CHP İl Başkanı Harun Özgür Yıldızlı: Seçimlerde birinci parti olacağız ve Kocaeli’de en az 5 milletvekili çıkaracağız!

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Harun Özgür Yıldızlı, yaklaşan 2023 seçimleriyle ilgili iddialı açıklamalarda bulunarak, “CHP Kocaeli’de birinci parti olacak ve en az 5 milletvekili çıkaracak. Millet İttifakı olarak da ülke genelinde birinci olacağız.  13. Cumhurbaşkanı Altılı Masa’nın adayı olacak” dedi.

Yasemin Kaya
Yasemin Kaya Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Cumhuriyet Halk Partisi Kocaeli İl Başkanı Harun Özgür Yıldızlı, seçimlere çok az bir süre örgüt olarak yaptıkları çalışmaları ve hedeflerini gazetemizle paylaştı. CHP’nin Kocaeli’de birinci parti olacağının altını çizen Yıldızlı, 13. Cumhurbaşkanının Altılı Masa’nın adayı olacağını vurgulayarak,  ittifakın ülke genelinde de birinci parti olacağını iddia etti.

Sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Evliyim, 45 yaşındayım, iki çocuğum var. Ankara Bilkent Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı ve Kentsel Tasarım bölümünden mezun oldum. Yıldızlı Mühendislik İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’nde Genel Müdürlük yapıyorum. Siyasi hayatım üniversite yıllarında başladı. SHP Gençlik Kolları’nda Genel Sekreterlik ve SHP Gençlik Meclisi’nde görev uzun süre görev aldım. 2015 yılında Cumhuriyet Halk Partisi Kocaeli İl Yönetimine girdim. 2 dönem CHP Kocaeli İl Örgütü’nde İl Başkan Yardımcılığı görevini üstlendim. Mart 2020 tarihinde seçildiğim Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kocaeli İl Başkanlığı görevim halen devam ediyor.

‘İLK DEFA OY KULLANACAK SEÇMENE KILIÇDAROĞLU’NUN MEKTUBUNU ULAŞTIRIYORLAR’

Seçimlere çok az bir süre kaldı. Kadın kolları ve gençlik kolları da dahil tüm örgütün yaptığı bir çalışma var mı ya da düşünülen çalışmalar neler?

Gençlik Kolları ilk defa oy kullanacak seçmene Genel Başkanımız Sayın Kılıçdaroğlu’nun mektubunu ulaştırıyor. Yaklaşık 3 ay evvel başladılar bu çalışmaya. Bunun dışında saha ve üye çalışmalarımız zaten her zaman devam ediyor. Halktan da güzel geri dönüşler alıyoruz, seçimlerde de iktidara geleceğiz.

‘HANGİ LİDERİMİZ OLURSA OLSUN ARKASINDAYIZ’

Altılı Masa’nın adayı kim olacak?

Masada bulunan liderlerimiz neye karar verirse o olacak ve bu kararın da arkasındayız. İttifakın bir üyesiyiz, biz tabi ki Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun olmasını canı gönülden isteriz ama hangi liderimiz aday olursa olsun Altılı Masa’ya bir saygımız var, biz Altılı Masa’nın neferiyiz, genel başkanımızın da kale gibi arkasındayız.

‘HEDEFİMİZ İKTİDAR OLMAK, KİMİN MİLLETVEKİLİ OLACAĞI DEĞİL’

Milletvekili adaylığı düşünüyor musunuz ya da düşünülen isimler var mı?

Seçime az bir süre kalsa da milletvekili adaylığı için düşünülen isimler hakkında açıklama yapmak şu an çok erken olur. İl başkanları potansiyel milletvekili adaylarıdır ama il başkanlarının konumu da genel başkana bağlıdır. Yani bizim konumumuzu genel başkanımız belirler. Genel Başkanımız Sayın Kılıçdaroğlu örgütün başında kalacaksın derse, o ne derse biz ona göre hareket ederiz. Önemli olan burada Cumhuriyet Halk Partisi’nin ve Millet İttifakı’nın iktidarıdır.

