAR'

HDP de masanın altında. Saadet’te HDP’ye ılımlı davranıyor sebebi de HDP seçmeninin oyundan yararlanmak. Bu masadan bir şey çıkacağını düşünmüyorum, dışardan insanların da onlardan güveni yok. Biz zaten Allah’ın izni ile 81 ilde de iyi bir çıkış yakalayacağız.

‘ADİL YÖNETİM, ADİL BÖLÜŞÜM, ADİL YARGI, AHLAK VE MANEVİYAT’

Türkiye’de iktidara gelirsek yapacağımız dört şey; bir adil yönetim, iki adil bölüşüm, üç adil yargı ve dört ahlak ve maneviyatı sağlamaktır. Gençler okuyor atanamıyor, liyakatsizce yerleştirmeler yapılıyor, mülakat torpilden başka bir şey değil. Adamcılık yaparak yerleştirmeler yapılıyor, biz bunlara son vereceğiz. Cumhurbaşkanı Erdoğan bir açılışa gidiyor en az 150 araç konvoyu arkasında yer alıyor. Bir de gelen belediye başkanlarının korumaları var. Vatandaşın parası bir sürü lükse ve şatafata gidiyor.

‘TRT’DE ÖCALAN’IN MEKTUBUNU OKUTUP SEÇİM BİTİNCE HDP’Yİ TANIMIYORLAR’

AK Parti rüzgâra göre yelken açan bir partidir çünkü seçim zamanı terörist dedikleri Öcalan’ın mektubunu devletin televizyonunda okutuyorlar, seçimden sonra da HDP'yi tanımıyorlar. Sıkışırlarsa yine Öcalan'ın mektubunu okuturlar. Bir de Altılı Masa’ya da HDP göndermesi yapıyorlar. Kendi içlerinde de Doğu Perinçek var.

‘SANDIK GÜNÜ BU MASALARIN HEPSİ DEVRİLECEK’

Eski Çinli Maocu Doğu Perinçek şimdi artık AK Parti savunucusu, onlar da Dörtlü Masa oldular. AK Parti, MHP, Vatan Partisi ve Büyük Birlik Partisi. Sandık günü bu masaların hepsi devrilecek ve seçimi de kurtuluş masası Yeniden Refah kazanacak. Biz hem Kocaeli’de hem ülke genelinde iddialıyız. Yerelde de parlamentoda da büyük bir etki yaratacağız. Kimin ne olduğu sandık günü ortaya çıkacak.

‘SEÇİMLERDE TRAFOLAR PATLASA DA HİLELERE MEYDAN VERMEYECEĞİZ’

Kocaeli’de 1 milyon 355 bin seçmen var. 4 bin 195 tane de seçim sandığı var. Biz bu 4 bin 195 sandıkta da sandık baş müşahitlerimiz belirledik ve eğitiyoruz. Onların hilelerine meydan vermeyeceğiz. Seçimlerde trafolara kediler giriyor ve trafolar patlıyor, lambalar sönüyor. Trafolar patlasa bile biz tedbirimizi aldık, el fenerleri de var sandık görevlilerimize dağıtacağız. Bu seçimde hiçbir seçim çuvalının bir yere kaybolmasına izin vermeyeceğiz. Trafolar patlasa da hilelere meydan vermeyeceğiz.

10 Eki 2022 - 10:05 Kocaeli- Güncel

Muhabir  Yasemin Kaya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Koz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Koz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Koz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Koz değil haberi geçen ajanstır.