Kazan, kırsal mahalleler doyasını MHP Genel Merkezi’ne verdi

İzmit Belediyesi MHP'li meclis üyesi İlker Kazan, MHP Genel Merkez'inde İzmit'in kırsal mahalle hakkı ile ilgili belgeleri Yerel Yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcısı Sadir Durmaz'a teslim etti.

İzmit Belediyesi MHP'li meclis üyesi İlker Kazan İzmit'in kırsal mahallelerini şubat ayı meclisinde vermiş olduğu önergeyle mahalle statüsünde olan köylerin kırsal mahallle yapılması ile ilgili belge ve dökümanları MHP Genel Merkez'inde İzmit'in kırsal mahalle hakkı ile ilgili belgeleri Yerel Yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcısı Sadir Durmaz'a teslim etti.  İzmit Belediyesi MHP Meclis Üyesi İlker Kazan'ın vermiş olduğu önergeyle İzmit’te 41 köy kırsal mahalle statüsünün faydalarından yararlanacak. Komisyon raporunda belirtilen ve kırsal mahallelerin faydalarından bazıları şöyle;

İzmit mahallelerinin 1/1000 ölçekli uygulama imar planı bulunan kısımlarının Merkez Mahalle statüsünün devam etmesi, ancak 1/1000 ölçekli uygulama imar planı hudutları dışında kalan kısmında; halkın geçim kaynağının genel olarak tarım ve hayvancılık sektöründe olması,bahse konu alanı kapsayan alanda kırsal yerleşim özelliğinin devam etmesi nedeniyle Kırsal Mahalle ve Kırsal Yerleşik Alan Yönetmeliğinin Kırsal Mahalle Esasları, İşlemleri ve Uygulamaları 5. Maddesinin 2.bendi “Kırsal yerleşik alanlar, bir mahallenin veya birden fazla mahallenin bir kısmını içeren yerlerinde tespit edilebilir.

Hükmünce kısmen kırsal mahalle statüsüne geçirildiği, “6360 sayılı On Dört İlde Büyükşehir Belediyesi ve Yirmi Yedi İlçe Kurulması İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde  Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile^ İstanbul ve Kocaeli il mülki sınırları içerisinde bulunan köylerin tüzel kişiliği kaldırılarak bağlı bulundukları ilçe belediyesine mahalle olarak katılması neticesinde daha önce köy statüsünde olan 50 adet mahalleden; Akpınar, Arızlı, Çayırköy, Durhasan, Kulfallı, Sekbanlı, Sepetçi, Yassıbağ mahallelerinin 1/1000 ölçekli uygulama imar planı bulunan  kısımlarının Merkez Mahalle statüsünün devam etmesi, ancak 1/1000 ölçekli uygulama imar planı hudutları dışında kalan kısmında; halkın geçim kaynağının genel olarak tarım ve hayvancılık sektöründe olması, bahse konu alanı  kapsayan alanda kırsal yerleşim özelliğinin devam etmesi nedeniyle Kırsal Mahalle ve Kırsal Yerleşik Alan Yönetmeliğinin Kırsal Mahalle Esasları, İşlemleri ve Uygulamaları 5. Maddesinin 2.bendi “Kırsal yerleşik alanlar, bir mahallenin veya birden fazla mahallenin bir kısmını içeren yerlerinde tespit edilebilir.

Sonuç olarak; İzmit İlçesi sınırları dâhilinde yer alan 102 adet mahalleden; daha önce  merkez mahalle statüsünde olan 2 adet mahallenin ve daha önce köy statüsünde olan 9 adetmahallenin statülerinin yeniden düzenlendiği ve 50 adet mahallenin “Merkez Mahalle” statüsünde, 41 adet mahallenin ise Kırsal Mahalle ve Kırsal Yerleşik Alan Yönetmeliği kapsamında “Kırsal Mahalle” statüsünde bırakılmıştır

Kırsal mahalle veya kırsal yerleşik alan olarak belirlenen yerlerde, 26/5/1981 tarihli ve 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu uyarınca alınması gereken bina inşaat harcı ile imarla ilgili harçlar alınmaz; anılan kanuna göre alınması gereken diğer vergi, harç ve harcamalara katılma payları yüzde 50 indirimli uygulanır. Bu yerlerde içme ve kullanma suları için alınacak ücret en düşük tarifenin işyerleri için yüzde 50’sini, konutlar için yüzde 25’ini geçmeyecek şekilde belirlenir. 4/1/1961 tarihli ve 213 sayılı Vergi Usul Kanunu uyarınca bilanço  esasına göre defter tutan mükellefler için bu fıkrada belirtilen muafiyet ve indirimler uygulanmaz."

07 Eki 2022 - 21:37 Kocaeli- Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Koz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Koz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Koz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Koz değil haberi geçen ajanstır.