‘ALTILI MASA’NIN ADAYI, CUMHURBAŞKANI OLACAK’

Burada önemli olan Cumhuriyet’in 100. Yılında buradaki halkın refaha ulaşmasıdır mesele. Ahmet’in Mehmet’in ya da bir başkasının milletvekili olması ya da başka bir husus olması değil. Önemli olan ülkeye hak, hukuk ve adaletin gelmesidir. Bizim en temel amacımız mutlaka ama mutlaka Altılı Masa’nın adayını cumhurbaşkanı yapmaktır.

‘AKAR’IN BAŞKANLIK İSTEĞİ GİBİ BİR AÇIKLAMASINI DUYMADIM’

Haydar Akar milletvekili adayı olmayacağı açıkladı. Akar’ın belediye başkanlığı istediği özellikle İzmit belediye başkanı adayı olabileceği yorumları yapılıyor. Sizin bu konuda görüşünüz nedir?

Biz şu anda 2023 seçimlerine odaklanmış durumdayız belediyeleri konuştuğumuz bir zaman değil şu anki süreç, herkes pür dikkat 2023 seçimlerine hazırlanıyor.  Haydar Akar’ın İzmit Belediye Başkanı olmak istediği ya da başka bir ilçenin başkanı olmak istediği yönünde bir isteğini ben duymadım.

‘DEDİKODU VE ABARTIDAN İBARET’

CHP il ve İzmit İlçe örgütünün sürekli İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ile ilgili sorunları olduğu dedikodusu var. Gerçekten Hürriyet ile örgütlerin arasında bir sorun var mı?

Gönül yumurtaları tokuşturmak istiyor ama yumurtalar tokuşmaz, istiyorlar ki ille belediye, ilçe ile belediye sorunlu olsun. Ufak tefek sorunlar herkeste olur, bu haberler dedikodudan ve abartıdan ibaret, ayrıca zaman zaman gerginliklerin olması da çok normal, her noktada aynı görüşe sahip olma imkânımız yok.

‘BELEDİYE BAŞKANIMI DA İLÇE BAŞKANIMI DA KİMSEYE TARTIŞTIRTMAM’

Bir de tüm siyasi partilerde olan süreçler bunlar, Cumhuriyet Halk Partisi’ne özel bir durum değil. Ben ne belediye başkanımı ne de ilçe başkanımı kimseyle tartıştırtmam. Önemli olan hepimizin bir uyum içinde çalışmasıdır, yani ilçeler de dahil kimsenin kimseyle yaşadığı büyük bir sorun yok, meyve veren ağaç taşlanır.

‘HALKA DOKUNAN PROJELER YAPMADIKTAN SONRA KIYMETİ YOK’

Belediyemizin Alzheimer Merkezi, İZGİM Kadın Üretim Merkezi, Kreş ve E Merkezi ve İzmit Sanat Merkezi gibi halka dokunan çok fazla projeleri var. Yani her yeri beton mu yapalım. Kentte 12 ilçede doğru düzgün sinema yok, ancak AVM’lerde sinema var. Tiyatro, drama hiçbiri yok. İnsanlar çocuklarını Sanat Merkezi’nde baleye, dramaya, gitar çalmaya yönlendirebiliyor. Yani illa her yeri beton yığını mı yapalım? Önemli olan kalıcı eserler bırakmak, halka dokunan projeler yapmadıkça hiçbir kıymeti yok.

‘POLEMİKLERLE İŞİM YOK, BEN SONUCA BAKARIM’

Cumhuriyet Parkı süreci ile ilgili İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız ile bir araya gelerek, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ile görüşmeniz oldu. Bu görüşmeden Başkan Hürriyet’in haberinin olmadığı gündeme geldi, bununla ilgili neler söylemek istersiniz?

Cumhuriyet Parkı ile ilgili bir girişimimiz oldu, İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız ve meclis üyelerimizle birlikte Başkan Tahir Büyükakın ile görüştük ve kimseden bir lütfumuz da olmadı sadece talebimiz oldu. 11 belediyeye ne veriliyorsa İzmit Belediyesi’ne de verilmesini talep ettik. Ben belediyenin hakkını savunmakla mükellefim. Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in görüşmeden haberi yoktu, aramız da bozuk değil. Ben il başkanıyım, kime haber vereceğim? Polemiklerle benim işim yok, siyaset çözüm ve müzakere işidir, burada önemli olan kimin haberinin olup olmadığı değil sonucun ne olduğudur. Sonuçta Cumhuriyet Parkı’nın İzmit Belediyesi’nin düzenleyeceği kesinleşti, buna bakmak lazım, çözümcül olmak lazım.

‘CAMİ YAPILSIN AMA SEÇİLEN YER YANLIŞ’

Büyükşehir Belediyesi’nin denize dolgu yapıp camii yapmak istediği projeye bazı kesimden tepkiler geldi. Sizin bu konudaki fikriniz nedir?

Kent merkezine geniş avlulu bir cami tabi ki yapılabilir, yapılsın bunda bir sorun yok ama burada konum itibariyle sahilde, deniz dolgusu yapılarak inşa edilmek isteniyor. Cami yapımına tabi ki karşı değiliz yapılsın ama denizin dibinde dolgu yapılarak olmaz bu. Sabah ve yatsı namazına hoca bile gidemez oraya. Lokasyon olarak yanlış bir yer seçildiğini düşünüyorum. Oraya ulaşım zor olur, kent merkezinde herkesin rahatlıkla erişebileceği bir yer olması daha iyi. Bir de ilimiz deprem bölgesi, Allah korusun yarın bir gün olası bir felakette yapılan yer sular altında kalabilir.

‘BUNA GENEL BAŞKANLAR KARAR VERİR’

İYİ Parti HDP konusunda net tavır koydu, CHP ise hiçbir zaman HDP’ye kapılarını kapatmadı. Bu durum CHP-İYİ Parti arasında altılı masada bir gerilime yol açar mı?

Altılı Masa’da şu an Halkların Demokratik Partisi (HDP) yer almıyor. İYİ Parti ya da bir başka partinin HDP karşıtı yorum yapması bu masada yer alıp almayacağı ile ilgili olmaz, buna benim de yorum yapmam doğru olmaz, HDP şu an masada yok, olup olmayacağına da masada bulunan genel başkanlar karar verir.

‘FETÖ’YE AFFI ANCAK ONLA KANKA OLANLAR YAPAR’

CHP’nin KHK’lılarla ilgili çıkışı da büyük tepki çekiyor. Olası bir CHP iktidarında FETÖ’ye af projesi mi var?

FETÖ’ye af konusunu ancak onlarla kanka olanlar yapar. FETÖ ile kanka olanların da kimler olduğu belli zaten, bizimle ilgisi olamaz bunun.

‘CHP, KOCAELİ’DE DE ÜLKE GENELİNDE DE BİRİNCİ PARTİ OLACAK’

Kocaeli’de ve ülke genelindeki oy beklentiniz nedir, CHP ilimizde kaç milletvekili çıkarabilir?

Kocaeli’de biz birinci parti olacağız, Cumhuriyet Halk Partisi Kocaeli’de birinci olacak. Ülkenin her yerinden Doğu ve Güneydoğu illerinden de partimize samimi geri dönüşler var. Millet İttifakı ile birlikte CHP ülke genelinde de birinci parti olacak. Ben yola çıktığım ilk gün de böyle bir açıklama yapmıştım ama o zaman gülüyordu herkes ama gelinen noktada Cumhuriyet Halk Partisi’nin iktidar olacağı görünüyor zaten. Kocaeli’de en az 5 milletvekili çıkaracağımıza inanıyorum.

30 Eyl 2022 - 09:41 Kocaeli- Siyaset

Muhabir  Yasemin Kaya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Koz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Koz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Koz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Koz değil haberi geçen ajanstır.